kstyle_config - en to fi translation catalogue (157 entries)

en: Oxygen Demo
fi: Oxygen-demo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
fi: Tavallinen

en: New
fi: Uusi

en: Open
fi: Avaa

en: Save
fi: Tallenna

en: Toggle authentication
fi: Tunnistautuminen päälle/pois

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Right to left layout
fi: Oikealta vasemmalle -asettelu

en: Style
fi: Tyyli

en: Input Widgets
fi: Syöttöelementit

en: Shows the appearance of text input widgets
fi: Näyttää tekstinsyöttöelementtien ulkoasun

en: Tab Widgets
fi: Välilehtielementit

en: Shows the appearance of tab widgets
fi: Näyttää välilehtielementtien ulkoasun

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Shows the appearance of buttons
fi: Näyttää painikkeiden ulkoasun

en: Lists
fi: Luettelot

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
fi: Näyttää luetteloiden, puiden ja taulukoiden ulkoasun

en: Frames
fi: Kehykset

en: Shows the appearance of various framed widgets
fi: Näyttää moninaisten kehyskäyttöliittymäelementtien ulkoasun

en: MDI Windows
fi: MDI-ikkunat

en: Shows the appearance of MDI windows
fi: Näyttää MDI-ikkunoiden ulkoasun

en: Sliders
fi: Liukusäätimet

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
fi: Näyttää liukusäätimien sekä edistymis- ja vierityspalkkien ulkoasun

en: Benchmark
fi: Suorituskykytesti

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
fi: Matkii käyttöliittymäkomponenttien käyttäjätoimintoja suorituskykytestin aikana

en: Example text
fi: Esimerkkiteksti

en: password
fi: salasana

en: Layout
fi: Asettelu

en: Tile
fi: Vierekkäistys

en: Cascade
fi: Porrastus

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Tools
fi: Työkalut

en: Select Next Window
fi: Valitse seuraava ikkuna

en: Select Previous Window
fi: Valitse edellinen ikkuna

en: This is a sample text
fi: Tämä on esimerkkiteksti

en: Select the application widget style
fi: Valitse sovelluksen käyttöliittymätyyli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
fi: Moduulit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
fi: Valitse alta moduulit, joille haluat suorittaa simuloinnin:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
fi: Kaappaa hiiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
fi: Suorita simulaatio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
fi: Valintaruudut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
fi: Ei käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
fi: Osittainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
fi: Käytössä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
fi: Radiopainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
fi: &Ensimmäinen valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
fi: &Toinen valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
fi: Kolmas &valinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
fi: Painikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
fi: Vain teksti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
fi: Tämä on tavallinen, vain tekstin sisältävä yhdistelmäkenttä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
fi: Pieni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
fi: Suuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
fi: Teksti ja kuvake:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
fi: Käytä litteitä painikkeita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
fi: Tämä on tavallinen, tekstin ja kuvakkeen sisältävä yhdistelmäkenttä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
fi: Tämä on tavallinen, vain tekstin sisältävä työkalupainike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
fi: Tämä on tavallinen, tekstin ja kuvakkeen sisältävä työkalupainike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
fi: Tämä on tavallinen, vain tekstin sisältävä painike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
fi: Tämä on tavallinen, vain tekstin sisältävä painike, jossa on valikko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
fi: Tämä on tavallinen, tekstin ja kuvakkeen sisältävä yhdistelmäkenttä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
fi: Tämä on tavallinen, tekstin ja kuvakkeen sisältävä painike, jossa on valikko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
fi: Työkalupainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
fi: Litteä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
fi: Nuoli ylös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
fi: Nuoli alas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
fi: Nuoli vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
fi: Nuoli oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
fi: &Tekstin sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
fi: Vain kuvakkeet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
fi: Vain teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
fi: Teksti kuvakkeiden vierellä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
fi: &Kuvakkeen koko:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
fi: Pieni (16 × 16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
fi: Keskikokoinen (22 × 22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
fi: Suuri (32 × 32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
fi: Valtava (48 × 48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
fi: &Asettelun suunta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
fi: Ylhäältä alas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
fi: Alhaalta ylös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
fi: Kehys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
fi: &Kohotettu

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
fi: &Litteä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
fi: &Upotettu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
fi: Ryhmävalinta

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
fi: Litteä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
fi: Välilehtielementti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
fi: Yksirivisen tekstin muokkain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
fi: Salasanamuokkain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
fi: Muokattava yhdistelmäkenttä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
fi: Toinen kohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
fi: Kolmas kohta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
fi: Arvovalintaruutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
fi: Monirivisen tekstin muokkain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
fi: Rivitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
fi: Käytä litteitä elementtejä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
fi: Ensimmäinen kohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
fi: Toinen kohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
fi: Kolmas kohta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
fi: Kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
fi: Kolmas kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
fi: Kolmas alakohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
fi: Kolmannen alakohdan kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
fi: Toinen kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
fi: Toinen alakohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
fi: Toisen alakohdan kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
fi: Ensimmäinen alakohta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
fi: Ensimmäisen alakohdan kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
fi: Ensimmäinen kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
fi: Uusi rivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
fi: Ensimmäinen rivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
fi: Kolmas rivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
fi: Ensimmäinen sarake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
fi: Toinen sarake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
fi: Kolmas sarake

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
fi: Ylävasen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
fi: Ylä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
fi: Yläoikea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
fi: Vasen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
fi: Keski

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
fi: Oikealla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
fi: Alavasen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
fi: Ala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
fi: Alaoikea

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
fi: Muokkaimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
fi: Työkalupakki

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
fi: Ensimmäinen sivu

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
fi: Toinen sivu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
fi: Ensimmäinen nimike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
fi: Toinen nimike

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
fi: Kolmas sivu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
fi: Animoi edistymispalkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
fi: Käännä edistymispalkit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
fi: Vaaka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
fi: Pysty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
fi: Säätimen askelmerkkien sijainti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
fi: Ei askelmerkkejä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
fi: Askelmerkit säätimen yllä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
fi: Askelmerkit säätimen alla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
fi: Askelmerkit molemmin puolin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
fi: &Välilehtien sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
fi: Pohjoinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
fi: Etelä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
fi: Länsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
fi: Itä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
fi: Asiakirjatila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
fi: Näytä kulmapainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
fi: Näytä välilehden sulkemispainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
fi: Piilota välilehtipalkki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
fi: Esikatselu
