kstyle_config - en to hi translation catalogue (86 entries)

en: Lists
hi: सूचियां

en: Frames
hi: फ़्रेम

en: Benchmark
hi: बेंचमार्क

en: Example text
hi: उदाहरण पाठ

en: password
hi: पासवर्ड

en: Tile
hi: टाइल

en: Cascade
hi: एक के बाद एक

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Select Next Window
hi: अगला विंडो चुनें

en: Select Previous Window
hi: पिछला विंडो चुनें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
hi: मॉड्यूल्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
hi: पकड़ें माउस

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
hi: चेक बॉक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
hi: बंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
hi: आंशिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
hi: चालू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
hi: रेडियोबटन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
hi: सिर्फ पाठ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
hi: छोटा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
hi: बड़ा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
hi: पाठ और प्रतीक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
hi: चपटे बटन उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
hi: समतल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
hi: ऊपर तीर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
hi: नीचे तीर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
hi: बायाँ तीर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
hi: दायाँ तीर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
hi: सिर्फ प्रतीक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
hi: सिर्फ पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
hi: प्रतीकों के बाज़ू में पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
hi: प्रतीकों के नीचे पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
hi: छोटा (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
hi: मध्यम (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
hi: बड़ा (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
hi: बहुत बड़ा (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
hi: बांयें से दाहिने

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
hi: दाहिने से बांयें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
hi: ऊपर से नीचे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
hi: नीचे से ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
hi: फ्रेम

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
hi: समतल

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
hi: टैब विजेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
hi: एकल लकीर पाठ संपादक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
hi: पासवर्ड संपादक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
hi: संशोधनीय कॉम्बोबॉक्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
hi: पहला मद

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
hi: दूसरा मद

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
hi: तीसरा मद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
hi: शब्द व्रैप

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
hi: दूसरी वस्तु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
hi: तीसरी वस्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
hi: शीर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
hi: वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
hi: तीसरा वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
hi: दूसरा वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
hi: पहला वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
hi: नयी पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
hi: पहली पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
hi: तीसरी पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
hi: पहला स्तम्भ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
hi:  ्ड स्तम्भ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
hi: तीसरा स्तम्भ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
hi: ऊपर बायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
hi: ऊपर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
hi: ऊपर दायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
hi: बायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
hi: बीच में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
hi: दायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
hi: नीचे बायाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
hi: नीचे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
hi: नीचे दायाँ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
hi: संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
hi: शीर्षक:

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
hi: प्रथम पृष्ठ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
hi: द्वितीय पृष्ठ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
hi: तृतीय पृष्ठ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
hi: समतल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
hi: लम्ब

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
hi: उत्तर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
hi: दक्षिण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
hi: पश्चिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
hi: पूर्व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
hi: दस्तावेज़ मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
hi: टेबपट्टी छुपाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन
