kstyle_config - en to hr translation catalogue (116 entries)

en: Oxygen Demo
hr: Demonstracija Oxygena

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
hr: Normalan

en: New
hr: Novi

en: Open
hr: Otvori

en: Save
hr: Spremi

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Right to left layout
hr: Raspored s desna na lijevo

en: Input Widgets
hr: Widgeti za unos

en: Shows the appearance of text input widgets
hr: Prikazuje izgled widgeta za unos teksta

en: Tab Widgets
hr: Kartični widgeti

en: Shows the appearance of tab widgets
hr: Prikazuje izgled kartičnih widgeta

en: Buttons
hr: Gumbi

en: Shows the appearance of buttons
hr: Prikazuje izgled gumbiju

en: Lists
hr: Liste

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
hr: Prikazuje izgled lista, stabala i tablica

en: Frames
hr: Okviri

en: Sliders
hr: Klizači

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
hr: Prikazuje izgled klizača i trake napredovanja

en: Benchmark
hr: Test performansi

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
hr: Oponaša interakciju korisnika s widgetima radi testiranja performansi

en: Example text
hr: Primjerni tekst

en: password
hr: zaporka

en: Tile
hr: Naslov

en: Cascade
hr: Kaskadno

en: Tabs
hr: Kartice

en: Select Next Window
hr: Odaberi sljedeći prozor

en: Select Previous Window
hr: Odaberi prethodni prozor

en: This is a sample text
hr: Ovo je primjerni tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
hr: Moduli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
hr: Niže odaberite module za koje želite pokrenuti simulaciju:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
hr: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
hr: Pokreni simulaciju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
hr: Odabirni okviri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
hr: Isključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
hr: Djelomično

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
hr: Uključeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
hr: Samo tekst:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
hr: Mali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
hr: Veliki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
hr: Tekst i ikona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
hr: Koristi ravne gumbe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
hr: Alatni gumbi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
hr: Ravan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
hr: Strelica prema gore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
hr: Strelica prema dolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
hr: Strelica ulijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
hr: Strelica udesno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
hr: Samo ikone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
hr: Samo tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
hr: Tekst uz ikone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
hr: Tekst ispod ikona

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
hr: Mala (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
hr: Srednja (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
hr: Velika (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
hr: Ogromna (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
hr: S lijeva na desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
hr: S desna na lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
hr: Od vrha prema dnu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
hr: Od dna prema vrhu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
hr: Okvir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
hr: Skupna kućica

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
hr: Ravno

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
hr: Kartični widget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
hr: Jednolinijski uređivač teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
hr: Uređivač zaporki:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
hr: Prva stavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
hr: Druga stavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
hr: Treća stavka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
hr: Višelinijski uređivač teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
hr: Prelamaj riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
hr: Koristi ravne gumbe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
hr: Prva stavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
hr: Druga stavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
hr: Treća stavka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
hr: Naslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
hr: Opis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
hr: Treći opis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
hr: Treća podstavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
hr: Opis treće podstavke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
hr: Drugi opis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
hr: Druga podstavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
hr: Opis druge podstavke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
hr: Prva podstavka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
hr: Opis prve podstavke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
hr: Prvi opis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
hr: Novi red

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
hr: Prvi red

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
hr: Treći red

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
hr: Prvi stupac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
hr: Drugi stupac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
hr: Treći stupac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
hr: Gore lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
hr: Vrh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
hr: Gore desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
hr: Lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
hr: Sredina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
hr: Desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
hr: Dolje lijevo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
hr: Dno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
hr: Dolje desno

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
hr: Uređivači

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
hr: Naslov:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
hr: Okvir s alatima

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
hr: Prva stranica

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
hr: Druga stranica

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
hr: Treća stranica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
hr: Horizontalni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
hr: Vertikalni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
hr: Sjever

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
hr: Jug

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
hr: Zapad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
hr: Istok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
hr: Način dokumenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
hr: Prikaži kutne gumbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
hr: Sakrij traku s karticama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
hr: Pregled
