KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (155 entries)

en: Oxygen Demo
hu: Oxigén demó

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
hu: Normál

en: New
hu: Új

en: Open
hu: Megnyitás

en: Save
hu: Mentés

en: Toggle authentication
hu: Hitelesítés ki-be kapcsolása

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Right to left layout
hu: Jobbról balra elrendezés

en: Style
hu: Stílus

en: Input Widgets
hu: Beviteli grafikai elemek

en: Shows the appearance of text input widgets
hu: Megjeleníti a szövegbeviteli grafikai elemek megjelenését

en: Tab Widgets
hu: Lap grafikai elemek

en: Shows the appearance of tab widgets
hu: Megjeleníti a lap grafikai elemek megjelenését

en: Buttons
hu: Gombok

en: Shows the appearance of buttons
hu: Megjeleníti a gombok megjelenését

en: Lists
hu: Listák

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
hu: Megjeleníti a listák, fák és táblázatok megjelenését

en: Frames
hu: Keretek

en: Shows the appearance of various framed widgets
hu: Megjeleníti a különféle keretes grafikai elemek megjelenését

en: MDI Windows
hu: MDI ablakok

en: Shows the appearance of MDI windows
hu: Megjeleníti az MDI ablakok megjelenését

en: Sliders
hu: Csúszkák

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
hu: Megjeleníti a csúszkák, folyamatjelzők és görgetősávok megjelenését

en: Benchmark
hu: Teljesítményteszt

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
hu: Felhasználói interakciót emulál a grafikai elemekkel a teljesítményméréshez

en: Example text
hu: Példaszöveg

en: password
hu: jelszó

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Tile
hu: Mozaik

en: Cascade
hu: Lépcsőzetes

en: Tabs
hu: Lapok

en: Tools
hu: Eszközök

en: Select Next Window
hu: Következő ablak kijelölése

en: Select Previous Window
hu: Előző ablak kijelölése

en: This is a sample text
hu: Ez egy mintaszöveg

en: Select the application widget style
hu: Válassza ki az alkalmazás widgetstílusát

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
hu: Modulok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
hu: Válassza ki a lenti modulok közül, hogy melyiket szeretné futtatni a szimulációhoz:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
hu: Egér elkapása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
hu: Szimuláció futtatása

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
hu: Ki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
hu: Részleges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
hu: Be

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
hu: Rádiógombok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
hu: E&lső választás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
hu: Más&odik választás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
hu: &Harmadik választás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
hu: Nyomógombok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
hu: Csak szöveg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
hu: Ez egy normál, csak szöveges lenyíló menü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
hu: Kicsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
hu: Nagy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
hu: Szöveg és ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
hu: Lapos gombok használata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
hu: Ez egy normál, szöveg és ikon lenyíló menü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
hu: Ez egy normál, csak szöveges eszközgomb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
hu: Ez egy normál, szöveg és ikon eszközgomb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
hu: Ez egy normál, csak szöveges gomb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
hu: Ez egy normál, csak szöveges gomb menüvel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
hu: Ez egy normál, szöveg és ikon gomb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
hu: Ez egy normál, szöveg és ikon gomb menüvel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
hu: Eszközgombok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
hu: Lapos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
hu: Felfelé nyíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
hu: Lefelé nyíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
hu: Balra nyíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
hu: Jobbra nyíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
hu: Szövegpozí&ció:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
hu: Csak ikonok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
hu: Csak szöveg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
hu: Szöveg az ikonok mellett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
hu: Szöveg az ikonok alatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
hu: Ikon&méret:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
hu: Kicsi (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
hu: Közepes (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
hu: Nagy (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
hu: Hatalmas (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
hu: E&lrendezési irány:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
hu: Balról jobbra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
hu: Jobbról balra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
hu: Fentről le

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
hu: Lentről fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
hu: Keret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
hu: &Kiemelt

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
hu: &Lapos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
hu: S&üllyesztett

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
hu: Lapos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
hu: Lap grafikai elem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
hu: Egyszerű vonal szövegszerkesztő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
hu: Jelszó szerkesztő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
hu: Szerkeszthető lenyíló menü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
hu: Első elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
hu: Második elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
hu: Harmadik elem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
hu: Többsoros szövegszerkesztő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
hu: Szavak tördelése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
hu: Lapos grafikai elemek használata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
hu: Első elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
hu: Második elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
hu: Harmadik elem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
hu: Cím

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
hu: Leírás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
hu: Harmadik leírás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
hu: Harmadik alárendelt elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
hu: Harmadik alárendelt elem leírás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
hu: Második leírás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
hu: Második alárendelt elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
hu: Második alárendelt elem leírás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
hu: Első alárendelt elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
hu: Első alárendelt elem leírás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
hu: Első leírás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
hu: Új sor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
hu: Első sor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
hu: Harmadik sor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
hu: Első oszlop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
hu: Második oszlop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
hu: Harmadik oszlop

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
hu: Balra fent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
hu: Fent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
hu: Jobbra fent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
hu: Balra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
hu: Középen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
hu: Jobbra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
hu: Balra lent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
hu: Lent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
hu: Jobbra lent

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
hu: Szerkesztők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
hu: Cím:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
hu: Eszközkészlet

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
hu: Első oldal

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
hu: Második oldal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
hu: Első címke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
hu: Második címke

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
hu: Harmadik oldal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
hu: Animált folyamatsáv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
hu: Invertált folyamatsáv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
hu: Vízszintes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
hu: Függőleges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
hu: Beosztások a csúszka mindkét oldalán

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
hu: Nincsenek beosztások

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
hu: Beosztások a csúszka fölött

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
hu: Beosztások a csúszka alatt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
hu: Beosztások mindkét oldalon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
hu: L&appozíció:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
hu: Észak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
hu: Dél

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
hu: Nyugat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
hu: Kelet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
hu: Dokumentum mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
hu: Sarokgombok megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
hu: Lapbezáró gombok megjelenítése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
hu: Lapsáv elrejtése

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
hu: Előnézet
