kstyle_config - en to id translation catalogue (154 entries)

en: Oxygen Demo
id: Demo Oxygen

en: New
id: Baru

en: Open
id: Buka

en: Save
id: Simpan

en: Toggle authentication
id: Ubah autentikasi

en: Enabled
id: Difungsikan

en: Right to left layout
id: Tata letak kanan ke kiri

en: Style
id: Gaya

en: Input Widgets
id: Widget Input

en: Shows the appearance of text input widgets
id: Menampilkan tampilan dari widget input teks

en: Tab Widgets
id: Widget Tab

en: Shows the appearance of tab widgets
id: Menampilkan tampilan dari widget tab

en: Buttons
id: Tombol

en: Shows the appearance of buttons
id: Menampilkan tampilan dari tombol

en: Lists
id: Senarai

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
id: Menampilkan tampilan dari senarai, ranting dan tabel

en: Frames
id: Bingkai

en: Shows the appearance of various framed widgets
id: Menampilkan tampilan dari beragam widget berbingkai

en: Shows the appearance of MDI windows
id: Menampilkan penampilan jendela MDI

en: Sliders
id: Penggeser

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
id: Menampilkan tampilan dari penggeser, bilah proses dan bilah gulir

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
id: Emulasi interaksi pengguna dengan widget untuk benchmark

en: Example text
id: Teks contoh

en: password
id: sandi

en: Layout
id: Tata Letak

en: Tile
id: Ubinkan

en: Cascade
id: Kaskade

en: Tabs
id: Tab

en: Tools
id: Peralatan

en: Select Next Window
id: Pilih Jendela Selanjutnya

en: Select Previous Window
id: Pilih Jendela Sebelumnya

en: This is a sample text
id: Ini adalah teks contoh

en: Select the application widget style
id: Pilih gaya widget aplikasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
id: Modul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
id: Pilih modul di bawah yang ingin anda gunakan untuk menjalankan simulasi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
id: Opsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
id: Ambil mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
id: Jalankan Simulasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
id: Kotak Cek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
id: Padam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
id: Parsial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
id: Nyala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
id: Tombol Radio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
id: P&ilihan Pertama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
id: Piliha&n Kedua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
id: &Pilihan Ketiga

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
id: Tombol Tekan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
id: Hanya teks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
id: Ini adalah kotak kombinasi normal, hanya teks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
id: Kecil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
id: Besar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
id: Teks dan ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
id: Gunakan tombol datar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
id: Ini adalah kotak kombinasi normal, teks dan ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
id: Ini adalah tombol alat normal, hanya teks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
id: Ini adalah tombol alat normal, teks dan ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
id: Ini adalah tombol normal, hanya teks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
id: Ini adalah tombol dengan menu normal, hanya teks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
id: Ini adalah tombol normal, teks dan ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
id: Ini adalah tombol dengan menu normal, teks dan ikon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
id: Tombol alat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
id: Datar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
id: Panah Atas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
id: Panah Bawah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
id: Panah Kiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
id: Panah Kanan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
id: Posisi te&ks:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
id: Hanya Ikon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
id: Hanya Teks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
id: Teks di Samping Ikon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
id: Teks di Bawah Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
id: Ukuran Ik&on:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
id: Kecil (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
id: Sedang (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
id: Besar (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
id: Besar Banget (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
id: &Arah tata letak:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
id: Kiri ke Kanan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
id: Kanan ke Kiri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
id: Atas ke Bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
id: Bawah ke Atas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
id: Bingkai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
id: Di&naikkan

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
id: Da&tar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
id: T&enggelam

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
id: Kotak Grup

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
id: Datar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
id: Widget Tab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
id: Penyunting teks baris tunggal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
id: Penyunting sandi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
id: Kotak kombo dapat diedit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
id: Item pertama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
id: Item kedua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
id: Item ketiga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
id: Kotak putar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
id: Penyunting teks banyak baris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
id: Kemaskan kata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
id: Gunakan widget datar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
id: Item Pertama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
id: Item Kedua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
id: Item Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
id: Judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
id: Deskripsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
id: Deskripsi Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
id: Subitem Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
id: Deskripsi Subitem Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
id: Deskripsi Suara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
id: Subitem Kedua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
id: Deskripsi Subitem Kedua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
id: Subitem Pertama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
id: Deskripsi Subitem Pertama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
id: Deskripsi Pertama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
id: Baris Baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
id: Baris Pertama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
id: Baris Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
id: Kolom Pertama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
id: Kolom Kedua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
id: Kolom Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
id: Kiri-atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
id: Atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
id: Kanan-atas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
id: Kiri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
id: Tengah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
id: Kanan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
id: Kiri-bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
id: Bawah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
id: Kanan-bawah

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
id: Pengedit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
id: Judul:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
id: Perkakas

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
id: Halaman Pertama

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
id: Halaman Kedua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
id: Label Pertama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
id: Label Kedua

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
id: Halaman Ketiga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
id: Animasikan Bilah Progres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
id: Kebalikan Bilah Progres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
id: Mendatar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
id: Tegak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
id: Penggeser posisi tanda centang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
id: Tak Ada Tanda Centang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
id: Tanda Centang di Atas Penggeser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
id: Tanda Centang di Bawah Penggeser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
id: Tanda Centang di Kedua Sisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
id: &Posisi tab:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
id: Utara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
id: Selatan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
id: Barat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
id: Timur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
id: Mode dokumen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
id: Tampilkan Pojok Tombol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
id: Tampilkan Tombol Tutup Tab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
id: Sembunyikan bilah tab

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
id: Pratilik
