kstyle_config - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Oxygen Settings
id: Pengaturan Oxygen

en: Focus, mouseover and widget state transition
id: Transisi kondisi fokus, mouse-melintasi dan widget

en: Configure widgets' focus and mouseover highlight animation, as well as widget enabled/disabled state transition
id: Konfigurasikan widget fokus dan animasi sorot mouse-melintasi, begitu pula transisi kondisi widget difungsikan/dinonfungsikan

en: Toolbar highlight
id: Sorot bilah alat

en: Configure toolbars' mouseover highlight animation
id: Konfigurasikan animasi sorot mouse-melintasi bilah alat

en: Menu bar highlight
id: Sorot menubar

en: Configure menu bars' mouseover highlight animation
id: Konfigurasikan animasi sorot mouse-melintasi menubar

en: Menu highlight
id: Sorot menu

en: Configure menus' mouseover highlight animation
id: Konfigurasikan animasi sorot mouse-melintasi menu

en: Progress bar animation
id: Animasi bilah progres

en: Configure progress bars' steps animation
id: Konfigurasikan animasi langkah bilah proses

en: Tab transitions
id: Transisi tab

en: Configure fading transition between tabs
id: Konfigurasikan transisi pelesapan antartab

en: Label transitions
id: Transisi label

en: Configure fading transition when a label's text is changed
id: Konfigurasikan transisi pelesapan ketika label teks diubah

en: Text editor transitions
id: Transisi penyunting teks

en: Configure fading transition when an editor's text is changed
id: Konfigurasikan transisi pelesapan ketika editor teks telah diubah

en: Combo box transitions
id: Transisi kotak kombo

en: Configure fading transition when a combo box's selected choice is changed
id: Konfigurasikan transisi pelesapan ketika pilihan kotak kombo terpilih telah diubah

en: Progress bar busy indicator
id: Indikator bilah progres sibuk

en: Configure progress bars' busy indicator animation
id: Konfigurasikan animasi indikator sibuk bilah proses

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, FollowMouseAnimationConfigBox)
en: Frame
id: Bingkai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Animation type:
id: Tipe animasi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Fade
id: Lesap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Follow Mouse
id: Ikuti Mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Fade duration:
id: Durasi lesap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, followMouseDurationLabel)
en: Follow mouse duration:
id: Ikuti durasi mouse:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, durationSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, followMouseDurationSpinBox)
en:  ms
id:  md

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: General
id: Umum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar only
id: Tarik jendela hanya dari bilah judul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar, menubar and toolbars
id: Tarik jendela dari bilah judul, bilah menu dan bilah alat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from all empty areas
id: Tarik jendela dari semua area kosong

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _mnemonicsLabel)
en: Keyboard accelerators visibility:
id: Keterlihatan akselerator keyboard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Windows' &drag mode:
id: Mode &tarik jendela:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _toolBarDrawItemSeparator)
en: Draw toolbar item separators
id: Gambar pemisah butir bilah alat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _splitterProxyEnabled)
en: Enable extended resize handles
id: Fungsikan penanganan ubah ukuran diperluas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useBackgroundGradient)
en: Draw window background gradient
id: Gambar gradasi latar belakang jendela

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Animations
id: Animasi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Views
id: Tampilan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawTreeBranchLines)
en: Draw tree branch lines
id: Gambar baris cabang ranting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Tree expander size:
id: &Ukuran pembentang pohon:

[ctx: triangle size]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _viewTriangularExpanderSize)
en: Tiny
id: Mungil

[ctx: triangle size]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _viewTriangularExpanderSize)
en: Small
id: Kecil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawFocusIndicator)
en: Draw focus indicator in lists
id: Gambar indikator fokus dalam daftar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Scrollbars
id: Bilah gulung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scrollbar wi&dth:
id: Lebar bilah &gulung:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Top arrow button type:
id: Tipe tombol panah atas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Bottom arrow button type:
id: Tipe tombol panah bawah:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons)
en: No buttons
id: Tak ada tombol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: One button
id: Satu tombol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: Two buttons
id: Dua tombol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: No button
id: Tak ada tombol

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Menu Highlight
id: Sorot Menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightDark)
en: Use dar&k color
id: Gunakan warn&a gelap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightStrong)
en: &Use selection color (plain)
id: &Gunakan warna pilihan (biasa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _menuHighlightSubtle)
en: Use selec&tion color (subtle)
id: Gunakan war&na pilihan (tipis)
