kstyle_config - en to it translation catalogue (156 entries)

en: Oxygen Demo
it: Dimostrazione di Oxygen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
it: Normale

en: New
it: Nuovo

en: Open
it: Apri

en: Save
it: Salva

en: Toggle authentication
it: Commuta autenticazione

en: Enabled
it: Abilitato

en: Right to left layout
it: Disposizione da destra a sinistra

en: Style
it: Stile

en: Input Widgets
it: Oggetti d'inserimento

en: Shows the appearance of text input widgets
it: Mostra l'aspetto degli oggetti per l'immissione di testo

en: Tab Widgets
it: Oggetti a schede

en: Shows the appearance of tab widgets
it: Mostra l'aspetto degli oggetti a schede

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Shows the appearance of buttons
it: Mostra l'aspetto dei pulsanti

en: Lists
it: Elenchi

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
it: Mostra l'aspetto di elenchi, alberi e tabelle

en: Frames
it: Riquadri

en: Shows the appearance of various framed widgets
it: Mostra l'aspetto dei vari oggetti con cornice

en: MDI Windows
it: Finestre multi-documento

en: Shows the appearance of MDI windows
it: Mostra l'aspetto delle finestre multi-documento

en: Sliders
it: Cursori

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
it: Mostra l'aspetto di cursori, barre d'avanzamento e di scorrimento

en: Benchmark
it: Misura delle prestazioni

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
it: Emula l'interazione utente con gli oggetti per misurarne le prestazioni

en: Example text
it: Testo d'esempio

en: Layout
it: Disposizione

en: Tile
it: Affianca

en: Cascade
it: A cascata

en: Tabs
it: Schede

en: Tools
it: Strumenti

en: Select Next Window
it: Seleziona la finestra successiva

en: Select Previous Window
it: Seleziona la finestra precedente

en: This is a sample text
it: Questo è un testo d'esempio

en: Select the application widget style
it: Seleziona lo stile degli elementi dell'applicazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
it: Moduli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
it: Seleziona sotto i moduli per cui vuoi eseguire la simulazione:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
it: Cattura il mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
it: Esegui la simulazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
it: Caselle di spunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
it: Inattiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
it: Parziale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
it: Attiva

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
it: Pulsanti a scelta singola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
it: Pr&ima scelta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
it: Seco&nda scelta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
it: &Terza scelta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
it: Pulsanti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
it: Solo testo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
it: Questo è una normale casella combinata di solo testo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
it: Piccolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
it: Grande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
it: Testo e icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
it: Usa pulsanti piatti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
it: Questo è una normale casella combinata con testo e icona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
it: Questo è un normale pulsante strumentale di solo testo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
it: Questo è un normale pulsante strumentale con testo ed icona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
it: Questo è un normale pulsante di solo testo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
it: Questo è un normale pulsante di solo testo con menu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
it: Questo è un normale pulsante con testo ed icona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
it: Questo è un normale pulsante con testo ed icona con menu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
it: Pulsanti strumentali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
it: Piatto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
it: Freccia in su

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
it: Freccia in giù

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
it: Freccia a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
it: Freccia a destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
it: Posizione del te&sto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
it: Solo icone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
it: Solo testo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
it: Testo accanto alle icone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
it: Testo sotto le icone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
it: Dimensioni delle i&cone:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
it: Piccole (16×16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
it: Medie (22×22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
it: Grandi (32×32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
it: Enormi (48×48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
it: Direzione della dis&posizione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
it: Dall'alto in basso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
it: Dal basso in alto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
it: Riquadro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
it: &Innalzato

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
it: &Piatto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
it: A&ffondato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
it: Riquadro di gruppo

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
it: Piatto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
it: Oggetto a schede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
it: Editor di testo a riga singola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
it: Editor di password:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
it: Casella combinata modificabile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
it: Primo elemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
it: Secondo elemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
it: Terzo elemento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
it: Casella numerica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
it: Editor di testo con più righe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
it: Torna a capo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
it: Usa oggetti piatti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
it: Primo elemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
it: Secondo elemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
it: Terzo elemento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
it: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
it: Descrizione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
it: Terza descrizione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
it: Terzo sottoelemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
it: Descrizione del terzo sottoelemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
it: Seconda descrizione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
it: Secondo sottoelemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
it: Descrizione del secondo sottoelemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
it: Primo sottoelemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
it: Descrizione del primo sottoelemento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
it: Prima descrizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
it: Nuova riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
it: Prima riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
it: Terza riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
it: Prima colonna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
it: Seconda colonna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
it: Terza colonna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
it: In alto a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
it: In alto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
it: In alto a destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
it: A sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
it: Al centro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
it: A destra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
it: In basso a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
it: In basso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
it: In basso a destra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
it: Editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
it: Titolo:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
it: Strumenti

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
it: Prima pagina

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
it: Seconda pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
it: Prima etichetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
it: Seconda etichetta

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
it: Terza pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
it: Anima le barre di avanzamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
it: Inverti le barre di avanzamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
it: Orizzontale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
it: Verticale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
it: Posizione delle tacche dei cursori

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
it: Senza tacche

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
it: Tacche sopra il cursore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
it: Tacche sotto il cursore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
it: Tacche su ambo i lati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
it: Posizione delle lingue&tte:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
it: Nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
it: Sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
it: Ovest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
it: Est

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
it: Modalità del documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
it: Mostra i pulsanti nell'angolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
it: Mostra i pulsanti di chiusura delle schede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
it: Nascondi la barra delle linguette

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
it: Anteprima
