kstyle_config - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Oxygen Settings
ja: Oxygen の設定

en: Focus, mouseover and widget state transition
ja: フォーカス、マウスオーバー、ウィジェット状態切り替え

en: Configure widgets' focus and mouseover highlight animation, as well as widget enabled/disabled state transition
ja: ウィジェットのフォーカス、マウスオーバーハイライトアニメーション、ウィジェット有効化・無効化状態切り替えを設定します

en: Toolbar highlight
ja: ツールバーの強調表示

en: Configure toolbars' mouseover highlight animation
ja: ツールバーのマウスオーバーハイライトアニメーションを設定します

en: Menu bar highlight
ja: メニューバーの強調表示

en: Configure menu bars' mouseover highlight animation
ja: メニューバーのマウスオーバーハイライトアニメーションを設定します

en: Menu highlight
ja: メニューの強調表示

en: Configure menus' mouseover highlight animation
ja: メニューのマウスオーバーハイライトアニメーションを設定します

en: Progress bar animation
ja: 進捗バーのアニメーション

en: Configure progress bars' steps animation
ja: 進捗バーのステップアニメーションを設定します

en: Tab transitions
ja: タブの切り替え

en: Configure fading transition between tabs
ja: タブ間のフェード切り替えを設定します

en: Label transitions
ja: ラベルの切り替え

en: Configure fading transition when a label's text is changed
ja: ラベルテキストが変更されたときのフェード切り替えを設定します

en: Text editor transitions
ja: テキストエディタの切り替え

en: Configure fading transition when an editor's text is changed
ja: エディタのテキストが変更されたときのフェード切り替えを設定します

en: Combo box transitions
ja: コンボボックスの切り替え

en: Configure fading transition when a combo box's selected choice is changed
ja: コンボボックスの選択が変更されたときのフェード切り替えを設定します

en: Configure progress bars' busy indicator animation
ja: 進捗バーのビジー状態インジケータアニメーションを設定します

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, FollowMouseAnimationConfigBox)
en: Frame
ja: フレーム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Animation type:
ja: アニメーションタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Fade
ja: フェード

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, typeComboBox)
en: Follow Mouse
ja: マウスを捕捉

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, durationLabel)
en: Fade duration:
ja: フェードの間隔:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, followMouseDurationLabel)
en: Follow mouse duration:
ja: マウスフォロー間隔:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OxygenStyleConfig)
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar only
ja: タイトルバーのみでウィンドウをドラッグする

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from titlebar, menubar and toolbars
ja: タイトルバー、メニューバー、ツールバーでウィンドウをドラッグする

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _windowDragMode)
en: Drag windows from all empty areas
ja: すべての空のエリアでウィンドウをドラッグする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _toolBarDrawItemSeparator)
en: Draw toolbar item separators
ja: ツールバーのアイテム間にセパレータを表示する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Animations
ja: アニメーション

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Views
ja: 表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _viewDrawTreeBranchLines)
en: Draw tree branch lines
ja: ツリーの枝の線を表示する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Scrollbars
ja: スクロールバー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons)
en: No buttons
ja: ボタンなし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: One button
ja: ボタン一つ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarSubLineButtons) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: Two buttons
ja: ボタン二つ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, _scrollBarAddLineButtons)
en: No button
ja: ボタンなし

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Menu Highlight
ja: メニューの強調表示
