kstyle_config - en to ja translation catalogue (110 entries)

en: Oxygen Demo
ja: Oxygen デモ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
ja: 標準

en: New
ja: 新規

en: Open
ja: 開く

en: Save
ja: 保存

en: Enabled
ja: 有効

en: Right to left layout
ja: 右から左レイアウト

en: Input Widgets
ja: 入力ウィジェット

en: Shows the appearance of text input widgets
ja: テキスト入力ウィジェットの外観を表示する

en: Tab Widgets
ja: タブウィジェット

en: Shows the appearance of tab widgets
ja: タブウィジェットの外観を表示する

en: Buttons
ja: ボタン

en: Shows the appearance of buttons
ja: ボタンの外観を表示する

en: Lists
ja: リスト

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
ja: リスト、ツリー、テーブルの外観を表示する

en: Frames
ja: フレーム

en: Sliders
ja: スライダー

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
ja: スライダー、進捗バー、スクロールバーの外観を表示する

en: Example text
ja: サンプルテキスト

en: password
ja: パスワード

en: Tile
ja: タイル

en: Cascade
ja: 上下に重ねる

en: Tabs
ja: タブ

en: Select Next Window
ja: 次のウィンドウを選択

en: Select Previous Window
ja: 前のウィンドウを選択

en: This is a sample text
ja: サンプルテキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
ja: シミュレーションを実行

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
ja: チェックボックス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
ja: オフ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
ja: 部分的

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
ja: オン

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
ja: ラジオボタン

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
ja: プッシュボタン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
ja: テキストのみ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
ja: 小

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
ja: 大

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
ja: テキストとアイコン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
ja: フラットボタンを使用

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
ja: ツールボタン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
ja: フラット

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
ja: アイコンのみ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
ja: テキストのみ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
ja: アイコンの横にテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
ja: アイコンの下にテキスト

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
ja: 小 (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
ja: 中 (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
ja: 大 (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
ja: 特大 (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
ja: 左から右

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
ja: 右から左

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
ja: 上から下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
ja: 下から上

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
ja: フレーム

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
ja: グループボックス

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
ja: タブウィジェット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
ja: 単行テキストエディタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
ja: パスワードエディタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
ja: 編集可能コンボボックス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
ja: 最初のアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
ja: 二番目のアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
ja: 三番目のアイテム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
ja: スピンボックス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
ja: 複数行テキストエディタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
ja: 行端折り返し

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
ja: フラットウィジェットを使用

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
ja: 最初のアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
ja: 二番目のアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
ja: 三番目のアイテム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
ja: 記述

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
ja: 三番目の記述

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
ja: 三番目のサブアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
ja: 三番目のサブアイテム記述

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
ja: 二番目の記述

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
ja: 二番目のサブアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
ja: 二番目のサブアイテム記述

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
ja: 最初のサブアイテム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
ja: 最初のサブアイテム記述

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
ja: 最初の記述

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
ja: 新しい行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
ja: 最初の 行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
ja: 三番目の 行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
ja: 最初の コラム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
ja: 二番目の コラム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
ja: 三番目の コラム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
ja: 左上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
ja: 上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
ja: 右上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
ja: 左

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
ja: 中央

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
ja: 右

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
ja: 左下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
ja: 下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
ja: 右下

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
ja: エディタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ja: タイトル:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
ja: ツールボックス

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
ja: 最初のページ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
ja: 二番目のページ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
ja: 三番目のページ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
ja: 水平

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
ja: 垂直

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
ja: 北

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
ja: 南

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
ja: 西

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
ja: 東

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
ja: ドキュメントモード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
ja: コーナーボタンを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
ja: タブバーを隠す

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
ja: プレビュー
