kstyle_config - en to mr translation catalogue (133 entries)

en: Oxygen Demo
mr: ऑक्सीजन डेमो

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
mr: सामान्य

en: New
mr: नवीन

en: Open
mr: उघडा

en: Save
mr: साठवा

en: Toggle authentication
mr: अधिप्रमाणन चालू/बंद करा

en: Enabled
mr: कार्यान्वित

en: Right to left layout
mr: उजवीकडुन डावीकडे रचना

en: Input Widgets
mr: इनपुट विजेट्स

en: Shows the appearance of text input widgets
mr: पाठ्य इनपुट विजेट्सची दर्शनीयता दर्शवितो

en: Tab Widgets
mr: टॅब विजेट्स

en: Shows the appearance of tab widgets
mr: टॅब विजेट्सची दर्शनीयता दर्शवितो

en: Buttons
mr: बटन

en: Shows the appearance of buttons
mr: बटनची दर्शनीयता दर्शवितो

en: Lists
mr: यादी

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
mr: यादी, वृक्ष व कोष्टकांची दर्शनीयता दर्शवितो

en: Frames
mr: फ्रेम्स

en: Shows the appearance of various framed widgets
mr: विविध फ्रेम केलेल्या विजेट्सची ची दर्शनीयता दर्शवितो

en: Sliders
mr: स्लाइडर

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
mr: स्लाइडर, प्रगतीपट्टी व स्क्रोलपट्टी ची दर्शनीयता दर्शवितो

en: Benchmark
mr: बेंचमार्क

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
mr: बेंचमार्कींग च्या विजेट्स बरोबर वापरकर्ता संवाद एम्युलेट करतो

en: Example text
mr: उदाहरण पाठ्य

en: password
mr: गुप्तशब्द

en: Tile
mr: फरसबंद

en: Cascade
mr: श्रृंखला

en: Tabs
mr: टॅब्स

en: Select Next Window
mr: पुढील चौकट निवडा

en: Select Previous Window
mr: मागील चौकट निवडा

en: This is a sample text
mr: हे नमूना पाठ्य आहे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
mr: विभाग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
mr: सिम्युलेशन करण्याकरिता चे विभाग निवडा :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
mr: पर्याय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
mr: माउस पकडा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
mr: सिम्युलेशन चालवा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
mr: चेकबॉक्सेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
mr: बंद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
mr: आंशिक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
mr: चालू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
mr: रेडियोबटन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
mr: पुशबटन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
mr: फक्त पाठ्य :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
mr: हे सामान्य, फक्त पाठ्य कॉम्बोबॉक्स आहे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
mr: लहान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
mr: मोठा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
mr: पाठ्य व चिन्ह :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
mr: सपाट बटन वापरा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
mr: हे सामान्य, पाठ्य व चिन्ह कॉम्बोबॉक्स आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
mr: हे सामान्य, फक्त पाठ्य साधन बटन आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
mr: हे सामान्य, पाठ्य व चिन्ह साधन बटन आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
mr: हे सामान्य, फक्त पाठ्य बटन आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
mr: हे सामान्य, मेन्यू बरोबरचे फक्त पाठ्य बटन आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
mr: हे सामान्य, पाठ्य व चिन्ह बटन आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
mr: हे सामान्य, मेन्यू बरोबरचे पाठ्य व चिन्ह बटन आहे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
mr: साधन बटन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
mr: सपाट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
mr: वरचा बाण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
mr: खालचा बाण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
mr: डावा बाण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
mr: उजवा बाण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
mr: फक्त चिन्ह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
mr: फक्त पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
mr: चिन्ह बाजूचे पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
mr: चिन्हा खालील पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
mr: लहान (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
mr: मध्यम (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
mr: मोठे (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
mr: खूप मोठे (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
mr: डावीकडुन उजविकडे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
mr: उजवीकडुन डावीकडे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
mr: वरुन खाली

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
mr: खालून वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
mr: फ्रेम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
mr: समूह बॉक्स

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
mr: सपाट

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
mr: टॅब विजेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
mr: एक ओळ पाठ्य संपादक :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
mr: गुप्तशब्द संपादक :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
mr: संपादनास योग्य कॉम्बोबॉक्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
mr: पहिला घटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
mr: दुसरा घटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
mr: तिसरा धटक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
mr: स्पिनबॉक्स :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
mr: अनेक ओळ पाठ्य संपादक :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
mr: शब्द लपेटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
mr: सपाट विजेट्स वापरा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
mr: पहिला घटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
mr: दुसरा घटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
mr: तिसरा धटक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
mr: शिर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
mr: वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
mr: तिसरे वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
mr: तिसरे उपघटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
mr: तिसरे उपघटक वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
mr: दुसरे वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
mr: दुसरे उपघटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
mr: दुसरे उपघटक वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
mr: पहिले उपघटक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
mr: पहिले उपघटक वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
mr: पहिले वर्णन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
mr: नवीन ओळ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
mr: पहिली ओळ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
mr: तिसरी ओळ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
mr: पहिला स्तंभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
mr: दुसरा स्तंभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
mr: तिसरा स्तंभ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
mr: वरील-डावे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
mr: वर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
mr: वरील-उजवे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
mr: डावे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
mr: मध्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
mr: उजवे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
mr: खाली-डावे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
mr: खाली

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
mr: खाली-उजवे

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
mr: संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
mr: शिर्षक :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
mr: साधन बॉक्स

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
mr: पहिले पान

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
mr: दुसरे पान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
mr: पहिले लेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
mr: दुसरे लेबल

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
mr: तिसरे पान

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
mr: आडवे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
mr: उभे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
mr: उत्तर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
mr: दक्षिण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
mr: पश्चिम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
mr: पूर्व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
mr: दस्तऐवज पद्धत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
mr: कोपऱ्याची बटने दर्शवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
mr: टॅबपट्टी लपवा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
mr: पूर्वावलोकन
