kwin_clients - en to nds translation catalogue (54 entries)

en: Button mouseover transition
nds: Finsterknööp bi't Anrögen mit de Muus sännern

en: Configure window buttons' mouseover highlight animation
nds: Animeert Rutheven vun de Finsterknööp bi't Anrögen mit de Muus instellen

en: Window active state change transitions
nds: Ännert Finsterstatus överblennen

en: Configure fading between window shadow and glow when window's active state is changed
nds: Överblendt Övergang twischen Finsterschadden un Glöhn för ännert Finsterstatus instellen

en: Remove selected exception?
nds: Utsöcht Utnahm wegmaken?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
nds: Wegmaken

en: Regular Expression syntax is incorrect
nds: De Syntax vun den reguleren Utdruck is leeg.

en: Exception Type
nds: Utnahm-Typ

en: Regular Expression
nds: Reguleer Utdruck

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, exceptionType)
en: Window Title
nds: Finstertitel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, exceptionType)
en: Window Class Name
nds: Finsterklass-Naam

en: Enable/disable this exception
nds: Disse Utnahm an- oder utmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
nds: Allmeen

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize)
en: Small
nds: Lütt

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize)
en: Normal
nds: Normaal

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize)
en: Large
nds: Groot

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize)
en: Very Large
nds: Bannig groot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tit&le alignment:
nds: Tite&lutrichten:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Left
nds: Links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Center
nds: Merrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Center (Full Width)
nds: Merrn (Heel Breed)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Right
nds: Rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: B&utton size:
nds: Kn&oopgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawSizeGrip)
en: Add handle to resize windows with no border
nds: Finstern ahn Rahmen en Greep för Gröttännern tofögen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Animations
nds: Animeren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Shadows
nds: Schaddens

note: i18n: ectx: property (title), widget (Oxygen::ShadowConfigWidget, activeShadowConfiguration)
en: Active Window Glow
nds: Glöön för aktiev Finster

note: i18n: ectx: property (title), widget (Oxygen::ShadowConfigWidget, inactiveShadowConfiguration)
en: Window Drop-Down Shadow
nds: Opdukmenü-Schadden

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Window-Specific Overrides
nds: Besünner Instellen för enkelte Finstern

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OxygenExceptionDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OxygenDetectWidget)
en: Dialog
nds: Dialoog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Information about Selected Window
nds: Informatschoon över't utsöchte Finster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Class:
nds: Klass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Property Selection
nds: Finsteregenschappen utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, windowClassCheckBox)
en: Use window class (whole application)
nds: Finsterklass bruken (heel Programm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, windowTitleCheckBox)
en: Use window title
nds: Finstertitel bruken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Identification
nds: Finster-Identiteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detectDialogButton)
en: Detect Window Properties
nds: Finsteregenschappen opdecken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Decoration Options
nds: Dekoratschoon-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderSizeCheckBox)
en: Border size:
nds: Rahmendickde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideTitleBar)
en: Hide window title bar
nds: Titelbalken versteken

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: No Border
nds: Keen Rahmen

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: No Side Borders
nds: Keen Rahmen an de Siet

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Tiny
nds: Lierlütt

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Normal
nds: Normaal

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Large
nds: Groot

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Very Large
nds: Bannig groot

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Huge
nds: Resig

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Very Huge
nds: Bannig resig

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Oversized
nds: Övergroot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move Up
nds: Na baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: Move Down
nds: Na nerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit
nds: Bewerken
