kstyle_config - en to nds translation catalogue (150 entries)

en: Oxygen Demo
nds: Oxygen-Bispill

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
nds: Normaal

en: New
nds: Nieg

en: Open
nds: Opmaken

en: Save
nds: Sekern

en: Toggle authentication
nds: Identiteetprööv an-/utmaken

en: Enabled
nds: Anmaakt

en: Right to left layout
nds: Vun rechts na links anornen

en: Input Widgets
nds: Ingaav-Stüerelementen

en: Shows the appearance of text input widgets
nds: Wiest dat Utsehn vun Stüerelementen för de Textingaav

en: Tab Widgets
nds: Paneel-Stüerelementen

en: Shows the appearance of tab widgets
nds: Wiest dat Utsehn vun Paneel-Stüerelementen

en: Buttons
nds: Knööp

en: Shows the appearance of buttons
nds: Wiest dat Utsehn vun de Knööp

en: Lists
nds: Listen

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
nds: Wiest dat Utsehn vun Listen, Bööm un Tabellen

en: Frames
nds: Rahmens

en: Shows the appearance of various framed widgets
nds: Wiest dat Utsehn vun verscheden inrahmt Stüerelementen

en: MDI Windows
nds: MDI-Finstern

en: Shows the appearance of MDI windows
nds: Wiest dat Utsehn vun Finstern mit Multidokment-Koppelsteed

en: Sliders
nds: Schuvers

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
nds: Wiest dat Utsehn vun Schuvers, Vörankamen- un Rullbalkens

en: Benchmark
nds: Leistenbeweerten

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
nds: Bruker-Akschonen för Leistenbeweerten namaken

en: Example text
nds: Bispilltext

en: password
nds: Passwoort

en: Layout
nds: Utsehn

en: Tile
nds: Kacheln

en: Cascade
nds: Treppwies

en: Tools
nds: Warktüüch

en: Select Next Window
nds: Nakamen Finster kören

en: Select Previous Window
nds: Verleden Finster kören

en: This is a sample text
nds: Dit is en Bispilltext.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
nds: Modulen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
nds: Söök nerrn de Modulen ut, de Du simuleren wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
nds: Muus griepen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
nds: Simuleren utföhren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
nds: Ankrüüzfeller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
nds: Ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
nds: Deelwies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
nds: An

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
nds: Köörknööp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
nds: Drüt&t Köör

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
nds: Knööp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
nds: Bloots Text:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
nds: En normaal Utsöökfeld för Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
nds: Lütt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
nds: Groot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
nds: Text un Lüttbild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
nds: Eenfache Knööp bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
nds: En normaal Utsöökfeld för Text un Lüttbiller

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
nds: En normaal Warktüüchknoop för Text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
nds: En normaal Warktüüchknoop för Text un Lüttbiller

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
nds: En normaal Knoop för Text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
nds: En normaal Knoop för Text mit Menü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
nds: En normaal Knoop för Text un Lüttbiller

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
nds: En normaal Knoop för Text un Lüttbiller mit Menü

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
nds: Warktüüchknööp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
nds: Eenfach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
nds: Piel hooch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
nds: Piel daal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
nds: Piel links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
nds: Piel rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
nds: Te&xtsteed:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
nds: Bloots Lüttbiller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
nds: Bloots Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
nds: Text blang dat Lüttbild

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
nds: Text nerrn dat Lüttbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
nds: Lüttbildg&rött:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
nds: Lütt (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
nds: Middel (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
nds: Groot (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
nds: Gröttst (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
nds: &Anornricht:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
nds: Vun links na rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
nds: Vun rechts na links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
nds: Vun baven na nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
nds: Vun nerrn na baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
nds: Rahmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
nds: &Inlaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
nds: Koppelfeld

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
nds: Eenfach

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
nds: Paneel-Stüerelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
nds: Text-Ingaavreeg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
nds: Passwoort-Editor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
nds: Bewerkbor Utsöökfeld

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
nds: Eerst Indrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
nds: Tweet Indrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
nds: Drütt Indrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
nds: Dreihknoopfeld:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
nds: Text-Ingaavfeld:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
nds: Reegümbrook

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
nds: Eenfache Stüerelementen bruken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
nds: Eerst Indrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
nds: Tweet Indrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
nds: Drütt Indrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
nds: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
nds: Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
nds: Drütt Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
nds: Drütt Ünnerindrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
nds: Drütt Ünnerindrag-Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
nds: Tweet Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
nds: Tweet Ünnerindrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
nds: Tweet Ünnerindrag-Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
nds: Eerst Ünnerindrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
nds: Eerst Ünnerindrag-Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
nds: Eerst Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
nds: Nieg Reeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
nds: Eerste Reeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
nds: Drüdde Reeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
nds: Eerst Striep

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
nds: Tweet Striep

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
nds: Drütt Striep

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
nds: Baven links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
nds: Baven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
nds: Baven rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
nds: Links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
nds: Merrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
nds: Rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
nds: Nerrn links

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
nds: Nerrn rechts

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
nds: Editoren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
nds: Warktüüchkist

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
nds: Eerste Siet

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
nds: Twete Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
nds: Eerst Beteker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
nds: Tweet Beteker

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
nds: Drüdde Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
nds: Vörankamenbalkens animeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
nds: Vörankamenbalkens ümdreihen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
nds: Kimmrecht

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
nds: Pielrecht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
nds: Schuver-Markpositschoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
nds: Keen Marken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
nds: Marken baven Schuver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
nds: Marken nerrn Schuver

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
nds: Marken op beed Sieden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
nds: &Paneelsteed:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
nds: Baven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
nds: Linkerhand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
nds: Rechterhand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
nds: Dokmentbedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
nds: Eck-Knööp wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
nds: Paneel-Tomaakknööp wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
nds: Paneelbalken versteken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
nds: Vöransicht
