kstyle_config - en to nn translation catalogue (153 entries)

en: Oxygen Demo
nn: Oxygen-demo

en: New
nn: Ny

en: Open
nn: Opna

en: Save
nn: Lagra

en: Toggle authentication
nn: Slå på/av autentisering

en: Enabled
nn: På

en: Right to left layout
nn: Frå høgre til venstre

en: Style
nn: Stil

en: Input Widgets
nn: Skrivefelt

en: Shows the appearance of text input widgets
nn: Viser korleis skrivefelt vil sjå ut

en: Tab Widgets
nn: Faneelement

en: Shows the appearance of tab widgets
nn: Viser korleis faneelement vil sjå ut

en: Buttons
nn: Knappar

en: Shows the appearance of buttons
nn: Viser korleis knappar vil sjå ut

en: Lists
nn: Lister

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
nn: Viser korleis lister, trekontrollar og tabellar vil sjå ut

en: Frames
nn: Rammer

en: Shows the appearance of various framed widgets
nn: Viser korleis ymse innramma element vil sjå ut

en: MDI Windows
nn: MDI-vindauge

en: Shows the appearance of MDI windows
nn: Viser korleis MDI-vindauge vil sjå ut

en: Sliders
nn: Glidebrytarar

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
nn: Viser korleis glidebrytarar, framdriftslinjer og rullefelt vil sjå ut

en: Benchmark
nn: Ytingstest

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
nn: Simulerer bruk av skjermelement, for ytingstestar

en: Example text
nn: Eksempeltekst

en: password
nn: passord

en: Layout
nn: Utforming

en: Tile
nn: Jamsides

en: Cascade
nn: Overlappande

en: Tabs
nn: Faner

en: Tools
nn: Verktøy

en: Select Next Window
nn: Vel neste vindauge

en: Select Previous Window
nn: Vel førre vindauge

en: This is a sample text
nn: Dette er eksempeltekst

en: Select the application widget style
nn: Vel stil på programelement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
nn: Modular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
nn: Vel kva modular du vil køyra simulering for:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
nn: Grip musepeikaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
nn: Køyr simulering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
nn: Avkryssingsboksar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
nn: Av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
nn: Delvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
nn: På

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
nn: Radioknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
nn: &Første val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
nn: &Andre val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
nn: &Tredje val

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
nn: Trykkknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
nn: Berre tekst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
nn: Dette er ein vanleg kombinasjonsboks med berre tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
nn: Liten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
nn: Stor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
nn: Tekst og ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
nn: Bruk flate knappar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
nn: Dette er ein vanleg kombinasjonsboks med både tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
nn: Dette er ein vanleg verktøyknapp med berre tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
nn: Dette er ein vanleg verktøyknapp med både tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
nn: Dette er ein vanleg knapp med berre tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
nn: Dette er ein vanleg menyknapp med berre tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
nn: Dette er ein vanleg knapp med både tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
nn: Dette er ein vanleg menyknapp med både tekst og ikon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
nn: Verktøyknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
nn: Pil opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
nn: Pil ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
nn: Pil venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
nn: Pil høgre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
nn: T&ekstplassering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
nn: Berre ikon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
nn: Berre tekst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
nn: Tekst ved sida av ikon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
nn: Tekst under ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
nn: &Ikonstorleik:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
nn: Liten (16 × 16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
nn: Middels (22 × 22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
nn: Stor (32 × 32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
nn: Enorm (48 × 48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
nn: &Utleggretning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
nn: Venstre til høgre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
nn: Høgre til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
nn: Oppe til nede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
nn: Nede til oppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
nn: Ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
nn: &Heva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
nn: &Senka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
nn: Gruppeboks

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
nn: Faneelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
nn: Éilinjes skrivefelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
nn: Passordfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
nn: Redigerbar kombinasjonsboks:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
nn: Første element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
nn: Andre element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
nn: Tredje element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
nn: Talfelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
nn: Fleirlinja skrivefelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
nn: Tekstbryting ved linjeslutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
nn: Bruk flate element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
nn: Første element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
nn: Andre element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
nn: Tredje element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
nn: Skildring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
nn: Tredje skildring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
nn: Tredje underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
nn: Skildring av tredje underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
nn: Andre skildring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
nn: Andre underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
nn: Skildring av andre underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
nn: Første underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
nn: Skildring av første underelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
nn: Første skildring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
nn: Ny rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
nn: Første rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
nn: Tredje rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
nn: Første kolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
nn: Andre kolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
nn: Tredje kolonne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
nn: Oppe til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
nn: Oppe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
nn: Oppe til høgre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
nn: Til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
nn: I midten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
nn: Til høgre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
nn: Nedre til venstre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
nn: Nede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
nn: Nede til høgre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
nn: Skriveprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
nn: Tittel:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
nn: Verktøykasse

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
nn: Første side

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
nn: Andre side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
nn: Første merkelapp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
nn: Andre merkelapp

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
nn: Tredje side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
nn: Animerte framdriftsvisarar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
nn: Omvende framdriftsvisarar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
nn: Vassrett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
nn: Loddrett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
nn: Plassering av merke på glidebrytarar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
nn: Ingen merke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
nn: Merke over glidebrytar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
nn: Merke under glidebrytar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
nn: Merke både over og under

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
nn: &Plassering av fanelinje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
nn: Nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
nn: Sør

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
nn: Vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
nn: Aust

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
nn: Dokumentmodus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
nn: Vis hjørneknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
nn: Vis knappar for fanelukking

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
nn: Gøym fanelinje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
nn: Førehandsvising
