kstyle_config - en to pa translation catalogue (125 entries)

en: Oxygen Demo
pa: ਆਕਸੀਜਨ ਡੈਮੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Toggle authentication
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਬਦਲੋ

en: Enabled
pa: ਚਾਲੂ

en: Right to left layout
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਲੇਆਉਟ

en: Input Widgets
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਵਿਦਜੈੱਟ

en: Shows the appearance of text input widgets
pa: ਟੈਕਸਟ ਇੰਪੁੱਟ ਵਿਦਜੈੱਟ ਦੀ ਦਿੱਖ ਵੇਖੋ

en: Tab Widgets
pa: ਟੈਬ ਵਿਦਜੈੱਟ

en: Shows the appearance of tab widgets
pa: ਟੈਬ ਵਿਦਜੈੱਟ ਦੀ ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: Buttons
pa: ਬਟਨ

en: Shows the appearance of buttons
pa: ਬਟਨਾਂ ਦੀ ਦਿੱਖ ਵੇਖੋ

en: Lists
pa: ਲਿਸਟ

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
pa: ਲਿਸਟ, ਟਰੀ ਤੇ ਟੇਬਲ ਦੀ ਦਿੱਖ ਵੇਖਾਉ

en: Frames
pa: ਫਰੇਮ

en: Shows the appearance of various framed widgets
pa: ਕਈ ਫਰੇਮ ਕੀਤੇ ਵਿਦਜੈੱਟ ਦੀ ਦਿੱਖ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: Sliders
pa: ਸਲਾਈਡਰ

en: Benchmark
pa: ਬੈਂਚਮਾਰਕ

en: Example text
pa: ਉਦਾਹਰਨ ਟੈਕਸਟ

en: password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

en: Tile
pa: ਟਿਲੀ

en: Cascade
pa: ਸਮਾਂਤਰ

en: Tabs
pa: ਟੈਬ

en: Tools
pa: ਟੂਲ

en: Select Next Window
pa: ਅੱਗੇ ਵਿੰਡੋ ਚੁਣੋ

en: Select Previous Window
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਿੰਡੋ ਚੁਣੋ

en: This is a sample text
pa: ਇਹ ਸਧਾਰਨ ਟੈਕਸਟ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
pa: ਮੋਡੀਊਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
pa: ਮਾਊਸ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
pa: ਸੀਮੂਲੇਸ਼ਨ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
pa: ਚੈਕਬਾਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
pa: ਬੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
pa: ਅਧੂਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
pa: ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
pa: ਰੇਡੀਓ ਬਟਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
pa: ਪੁਸ਼ਬਟਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
pa: ਕੇਵਲ ਟੈਕਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
pa: ਛੋਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
pa: ਵੱਡਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
pa: ਟੈਕਸਟ ਤੇ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
pa: ਸਮਤਲ ਬਟਨ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
pa: ਇਹ ਸਧਾਰਨ, ਟੈਕਸਟ ਬਟਨ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
pa: ਟੂਲਬਟਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
pa: ਸਮਤਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
pa: ਉੱਤੇ ਤੀਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
pa: ਹੇਠਾਂ ਤੀਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
pa: ਖੱਬਾ ਤੀਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
pa: ਸੱਜਾ ਤੀਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
pa: ਕੇਵਲ ਅੱਖਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਹੇਠ ਟੈਕਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
pa: ਛੋਟਾ (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
pa: ਮੱਧਮ (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
pa: ਵੱਡਾ (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
pa: ਵਿਸ਼ਾਲ (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
pa: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
pa: ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
pa: ਤਲ ਤੋਂ ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
pa: ਫਰੇਮ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
pa: ਗਰੁੱਪਬਾਕਸ

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
pa: ਸਮਤਲ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
pa: ਟੈਬ ਵਿਦਜੈੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
pa: ਇੱਕਲੀ ਲਾਈਨ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਐਡੀਟਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
pa: ਸੋਧਯੋਗ ਕੰਬੋਬਾਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
pa: ਪਹਿਲੀ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
pa: ਦੂਜੀ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
pa: ਤੀਜੀ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
pa: ਸਪਿੰਨਬਾਕਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
pa: ਮਲਟੀ-ਲਾਈਨ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
pa: ਸ਼ਬਦ ਸਮੇਟੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
pa: ਸਮਤਲ ਵਿਦਜੈੱਟ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
pa: ਪਹਿਲੀ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
pa: ਦੂਜੀ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
pa: ਤੀਜੀ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
pa: ਤੀਜਾ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
pa: ਤੀਜੀ ਸਬ-ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
pa: ਤੀਜਾ ਸਬ-ਆਈਟਮ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
pa: ਦੂਜਾ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
pa: ਦੂਜੀ ਸਬ-ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
pa: ਦੂਜਾ ਸਬ-ਆਈਟਮ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
pa: ਪਹਿਲੀ ਸਬ-ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸਬ-ਆਈਟਮ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
pa: ਨਵੀਂ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
pa: ਪਹਿਲੀ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
pa: ਤੀਜੀ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਕਾਲਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
pa: ਦੂਜਾ ਕਾਲਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
pa: ਤੀਜਾ ਕਾਲਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
pa: ਉੱਤੇ-ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
pa: ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
pa: ਉੱਤੇ-ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
pa: ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
pa: ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
pa: ਹੇਠਾਂ-ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
pa: ਥੱਲੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
pa: ਹੇਠਾਂ-ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
pa: ਐਡੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
pa: ਟਾਈਟਲ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
pa: ਟੂਲਬਾਕਸ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸਫ਼ਾ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
pa: ਦੂਜਾ ਸਫ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
pa: ਦੂਜਾ ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
pa: ਤੀਜਾ ਸਫ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
pa: ਉੱਤਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
pa: ਦੱਖਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
pa: ਪੱਛਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
pa: ਪੂਰਬ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
pa: ਕੋਨਾ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
pa: ਟੈਬਬਾਰ ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
pa: ਝਲਕ
