kstyle_config - en to ru translation catalogue (157 entries)

en: Oxygen Demo
ru: Демонстрация Oxygen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
ru: Обычный

en: New
ru: Создать

en: Open
ru: Открыть

en: Save
ru: Сохранить

en: Toggle authentication
ru: Переключить аутентификацию

en: Enabled
ru: Включено

en: Right to left layout
ru: Размещение справа налево

en: Style
ru: Тема оформления

en: Input Widgets
ru: Ввод информации

en: Shows the appearance of text input widgets
ru: Просмотр внешнего вида элементов интерфейса для ввода информации

en: Tab Widgets
ru: Вкладки

en: Shows the appearance of tab widgets
ru: Просмотр внешнего вида вкладок

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Shows the appearance of buttons
ru: Просмотр внешнего вида кнопок

en: Lists
ru: Списки

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
ru: Просмотр внешнего вида списков, таблиц и деревьев

en: Frames
ru: Рамки

en: Shows the appearance of various framed widgets
ru: Просмотр внешнего вида различных элементов интерфейса в рамке

en: MDI Windows
ru: Многодокументный оконный интерфейс

en: Shows the appearance of MDI windows
ru: Просмотр внешнего вида многодокументного оконного интерфейса (MDI)

en: Sliders
ru: Ползунки

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
ru: Просмотр внешнего вида ползунков, индикаторов выполнения задач и полос прокрутки

en: Benchmark
ru: Оценка производительности

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
ru: Эмуляция действий пользователя с элементами интерфейса для оценки производительности

en: Example text
ru: Пример текста

en: password
ru: пароль

en: Layout
ru: Размещение

en: Tile
ru: Мозаика

en: Cascade
ru: Каскадом

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Tools
ru: Сервис

en: Select Next Window
ru: Следующее окно

en: Select Previous Window
ru: Предыдущее окно

en: This is a sample text
ru: Пример текста

en: Select the application widget style
ru: Выберите тему оформления элементов графического интерфейса

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
ru: Модули

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
ru: Выберите модули, которые будут задействованы в эмуляции

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
ru: Захват курсора мыши

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
ru: Запуск эмуляции

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
ru: Флажки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
ru: Выключенный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
ru: Частично включённый

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
ru: Включённый

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
ru: Радиокнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: F&irst Choice
ru: П&ервая возможность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Seco&nd Choice
ru: &Вторая возможность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: &Third Choice
ru: &Третья возможность

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
ru: Кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
ru: Только подписи:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox)
en: This is a normal, text only combo box
ru: Обычный выпадающий список с текстом

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
ru: Маленький

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
ru: Большой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
ru: Подписи со значками:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
ru: Использовать кнопки без рамок

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcombobox_2)
en: This is a normal, text and icon combo box
ru: Обычный выпадающий список с текстом и значком

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: This is a normal, text only tool button
ru: Обычная кнопка инструментов с текстом

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: This is a normal, text and icon tool button
ru: Обычная кнопка инструментов с текстом и значком

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: This is a normal, text only button
ru: Обычная кнопка, только текст

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_2)
en: This is a normal, text only button with menu
ru: Обычная кнопка с текстом и меню

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_3)
en: This is a normal, text and icon button
ru: Обычная кнопка с текстом и значком

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_4)
en: This is a normal, text and icon button with menu
ru: Обычная кнопка с текстом и значком с меню

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
ru: Кнопки на панелях инструментов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
ru: Без рамки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
ru: Стрелка вверх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
ru: Стрелка вниз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
ru: Стрелка влево

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
ru: Стрелка вправо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Te&xt position:
ru: Положение &текста:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
ru: Только значки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
ru: Только подписи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
ru: Подписи сбоку от значков

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
ru: Подписи под значками

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Icon si&ze:
ru: Р&азмер значков:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
ru: Маленькие (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
ru: Средние (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
ru: Большие (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
ru: Очень большие (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Layout direction:
ru: Раз&мещение:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
ru: Слева направо

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
ru: Справа налево

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
ru: Сверху вниз

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
ru: Снизу вверх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
ru: Рамка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, raisedFrameRadioButton)
en: &Raised
ru: &Приподнятая

[ctx: Flat frame. No frame is actually drawn.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, plainFrameRadioButton)
en: &Flat
ru: &Без рамки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sunkenFrameRadioButton)
en: S&unken
ru: &Вдавленная

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
ru: Группирующая рамка

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
ru: Без рамки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
ru: Вкладка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
ru: Строка ввода текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
ru: Строка ввода пароля:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
ru: Редактируемый выпадающий список:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
ru: Первый пункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
ru: Второй пункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
ru: Третий пункт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
ru: Счётчик:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
ru: Многострочный текстовый редактор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
ru: Перенос строк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
ru: Использовать элементы интерфейса без рамок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
ru: Первый пункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
ru: Второй пункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
ru: Третий пункт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
ru: Название

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
ru: Описание

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
ru: Описание третьего пункта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
ru: Третий подпункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
ru: Описание третьего подпункта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
ru: Описание второго пункта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
ru: Второй подпункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
ru: Описание второго подпункта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
ru: Первый подпункт

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
ru: Описание первого подпункта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
ru: Описание первого пункта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
ru: Первая строка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
ru: Вторая строка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
ru: Третья строка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
ru: Первый столбец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
ru: Второй столбец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
ru: Третий столбец

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
ru: Вверху слева

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
ru: Вверху

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
ru: Вверху справа

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
ru: Слева

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
ru: По центру

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
ru: Справа

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
ru: Внизу слева

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
ru: Внизу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
ru: Внизу справа

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
ru: Редакторы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ru: Заголовок:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
ru: Инструменты

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
ru: Первая страница

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
ru: Вторая страница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: First Label
ru: Первая метка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Second Label
ru: Вторая метка

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
ru: Третья страница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animateProgressBarCheckBox)
en: Animate Progress Bars
ru: Анимировать индикаторы выполнения задач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertProgressBarCheckBox)
en: Invert Progress Bars
ru: Инвертировать индикаторы выполнения задач

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
ru: Горизонтальные

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
ru: Вертикальные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sliders tick marks position
ru: Расположение делений на ползунках

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: No Tick Marks
ru: Без делений

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Above Slider
ru: Деления над ползунком

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks Below Slider
ru: Деления под ползунком

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, tickPositionComboBox)
en: Tick Marks On Both Sides
ru: Деления с обеих сторон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab position:
ru: З&аголовки вкладок:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
ru: Сверху

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
ru: Снизу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
ru: Слева

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
ru: Справа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
ru: Режим документа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
ru: Показать угловые кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabCloseButtonsCheckBox)
en: Show Tab Close Buttons
ru: Показать кнопки закрытия вкладок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
ru: Скрыть панель вкладок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
ru: Предварительный просмотр
