kstyle_config - en to th translation catalogue (121 entries)

en: Oxygen Demo
th: สาธิต Oxygen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Normal
th: ปกติ

en: New
th: ใหม่

en: Open
th: เปิด

en: Save
th: บันทึก

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Right to left layout
th: เค้าโครงแบบขวาไปซ้าย

en: Input Widgets
th: วิดเจ็ตป้อนข้อมูล

en: Shows the appearance of text input widgets
th: แสดงรูปลักษณ์ของวิดเจ็ตป้อนข้อความ

en: Tab Widgets
th: วิดเจ็ตประเภทแท็บ

en: Shows the appearance of tab widgets
th: แสดงรูปลักษณ์ของวิดเจ็ตประเภทแท็บ

en: Buttons
th: ปุ่มต่าง ๆ

en: Shows the appearance of buttons
th: แสดงรูปลักษณ์ของปุ่มกด

en: Lists
th: ช่องรายการ

en: Shows the appearance of lists, trees and tables
th: แสดงรูปลักษณ์ของช่องรายการ, ผังต้นไม้ และตาราง

en: Frames
th: เฟรม

en: Sliders
th: แถบเลื่อน

en: Shows the appearance of sliders, progress bars and scrollbars
th: แสดงรูปลักษณ์ของแถบเลื่อน, แถบความคืบหน้า และแถบลาก

en: Benchmark
th: เบนช์มาร์ก

en: Emulates user interaction with widgets for benchmarking
th: จำลองการใช้งานของผู้ใช้กับวิดเจ็ต เพื่อวัดค่าเบนช์มาร์ก

en: Example text
th: ข้อความตัวอย่าง

en: password
th: รหัสผ่าน

en: Tile
th: ปูเรียง

en: Cascade
th: เรียงลดหลั่น

en: Tabs
th: แท็บ

en: Select Next Window
th: เลือกหน้าต่างถัดไป

en: Select Previous Window
th: เลือกหน้าต่างก่อนหน้า

en: This is a sample text
th: นี่เป็นข้อความตัวอย่าง

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Modules
th: มอดูล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select below the modules for which you want to run the simulation:
th: เลือกทางด้านล่างมอดูลว่าต้องการจะให้ทำการจำลองสถานการณ์ใด:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
th: ตัวเลือก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grabMouseCheckBox)
en: Grab mouse
th: ดักจับเมาส์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButton)
en: Run Simulation
th: เรียกใช้การจำลองสถานการณ์

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Checkboxes
th: กล่องกาเครื่องหมาย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Off
th: ปิด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_2)
en: Partial
th: บางส่วน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_3)
en: On
th: เปิด

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Radiobuttons
th: ปุ่มวิทยุ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pushbuttons
th: ปุ่มกด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Text only:
th: ข้อความเท่านั้น:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Small
th: เล็ก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Large
th: ใหญ่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Text and icon:
th: ข้อความและไอคอน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatButtonCheckBox)
en: Use flat buttons
th: ใช้ปุ่มแบน

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Toolbuttons
th: ปุ่มเครื่องมือ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_6) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_7) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Flat
th: แบน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Up Arrow
th: ปุ่มลูกศรขึ้น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Down Arrow
th: ปุ่มลูกศรลง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Left Arrow
th: ปุ่มลูกศรซ้าย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Right Arrow
th: ปุ่มลูกศรขวา

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Icons Only
th: ไอคอนเท่านั้น

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Only
th: ข้อความเท่านั้น

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPositionComboBox)
en: Text Alongside Icons
th: ข้อความข้างไอคอน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, textPosition)
en: Text Under Icons
th: ข้อความใต้ไอคอน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Small (16x16)
th: เล็ก (16x16)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Medium (22x22)
th: กลาง (22x22)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Large (32x32)
th: ใหญ่ (32x32)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, iconSize)
en: Huge (48x48)
th: ใหญ่มาก (48x48)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
th: ซ้ายไปขวา

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
th: ขวาไปซ้าย

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Top to Bottom
th: บนลงล่าง

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Bottom to Top
th: ล่างขึ้นบน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame
th: เฟรม

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: GroupBox
th: กล่องจัดกลุ่ม

[ctx: Flat group box. No frame is actually drawn]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatGroupBoxCheckBox)
en: Flat
th: แบน

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab Widget
th: แท็บวิดเจ็ต

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Single line text editor:
th: ตัวแก้ไขข้อความแบบบรรทัดเดียว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password editor:
th: ตัวแก้ไขรหัสผ่าน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editable combobox
th: กล่องคอมโบแบบแก้ไขได้

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: First item
th: รายการแรก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Second item
th: รายการที่ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcombobox)
en: Third item
th: รายการที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Spinbox:
th: กล่องปรับเลข:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Multi-line text editor:
th: ตัวแก้ไขข้อความแบบหลายบรรทัด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wrapCheckBox)
en: Wrap words
th: ตัดคำ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, flatCheckBox)
en: Use flat widgets
th: ใช้วิดเจ็ตแบน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Item
th: รายการแรก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Item
th: รายการที่ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Item
th: รายการที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Title
th: หัวเรื่อง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Description
th: รายละเอียด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Description
th: รายละเอียดที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem
th: รายการย่อยที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Third Subitem Description
th: รายละเอียดรายการย่อยที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Description
th: รายละเอียดที่ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem
th: รายการย่อยที่ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Second Subitem Description
th: รายละเอียดรายการย่อยที่ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem
th: รายการย่อยแรก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Subitem Description
th: รายละเอียดรายการย่อยแรก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: First Description
th: รายละเอียดแรก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: New Row
th: แถวใหม่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Row
th: แถวแรก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Row
th: แถวที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: First Column
th: คอลัมน์แรก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Second Column
th: คอลัมน์ที่ 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Third Column
th: คอลัมน์ที่ 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-left
th: ซ้ายบน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top
th: บน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Top-right
th: ขวาบน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Left
th: ซ้าย

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Center
th: กลาง

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Right
th: ขวา

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-left
th: ซ้ายล่าง

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom
th: ล่าง

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Bottom-right
th: ล่างขวา

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Editors)
en: Editors
th: ตัวแก้ไข

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
th: หัวเรื่อง:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Toolbox)
en: Toolbox
th: กล่องเครื่องมือ

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page)
en: First Page
th: หน้าแรก

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_2)
en: Second Page
th: หน้าที่ 2

note: i18n: ectx: attribute (label), widget (QWidget, page_3)
en: Third Page
th: หน้าที่ 3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal
th: แนวนอน

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical
th: แนวตั้ง

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: North
th: เหนือ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: South
th: ใต้

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: West
th: ตะวันตก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, tabPositionComboBox)
en: East
th: ตะวันออก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, documentModeCheckBox)
en: Document mode
th: โหมดเอกสาร

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cornerWidgetsCheckBox)
en: Show Corner Buttons
th: แสดงปุ่มมุม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tabBarVisibilityCheckBox)
en: Hide tabbar
th: ซ่อนแถบแสดงแท็บ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง
