package-update-indicator 5 - en to da translation catalogue (46 entries)

en: Package Update Indicator
da: Pakkeopdateringsindikator

en: Notify about available software updates
da: Underret om tilgængelige softwareopdateringer

en: Update command
da: Opdateringskommando

en: Command for installing updates.
da: Kommando til at installere opdateringer.

en: Refresh interval
da: Opdateringsinterval

en: The interval in seconds for refreshing metadata.
da: Intervaller, i sekunder, til opdatering af metadata.

en: Whether to use a mobile connection
da: Om der skal bruges en mobil forbindelse

en: If enabled, use a mobile connection refreshing the package cache.
da: Hvis den aktiveres, så bruges en mobil forbindelse til opdatering af pakkemellemlageret.

en: Package Update Indicator Preferences
da: Præferencer for pakkeopdateringsindikator

en: Edit the Preferences for Package Update Indicator
da: Rediger præferencerne til pakkeopdateringsindikator

en: updates;preferences;
da: opdateringer;præferencer;

en: About Package Update Indicator
da: Om Pakkeopdateringsindikator

en: Copyright © 2018 Guido Berhörster
da: Ophavsret © 2018 Guido Berhörster

note: Place your name here.
en: Translator
da: scootergrisen

en: Enable debugging messages
da: Aktivér fejlretningsmeddelelser

en: Quit running instance of Package Update Indicator
da: Afslut den kørende instans af pakkeopdateringsindikator

en: Print the version number and quit
da: Udskriv versionsnummeret og afslut

en: Up to Date
da: Fuldt opdateret

en: The system is up to date.
da: Systemet er fuldt opdateret.

en: Software Update | Software Updates
da[0]: Softwareopdatering
da[1]: Softwareopdateringer

en: There is a software update available.
da: Der findes en softwareopdatering.

en: There are %u software updates available.
da: Der findes %u softwareopdateringer.

en: Important Software Update | Important Software Updates
da[0]: Vigtig softwareopdatering
da[1]: Vigtige softwareopdateringer

en: There is an important software update available.
da: Der findes en vigtig softwareopdatering.

en: There are %u important software updates available.
da: Der findes %u vigtige softwareopdateringer.

en: There are %u software updates available, one of them is important.
da: Der findes %u softwareopdateringer hvoraf en er vigtig.

en: There are %u software updates available, %u of them are important.
da: Der findes %u softwareopdateringer hvoraf %u er vigtige.

en: Logout Required
da: Kræver udlogning

en: You need to log out and back in for the update to take effect.
da: Du skal logge ud og ind igen før opdateringen træder i kraft.

en: Restart Required
da: Kræver genstart

en: The computer has to be restarted for the updates to take effect.
da: Computeren skal genstartes før opdateringerne træder i kraft.

en: Install Updates
da: Installer opdateringer

en: Update notifications are not supported.
da: Opdateringsunderretninger understøttes ikke.

en: _Install updates
da: _Installer opdateringer

en: _Preferences…
da: _Præferencer …

en: _About…
da: _Om …

en: always
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every 8 hours
da: hver 8. time

en: twice a day
da: to gange om dagen

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: never
da: aldrig

en: _Refresh cache:
da: _Opdatering af mellemlager:

en: _Command for installing updates:
da: _Kommando til at installere opdateringer:

en: Use _mobile connection
da: Brug _mobil forbindelse
