PackageKit - en to af translation catalogue (141 entries)

en: (seconds)
af: (sekondes)

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
af: Aanvaar eindgebruikerlisensieooreenkoms

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
af: Geaffekteerde pakkette:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
af: Geaffekteerde pakkette: Geen

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
af: Ooreenkoms

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
af: Herbegin van toepassing benodig deur:

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
af: Outeur

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
af: Beskikbaar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
af: Geblokkeer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
af: Foutherstel

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
af: Kanselleer tans

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
af: Kategorie

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
af: Veranderinge

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
af: Kontroleer tans handtekeninge

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
af: Skoongemaak

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
af: Maak tans skoon

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
af: Opdrag het misluk

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
af: Opdraglyn

en: Command not found, valid commands are:
af: Opdrag nie gevind nie. Geldige opdragte is:

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
af: Kopieer tans lêers

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
af: Beskrywing

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
af: Besonderhede oor die bywerking:

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
af: Gedeaktiveer

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
af: Verspreiding

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
af: Aanvaar u dié ooreenkoms?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
af: Afgelaai

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
af: Laai tans af

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
af: Laai tans lêerlyste aff

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
af: Laai tans lêerlyste (dit kan ’n rukkie neem om te voltooi).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
af: Laai tans groepe af

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
af: Laai tans lys van pakkette af

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
af: Laai tans lyste van veranderinge af

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
af: Laai tans pakkette af

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
af: Laai tans bywerkinginligting af

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
af: Duur

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
af: Geaktiveer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
af: Verbetering

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
af: Kon nie vir lêer soek nie

en: False
af: Vals

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
af: Lêer bestaan reeds: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
af: Afgehandel

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
af: Genereer tans pakketlyste

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
af: Kry tans inligting

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
af: Ikoon

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
af: Belangrik

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
af: Installeer reeds geïnstalleerde pakket weer

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
af: Installeer ouer weergawe van geïnstalleerde pakket

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
af: Installeer pakket

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
af: Installeer getekende pakket

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
af: Installeer onvertroude plaaslike lêer

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
af: Geïnstalleer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
af: Installeer tans

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
af: Installeer tans stelselopgradering

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
af: Installeer tans bywerkings

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
af: Installeer tans pakkette

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
af: Installeer tans stelselopgradering; dit kan ’n rukkie neem…

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
af: Installeer tans bywerkings

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
af: Installeer tans bywerkings; dit kan ’n rukkie neem…

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
af: Uitgereik

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
af: Laai tans lys van pakkette.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
af: Verandering van media is nodig

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
af: Media-etiket

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
af: Mediatipe

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
af: Meer as een pakket pas:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
af: Naam

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
af: Geen lêers

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
af: Geen pakkette gevind nie

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
af: Normaal

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
af: Pakket

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
af: Pakketbeskrywing

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
af: Pakketlêers

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
af: Pakket nie gevind nie

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
af: Ouer

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
af: Persentasie

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
af: Kies asb. die korrekte pakket:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
af: Druk die korrekte media in

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
af: Meld asb. af en meld aan om die bywerking te voltooi aangesien belangrike sekuriteitsbywerkings geïnstalleer is.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
af: Meld asb. af en meld aan om die opgradering te voltooi.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
af: Herbegin asb. die rekenaar om die bywerking te voltooi aangesien belangrike sekuriteitsbywerkings geïnstalleer is.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
af: Herbegin asb. die rekenaar om die bywerking te voltooi.

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
af: Gaan voort met veranderinge?

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
af: Regte naam

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
af: Herbegin tans ná installasie van bywerkings…

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
af: Verfris tans sagtewarelys

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
af: Geherinstalleer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
af: Herinstalleer tans

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
af: Verwyder pakket

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
af: Verwyder

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
af: Verwyder tans

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
af: Verwyder tans pakkette

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
af: Herverpak tans lêers

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
af: Herstel stelsel

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
af: Herbegin

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
af: Resultate:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
af: Rol

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
af: Loop tans

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
af: Skandeer tans toepassings

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
af: Soek volgens besonderhede

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
af: Soek volgens lêers

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
af: Soek volgens name

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
af: Sekuriteit

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
af: Herbegin van sessie (sekuriteit) benodig:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
af: Herbegin van sessie benodig:

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
af: Skakel af ná installasie van bywerkings…

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
af: Begin tans

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
af: Toestand

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
af: Suksesvol

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
af: Opsomming

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
af: Herbegin van stelsel (sekuriteit) benodig deur:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
af: Herbegin van stelsel benodig deur:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
af: Stelseltyd

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
af: Toets tans veranderinge

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
af: Teks

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
af: Die ooreenkoms is nie aanvaar nie.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
af: Die korrekte media is nie ingedruk nie.

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
af: Die volgende pakkette word nie vertrou nie:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
af: Die volgende pakkette moet afgegradeer word:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
af: Die volgende pakkette moet geïnstalleer word:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
af: Die volgende pakkette moet geherinstalleer word:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
af: Die volgende pakkette moet verwyder word:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
af: Die volgende pakkette moet bygewerk word:

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
af: Die transaksie het nie voortgegaan nie.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
af: Die transaksie het misluk

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
af: Daar is geen pakkette om by te werk nie.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
af: Daar is tans geen bywerkings beskikbaar nie.

en: There are no upgrades available at this time.
af: Daar is tans geen opgraderings beskikbaar nie.

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
af: Transaksie

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
af: Triviaal

en: True
af: Waar

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
af: Vertrou ’n handtekeningsleutel vir sagteware

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
af: Tipe

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
af: Nie beskikbaar nie

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
af: Onbekende toestand

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
af: Werk sagteware by

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
af: Bygewerk

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
af: Bywerkings

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
af: Werk tans by

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
af: Gradeer stelsel op

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
af: Gebruiker-ID

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
af: Gebruikernaam

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
af: Wag tans in tou
