PackageKit - en to as translation catalogue (231 entries)

en: (seconds)
as: (ছেকেণ্ড)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
as: এটা শুদ্ধ ভূমিকাৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
as: গন্তব্য পঞ্জিকা আৰু ডাউনলোড কৰাৰ উদ্দেশ্যে সৰঞ্জামৰ নাম উল্লেখ কৰা আৱশ্যক

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
as: সংস্থাপন কৰিবলৈ নথিপত্ৰৰ নামৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
as: অনুজ্ঞাপত্ৰৰ চিনাকি এটাৰ (eula id) প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
as: এটা সৰঞ্জামৰ নামৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
as: সংস্থাপন কৰিবলৈ সৰঞ্জামৰ নামৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
as: আঁতৰাবলৈ এটা সৰঞ্জামৰ নামৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
as: বিশ্লেষণ কৰিবলৈ এটা সৰঞ্জামৰ নামৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
as: এটা সৰঞ্জাম দিওঁতাৰ শব্দৰ প্ৰয়োজন

en: A repo name, parameter and value are required
as: এটা ভঁৰালৰ নাম, স্থিতিমাপ আৰু মানৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
as: এটা ভঁৰালৰ নামৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
as: বিচাৰিবলৈ শব্দৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
as: বিচৰাৰ ধৰণৰ প্ৰয়োজন, যেনে নাম

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
as: এটা ধৰণ, key_id আৰু package_id ৰ প্ৰয়োজন

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
as: EULA গ্ৰহণ কৰক

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
as: EULA ৰ চৰ্ত্তসমূহ গ্ৰহণ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
as: প্ৰভাৱিত সৰঞ্জাম:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
as: প্ৰভাৱিত সৰঞ্জাম: কোনো নাই

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
as: অনুজ্ঞাপত্ৰ

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
as:  ৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰয়োগৰ পুনৰাৰম্ভৰ প্ৰয়োজন:

en: Authentication is required to accept a EULA
as: এটা EULA গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰমাণীকৰণৰ প্ৰয়োজন

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
as: আপুনি নিজেই আৰম্ভ নকৰা কাৰ্য্য এটা বাতিল কৰিবলৈ প্ৰমাণীকৰণৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
as: উপলব্ধ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
as: ব্লক কৰা

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
as: বিদেশী কাৰ্য্য বাতিল কৰক

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
as: বাতিল কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
as: বাতিল কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
as: বিভাগ

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
as: সলনিবোৰ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
as: ব্যৱহৃত অনুপ্ৰয়োগ পৰীক্ষা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
as: ব্যৱহৃত লাইব্ৰৰিসমূহ পৰীক্ষা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
as: স্বাক্ষৰ পৰীক্ষা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
as: পৰিশ্ৰুত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
as: পৰিশ্ৰুত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
as: সৰঞ্জাম পৰিশ্ৰুত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
as: আদেশ বিফল

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
as: আদেশ শাৰী

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
as: পৰিবৰ্তনসমূহ সংৰক্ষণ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
as: নথিপত্ৰ নকল কৰা হৈছে

en: Debugging Options
as: ডিবাগ সংক্ৰান্ত বিকল্প

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
as: উন্নয়নৰ বিৱৰণ:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
as: পঞ্জিকা পোৱা ন'গ'ল

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
as: idle timer নিষ্ক্ৰিয় কৰক

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
as: নিষ্ক্ৰিয়

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
as: বিতৰণ

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
as: সৰঞ্জামৰ সুৰক্ষা সম্পৰ্কে সম্পূৰ্ণৰূপে নিশ্চিত ন'হ'লে এই সৰঞ্জাম উন্নয়ন নকৰা উচিত ।

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
as: সৰঞ্জামৰ সুৰক্ষা সম্পৰ্কে সম্পূৰ্ণৰূপে নিশ্চিত ন'হ'লে এই সৰঞ্জাম সংস্থাপন নকৰা উচিত ।

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
as: সৰঞ্জামৰ সুৰক্ষা সম্পৰ্কে সম্পূৰ্ণৰূপে নিশ্চিত ন'হ'লে এই সৰঞ্জামসমূহ উন্নয়ন নকৰা উচিত ।

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
as: সৰঞ্জামৰ সুৰক্ষা সম্পৰ্কে সম্পূৰ্ণৰূপে নিশ্চিত ন'হ'লে এই সৰঞ্জাম উন্নয়ন নকৰা উচিত ।

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
as: আপুনি এই অনুজ্ঞাপত্ৰ স্বীকাৰ কৰিনে ?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
as: ভঁৰালৰ চহিৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
as: আপুনি স্বাক্ষৰ নকৰা চালনাজ্ঞান সংস্থাপন কৰাৰ অনুমতি দিব খোজে নে ?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
as: ডাউনলোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
as: ডাউন্‌লোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
as: নথিপত্ৰৰ তালিকা ডাউনলোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
as: নথিপত্ৰৰ তালিকা ডাউনলোড কৰা হৈছে (এই কামত কিছু সময় ব্যয় হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে) ।

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
as: দলৰ তথ্য ডাউনলোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
as: সৰঞ্জামৰ তালিকা ডাউনলোড কৰা হৈছে ।

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
as: পৰিবৰ্তনৰ তালিকা ডাউনলোড কৰা হৈছে ।

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
as: সৰঞ্জাম ডাউন্‌লোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
as: সংগ্ৰহস্থল সংক্ৰান্ত তথ্য ডাউনলোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
as: উন্নয়ন সংক্ৰান্ত তথ্য ডাউনলোড কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
as: কালাৱধি

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
as: সক্ৰিয়

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ অনুজ্ঞাপত্ৰৰ চুক্তিৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
as: উন্নত বৈশিষ্ট্য

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
as: কিছু সময়ৰ পিছত বাহিৰ হওক

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
as: কলঘৰ তুলি লোৱাৰ পিছত বাহিৰ হওক

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
as: PackageKit ৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Failed to get daemon state
as: ডেমনৰ অৱস্থা পাবলৈ ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
as: যোৱাবাৰৰ কাম শেষ হোৱাৰ সময় পাবলৈ বিফল

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
as: সৰঞ্জাম সংস্থাপন কৰা নাযায়: %s

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
as: আৰম্ভ কৰিবলৈ বিফল:

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
as: নথিপত্ৰ বিচাৰিব পৰা ন'গ'ল

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
as: গুৰুতৰ সমস্যা

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
as: সমাপ্ত

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
as: সৰঞ্জামৰ তালিকা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
as: বিভাগ পৰীক্ষা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
as: নিৰ্ভৰতাসমূহ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
as: বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
as: নথিপত্ৰৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
as: তথ্য প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে...

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
as: সৰঞ্জাম প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
as: উপলব্ধকাৰী সামগ্ৰীৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
as: সংগ্ৰহস্থলৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
as: প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰীৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
as: লেন দেন প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
as: উন্নয়নৰ বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
as: উন্নয়ন প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
as: আপগ্ৰেড প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
as: আইকন

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
as: গুৰুত্বপূৰ্ণ

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
as: '%s' সৰঞ্জাম সংস্থাপন কৰা যাওক যি '%s' আদেশ দিয়ে ?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
as: চহি কৰা সৰঞ্জাম সংস্থাপন কৰক

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
as: নিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰশ্ন নকৰিয়েই সৰঞ্জামসমূহ সংস্থাপন কৰক

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
as: 2

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
as: সংস্থাপন কৰা হ'ল

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
as: সংস্থাপন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
as: নথিপত্ৰ সংস্থাপন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
as: সৰঞ্জাম সংস্থাপন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
as: স্বাক্ষৰ সংস্থাপন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
as: উন্নয়ন সংস্থাপন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
as: প্ৰদান কৰা হ'ল

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
as: চাবিৰ ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
as: চাবিৰ Timestamp

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
as: চাবিৰ URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
as: চাবিৰ fingerprint

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
as: চাবিৰ ব্যৱহাৰকৰ্তা

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
as: কেশ্বে লোড কৰা হৈছে‌

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
as: সৰঞ্জামৰ তালিকা লোড কৰা হৈছে ।

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
as: মিডিয়া সলনি কৰাৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
as: মিডিয়াৰ লেবেল

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
as: মিডিয়া ধৰন

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
as: একাধিক সৰঞ্জামৰ সৈতে মিল:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
as: নাম

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
as: কোনো নথিপত্ৰ নাই

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
as: সাধাৰণ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
as: অবচিত

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
as: অপ্ৰচলিত

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
as: অবচিত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
as: সৰঞ্জাম অবচিত কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
as: '%s' বিকল্প অসমৰ্থিত

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
as: সৰঞ্জামৰ বিৱৰণ

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
as: সৰঞ্জামৰ নথিপত্ৰ

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
as: PackageKit ক'ন্সোল সংযোগমাধ্যম

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
as: PackageKit সেৱা

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
as: এই নথিপত্ৰ দিয়া সৰঞ্জামসমূহ হ'ল:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
as: ব্যৱহাৰ কৰিব লগা গোট সৃষ্টি কৰাৰ বেক এণ্ড, যেনে dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
as: পেৰেন্ট

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
as: শতাংশ

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
as: চলাবলৈ এটা আদেশ বাচি লওক

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
as: সংস্থাপন কৰিবলৈ এটা সৰঞ্জাম নিৰ্ব্বাচন কৰক

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
as: অনুগ্ৰহ কৰি শুদ্ধ সৰঞ্জাম নিৰ্ব্বাচন কৰক:

en: Please enter a number from 1 to %i:
as: ১ ৰ পৰা %i লৈ এটা সংখ্যা দিয়ক:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
as: অনুগ্ৰহ কৰি শুদ্ধ মিডিয়া ভৰাওক

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
as: সুৰক্ষা বিষয়ক গুৰুত্বপূৰ্ণ উন্নয়ন সংস্থাপন কৰা হৈছে । উন্নয়ন সম্পন্ন কৰাৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰস্থান কৰি পুনঃ প্ৰৱেশ কৰক ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
as: উন্নয়ন সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ প্ৰস্থান কৰি প্ৰৱেশ কৰক ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
as: সুৰক্ষা বিষয়ক গুৰুত্বপূৰ্ণ উন্নয়ন সংস্থাপন কৰা হৈছে । উন্নয়ন সম্পূৰ্ণ কৰাৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি কম্পিউটাৰ পুনৰাৰম্ভ কৰক ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
as: উন্নয়ন সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ অনুগ্ৰহ কৰি কম্পিউটাৰ পুনৰাৰম্ভ কৰক ।

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
as: এনিমেটেড ৱিজেটৰ সলনি, পৰ্দ্দাত এটা যন্ত্ৰই পঢ়িব পৰা নিৰ্গম হিচাপে লিখক

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
as: পৰিবৰ্তনসমূহ প্ৰয়োগ কৰা হ'ব নেকি ?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
as: অনুসন্ধান কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
as: প্ৰকৃত নাম

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
as: কেশ্বে নতুনকৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
as: চালনাজ্ঞানৰ তালিকা নতুনকৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
as: পুনঃ সংস্থাপন কৰা হ'ল

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
as: পুনঃ সংস্থাপন কৰা হৈছে

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
as: সৰঞ্জাম আঁতৰাওঁক

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
as: অপশাৰীত

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
as: আঁতৰুৱা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
as: সৰঞ্জাম আঁতৰুৱা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
as: নথিপত্ৰক পুনঃ সৰঞ্জামৰ গোটত ভৰোৱা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
as: তথ্য প্ৰাপ্তিৰ অনুৰোধ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
as: মীমাংসা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
as: নিৰ্ভৰতাৰ মীমাংসা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
as: পুনৰাৰম্ভ

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
as: ফলাফল:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
as: ভূমিকা

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
as: একে ধৰণৰ আদেশ চলাওক:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
as: নিষ্কৰ্ম নে'টৱৰ্ক বেণ্ডৱিথ আৰু কম শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি আদেশ চলাওক

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
as: চলি থকা

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
as: অনুপ্ৰয়োগ অনুসন্ধান কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
as: বিৱৰণ অনুযায়ী অনুসন্ধান কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
as: নথিপত্ৰ অনুযায়ী অনুসন্ধান কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
as: নাম অনুযায়ী অনুসন্ধান কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
as: দলৰ অনুযায়ী অনুসন্ধান কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
as: নিৰাপত্তা বিষয়ক

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
as: অধিবেশন পুনৰাৰম্ভ (সুৰক্ষা) কৰা আৱশ্যক:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
as: অধিবেশনৰ পুনৰাৰম্ভৰ প্ৰয়োজন:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
as: নে'টৱৰ্ক নিযুক্তক নিৰ্ধাৰিত কৰক

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
as: ফিল্টাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰক, যেনে সংস্থাপিত

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
as: তথ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
as: সকলো নথিপত্ৰৰ বাবে ডিবাগ সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show debugging options
as: ডিবাগৰ বিকল্পসমূহ দেখুৱাওক

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
as: অনুপ্ৰয়োগৰ সংস্কৰণ দেখুৱাই প্ৰস্থান কৰক

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
as: সংস্কৰণ দেখুৱাই প্ৰস্থান কৰক

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
as: একে ধৰণৰ আদেশ হ'ল:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
as: একে ধৰণৰ আদেশ হ'ল:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
as: চালনাজ্ঞানৰ উৎসৰ নাম

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
as: চালনাজ্ঞান উৎসৰ চহিৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
as: সংস্থাপন আৰম্ভ কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
as: অৱস্থা

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
as: অৱস্থা

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
as: উপ আদেশ:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
as: সফল হ'ল

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
as: উপযুক্ত সৰঞ্জাম হ'ল:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
as: সাৰাংশ

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
as: চিহ্নিত সৰঞ্জামৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰণালী পুনৰাৰম্ভ (সুৰক্ষা) কৰা আৱশ্যক:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
as:  ৰ দ্বাৰা ব্যৱস্থাপ্ৰণালীৰ পুনৰাৰম্ভৰ প্ৰয়োজন:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালীৰ সময়

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
as: পৰিবৰ্তনসমূহ পৰীক্ষা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
as: টেক্সট

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
as: অনুজ্ঞাচুক্তি গ্ৰহণ কৰা ন'হ'ল ।

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
as: শুদ্ধ মিডিয়া দিয়া হোৱা নাছিল ।

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
as: লেন দেনৰ মাজতে ডেমন ক্ৰেশ্ব হ'ল!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
as: নিৰ্ধাৰিত ফিল্টাৰ অবৈধ

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
as: নিম্নলিখিত সৰঞ্জামসমূহ ডাউনগ্ৰেড কৰা আৱশ্যক:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
as: তলৰ সৰঞ্জামসমূহ সংস্থাপন কৰিব লাগিব:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
as: তলৰ সৰঞ্জামসমূহক পুনঃ সংস্থাপন কৰিব লাগিব:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
as: তলৰ সৰঞ্জামসমূহ আঁতৰাব লাগিব:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
as: তলৰ সৰঞ্জামসমূহ উন্নত কৰিব লাগিব:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
as: এই নথিপত্ৰ দিয়া সৰঞ্জাম হ'ল:

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
as: চহি গ্ৰহণ কৰা ন'হ'ল ।

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
as: বিশ্বস্ত উৎসস্থলৰ পৰা চালনাজ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰা নহয় ।

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
as: লেন দেন আগ নাবাঢ়িলে ।

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
as: লেন দেন বিফল হৈছে

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
as: অস্বাক্ষৰিত সৰঞ্জাম সংস্থাপন কৰিব নোৱাৰি ।

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
as: এই মুহূৰ্তে কোনো উন্নয়ন উপলব্ধ নাই ।

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
as: এই সৰঞ্জামে সকলো সৰঞ্জামসমূহ বিচাৰিব নোৱাৰিলে: %s

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
as: উপলব্ধ কোনো সৰঞ্জাম এই সামগ্ৰী দ্বাৰা পোৱা নাযায়: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
as: এই সৰঞ্জামে সংস্থাপিত সৰঞ্জামসমূহ বিচাৰিব নোৱাৰিলে: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
as: এই সৰঞ্জামে সৰঞ্জামসমূহ বিচাৰিব নোৱাৰিলে: %s

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
as: লেন দেন

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
as: সামান্য

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
as: ধৰণ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
as: অজ্ঞাত ধৰনৰ ভূমিকা

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
as: অজ্ঞাত অৱস্থা

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
as: টেক্সট উন্নত কৰক

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
as: উন্নত কৰা হ'ল

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী বৰ্ত্তমানলৈ অনা তথ্য

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
as: উন্নয়ন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
as: সৰঞ্জাম উন্নয়ন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
as: চলমান অনুপ্ৰয়োগৰ তালিকা উন্নয়ন কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ID

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
as: বিক্ৰেতা

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
as: প্ৰমাণীকৰণৰ অপেক্ষাৰত

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
as: সৰঞ্জাম পৰিচালন ব্যৱস্থাৰ লক প্ৰাপ্ত কৰাৰ অপেক্ষা কৰা হৈছে

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
as: সৰঞ্জাম পৰিচালন ব্যৱস্থাৰ লক প্ৰাপ্ত কৰাৰ অপেক্ষা চলিছে ।

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
as: শাৰীত অপেক্ষাৰত
