PackageKit - en to br translation catalogue (124 entries)

en: (seconds)
br: (eilennoù)

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
br: Ret eo adloc'hañ ar programm abalamour da :

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
br: O nulat

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
br: O nullat

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
br: Rummad

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for the package
en: Changes
br: Cheñchamantoù

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
br: Naetaet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
br: O naetaat

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
br: O naetat ar pakadoù

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
br: Sac’het eo an urzh

note: TRANSLATORS: could not install, detailed error follows
en: Could not install packages: %s
br: N’hell ket bet staliet ar pakadoù : %s

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
br: Munudoù ar vremanaat

note: TRANSLATORS: the directory does not exist, so we can't continue
en: Directory not found
br: N’eo ket kavet ar renkell

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
br: Marv

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
br: Hag-eñ e tegemerit ar sinadur-mañ ?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
br: Pellgarget

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
br: O pellkargan roll ar restroù

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
br: O pellkargan ar strolladoù

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
br: O pellkargan roll ar pakadoù

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
br: O pellkargan roll ar chenchamantoù

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
br: Bevaet

note: TRANSLATORS: operation was not successful
en: FAILED.
br: SAC’HET.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
br: Sac’het eo bet kevreañ gant PackageKit

note: TRANSLATORS: we couldn't find the package name, non-fatal
en: Failed to find the package %s, or already installed: %s
br: N’hell ket bet kavet ar pakad %s pe eo staliet dija: %s

note: TRANSLATORS: we couldn't find the package name, non-fatal
en: Failed to find the package %s: %s
br: N’hell ket bet kavet ar pakad %s : %s

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
br: Sac’het eo bet staliañ ar pakadoù

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
br: Sac’het eo bet klask ar restr

en: False
br: N’eo ket gwir

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty fatal in my book
en: Fatal error
br: Fazi sac'hus

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of packages. The filename follows
en: File already exists: %s
br: Bez ez eus eus ar restr dija : %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
br: Echu eo

note: TRANSLATORS: tell the user we found some more packages
en: Found %i extra packages.
br: Kavet ez eus bet %i pakad ouzhpenn.

note: TRANSLATORS: tell the user we found some packages (and deps), and then list them
en: Found %i packages to install:
br: Kavet ez eus bet %i pakad da staliañ :

note: TRANSLATORS: tell the user we found some packages, and then list them
en: Found %i packages:
br: Kavet ez eus bet %i pakad

note: TRANSLATORS: no debuginfo packages could be found to be installed
en: Found no packages to install.
br: N’eo ket bet kavet pakadoù da staliañ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
br: O tegas ar munudoù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
br: O tegas roll ar restroù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
br: O tegas ar pakadoù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
br: O tegas munudoù ar vremanaat

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
br: O tigas ar vremanaat

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
br: O tegas ar vremanaat

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
br: Arlun

note: SECURITY: - Normal users do not need authentication to install signed packages from signed repositories, as this cannot exploit a system. - Paranoid users (or parents!) can change this to 'auth_admin' or 'auth_admin_keep'.
en: Install signed package
br: Staliañ ur pakad sinet

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
br: Staliet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
br: O staliañ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
br: O staliañ ar restroù

note: TRANSLATORS: we are now installing the debuginfo packages we found earlier TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
br: O staliañ ar pakadoù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
br: O staliañ ar sinadur

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
br: O staliañ ar vremanaat

note: TRANSLATORS: package is being installed
en: Installing...
br: O staliañ ...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update was issued
en: Issued
br: Embannet

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
br: URL an alc’hwez

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
br: O kargan ar grubuilh

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
br: O kargañ roll ar pakadoù.

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
br: Skridennad ar media

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
br: Seurt ar media

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group
en: Name
br: Anv

note: TRANSLATORS: tell the user we found some more packages
en: No extra packages required.
br: N’eus pakad ouzhpenn a zo ezhomm

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
br: Restr ebet

note: TRANSLATORS: noting found, so can't install
en: No packages found for your system
br: N’eus pakad ebet a zo bet kavet evit ho reizhiad

note: TRANSLATORS: all completed 100%
en: OK.
br: MAD.

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
br: Pakad

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
br: Deskrivadur ar pakad

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
br: Restroù ar pakad

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
br: Servij PackageKit

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
br: Dregantad

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
br: Dibabit ur pakad da staliañ mar plij

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
br: Adloc’hit an urzhiataer mar plij evit echuiñ ar vremanaat.

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
br: Deomp dezhi gant ar cheñchamantoù ?

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
br: Anv gwirion

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
br: Adstaliet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
br: Oc’h adstaliañ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to rebind a driver so that it works after we install firmware. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then try to rebind drivers in use, for instance security authentication devices.
en: Reload a device
br: Adloc'hañ un drobarzhell

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
br: Lamet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
br: O lemel

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
br: Pareañ ar reizhiad

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package requires a restart
en: Restart
br: Adloc'hañ

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
br: Disoc’hoù :

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
br: O klask dre ar munudoù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
br: O klask dre restroù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
br: O klask dre an anvioù

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
br: O klask dre ar strolladoù

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
br: Diogelroez

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted due to a security update
en: Session restart (security) required:
br: Ret eo adloc'hañ an estez abalamour da (surentez) :

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
br: Ret eo adloc'hañ an estez abalamour da :

note: TRANSLATORS: we are starting to install the packages
en: Starting install
br: O kregiñ gant staliañ

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state of the update
en: State
br: Stad

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
br: Stad

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
br: Diverradenn

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted due to a security update
en: System restart (security) required by:
br: Ret eo adloc'hañ ar reizhiad abalamour da (surentez) :

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
br: Ret eo adloc'hañ ar reizhiad abalamour da :

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
br: Eur ar reizhiad

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
br: Skrid

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
br: N’eo ket sur ar pakadoù a-heul :

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
br: Ret eo devremanaat ar pakadoù a-heul :

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
br: Ret eo staliañ ar pakadoù a-heul :

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
br: Ret eo adstaliañ ar pakadoù a-heul :

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
br: Ret eo lemel ar pakadoù a-heul :

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
br: Ret eo bremanaat ar pakadoù a-heul :

note: TRANSLATORS: The user specified an incorrect filter
en: The proxy could not be set
br: N’hell ket bet kefluniet ar proksi

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
br: N’eo ket bet degemeret ar sinadur.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
br: Ne zeu ar meziant eus un tarzh sur.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
br: Sac'het eo ar gourc'hemenn

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
br: N’hell ket bet staliet ar pakad n’eo ket sinet.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
br: N'eus pakad ebet da vremanaat

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
br: N’eus netra da vremanaat bremañ.

en: There are no upgrades available at this time.
br: N’eus netra da vremanaat bremañ.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
br: Ne c’hell ket an ostilh-mañ kavout ar pakadoù staliet : %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
br: Ne c’hell ket an ostilh-mañ kavout ar pakad : %s

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, e.g. update-packages
en: Transaction
br: Gourc'hemenn

en: True
br: Gwir

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
br: Seurt

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of the update
en: Update text
br: Skrid ar vremanaat

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
br: Bremanaet

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that this update updates
en: Updates
br: Bremanaat

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
br: O bremanaat

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
br: O bremanaat ar pakadoù

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
br: Bremanaat ar reizhiad

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
br: ID an arveriad

en: User aborted selection
br: Nullet eo bet an dibab gant an arveriad

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
br: Anv arveriad

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
br: Gwerzhour

note: TRANSLATORS: the version of the package
en: Version
br: Stumm

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
br: n’eo ket kavet an urzh
