PackageKit - en to cs translation catalogue (318 entries)

en: (seconds)
cs: (sekund)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
cs: Je požadována správná role

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
cs: Jsou požadovány cílová složka a názvy balíčků, které se mají stáhnout

en: A filename is required
cs: Je požadováno jméno souboru

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
cs: Je požadován název souboru, který se má instalovat

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
cs: Je požadován identifikátor licence (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
cs: Je požadován název balíčku

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
cs: Je požadován název balíčku, který se má instalovat

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
cs: Je požadován název balíčku, který se má odstranit

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
cs: Je požadován název balíčku, pro který se má najít řešení

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
cs: Je požadován řetězec, který poskytne balíček

en: A repo id and autoremove required
cs: Jsou požadovány ID repozitáře a automatické odstranění

en: A repo name, parameter and value are required
cs: Jsou požadovány název, parametr a hodnota

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
cs: Je třeba určit název repozitáře

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
cs: Je požadován hledaný výraz

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
cs: Je požadován hledaný typ, např. název

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
cs: Jsou požadovány typ, ID klíče a ID balíčku

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
cs: Přijmout licenční smlouvu (EULA)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
cs: Přijímá se EULA

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
cs: Ovlivněné balíčky:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
cs: Ovlivněné balíčky: žádné

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
cs: Ujednání

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
cs: Alias pro %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
cs: Umožnit balíčkům během transakce přechod na nižší verzi

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
cs: Umožnit balíčkům během transakce opětovnou instalaci

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
cs: Povolit instalaci nedůvěryhodných balíčků

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
cs: Je požadována nějaká akce, např. „update-package“

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
cs: Restart aplikace požaduje:

en: Authentication is required to accept a EULA
cs: Pro přijetí licenční smlouvy (EULA) je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
cs: Pro zrušení úlohy, kterou jste sám nespustil, je vyžádováno ověření

en: Authentication is required to change software repository parameters
cs: Pro změnu parametrů repozitáře softwaru je vyžádováno ověření

en: Authentication is required to clear the offline updates message
cs: Pro vymazání zprávy o aktualizaci provedené bez připojení k síti je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
cs: Pro zvážení důvěryhodnosti klíče použitého k podepsání softwaru je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to downgrade software
cs: Pro přechod softwaru na nižší verzi je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to install software
cs: Pro instalaci softwaru je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to install untrusted software
cs: Pro instalaci nedůvěryhodného softwaru je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to refresh the system repositories
cs: Pro aktualizaci systémových repozitářů je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to reinstall software
cs: Reinstalace vyžaduje ověření

en: Authentication is required to remove software
cs: Pro odebrání softwaru je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to repair the installed software
cs: Pro opravu nainstalovaného softwaru je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
cs: Pro nastavení síťové proxy, které se použije ke stažení softwaru, je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to trigger offline updates
cs: Pro spuštění aktualizací bez připojení k síti je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to update software
cs: Pro aktualizaci softwaru je vyžadováno ověření

en: Authentication is required to upgrade the operating system
cs: Pro povýšení operačního systému je vyžadováno ověření

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
cs: Autor

en: Automatically remove unused dependencies
cs: Automaticky odstranit nepoužívané závislosti

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
cs: Dostupné

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
cs: Blokováno

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
cs: Oprava chyb

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
cs: Zrušit cizí úlohu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
cs: Ruší se

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
cs: Ruší se

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
cs: Skupina

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
cs: Změnit parametry repozitáře softwaru

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
cs: Změny

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
cs: Kontrolují se používané aplikace

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
cs: Kontrolují se používané knihovny

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
cs: Ověřují se podpisy

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
cs: Uklizeno

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
cs: Uklízí se

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
cs: Uklízí se balíčky

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
cs: Vymazat zprávu o aktualizaci při odpojení

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
cs: Příkaz selhal

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
cs: Příkazový řádek

en: Command not found, valid commands are:
cs: Příkaz nebyl nalezen, platné příkazy jsou:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
cs: Zařazjí se změny

en: Config file was not found.
cs: Soubor s nastavením nebyl nalezen.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
cs: Kopírují se soubory

en: Debugging Options
cs: Volby ladění

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
cs: Popis

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
cs: Podrobnosti k aktualizaci:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
cs: Složka nebyla nalezena

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
cs: Vypnout nevyužitý časovač

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
cs: Zakázáno

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
cs: Distribuce

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
cs: Tyto balíčky instalujte jen, když jste přesvědčeni, že jsou bezpečné.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
cs: Tento balíček instalujte, jen když jste přesvědčeni, že je bezpečný.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
cs: Tyto balíčky aktualizujte, jen když jste přesvědčeni, že jsou bezpečné.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
cs: Tento balíček aktualizujte, jen když jste přesvědčeni, že je bezpečný.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
cs: Příjímáte toto ujednání?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
cs: Příjímáte tento podpis?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
cs: Chcete povolit instalace nepodepsaného softwaru?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
cs: Při spuštění nemazat prostředí proměnných

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
cs: Staženo

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
cs: Stahuje se

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
cs: Stahují se podrobnosti k repozitářům softwaru

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
cs: Stahuje se seznam souborů

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
cs: Stahují se seznamy souborů (dokončení úkolu může chvíli trvat)

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
cs: Stahují se skupiny

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
cs: Stahuje se seznam balíčků

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
cs: Stahuje se seznam změn

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
cs: Stahují se balíčky

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
cs: Stahují se informace o repozitáři

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
cs: Stahují se informace o aktualizacích

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
cs: Doba trvání

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
cs: Povoleno

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
cs: Je vyžadován souhlas s licencí pro koncového uživatele

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
cs: Vylepšení

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
cs: Skončit po krátké prodlevě

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
cs: Skončit až poté, co se načte výkonná část

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
cs: Byl očekáván název balíčku, ve skutečnosti však byl obdržen soubor. Zkuste místo toho použít „pkcon install-local %s“.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
cs: Nepodařilo se kontaktovat PackageKit

en: Failed to get daemon state
cs: Nezdařilo se zjistit stav démona

en: Failed to get properties
cs: Netdařilo se zjistit vlastnosti

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
cs: Nepodařilo se zjistit čas uplynulý od doby, kdy tato akce byla naposledy dokončena

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
cs: Selhala instalace balíčků

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
cs: Selhalo spuštění:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
cs: Selhalo načtení souboru s nastavením: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
cs: Selhalo načtení výkonné části

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
cs: Selhalo načtení výkonné části: %s

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
cs: Selhalo načtení souboru s nastavením

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
cs: Selhalo zpracování argumentů

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
cs: Selhalo zpracování příkazového řádku

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
cs: Selhalo vyřešení auto: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
cs: Selhalo vyhledání souboru

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
cs: Selhalo ukončení výkonné části

en: False
cs: Nepravda

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
cs: Závažná chyba

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
cs: Soubor již existuje: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
cs: Hotovo

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
cs: Vytváří se seznamy balíčků

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
cs: Získávají se kategorie

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
cs: Získávají se závislosti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
cs: Získávají se podrobnosti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
cs: Získává se seznam souborů

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
cs: Získavají se informace

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
cs: Získávají se balíčky

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
cs: Získávají se poskytovatelé

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
cs: Získávají se repozitáře

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
cs: Získávají se požadavky

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
cs: Získávají se povýšení systému

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
cs: Selhalo získání seznamu souborů

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
cs: Získávají se transakce

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
cs: Získávají se podrobnosti k aktualizacím

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
cs: Získávají se aktualizace

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
cs: Získávají se povýšení

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
cs: Ikona

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
cs: Důležitá

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
cs: Opětovně nainstalovat již nainstalovaný balíček

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
cs: Nainstalovat starší verzi již nainstalovaného balíčku

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
cs: Nainstalovat balíček

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
cs: Nainstalovat balíček „%s“, který poskytuje příkaz „%s“?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
cs: Nainstalovat podepsaný balíček

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
cs: Nainstalovat balíčky bez žádosti o potvrzení

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
cs: Nainstalovat místní nedůvěryhodný soubor

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
cs: Nainstalováno

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
cs: Instaluje se

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
cs: Instaluje se povýšení systému

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
cs: Instalují se aktualizace

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
cs: Instalují se soubory

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
cs: Instalují se balíčky

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
cs: Instaluje se podpis

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
cs: Instaluje se povýšení systému, což může trvat delší chvíli…

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
cs: Instalují se aktualizace

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
cs: Instalují se aktualizace, což může chvíli trvat…

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
cs: Vydán

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
cs: ID klíče

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
cs: Časové razítko klíče

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
cs: Adresa URL klíče

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
cs: Otisk klíče

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
cs: Uživatel klíče

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
cs: Načítá se mezipaměť

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
cs: Načítá se seznam balíčků

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
cs: Je vyžadována změna nosiče

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
cs: Označení nosiče

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
cs: Typ nosiče

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
cs: Upravuje se repozitář

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
cs: Odpovídá více než jeden balíček:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
cs: Název

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
cs: Žádné soubory

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
cs: Žádné balíčky nevyžadují aktualizaci na novější verzi.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
cs: Nebyly nalezeny žádné balíčky

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
cs: Běžná

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
cs: Zastaralé uklizeno

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
cs: Zastaralé balíčky

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
cs: Uklízí se zastaralé

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
cs: Uklízí se zastaralé balíčky

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
cs: Volba „%s“ není podporovaná

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
cs: Balíček

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
cs: Popis balíčku

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
cs: Soubory v balíčku

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
cs: Balíček nebyl nalezen

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
cs: Konzolové rozhraní pro PackageKit

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
cs: Sledování PackageKit

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
cs: Služba PackageKit

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
cs: Balíčky poskytující tento soubor jsou:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
cs: Výkonná část, která se má použít, např. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
cs: Nadřazený

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
cs: Procentuální

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
cs: Vyberte prosím příkaz, který se má spustit

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
cs: Vyberte prosím balíček, který se má instalovat

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
cs: Vyberte, prosím, správný balíček:

en: Please enter a number from 1 to %i:
cs: Zadejte prosím číslo od 1 do %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
cs: Vložte, prosím, správný nosič

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
cs: Odhlašte se prosím a znovu se přihlašte, aby aktualizace mohla být dokončena, protože byly nainstalovány důležité bezpečnostní aktualizace.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
cs: Odhlašte se prosím a znovu se přihlašte, aby aktualizace mohla být dokončena.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
cs: Restartujte prosím počítač, aby aktualizace mohla být dokončena, protože byly nainstalovány důležité bezpečnostní aktualizace.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
cs: Restartujte prosím počítač, aby aktualizace mohla být dokončena.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
cs: Pouze stáhnout balíčky, aby byly připravené pro transakci

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
cs: Připravené aktualizace:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
cs: Vypisovat na obrazovku strojově čitelný výstup, namísto animovaných prvků

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
cs: Pokračovat ve změnách?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
cs: Dotazuje se

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
cs: Skutečné jméno

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
cs: Restartuje se po instalaci aktualizací…

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
cs: Aktualizovat systémové repozitáře

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
cs: Aktualizovat mezipaměť

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
cs: Aktualizovat mezipaměť (vynutit)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
cs: Aktualizuje se mezipaměť

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
cs: Aktualizuje se seznam balíčků

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
cs: Opětovně nainstalováno

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
cs: Opětovně se instaluje

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
cs: Odebrat balíček

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
cs: Odebráno

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
cs: Odebírá se

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
cs: Odebírají se balíčky

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
cs: Odebírá se repozitář

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
cs: Opětovně se balí soubory

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
cs: Opravit systém

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
cs: Požadují se data

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
cs: Hledá se řešení

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
cs: Řeší se závislosti

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
cs: Výsledky:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
cs: Úloha

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
cs: Spustit podobný příkaz:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
cs: Spustit příkaz za použití nevyžívané šířky pásma sítě a rovněž méně energie

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
cs: Provádí se

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
cs: Běží háčky

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
cs: Prohledávají se aplikace

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
cs: Hledat podle podrobností

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
cs: Hledat podle souborů

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
cs: Hledat podle názvů

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
cs: Vyhledává se podle podrobností

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
cs: Vyhledává se podle souboru

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
cs: Vyhledává se podle názvu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
cs: Vyhledává se podle skupiny

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
cs: Bezpečnostní

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
cs: Restart sezení (z bezpečnostních důvodů) požaduje:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
cs: Je požadován restart sezení:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
cs: Nastavit síťovou proxy

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
cs: Nastavit volby repozitáře

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
cs: Nastavit filtr, například „nainstalované“

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
cs: Nastavují se data

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
cs: Zobrazit ladicí informace pro všechny soubory

en: Show debugging options
cs: Zobrazit volby ladění

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
cs: Zobrazit verzi programu a skončit

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
cs: Zobrazit verzi a skončit

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
cs: Vypíná se po instalaci aktualizací…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
cs: Podobný příkaz je:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
cs: Podobné příkazy jsou:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
cs: Název zdroje softwaru

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
cs: Vyžadován podpis zdroje softwaru

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
cs: Spouští se

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
cs: Stav

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
cs: Stav

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
cs: Dílčí příkazy:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
cs: Úspěšné

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
cs: Vhodné balíčky jsou:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
cs: Přehled

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
cs: Restart systému (z bezpečnostních důvodů) požaduje:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
cs: Restart systému požaduje:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
cs: Systémový čas

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
cs: Testují se změny

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
cs: Ujednání nebylo přijato.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
cs: Nebyl vložen správný nosič.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
cs: Démon se zhroutil uprostřed činnosti!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
cs: Určený filtr byl neplatný

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
cs: Následující balíčky nejsou důvěryhodné:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
cs: Následující balíčky musí být vráceny na předchozí verzi:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
cs: Následující balíčky musí být nainstalovány:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
cs: Následující balíčky musí být označené jako zastaralé:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
cs: Následující balíčky musí být opětovně nainstalovány:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
cs: Následující balíčky musí být odebrány:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
cs: Následující balíčky musí být aktualizovány:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
cs: Balíček poskytující tento soubor je:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
cs: Proxy se nepodařilo nastavit

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
cs: Vybrané balíčky mohou být již nainstalovány.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
cs: Podpis nebyl přijat.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
cs: Software není z důvěryhodného zdroje.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
cs: Transakce nemohla dále pokračovat.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
cs: Transakce se nezdařila

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
cs: Nepodepsaný software nebude instalován.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
cs: Nejsou žádné balíčky k aktualizaci.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
cs: V tuto chvíli není dostupná žádná aktualizace.

en: There are no upgrades available at this time.
cs: V tuto chvíli není dostupné žádné povýšení.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
cs: Tomuto nástroji se nepodařilo najít všechny balíčky: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
cs: Tomuto nástroji se nepodařilo najít žádný dostupný balíček.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
cs: Tomuto nástroji se nepodařilo najít žádný dostupný balíček: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
cs: Tomuto nástroji se nepodařilo najít nainstalovaný balíček: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
cs: Tomuto nástroji se nepodařilo najít balíček: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
cs: Od doby

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
cs: Transakce

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
cs: Spustit aktualizace při odpojení

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
cs: Nepodstatná

en: True
cs: Pravda

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
cs: Důvěřovat klíči použitému pro podepsání softwaru

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
cs: Typ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
cs: Není k dispozici

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
cs: Neznámý typ role

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
cs: Neznámý stav

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
cs: Aktualizovat softwar

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
cs: Text aktualizace

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
cs: Aktualizován

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
cs: Nejnovější balíčky

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
cs: Aktualizuje se

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
cs: Aktualizují se balíčky

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
cs: Aktualizují se běžící aplikace

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
cs: Povýšení systému

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
cs: ID uživatele

en: User aborted selection
cs: Uživatel přerušil výběr

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
cs: Uživatelské jméno

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
cs: Výrobce

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
cs: Čeká se na ověření

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
cs: Čeká se na zámek správce balíčků

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
cs: Čeká se na zámek správce balíčků

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
cs: Čeká ve frontě

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
cs: Musíte určit soubor se seznamem, který se má vytvořit

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
cs: Příkaz nebyl nalezen
