PackageKit - en to da translation catalogue (317 entries)

en: (seconds)
da: (sekunder)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
da: En korrekt rolle kræves

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
da: En destinationsmappe og pakkenavnene kræves for at blive hentet

en: A filename is required
da: Et filnavn er krævet

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
da: Et filnavn til installation er påkrævet

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
da: En licensgenkender (eula-id) kræves

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
da: Et pakkenavn kræves

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
da: Et pakkenavn til installation er påkrævet

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
da: Et pakkenavn til fjernelse kræves

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
da: Et pakkenavn til at løse kræves

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
da: En pakkeleverandørstreng kræves

en: A repo id and autoremove required
da: Et pakkearkiv-id og automatisk fjernelse er krævet

en: A repo name, parameter and value are required
da: Et pakkearkivnavn, parameter og værdi kræves

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
da: Et pakkearkivnavn kræves

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
da: En søgeterm kræves

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
da: En søgetype kræves, f.eks. navn

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
da: En type, nøgle_id og pakke_id kræves

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
da: Accepter EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
da: Accepterer EULA

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
da: Berørte pakker:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
da: Berørte pakker: Ingen

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
da: Aftale

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
da: Alias til %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
da: Tillad at pakker nedgraderes under transaktion

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
da: Tillad at pakker geninstalleres under transaktion

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
da: Tillad at upålidelige pakker installeres.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
da: En handling, f.eks. »update-packages« er krævet

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
da: Programgenstart kræves af:

en: Authentication is required to accept a EULA
da: Godkendelse kræves for at acceptere en EULA

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
da: Godkendelse kræves for at annullere en opgave, der ikke er startet af dig selv

en: Authentication is required to change software repository parameters
da: Godkendelse kræves for at skifte parametre for programpakkearkiv

en: Authentication is required to clear the offline updates message
da: Godkendelse kræves for at rydde den offline-opdateringsbesked

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
da: Godkendelse kræves for at overveje en nøgle brugt for signering af programmer som pålidelig

en: Authentication is required to downgrade software
da: Godkendelse kræves for at nedgradere programmer

en: Authentication is required to install software
da: Godkendelse kræves for at installere programmer

en: Authentication is required to install untrusted software
da: Godkendelse kræves for at installere upålidelige programmer

en: Authentication is required to refresh the system repositories
da: Godkendelse kræves for at opdatere systempakkearkiverne

en: Authentication is required to reinstall software
da: Godkendelse kræves for at geninstallere programmer

en: Authentication is required to remove software
da: Godkendelse kræves for at fjerne programmer

en: Authentication is required to repair the installed software
da: Godkendelse kræves for at reparere det installerede software

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
da: Godkendelse kræves for at angive netværksproxy anvendt for overførsel af programmer

en: Authentication is required to trigger offline updates
da: Godkendelse kræves for at udløse offline-opdateringer

en: Authentication is required to update software
da: Godkendelse kræves for at opdatere programmer

en: Authentication is required to upgrade the operating system
da: Godkendelse kræves for at opgradere operativsystemet

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
da: Forfatter

en: Automatically remove unused dependencies
da: Fjern ubrugte afhængigheder automatisk

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
da: Tilgængelig

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
da: Blokeret

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
da: Fejlrettelse

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
da: Annuller fremmed opgave

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
da: Annullerer

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
da: Annullerer

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
da: Kategori

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
da: Skift parametre for programpakkearkiv

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
da: Ændringer

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
da: Kontrollerer programmer som er i brug

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
da: Kontrollerer biblioteker som er i brug

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
da: Kontrollerer signaturer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
da: Ryddede op

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
da: Rydder op

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
da: Rydder op i pakker

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
da: Ryd offline-opdateringsbesked

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
da: Kommandoen fejlede

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
da: Kommandolinje

en: Command not found, valid commands are:
da: Kommandoen blev ikke fundet, gyldige kommandoer er:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
da: Indsender ændringer

en: Config file was not found.
da: Konfigurationsfil blev ikke fundet.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
da: Kopierer filer

en: Debugging Options
da: Fejlsøgningsindstillinger

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
da: Beskrivelse

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
da: Detaljer om opdateringen:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
da: Mappe ikke fundet

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
da: Deaktiver inaktivitetstimeren

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
da: Installer ikke disse pakker medmindre du er sikker på, at det er sikkert.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
da: Installer ikke denne pakke medmindre du er sikker på, at det er sikkert.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
da: Opdater ikke disse pakker medmindre du er sikker på, at det er sikkert.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
da: Opdater ikke denne pakke medmindre du er sikker på, at det er sikkert.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
da: Accepterer du denne aftale?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
da: Accepterer du denne signatur?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
da: Vil du give lov til at installere usigneret software?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
da: Ryd ikke miljø under opstart

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
da: Hentede

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
da: Hentning

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
da: Downloader detaljer om softwarepakkearkiverne.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
da: Henter fillister

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
da: Henter fillister (det kan tage noget tid at udføre).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
da: Henter grupper

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
da: Henter liste over pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
da: Henter liste over ændringer

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
da: Henter pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
da: Henter information om pakkearkiv

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
da: Henter opdateringsinformation

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
da: Varighed

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
da: Aktiveret

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
da: Godkendelse af licensaftale for slutbruger er påkrævet

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
da: Forbedring

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
da: Afslut efter en lille forsinkelse

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
da: Afslut efter motoren er indlæst

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
da: Forventet pakkenavn fik faktisk fil. Prøv at bruge »pkcon install-local %s« i stedet.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
da: Kunne ikke kontakte PackageKit

en: Failed to get daemon state
da: Kunne ikke hente status for dæmon

en: Failed to get properties
da: Kunne ikke hente indstillinger

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
da: Kunne ikke hente tid siden denne handling sidst blev gennemført

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
da: Kunne ikke installere pakker

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
da: Kunne ikke starte:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
da: Kunne ikke indlæse konfigurationsfil: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
da: Kunne ikke indlæse motoren

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
da: Kunne ikke indlæse motoren: %s

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
da: Kunne ikke indlæse konfigurationsfilen

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
da: Kunne ikke fortolke parametre

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
da: Kunne ikke fortolke kommandolinje

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
da: Kunne ikke løse auto: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
da: Kunne ikke søge efter fil

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
da: Kunne ikke indlæse motoren

en: False
da: Falskt

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
da: Fatal fejl

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
da: Filen findes allerede: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
da: Afsluttet

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
da: Genererer pakkelister

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
da: Henter kategorier

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
da: Henter afhængigheder

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
da: Henter detaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
da: Henter filliste

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
da: Henter information

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
da: Henter pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
da: Henter leverandører

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
da: Henter pakkearkiver

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
da: Henter afhængigheder

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
da: Henter systemopgraderinger

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
da: Hentning af liste over filer mislykkedes

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
da: Henter overførsler

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
da: Henter opdateringsdetaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
da: Henter opdateringer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
da: Henter opgraderinger

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
da: Id

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
da: Ikon

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
da: Vigtig

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
da: Installer allerede installeret pakke igen

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
da: Installer ældre version af installeret pakke

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
da: Installer pakke

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
da: Installer pakke »%s« for at levere kommandoen »%s«?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
da: Installer signeret pakke

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
da: Installer pakkerne uden at spørge efter bekræftelse

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
da: Installer upålidelig lokal fil

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
da: Installeret

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
da: Installerer

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
da: Installerer systemopgradering

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
da: Installerer opdateringer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
da: Installerer filer

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
da: Installerer pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
da: Installerer signatur

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
da: Installerer systemopgradering – det kan tage et stykke tid ...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
da: Installerer opdateringer

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
da: Installerer opdateringer – det kan tage et stykke tid ...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
da: Udgivet

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
da: Nøgle-id

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
da: Nøgle-tidsstempel

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
da: Nøgle-URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
da: Nøgle-fingeraftryk

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
da: Nøglebruger

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
da: Indlæser mellemlager

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
da: Indlæser liste over pakker.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
da: Skift af medie er påkrævet

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
da: Medieetiket

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
da: Medietype

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
da: Redigerer pakkearkiv

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
da: Mere end én pakke passede:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
da: Navn

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
da: Ingen filer

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
da: Ingen pakker kræver opdatering til nyere versioner.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
da: Ingen pakker blev fundet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
da: Forældede

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
da: Forældede

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
da: Forælder

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
da: Overflødigører pakker

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
da: Tilvalget »%s« er ikke understøttet

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
da: Pakke

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
da: Pakkebeskrivelse

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
da: Pakkefiler

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
da: Pakke blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
da: PackageKit konsolgrænseflade

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
da: PackageKit overvåger

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
da: PackageKit-tjeneste

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
da: Pakker der leverer denne fil er:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
da: Pakkemotor som bruges, f.eks. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
da: Overliggende

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
da: Procent

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
da: Vælg venligst en kommando at køre

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
da: Vælg venligst en pakke at installere

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
da: Vælg venligst den rigtige pakke:

en: Please enter a number from 1 to %i:
da: Indtast et nummer fra 1 til %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
da: Indsæt venligst det korrekte medie

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
da: Log venligst ud og ind igen for at fuldføre opdateringen, eftersom vigtige sikkerhedsopdateringer er blevet installeret.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
da: Log venligst ud og ind igen for at fuldføre opdateringen.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
da: Genstart venligst computeren for at fuldføre opdateringen, eftersom vigtige sikkerhedsopdateringer er blevet installeret.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
da: Genstart venligst computeren for at fuldføre opdateringen.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
da: Forbered overførslen ved kun at hente pakker

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
da: Forberedte opdateringer:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
da: Udskriv for at vise maskinlæsbart output, i stedet for at bruge animerede widgets

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
da: Fortsæt med ændringer?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
da: Forespørger

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
da: Rigtige navn

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
da: Genstarter efter installation af opdateringer ...

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
da: Opdater systempakkearkiver

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
da: Opdater mellemlageret

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
da: Opdater mellemlageret (tvunget)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
da: Opdaterer mellemlager

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
da: Opdaterer liste over pakkearkiver

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
da: Geninstallerede

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
da: Geninstallerer

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
da: Fjern pakke

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
da: Fjernede

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
da: Fjerner

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
da: Fjerner pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
da: Fjerner pakkearkiv

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
da: Genpakker filer

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
da: Reparer system

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
da: Forespørger data

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
da: Løser

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
da: Løser afhængigheder

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
da: Genstart

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
da: Resultater:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
da: Rolle

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
da: Kør lignende kommando:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
da: Kør kommandoen ved at bruge lav netværksbåndbredde, hvilket bruger mindre strøm

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
da: Kører

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
da: Kørende hooks

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
da: Skanner programmer

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
da: Søg efter detaljer

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
da: Søg efter filer

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
da: Søg efter navne

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
da: Søger efter detaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
da: Søger efter fil

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
da: Søger efter navn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
da: Søger efter grupper

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
da: Sikkerhed

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
da: Sessionsgenstart (sikkerhed) kræves:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
da: Sessionsgenstart kræves:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
da: Sæt netværksproxy

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
da: Angiv indstillinger pakkearkiv

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
da: Sæt filteret, f.eks. installeret

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
da: Indstiller data

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
da: Vis fejlsøgningsinformation for alle filer

en: Show debugging options
da: Vis fejlsøgningsindstillinger

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
da: Vis programversionen og afslut

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
da: Vis version og afslut

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
da: Lukker ned efter installation af opdateringer ...

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
da: Lignende kommando er:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
da: Lignende kommandoer er:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
da: Navn på softwarekilde

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
da: Signatur til softwarekilde er påkrævet

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
da: Starter

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
da: Status

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
da: Underkommandoer:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
da: Gennemført

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
da: Passende pakker er:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
da: Resumé

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
da: Systemgenstart (sikkerhed) kræves af:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
da: Systemgenstart kræves af:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
da: Systemtid

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
da: Tester ændringer

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
da: Tekst

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
da: Aftalen blev ikke accepteret.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
da: Det korrekte medie blev ikke indsat.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
da: Dæmonen brød sammen under overførslen!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
da: Filteret det blev angivet er ugyldigt

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
da: Følgende pakker er ikke troværdige:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
da: Følgende pakker er nødt til at blive nedgraderet:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
da: Følgende pakker er nødt til at blive installeret:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
da: De følgende pakker skal gøres forældede:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
da: Følgende pakker er nødt til at blive geninstalleret:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
da: Følgende pakker er nødt til at blive fjernet:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
da: Følgende pakker er nødt til at blive opdateret:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
da: Pakken der leverer denne fil er:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
da: Denne proxy kunne ikke blive sat

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
da: De valgte pakker er muligvis allerede installeret.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
da: Signaturen blev ikke accepteret.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
da: Softwaren er ikke fra en betroet kilde.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
da: Overførslen fortsatte ikke.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
da: Overførslen kunne ikke gennemføres

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
da: Usigneret software vil ikke blive installeret.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
da: Der er ingen pakker at opdatere.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
da: Der er ingen tilgængelige opdateringer i øjeblikket.

en: There are no upgrades available at this time.
da: Der er ingen tilgængelige opgraderinger i øjeblikket.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
da: Dette værktøj kunne ikke finde alle pakkerne: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
da: Værktøjet kunne ikke finde nogen tilgængelig pakke.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
da: Dette værktøj kunne ikke finde nogen tilgængelig pakke: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
da: Dette værktøj kunne ikke finde den installerede pakke: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
da: Dette værktøj kunne ikke finde pakken: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
da: Tid siden

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
da: Overførsel

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
da: Udløs offline-opdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
da: Triviel

en: True
da: Sandt

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
da: Betro en nøgle brugt til signering af programmer

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
da: Utilgængelig

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
da: Ukendt rolletype

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
da: Ukendt status

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
da: Opdater programmer

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
da: Opdateringstekst

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
da: Opdateret

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
da: Opdateringer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
da: Opdaterer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
da: Opdaterer pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
da: Opdaterer kørende programmer

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
da: Opgrader system

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
da: Bruger-id

en: User aborted selection
da: Bruger-afbrudt valg

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
da: Brugernavn

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
da: Leverandør

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
da: Venter på godkendelse

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
da: Venter på at pakkehåndteringen låser

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
da: Venter på at pakkehåndteringen låser.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
da: Venter i kø

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
da: Du skal angive en listefil til oprettelse

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
da: kommandoen blev ikke fundet
