PackageKit - en to de translation catalogue (315 entries)

en: (seconds)
de: (Sekunden)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
de: Eine korrekte Rolle wird benötigt

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
de: Ein Zielordner und die Namen der Pakete zum Herunterladen sind erforderlich

en: A filename is required
de: Ein Dateiname wird benötigt

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
de: Ein zu installierender Dateiname ist erforderlich

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
de: Eine Lizenzbezeichnung (eula-id) ist erforderlich

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
de: Ein Paketname wird benötigt

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
de: Ein zu installierender Paketname ist erforderlich

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
de: Zum Entfernen ist ein Paketname erforderlich

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
de: Ein Paketname ist zur Auflösung erforderlich

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
de: Die Zeichenkette »Stellt bereit« wird benötigt

en: A repo id and autoremove required
de: Repositoriumskennung und automatische Entfernung erforderlich

en: A repo name, parameter and value are required
de: Ein Repositoriumsname, Parameter und Wert sind erforderlich

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
de: Ein Repositoriumsname wird benötigt

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
de: Ein Suchbegriff ist erforderlich

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
de: Eine Suchart ist nötig, z.B. »Name«

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
de: Ein Typ, Schlüsselkennung und Paketkennung sind erforderlich

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
de: EULA annehmen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
de: EULA annehmen

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
de: Beteiligte Pakete:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
de: Beteiligte Pakete: Keine

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
de: Vereinbarung

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
de: Alias zu %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
de: Die Herunterstufung von Paketen während der Transaktion erlauben

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
de: Die erneute Installation von Paketen während der Transaktion erlauben

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
de: Installation von nicht vertrauenswürdigen Paketen erlauben.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
de: Eine Aktion wie z.B. »update-packages« ist erforderlich

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
de: Ein Programm-Neustart wird benötigt von:

en: Authentication is required to accept a EULA
de: Legitimation ist zum Annehmen der EULA erforderlich

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
de: Legitimation ist zum Abbrechen einer Aufgabe erforderlich, die nicht von Ihnen initiiert wurde

en: Authentication is required to change software repository parameters
de: Legitimation ist zur Änderung der Parameter zu den Software-Repositorien erforderlich

en: Authentication is required to clear the offline updates message
de: Legitimation ist zum Löschen der Nachricht für Offline-Aktualisierungen notwendig

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
de: Legitimation ist zum Vertrauen eines Softwaresignaturschlüssels erforderlich

en: Authentication is required to downgrade software
de: Legitimation ist zur Herunterstufung von Software erforderlich

en: Authentication is required to install software
de: Legitimation ist zur Installation von Software erforderlich

en: Authentication is required to install untrusted software
de: Legitimation ist zum Installieren von nicht vertrauenswürdiger Software erforderlich

en: Authentication is required to refresh the system repositories
de: Legitimation ist zum Aktualisieren der System-Repositorien erforderlich

en: Authentication is required to reinstall software
de: Legitimation ist zum erneuten Installieren der Software erforderlich

en: Authentication is required to remove software
de: Legitimation ist zum Entfernen von Software erforderlich

en: Authentication is required to repair the installed software
de: Legitimation ist zum Reparieren der installierten Software erforderlich

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
de: Legitimation ist zum Festlegen eines Netzwerk-Proxys zum Herunterladen von Software erforderlich

en: Authentication is required to trigger offline updates
de: Legitimation ist zum Anstoßen von Offline-Aktualisierungen erforderlich

en: Authentication is required to update software
de: Legitimation ist zum Aktualisieren von Software erforderlich

en: Authentication is required to upgrade the operating system
de: Legitimierung ist zum Aktualisieren des Betriebssystems notwendig

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
de: Autor

en: Automatically remove unused dependencies
de: Nicht verwendete Abhängigkeiten automatisch entfernen

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
de: Verfügbar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
de: Blockiert

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
de: Fehlerbehebung

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
de: Externe Aufgabe abbrechen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
de: Abbruch

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
de: Abbruch

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
de: Kategorie

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
de: Parameter des Software-Repositoriums ändern

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
de: Änderungen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
de: Verwendete Applikationen werden überprüft

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
de: Verwendete Bibliotheken werden überprüft

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
de: Signaturen werden überprüft

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
de: Bereinigt

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
de: Bereinigen

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
de: Pakete werden bereinigt

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
de: Nachricht für Offline-Aktualisierungen löschen

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
de: Ausführung des Befehls fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
de: Befehlszeile

en: Command not found, valid commands are:
de: Befehl nicht gefunden, gültige Befehle sind:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
de: Änderungen werden gespeichert

en: Config file was not found.
de: Konfigurationsdatei wurde nicht gefunden.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
de: Dateien werden kopiert

en: Debugging Options
de: Fehlerdiagnose-Optionen

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
de: Beschreibung

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
de: Details zur Aktualisierung:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
de: Ordner nicht gefunden

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
de: Den Bereitschaftszähler deaktivieren

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
de: Installieren Sie diese Pakete nur, wenn Sie dies für sicher halten.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
de: Installieren Sie dieses Paket nur, wenn Sie dies für sicher halten.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
de: Aktualisieren Sie diese Pakete nur, wenn Sie dies für sicher halten.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
de: Aktualisieren Sie dieses Paket nur, wenn Sie überzeugt sind, dass dies sicher ist.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
de: Akzeptieren Sie diese Vereinbarung?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
de: Akzeptieren Sie diese Signatur?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
de: Möchten Sie die Installation unsignierter Software zulassen?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
de: Umgebung beim Start nicht bereinigen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
de: Heruntergeladen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
de: Herunterladen

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
de: Details zu den Software-Repositorien werden heruntergeladen.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
de: Dateiliste wird heruntergeladen

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
de: Dateilisten werden heruntergeladen (dies kann einen Moment dauern)

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
de: Gruppen werden heruntergeladen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
de: Paketliste wird heruntergeladen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
de: Änderungsliste wird heruntergeladen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
de: Pakete werden heruntergeladen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
de: Repositoriumsinformationen werden heruntergeladen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
de: Aktualisierungsinformationen werden heruntergeladen

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
de: Dauer

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
de: Aktiviert

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
de: Lizenzvereinbarung für Endbenutzer ist erforderlich

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
de: Verbesserung

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
de: Nach kurzer Verzögerung beenden

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
de: Nach Laden des Kerns beenden

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
de: Es wurde ein Paketname erwartet, aber tatsächlich eine Datei erhalten. Versuchen Sie stattdessen »pkcon install-local %s« zu verwenden.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
de: PackageKit konnte nicht kontaktiert werden

en: Failed to get daemon state
de: Daemon-Status konnte nicht abgerufen werden

en: Failed to get properties
de: Ermitteln der Eigenschaften ist fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
de: Es war nicht möglich, die Zeit seit der letzten Fertigstellung festzustellen

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
de: Die Pakete konnten nicht installiert werden

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
de: Start ist fehlgeschlagen:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
de: Konfigurationsdatei konnte nicht geladen werden: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
de: Fehler beim Laden des Backends

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
de: Backend konnte nicht geladen werden: %s

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
de: Fehler beim Laden der Konfigurationsdatei

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
de: Fehler beim Parsen der Argumente

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
de: Verarbeiten der Befehlszeile schlug fehl

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
de: auto konnte nicht aufgelöst werden: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
de: Die Suche nach der Datei ist fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
de: Fehler beim Entladen des Backends

en: False
de: Falsch

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
de: Schwerwiegender Fehler

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
de: Datei existiert bereits: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
de: Fertig

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
de: Paketlisten werden generiert

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
de: Kategorien werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
de: Abhängigkeiten werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
de: Details werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
de: Dateiliste wird abgerufen

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
de: Informationen werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
de: Pakete werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
de: Anbieter werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
de: Repositorien werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
de: Anforderungen werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
de: Systemaktualisierungen werden bezogen

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
de: Ermitteln der Dateiliste schlug fehl

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
de: Transaktionen werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
de: Details der Aktualisierung werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
de: Aktualisierungen werden abgerufen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
de: Systemaktualisierungen werden abgerufen

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
de: Kennung

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
de: Symbol

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
de: Wichtig

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
de: Bereits installiertes Paket erneut installieren

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
de: Ältere Version eines installieren Paketes installieren

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
de: Paket installieren

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
de: Soll das Paket »%s« installiert werden, welches den Befehl »%s« bereitstellt?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
de: Signierte Pakete installieren

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
de: Die Pakete ohne erneute Nachfrage installieren

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
de: Nicht vertrauenswürdige lokale Datei installieren

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
de: Installiert

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
de: Installieren

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
de: Systemaktualisierung wird installiert

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
de: Aktualisierungen werden installiert

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
de: Dateien werden installiert

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
de: Pakete werden installiert

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
de: Signatur wird installiert

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
de: Systemaktualisierung wird installiert. Dies kann eine Weile dauern …

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
de: Aktualisierungen werden installiert

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
de: Aktualisierungen werden installiert; dies könnte eine Weile dauern...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
de: Veröffentlicht

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
de: Schlüsselkennung

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
de: Schlüssel-Zeitstempel

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
de: Schlüssel-URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
de: Schlüssel-Fingerabdruck

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
de: Schlüssel-Benutzer

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
de: Zwischenspeicher wird geladen

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
de: Paketliste wird geladen.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
de: Medienwechsel ist erforderlich

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
de: Medienkennung

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
de: Medientyp

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
de: Repositorium wird geändert

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
de: Es passt mehr als ein Paket:

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
de: Keine Dateien

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
de: Keine Pakete benötigen eine Aktualisierung zu eine neueren Version.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
de: Keine Pakete gefunden

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
de: Veraltetes bereinigt

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
de: Veraltete

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
de: Veraltetes bereinigen

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
de: Veraltete Pakete werden bereinigt

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
de: Option »%s« wird nicht unterstützt

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
de: Paket

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
de: Paketbeschreibung

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
de: Paketdateien

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
de: Paket nicht gefunden

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
de: Schnittstelle zur PackageKit-Konsole

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
de: PackageKit-Monitor

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
de: PackageKit-Dienst

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
de: Pakete, die diese Datei bereitstellen, sind:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
de: Zu verwendendes Packaging-Backend, z.B. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
de: Elternteil

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
de: Prozentsatz

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
de: Bitte wählen Sie einen Befehl zum Ausführen

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
de: Bitte wählen Sie ein Paket zum Installieren

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
de: Bitte wählen Sie das richtige Paket:

en: Please enter a number from 1 to %i:
de: Bitte geben Sie eine Zahl zwischen 1 und %i ein:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
de: Bitte legen Sie das richtige Medium ein

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
de: Bitte erneut anmelden, um die Aktualisierung abzuschließen, denn es sind wichtige Sicherheitsaktualisierungen installiert worden.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
de: Bitte erneut anmelden, um die Aktualisierung abzuschließen.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
de: Bitte starten Sie den Rechner neu, um die Aktualisierung abzuschließen, denn es sind wichtige Sicherheitsaktualisierungen installiert worden.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
de: Bitte starten Sie den Rechner neu, um die Aktualisierung abzuschließen.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
de: Transaktion nur durch das Herunterladen von Paketen vorbereiten

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
de: Vorbereitete Aktualisierungen:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
de: Computerlesbare Ausgabe auf dem Bildschirm ausgeben, anstatt animierte Widgets zu verwenden

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
de: Mit Änderungen fortfahren?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
de: Abfragen

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
de: Echter Name

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
de: Nach dem Installieren der Aktualisierungen wird das System neu gestartet …

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
de: System-Repositorien aktualisieren

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
de: Zwischenspeicher aktualisieren

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
de: Zwischenspeicher aktualisieren (erzwungen)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
de: Zwischenspeicher wird aktualisiert

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
de: Software-Liste wird aktualisiert

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
de: Neu installiert

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
de: Neu installieren

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
de: Paket entfernen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
de: Entfernt

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
de: Entfernen

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
de: Pakete werden entfernt

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
de: Repositorium wird entfernt

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
de: Dateien werden neu verpackt

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
de: System reparieren

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
de: Daten werden abgefragt

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
de: Auflösen

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
de: Abhängigkeiten werden aufgelöst

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
de: Neustart

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
de: Ergebnisse:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
de: Rolle

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
de: Ähnlichen Befehl ausführen:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
de: Befehl ausführen unter Verwendung ungenutzer Netzwerkbandbreite und wenig Energie

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
de: Ausführen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
de: Einschubmethoden werden ausgeführt

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
de: Anwenungen werden überprüft

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
de: Suche nach Details

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
de: Suche nach Dateien

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
de: Suche nach Namen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
de: Suche nach Details

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
de: Suche nach Datei

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
de: Suche nach Name

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
de: Suche nach Gruppe

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
de: Sicherheit

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
de: Ein Neustart der Sitzung (zur Verbesserung der Sicherheit) ist erforderlich:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
de: Ein Neustart der Sitzung ist erforderlich:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
de: Netwerk-Proxy festlegen

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
de: Repositoriumsoptionen festlegen

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
de: Den Filter setzen, z.B. »installiert«

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
de: Daten werden festgelegt

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
de: Fehlerdiagnose-Informationen für alle Dateien anzeigen

en: Show debugging options
de: Fehlerdiagnose-Optionen anzeigen

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
de: Programm-Version anzeigen und beenden

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
de: Version zeigen und beenden

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
de: Nach dem Installieren der Aktualisierungen wird das System heruntergefahren…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
de: Ein ähnlicher Befehl lautet:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
de: Ähnliche Befehle sind:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
de: Name der Software-Quelle

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
de: Signatur der Software-Quelle wird benötigt

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
de: Starten

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
de: Status

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
de: Unterbefehle:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
de: Erfolgreich

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
de: Passende Pakete sind:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
de: Zusammenfassung

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
de: Ein Neustart (zur Verbesserung der Sicherheit) wird erfordert von:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
de: Ein Neustart wird erfordert von:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
de: Systemzeit

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
de: Änderungen werden getestet

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
de: Diese Vereinbarung wurde nicht akzeptiert.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
de: Das richtige Medium wurde nicht eingelegt.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
de: Der Daemon stürzte während der Transaktion ab!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
de: Der angegebene Filter war ungültig

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
de: Die folgenden Pakete sind nicht vertrauenswürdig:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
de: Die folgenden Pakete müssen heruntergestuft werden:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
de: Die folgenden Pakete müssen installiert werden:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
de: Die folgenden Pakete sind veraltet und müssen entfernt werden:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
de: Die folgenden Pakete müssen neu installiert werden:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
de: Die folgenden Pakete müssen entfernt werden:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
de: Die folgenden Pakete müssen aktualisiert werden:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
de: Das folgende Paket stellt diese Datei bereit:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
de: Der Proxy konnte nicht festgelegt werden

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
de: Die ausgewählten Pakete sind möglicherweise bereits installiert.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
de: Diese Signatur wurde nicht akzeptiert.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
de: Die Software stammt nicht aus einer vertrauenswürdigen Quelle.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
de: Die Transaktion wurde nicht weitergeführt.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
de: Die Transaktion scheiterte

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
de: Die unsignierte Software wird nicht installiert.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
de: Es gibt keine Aktualisierungen für Pakete.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
de: Derzeit sind keine Aktualisierungen verfügbar.

en: There are no upgrades available at this time.
de: Derzeit sind keine Systemaktualisierungen verfügbar.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
de: Dieses Werkzeug konnte nicht alle Pakete finden: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
de: Dieses Werkzeug konnte kein verfügbares Paket finden.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
de: Dieses Werkzeug konnte keine verfügbaren Pakete finden: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
de: Dieses Werkzeug konnte das installierte Paket nicht finden: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
de: Dieses Werkzeug konnte das Paket nicht finden: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
de: Zeit seit

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
de: Transaktion

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
de: Offline-Aktualisierungen anstoßen

en: True
de: Wahr

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
de: Einem Schlüssel zum Signieren von Software vertrauen

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
de: Typ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
de: Nicht verfügbar

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
de: Unbekannter Rollentyp

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
de: Unbekannter Status

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
de: Software aktualisieren

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
de: Text aktualisieren

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
de: Aktualisiert

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
de: Aktualisierungen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
de: Aktualisieren

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
de: Pakete werden aktualisiert

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
de: Laufende Applikationen werden aktualisiert

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
de: System aktualisieren

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
de: Benutzerkennung

en: User aborted selection
de: Benutzer hat die Auswahl abgebrochen

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
de: Benutzername

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
de: Hersteller

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
de: Warten auf Legitimation

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
de: Warten auf Sperre des Paketmanagers

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
de: Auf Blockierung des Paketmanagers wird gewartet

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
de: Warten in Warteschlange

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
de: Sie müssen eine Listendatei angeben, die erstellt werden soll

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
de: Befehl nicht gefunden
