PackageKit - en to eo translation catalogue (200 entries)

en: (seconds)
eo: (sekundoj)

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
eo: Konsenti EULA-on

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
eo: Konsentante EULA-on

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
eo: Permesilo

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
eo: Bezonas restartigon de aplikaĵo:

en: Authentication is required to accept a EULA
eo: Necesas aŭtentigo por konsenti EULA-on

en: Authentication is required to downgrade software
eo: Necesas aŭtentigo por malaltgradigi programaron

en: Authentication is required to install software
eo: Necesas aŭtentigo por instali programaron

en: Authentication is required to install untrusted software
eo: Necesas aŭtentigo por instali programaron

en: Authentication is required to refresh the system repositories
eo: Necesas aŭtentigo por aktualigi la sistem-deponejojn

en: Authentication is required to reinstall software
eo: Necesas aŭtentigo por reinstali programaron

en: Authentication is required to remove software
eo: Necesas aŭtentigo por forigi programaron

en: Authentication is required to update software
eo: Necesas aŭtentigo por ĝisdatigi programaron

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
eo: Aŭtoro

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
eo: Disponebla

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
eo: Blokita

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
eo: Cimoriparo

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
eo: Nuligante

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
eo: Nuligante

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
eo: Kategorio

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
eo: Ŝanĝoj

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
eo: Kontrolante uzantajn aplikaĵojn

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
eo: Kontrolante uzantajn bibliotekojn

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
eo: Kontrolante subskribojn

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
eo: Purigita

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
eo: Purigante

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
eo: Purigante pakojn

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
eo: Komando malsukcesis

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
eo: Komandlinio

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
eo: Enmetante ŝanĝojn

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
eo: Kopiante dosierojn

en: Debugging Options
eo: Sencimigaj agordoj

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
eo: Priskribo

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
eo: Detaloj pri la ĝisdatigo:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
eo: Ne trovis dosierujon

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
eo: Malŝaltita

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
eo: Distribuo

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
eo: Ĉu vi konsentas ĉi tiun permesilon?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
eo: Ĉu vi akceptas ĉi tiun subskribon?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
eo: Elŝutita

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
eo: Elŝutante

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
eo: Elŝutante listojn de dosieroj

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
eo: Elŝutante grupojn

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
eo: Elŝutante liston de pakoj

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
eo: Elŝutante listojn de ŝanĝoj

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
eo: Elŝutante pakojn

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
eo: Elŝutante deponej-informojn

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
eo: Elŝutante ĝisdatig-informojn

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
eo: Daŭro

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
eo: Ŝaltita

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
eo: Plibonigo

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
eo: Ĉesi post eta malfruo

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
eo: Malsukcesis instali pakojn

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
eo: Malsukcesis lanĉi:

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
eo: Malsukcesis ŝargi la agordodosieron

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
eo: Malsukcesis analizi argumentojn

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
eo: Fiaskis analizi komanlinion

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
eo: Malsukcesis trovi dosieron

en: False
eo: Malvera

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
eo: Gravega eraro

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
eo: Dosiero ne ekzistas: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
eo: Finita

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
eo: Generante paklistojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
eo: Akirante dependecojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
eo: Akirante detalojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
eo: Ricevante dosierliston

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
eo: Akirante informojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
eo: Akirante pakojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
eo: Akirante deponejojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
eo: Akirante ĝisdatig-detalojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
eo: Akirante ĝisdatigojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
eo: Akirante altgradigojn

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
eo: Bildsimbolo

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
eo: Grava

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
eo: Instali pakon

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
eo: Ĉu instali pakon '%s' por provizi komandon '%s'?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
eo: Instali subskribitan pakon

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
eo: Instalita

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
eo: Instalante

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
eo: Instalante sisteman ĝisdatigon

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
eo: Instalante ĝisdatigojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
eo: Instalante dosierojn

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
eo: Instalante pakojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
eo: Instalante subskribon

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
eo: Instalante sisteman altgradigon; ĉi tio povus esti longdaŭra...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
eo: Instalante ĝisdatigojn

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
eo: Instalante ĝisdatigojn; ĉi tio povus esti longdaŭra...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
eo: Eldonita

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
eo: Ŝlosil-ID

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
eo: Ŝargante kaŝmemoron

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
eo: Ŝargante liston de pakoj.

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
eo: Aliigante deponejon

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
eo: Nomo

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
eo: Neniu dosiero

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
eo: Trovis neniun pakon

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
eo: Normala

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
eo: Arĥaikigita

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
eo: Arkaikaĵoj

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
eo: Arĥaikigante

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
eo: Arĥaikigante pakojn

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
eo: Pako

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
eo: Pako-priskribo

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
eo: Pako-dosieroj

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
eo: Ne trovis pakon

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
eo: PackageKit-servo

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
eo: Pakoj, kiuj provizas ĉi tiun dosieron, estas:

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
eo: Gepatro

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
eo: Elcento

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
eo: Bonvolu elekti rulendan komandon

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
eo: Bonvolu elekti instalendan pakon

en: Please enter a number from 1 to %i:
eo: Bonvolu enigi numeron inter 1 kaj %i:

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
eo: Bonvolu adiaŭi kaj saluti por plenumi la ĝisdatigon.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
eo: Bonvolu restartigi la komputilon por plenumi la ĝisdatigon.

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
eo: Ĉu daŭrigi?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
eo: Informpetante

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
eo: Vera nomo

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
eo: Aktualigi sistem-deponejojn

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
eo: Aktualigi la kaŝmemoron

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
eo: Aktualigi la kaŝmemoron (devige)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
eo: Aktualigante kaŝmemoron

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
eo: Aktualigante programarliston

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
eo: Reinstalita

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
eo: Reinstalante

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
eo: Forigi pakon

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
eo: Forigita

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
eo: Forigante

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
eo: Forigante pakojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
eo: Forigante deponejon

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
eo: Repakante dosierojn

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
eo: Ripari sistemon

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
eo: Petante datumojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
eo: Solvante

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
eo: Solvante dependecojn

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
eo: Restartigo

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
eo: Rezultoj:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
eo: Rolo

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
eo: Ruli similan komandon:

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
eo: Rulante

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
eo: Skanante aplikaĵojn

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
eo: Serĉi laŭ detaloj

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
eo: Serĉi laŭ dosieroj

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
eo: Serĉi laŭ nomoj

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
eo: Serĉante laŭ nomo

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
eo: Sekureco

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
eo: Bezonas seanco-restartigon:

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
eo: Agordi deponej-opciojn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
eo: Agordante datumojn

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
eo: Montri sencimigan informojn de ĉiuj dosieroj

en: Show debugging options
eo: Montri sencimigajn agordojn

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
eo: Montri la program-version kaj eliri

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
eo: Montri la version kaj ĉesi

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
eo: Malŝaltante post instalado de ĝisdatigoj…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
eo: Simila komando estas:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
eo: Similaj komandoj estas:

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
eo: Komencante

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
eo: Stato

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
eo: Stato

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
eo: Subkomandoj:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
eo: Sukcesis

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
eo: Taŭgaj pakoj estas:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
eo: Resumo

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
eo: Bezonas sistem-restartigon:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
eo: Sistema horo

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
eo: Testante ŝanĝojn

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
eo: Teksto

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
eo: La sekvaj pakoj devas esti malaltgradigitaj:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
eo: La sekvaj pakoj devas esti instalitaj:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
eo: La sekvaj pakoj devas esti arĥaikigitaj:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
eo: La sekvaj pakoj devas esti reinstalitaj:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
eo: La sekvaj pakoj devas esti forigitaj:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
eo: La sekvaj pakoj devas esti ĝisdatigitaj:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
eo: La pako, kiu provizas ĉi tiun dosieron, estas:

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
eo: La transakcio malsukcesis

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
eo: Neniu pako nun estas ĝisdatigebla.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
eo: Neniu ĝisdatigo nun estas disponebla.

en: There are no upgrades available at this time.
eo: Neniu altgradigo nun estas disponebla.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
eo: Tiu ilo ne povis trovi la pakon: %s

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
eo: Transakcio

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
eo: Bagatela

en: True
eo: Vera

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
eo: Tipo

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
eo: Nedisponebla

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
eo: Nekonata roltipo

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
eo: Nekonata stato

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
eo: Ĝisdatigi programaron

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
eo: Ĝisdatig-teksto

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
eo: Ĝisdatigita

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
eo: Ĝisdatigoj

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
eo: Ĝisdatigante

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
eo: Ĝisdatigante pakojn

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
eo: Ĝisdatigante rulantajn aplikaĵojn

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
eo: Altgradigi sistemon

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
eo: Uzanto-ID

en: User aborted selection
eo: Uzanto ĉesigis elekton

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
eo: Uzantonomo

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
eo: Vendisto

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
eo: Atendante por aŭtentigo

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
eo: Atendante por pako-administrila ŝloso

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
eo: Atendante en atendovico

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
eo: komando ne trovita
