PackageKit - en to hr translation catalogue (320 entries)

en: (seconds)
hr: (sekunde)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
hr: Potrebno je ispravno svjstvo

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
hr: Potreban je odredišni direktorij i naziv paketa za preuzimanje

en: A filename is required
hr: Potreban je naziv datoteke

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
hr: Potreban je naziv datoteke za instalaciju

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
hr: Potreban je identifikatora licence (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
hr: Potreban je naziv paketa

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
hr: Potreban je naziv paketa za instalaciju

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
hr: Potreban je naziv paketa za uklanjanje

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
hr: Potreban je naziv paketa za razrješavanje

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
hr: Potrebno je pružano svojstvo paketa

en: A repo id and autoremove required
hr: Potreban je ID repozitorija i automatsko uklanjanje

en: A repo name, parameter and value are required
hr: Potreban je naziv repozitorija, parametar i vrijednost

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
hr: Potreban je naziv repozitorija

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
hr: Potreban je izraz pretrage

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
hr: Potrebna je vrsta pretrage, npr. naziv

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
hr: Vrsta, key_id i package_id je potrebna

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
hr: Prihvati ugovor licence krajnjeg korisnika (EULA)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
hr: Prihvaćanje ugovora licence krajnjeg korisnika (EULA)

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
hr: Obuhvaćeni paketi:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
hr: Obuhvaćeni paketi: nijedan

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
hr: Ugovor

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
hr: Dodatni naziv za %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
hr: Dopusti vraćanje paketa na prijašnju inačicu tijekom prijenosa

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
hr: Dopusti ponovnu instalaciju paketa na prijašnju inačicu tijekom prijenosa

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
hr: Dopusti instalaciju nepouzdanih paketa.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
hr: Radnja npr. 'update-packages' je potrebna

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
hr: Ponovno pokretanje aplikacije zahtijeva:

en: Authentication is required to accept a EULA
hr: Potrebna je ovjera za  prihvaćanje ugovora licence krajnjeg korisnika (EULA)

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
hr: Potrebna je ovjera za prekidanje zadatka koji nije pokrenut sam od sebe.

en: Authentication is required to change software repository parameters
hr: Potrebna je ovjera za promjenu parametara repozitorija softvera

en: Authentication is required to clear the offline updates message
hr: Potrebna je ovjera za uklanjanje poruke izvanmrežne nadopune

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
hr: Potrebna je ovjera za uzimanje u obzir ključa korištenog za potpisivanje softvera kao pouzdanog

en: Authentication is required to downgrade software
hr: Potrebna je ovjera za instalaciju starije inačice softvera

en: Authentication is required to install software
hr: Potrebna je ovjera za instalaciju softvera

en: Authentication is required to install untrusted software
hr: Potrebna je ovjera za instalaciju nepouzdanog softvera

en: Authentication is required to refresh the system repositories
hr: Potrebna je ovjera za osvježavanje repozitorija sustava

en: Authentication is required to reinstall software
hr: Potrebna je ovjera za ponovnu instalaciju softvera

en: Authentication is required to remove software
hr: Potrebna je ovjera za uklanjanje softvera

en: Authentication is required to repair the installed software
hr: Potrebna je ovjera za popravak instaliranog softvera

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
hr: Potrebna je ovjera za postavljanje mrežnog proxya preuzimanja softvera

en: Authentication is required to trigger offline updates
hr: Potrebna je ovjera za pokretanje izvanmrežne nadopune

en: Authentication is required to update software
hr: Potrebna je ovjera za nadopunu softvera

en: Authentication is required to upgrade the operating system
hr: Potrebna je ovjera za nadogradnju operativnog sustava

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
hr: Autor

en: Automatically remove unused dependencies
hr: Automatski ukloni nekorištene zavisnosti

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
hr: Dostupan

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
hr: Blokirana

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
hr: Popravak greške

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
hr: Prekini vanjski zadatak

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
hr: Prekidanje

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
hr: Prekidanje

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
hr: Kategorija

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
hr: Promijeni parametre repozitorija softvera

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
hr: Promjene

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
hr: Provjeravanje aplikacija koje se koriste

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
hr: Provjeravanje biblioteka koje se koriste

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
hr: Provjeravanje potpisa

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
hr: Obrisano

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
hr: Brišem

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
hr: Brisanje paketa

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
hr: Ukloni poruku izvanmrežne nadopune

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
hr: Neuspješna naredba

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
hr: Naredbeni redak

en: Command not found, valid commands are:
hr: Naredba nije pronađena, valjane naredbe su:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
hr: Primjenjivanje promjena

en: Config file was not found.
hr: Datoteka podešavanja nije pronađena.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
hr: Kopiranje datoteka

en: Debugging Options
hr: Mogućnosti otklanjanja greške

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
hr: Opis

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
hr: Pojedinosti nadopune:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
hr: Direktorij nije pronađen

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
hr: Onemogući mjerenje vremena

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
hr: Onemogućeno

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
hr: Distribucija

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
hr: Ne instaliravajte ove pakete osim ako niste sigurni da je to pouzdano.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
hr: Ne instaliravajte ovaj paket osim ako niste sigurni da je to pouzdano.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
hr: Ne nadopunjujte ovaj paket osim ako niste sigurni da je to pouzdano.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
hr: Ne nadopunjujte ovaj paket osim ako niste sigurni da dolazi iz pouzdanog repozitorija.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
hr: Prihvaćate li ovaj ugovor?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
hr: Želite li prihvatiti ovaj potpis?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
hr: Želite li dopustiti instalaciju nepotpisanog softvera?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
hr: Ne uklanjaj varijable okruženja

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
hr: Preuzeto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
hr: Preuzimam

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
hr: Preuzimanje pojedinosti o repozitorijima softvera.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
hr: Preuzimanje popisa datoteka

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
hr: Preuzimanje datoteke popisa (ovo može potrajati neko vrijeme).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
hr: Preuzimanje grupa

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
hr: Preuzimanje popisa paketa

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
hr: Preuzimanje popisa promjena

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
hr: Preuzimanje paketa

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
hr: Preuzimanje informacija repozitorija

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
hr: Preuzimanje informacija nadopune

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
hr: Trajanje

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
hr: Omogućeno

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
hr: Potreban je ugovor licence krajnjeg korisnika (EULA)

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
hr: Poboljšanje

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
hr: Izađi nakon kratke odgode

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
hr: Izađi nakon učitavanja pogona

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
hr: Očekivani naziv datoteke, zapravo sadrži datoteku. Pokušajte umjesto koristiti 'pkcon install-local %s'.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
hr: Neuspješno kontaktiranje PackageKita

en: Failed to get daemon state
hr: Neuspješno otkrivanje stanja pozadinskog programa

en: Failed to get properties
hr: Neuspješno otkrivanje svojstava

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
hr: Nesuspješno preuzimanje vremena od posljednjeg završetka ove radnje

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
hr: Neuspješna instalacija paketa

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
hr: Neuspješno pokretanje:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
hr: Neuspješno učitavanje datoteke podešavanja: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
hr: Neuspješno učitavanje pozadinskog programa

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
hr: Neuspješno učitavanje pozadinskog programa: %s

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
hr: Neuspješno učitavanje datoteke podešavanja

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
hr: Neuspješna obrada argumenata

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
hr: Neuspješna obrada naredbenog redka

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
hr: Neuspješno rješavanje vrijednosti „auto”: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
hr: Neuspješna pretraga datoteke

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
hr: Neuspješno odstranjivanje pozadinskog programa

en: False
hr: Netočno

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
hr: Kobna greška

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
hr: Datoteka već postoji: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
hr: Završeno

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
hr: Stvaranje popisa paketa

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
hr: Preuzimanje kategorija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
hr: Preuzimanje zavisnosti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
hr: Preuzimanje pojedinosti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
hr: Preuzimanje popisa datoteka

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
hr: Preuzimanje informacija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
hr: Preuzimanje paketa

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
hr: Preuzimanje dobavljača

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
hr: Preuzimanje repozitorija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
hr: Preuzimanje zahtjeva

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
hr: Preuzimanje nadogradnja sustava

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
hr: Preuzimanje popisa neuspješnih datoteka

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
hr: Preuzimanje prijenosa

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
hr: Preuzimanje pojedinosti nadopune

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
hr: Preuzimanje nadopuna

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
hr: Preuzimanje nadogradnja

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
hr: Ikona

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
hr: Bitna

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
hr: Ponovno instaliraj već instalirane pakete

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
hr: Instaliraj stariju inačicu instaliranog softvera

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
hr: Instaliraj paket

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
hr: Instaliraj paket '%s' za pružanje naredbe '%s'?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
hr: Instaliraj potpisani paket

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
hr: Instaliraj paket bez upita potvrde

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
hr: Instaliraj nepouzdani paket

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
hr: Instaliran

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
hr: Instaliram

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
hr: Instaliranje nadogradnje sustava

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
hr: Instaliranje nadopuna

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
hr: Instalacija paketa

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
hr: Instaliranje paketa

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
hr: Instalacija potpisa

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
hr: Instalacija nadogradnje sustava; ovo može potrajati neko vrijeme...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
hr: Instaliranje nadopuna

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
hr: Instalacija nadopuna; ovo može potrajati neko vrijeme...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
hr: Izdano

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
hr: ID ključa

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
hr: Vremenska oznaka ključa

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
hr: URL ključa

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
hr: Otisak ključa

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
hr: Korisnik ključa

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
hr: Učitavanje predmemorije

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
hr: Učitavanje popisa paketa.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
hr: Potrebna je promjena medija

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
hr: Naslov medija

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
hr: Vrsta medija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
hr: Prilagodba repozitorija

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
hr: Više od jednog paketa se podudara:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
hr: Naziv

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
hr: Nema datoteka

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
hr: Nema paketa koji trebaju nadopunu na noviju inačicu.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
hr: Nema pronađenih paketa

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
hr: Normalna

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
hr: Zastarjelo

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
hr: Zastarjelo

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
hr: Zastarjelo

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
hr: Zastarjeli paketi

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
hr: Mogućnost '%s' nije podržana

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
hr: Paket

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
hr: Opis paketa

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
hr: Datoteke paketa

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
hr: Paket nije pronađen

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
hr: Sučelje PackageKit konzole

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
hr: PackageKit nadgledatelj

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
hr: PackageKit usluga

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
hr: Paketi koji pružaju ovaj paket su:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
hr: Pozadinski program korišten za pakete, npr. yum, apt

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
hr: Sadržajna

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
hr: Postotak

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
hr: Odaberi naredbu za pokretanje

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
hr: Odaberi paket za instalaciju

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
hr: Odaberite ispravan paket:

en: Please enter a number from 1 to %i:
hr: Upišite broj od 1 do %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
hr: Umetnite ispravan medij

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
hr: Odjavite se i ponovno prijavite za završetak nadopune jer su bitne sigurnosne nadopune instalirane.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
hr: Odjavite se i ponovno prijavite za završetak nadopune.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
hr: Ponovno pokrenite računalo za završetak nadopune jer su bitne sigurnosne nadopune instalirane.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
hr: Ponovno pokrenite računalo za završetak nadopune.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
hr: Pripremi prijenos samo preuzimanjem paleta

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
hr: Pripremljene nadopune:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
hr: Prikazuj na zaslonu strojno čitljiv zapis, radije nego animirane widgete

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
hr: Nastavi sa ovim promjenama?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
hr: Čekanje

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
hr: Pravo ime

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
hr: Ponovno pokretanje nakon instalacije nadopuna...

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
hr: Osvježi repozitorije sustava

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
hr: Osvježi predmemoriju

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
hr: Osvježi predmemoriju (prisilno)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
hr: Osvježavanje predmemorije

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
hr: Osvježavanje popisa softvera

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
hr: Ponovno instalirano

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
hr: Ponovno instaliram

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
hr: Ukloni paket

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
hr: Uklonjeno

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
hr: Uklanjam

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
hr: Uklanjanje paketa

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
hr: Uklanjanje repozitorija

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
hr: Prepakiravanje datoteka

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
hr: Popravi sustav

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
hr: Zahtijevanje podataka

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
hr: Razrješavanje

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
hr: Rješavanje zavisnosti

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
hr: Ponovno pokretanje

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
hr: Rezultati:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
hr: Svojstvo

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
hr: Pokreni sličnu naredbu:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
hr: Pokreni naredbu koristeći mrežnu propusnost mirovanja uz manju upotrebu energije

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
hr: Pokrenuto

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
hr: Pokretanje umetnutog programskog kôda

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
hr: Pretraživanje aplikacija

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
hr: Pretraži po pojedinostima

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
hr: Pretraži po datotekama

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
hr: Pretraži po nazivu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
hr: Pretraživanje po pojedinostima

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
hr: Pretraživanje po datoteci

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
hr: Pretraživanje po nazivu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
hr: Pretraživanje po grupama

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
hr: Sigurnosna

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
hr: Potrebno je ponovo pokretanje (sigurnosno) sesije:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
hr: Potrebno je ponovo pokretanje sesije:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
hr: Postavi mrežni proxy

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
hr: Postavi mogućnosti repozitorija

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
hr: Postavi filter, npr. instalirano

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
hr: Postavljanje podataka

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
hr: Prikaži informacije otklanjanja greške za sve datoteke

en: Show debugging options
hr: Prikaži mogućnosti otklanjanja greške

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
hr: Prikaži inačicu programa i izađi

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
hr: Prikaži inačicu i izađi

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
hr: Isključivanje nakon instalacije nadopuna...

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
hr: Slična naredba je:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
hr: Slične naredbe su:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
hr: Naziv repozitorija softvera

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
hr: Potreban je potpis repozitorija softvera

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
hr: Pokretanje

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
hr: Stanje

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
hr: Stanje

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
hr: Podnaredbe:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
hr: Uspjelo

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
hr: Odgovarajući paketi su:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
hr: Sažetak

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
hr: Ponovno pokretanje sustava (sigurnosno) zahtijeva:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
hr: Ponovno pokretanje sustava zahtijeva:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
hr: Vrijeme sustava

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
hr: Testiranje promjena

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
hr: Tekst

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
hr: Ugovor nije prihvaćen.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
hr: Ispravan medij nije umetnut.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
hr: Pozadinski program se srušio uslijed prijenosa!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
hr: Određeni filter je nevaljan

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
hr: Sljedeći paketi nisu pouzdani:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
hr: Sljedeći paketi se moraju vratiti na prijašnju inačicu:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
hr: Sljedeći paketi se moraju instalirati:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
hr: Sljedeći paketi u zastarjeli:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
hr: Sljedeći paketi se moraju ponovno instalirati:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
hr: Sljedeći paketi se moraju ukloniti:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
hr: Sljedeći paketi se moraju nadopuniti:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
hr: Paket koji pruža ovu datoteku je:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
hr: Proxy se ne može postaviti

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
hr: Odabrani paketi su možda već instalirani.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
hr: Potpis nije prihvaćen.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
hr: Softver ne dolazi iz pouzdanog repozitorija.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
hr: Prijenos nije nastavljen.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
hr: Prijenos nije uspio

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
hr: Nepotpisani softver neće biti instaliran.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
hr: Nema nadopuna paketa.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
hr: Trenutno nema dostupnih nadopuna.

en: There are no upgrades available at this time.
hr: Trenutno nema dostupnih nadogradnja.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
hr: Ovaj alat ne može pronaći sve pakete: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
hr: Ovaj alat nije mogao pronaći nijedan dostupan paket.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
hr: Alat ne može pronaći dostupne pakete: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
hr: Ovaj alat ne može pronaći instalirani paket: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
hr: Ovaj alat ne može pronaći paket: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
hr: Od vremena

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
hr: Prijenos

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
hr: Pokreni izvanmrežnu nadopunu

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
hr: Beznačajna

en: True
hr: Točno

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
hr: Vjeruj ključu korištenom za potpisivanje softvera

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
hr: Vrsta

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
hr: Nedostupan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
hr: Nepoznata vrsta svojstva

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
hr: Nepoznato stanje

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
hr: Nadopuni softver

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
hr: Tekst nadopune

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
hr: Nadopunjeno

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
hr: Nadopune

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
hr: Nadopunjujem

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
hr: Nadopuna paketa

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
hr: Nadopuna pokrenutih aplikacija

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
hr: Nadogradi sustav

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
hr: ID korisnika

en: User aborted selection
hr: Korisnik je prekinuo odabir

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
hr: Korisničko ime

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
hr: Proizvođač

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
hr: Čekanje na ovjeru

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
hr: Čekanje zaključavanja upravitelja paketa

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
hr: Čekanje zaključavanja upravitelja paketa.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
hr: Čekam u redu

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
hr: Trebate odrediti datoteku popisa za stvaranje

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
hr: naredba nije pronađena
