PackageKit - en to ka translation catalogue (222 entries)

en: (seconds)
ka: (წამი)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
ka: სწორი როლი აუცილებელია

en: A filename is required
ka: ფაილის სახელი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
ka: საჭიროა დასაყენებელი ფაილის სახელი

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
ka: პაკეტის სახელი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
ka: დასაყენებელი პაკეტის სახელი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
ka: წასაშლელი პაკეტის სახელი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
ka: პაკეტს მომწოდებლის სტრიქონი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
ka: რეპოზიტორიის სახელი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
ka: ძებნის სტრიქონი აუცილებელია

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
ka: ძებნის ტიპი აუცილებელია. მაგ: სახელი

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
ka: EULA-ის დათანხმება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
ka: EULA-ზე დათანხმება

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
ka: შეიცვლება პაკეტები:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
ka: შეიცვლება პაკეტები: არცერთი

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
ka: შეთანხმება

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
ka: %s-ის მეტსახელი

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
ka: პროგრამის გადატვირთვას ითხოვს:

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
ka: ავტორი

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
ka: ხელმისაწვდომია

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
ka: დაბლოკილია

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
ka: შეცდომების გასწორება

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
ka: უცხო ამოცანის გაუქმება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
ka: გაუქმება

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
ka: გაუქმება

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
ka: კატეგორია

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
ka: ცვლილებები

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
ka: ამჟამად გამოყენებული პროგრამების შემოწმება

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
ka: ამჟამად გამოყენებული ბიბლიოთეკების შემოწმება

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
ka: ხელმოწერების შემოწმება

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
ka: მოსუფთავებულია

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
ka: მოსუფთავება

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
ka: პაკეტების გასუფთავება

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
ka: ბრძანება ვერ შესრულდა

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
ka: ბრძანებათა სტრიქონი

en: Command not found, valid commands are:
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე. სწორი ბრძანებებია:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
ka: ცვლილებების გადაცემა

en: Config file was not found.
ka: კონფიგურაციის ფაილი ვერ ვიპოვე.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
ka: ფაილების ასლი

en: Debugging Options
ka: გამართვის პარამეტრები

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
ka: აღწერა

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
ka: განახლების დეტალები:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
ka: დირექტორია ვერ მოიძებნა

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
ka: გამოირთო

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
ka: გავრცელება

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
ka: ეთანხმებით შეთანხმებას?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
ka: ეთანხმებით ამ ხელმოწერას?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
ka: გადმოწერილია

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
ka: გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
ka: ფაილეის სიების გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
ka: ჯგუფების გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
ka: პაკეტების სიის გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
ka: ცვლილებების სიის გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
ka: პაკეტების გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
ka: რეპოზიტორიის ინფორმაციის გადმოწერა

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
ka: განახლებების ინფორმაციის გადმოწერა

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
ka: ხანგრძლივობა

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
ka: ჩაირთო

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
ka: გაფართოება

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ka: გამოსვლამდე მცირე დაყოვნება

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ka: გამოსვლა ძრავის ჩატვირთვის შემდეგ

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
ka: პაკეტების დაყენების შეცდომა

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
ka: გაშვების შეცდომა:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
ka: კონფიგურაციის ფაილის ჩატვირთვის შეცდომა: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
ka: უკანაბოლოს ჩატვირთვის შეცდომა: %s

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ka: არგუმენტების დამუშავების შეცდომა

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
ka: შეცდომა ფაილის ძებნისას

en: False
ka: მცდარი

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
ka: ფატალური შეცდომა

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
ka: ფაილი უკვე არსებობს: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
ka: დასრულებულია

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
ka: პაკეტების სიის შედგენა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
ka: კატეგორიების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
ka: დამოკიდებულებების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
ka: დეტალების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
ka: ფაილების სიის მიღება

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
ka: ინფორმაციის მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
ka: პაკეტების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
ka: მომწოდებლების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
ka: რეპოზიტორიების მიღბა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
ka: საჭიროებების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
ka: სისტემის განახლებების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
ka: ტრანზაქციების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
ka: განახლების დეტალების მიღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
ka: განახლებების მღება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
ka: განახლებების მიღება

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
ka: ხატულა

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
ka: მნიშვნელოვანი

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
ka: პაკეტის დაყენება

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
ka: ხელმოწერილი პაკეტის დაყენება

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
ka: პაკეტების დასურის გარეშე დაყენება

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
ka: არასანდო ლოკალური ფაილის დაყენება

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
ka: ჩადგმულია

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
ka: დაყენება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
ka: ფაილების დაყენება

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
ka: პაკეტების დაყენება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
ka: ხელმოწერის დაყენება

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
ka: განახლებების დაყენება

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
ka: გამოშვება

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
ka: გასაღების ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
ka: გასაღების დროის შტამპი

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
ka: გასაღების URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
ka: გასაღებს ანაბეჭდი

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
ka: გასაღების მომხმარებელი

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
ka: ქეშის ჩატვირთვა

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
ka: პაკეტების სიის ჩატვირთვა.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
ka: საჭიროა დისკის შეცვლა

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
ka: მედიის ჭდე

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
ka: მედიის ტიპი

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
ka: რეპოზიტორიების ჩასწორება

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
ka: ემთხვევა ერთზე მეტი პაკეტი:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
ka: სახელი

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
ka: ფაილები არაა

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
ka: პაკეტები ნაპოვნი არაა

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
ka: ამოღებულია

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
ka: მოძველებული

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
ka: ამოღება

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
ka: პაკეტების მოძველებულად მონიშვნა

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
ka: პარამეტრი '%s' არ არის მხარდაჭერილი

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
ka: პაკეტი

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
ka: პაკეტის აღწერა

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
ka: პაკეტის ფაილები

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
ka: პაკეტი ვერ ვიპოვე

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
ka: PackageKit კონსოლური ინტერფეისი

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
ka: PackageKit-ის სერვისი

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
ka: მშობლიური

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
ka: პროცენტი

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
ka: აირჩიეთ გასაშვები ბრძანება

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
ka: აირჩიეთ სწორი პაკეტი:

en: Please enter a number from 1 to %i:
ka: შეიყვანეთ რიცხვი 1-დან %i-მდე:

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
ka: განახლების დასასრულებლად გადით და თავიდან შემოდით თქვენს ანგარიშში.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
ka: განახლების დასასრულებლად გადატვირთეთ კომპიუტერი.

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
ka: მომზადებული განალებები:

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
ka: მოთხოვნა

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
ka: ნამდვილი სახელი

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
ka: სისტემური რეპოზიტორიების განახლება

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
ka: ქეშის განახლება

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
ka: ქეშის განახლება (ძალით)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
ka: ქეშის განახლება

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
ka: პროგრამული უზრუნველყოფის სიის განახლება

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
ka: გადაყენდა

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
ka: გადაყენება

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
ka: პაკეტის წაშლა

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
ka: ამოღებულია

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
ka: წაშლა

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
ka: პაკეტების წაშლა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
ka: რეპოზიტორიის წაშლა

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
ka: ფაილების აწყობა

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
ka: სისტემის შეკეთება

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
ka: მონაცემების მოთხოვნა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
ka: ამოხსნა

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
ka: ურთიერთდამოკიდებულებების ამოხსნა

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
ka: გადატვირთვა

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
ka: შედეგები:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
ka: როლი

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
ka: მსგავსი ბრძანების გაშვება:

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
ka: გაშვებულია

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
ka: დამხმარე პროცესების გაშვება

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
ka: აპლიკაციების სკაპირება

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
ka: დეტალებით ძებნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
ka: ფაილებით ძებნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
ka: სახელით ძებნა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
ka: დეტალებით ძებნა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
ka: ფაილით ძებნა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
ka: სახელით ძებნა

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
ka: ჯგუფების ძებნა

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
ka: უსაფრთხოება

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
ka: სესიის გადატვირთვას (უსაფრთხოებისთვის) ითხოვს:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
ka: საჭიროა სესიის გადატვირთვა:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
ka: ქსელური პროქსის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
ka: რეპოზიტორიის პარამეტრების დაყენება

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
ka: დააყენეთ ფილტრი. მაგალითად 'installed' (დაყენებული)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
ka: მონაცემების დაყენება

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ka: გამართვის ინფორმაციის ჩვენება ყველა ფაილისთვის

en: Show debugging options
ka: გამართვის პარამეტრების ჩვენება

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
ka: ვერსიის ჩვენება და გასვლა

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
ka: ვერსიის ჩვენება და გასვლა

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
ka: მსგავსი ბრძანებაა:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
ka: მსგავსი ბრძანებებია:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
ka: პროგრამის წყაროს სახელი

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
ka: გაშვება

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
ka: მდგომარეობა

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
ka: მდგომარეობა

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
ka: ქვებრძანებები:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
ka: წარმატებით

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
ka: შესატყვისი პაკეტებია:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
ka: ჯამში

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
ka: სისტემის გადატვირთვას (უსაფრთხოებისთვის) ითხოვს:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
ka: სისტემის გადატვირთვას ითხოვს:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
ka: სისტემური დრო

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
ka: ცვლილებების ტესტირება

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
ka: ტექსტი

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
ka: მითითებული ფილტრი არასწორია

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
ka: პროქსის დაყენება შეუძლებელია

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
ka: ტრანზაქცია ვერ შესრულდა

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
ka: განახლების პაკეტები არ არის.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
ka: ამ მომენტისთვის განახლებები არ არის.

en: There are no upgrades available at this time.
ka: ამ მომენტისთვის განახლებები არ არის.

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
ka: გასული დრო

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
ka: ტრანზაქცია

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
ka: ტრივიალური

en: True
ka: ჭეშმარიტი

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
ka: ტიპი

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
ka: უცნობი როლის ტიპი

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
ka: უცნობი მდგომარეობა

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
ka: პროგრამების განახლება

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
ka: განახლების ტექსტი

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
ka: განახლდა

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
ka: განახლებები

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
ka: განახლება

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
ka: პაკეტების განახლება

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
ka: გაშვებული პროგრამების განახლება

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
ka: სისტემის განახლება

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
ka: მომხმარებლის ID

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
ka: მომწოდებელი

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
ka: ავთენტიკაციის მოლოდინი

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
ka: პაკეტების მმართველის ბლოკის მოლოდინი

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
ka: რიგში მოლოდინი

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე
