PackageKit - en to kk translation catalogue (111 entries)

en: (seconds)
kk: (секунд)

en: A filename is required
kk: Файл аты керек

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
kk: Орнату үшін файл аты керек

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
kk: Десте аты керек

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
kk: Орнату үшін дестенің аты керек

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
kk: Репозиторий атауы керек

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
kk: Іздеу үшін сөз керек

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
kk: Іздеу түрі керек, мысалы, десте аты

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
kk: Әсер етілетін дестелер:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
kk: Әсер етілетін дестелер: Жоқ

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
kk: Келісім

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
kk: Қолданбаны қайта іске қосуды талап ететін:

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
kk: Авторы

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
kk: Қолжетерлік

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
kk: Блокталған

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
kk: Бас тартылуда

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
kk: Санат

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
kk: Өзгерістер

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
kk: Дестелер тазартылуда

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
kk: Команда сәтсіз аяқталды

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
kk: Командалық жол

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
kk: Сипаттамасы

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
kk: Жаңарту туралы ақпарат:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
kk: Бума табылмады

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
kk: Сөндірілген

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
kk: Дистрибутив

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
kk: Бұл келісім шартты қабылдайсыз ба?

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
kk: Дестелер жүктеліп алынуда

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
kk: Ұзақтығы

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
kk: Іске қосылған

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
kk: Жақсарту

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
kk: PackageKit-пен байланысу сәтсіз

en: Failed to get daemon state
kk: Қызмет күйін алу сәтсіз

en: Failed to get properties
kk: Қасиеттерін алу сәтсіз

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
kk: Дестелерді орнату сәтсіз аяқталды

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
kk: Баптаулар файлын жүктеу қатесі

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
kk: Аргументтерді талдау қатесі

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
kk: Командалық жолды талдау сәтсіз

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
kk: Қатаң қате

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
kk: Файл бар болып тұр: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
kk: Аяқталған

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
kk: Таңбаша

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
kk: Маңызды

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
kk: Орнатылған

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
kk: Жаңартуларды орнату

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
kk: Дестелер орнатылуда

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
kk: Жаңартулар орнатылуда

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
kk: шығарылған

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
kk: Бірден көп десте сәйкес келеді:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
kk: Аты

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
kk: Файлдары жоқ

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
kk: Бірде-бір десте табылмады

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
kk: Қалыпты

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
kk: Ескіртеді

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
kk: '%s' опциясына қолдау жоқ

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
kk: Десте анықтамасы

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
kk: Десте файлдары

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
kk: Десте табылмады

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
kk: PackageKit консольік интерфейсі

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
kk: PackageKit бақылаушысы

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
kk: PackageKit қызметі

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
kk: Аталық

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
kk: Пайыздық шамасы

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
kk: Керек дестені таңдаңыз:

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
kk: Шын аты

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
kk: Кэшті жаңарту

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
kk: Кэшті жаңарту (мәжбүрлі)

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
kk: БҚ тізімі жаңартылуда

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
kk: Дестелер өшірілуде

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
kk: Қайта жүктеу

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
kk: Нәтижелер:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
kk: Ролі

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
kk: Ұқсас команданы орындау:

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
kk: Сипаттамасы бойынша іздеу

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
kk: Файлдар бойынша іздеу

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
kk: Аттары бойынша іздеу

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
kk: Қауіпсіздік

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
kk: Жүйені қайта іске қосу (қауіпсіздік) керек:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
kk: Сессияны қайта іске қосу керек:

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
kk: Репозиторий опцияларын орнату

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
kk: Бағдарлама нұсқасын шығару және шығу

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығарып, жұмысты аяқтау

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
kk: Ұқсас команда:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
kk: Ұқсас командалар:

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
kk: Қалып-күйі

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
kk: Қалып-күй

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
kk: Сәтті аяқталды

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
kk: Жинақы ақпарат

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
kk: Жүйені қайта іске қосуды (қауіпсіздік) талап ететін:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
kk: Жүйенің қайта жүктелуін талап ететін:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
kk: Жүйелік уақыт

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
kk: Келісім шарт қабылданбады.

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
kk: Көрсетілген сүзгі қате

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
kk: Келесі дестелер сенімсіз:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
kk: Келесі дестелердің нұсқалары төмендетілуі керек:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
kk: Келесі дестелер орнатылуы керек:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
kk: Келесі дестелер қайта орнатылуы керек:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
kk: Келесі дестелер өшірілуі керек:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
kk: Келесі дестелер жаңартылуы керек:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
kk: Проксиді орнату мүмкін ем ес

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
kk: Транзакция сәтсіз аяқталды

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
kk: Жаңарту үшін дестелер жоқ.

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
kk: Транзакция

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
kk: Түрі

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
kk: Жаңарту мәтіні

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
kk: Жаңартылған

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
kk: Жаңартулар

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
kk: Пайдаланушы ID-і

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
kk: Пайдаланушы аты

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
kk: Өндіруші

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
kk: команда табылмады
