PackageKit - en to lt translation catalogue (274 entries)

en: (seconds)
lt: (sekundės)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
lt: Reikia nurodyti teisingą vaidmenį

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
lt: Reikia nurodyti paskirties katalogą ir atsiųstinų paketų pavadinimus

en: A filename is required
lt: Reikia failo pavadinimo

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
lt: Reikia nurodyti diegtino failo pavadinimą

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
lt: Reikia nurodyti licencijos identifikatorių (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
lt: Reikia nurodyti paketo pavadinimą

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
lt: Reikia nurodyti diegtino paketo pavadinimą

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
lt: Reikia nurodyti šalintino paketo pavadinimą

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
lt: Reikia nurodyti ieškomo paketo pavadinimą

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
lt: Reikia nurodyti paketo suteikiamą eilutę

en: A repo name, parameter and value are required
lt: Reikia nurodyti saugyklos pavadinimą, parametrą ir reikšmę

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
lt: Reikia nurodyti saugyklos pavadinimą

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
lt: Reikia nurodyti ieškomą terminą

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
lt: Reikia nurodyti paieškos tipą, pvz., pavadinimas

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
lt: Reikia nurodyti tipą, key_id ir package_id

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
lt: Sutikti su licencija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
lt: Sutinkama su licencija

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
lt: Paveikti paketai:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
lt: Paveikti paketai: nėra

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
lt: Sutikimas

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
lt: Būtinas veiksmas, pvz. „update-packages“

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
lt: Paleisti programą iš naujo reikalauja:

en: Authentication is required to accept a EULA
lt: Reikia patvirtinti tapatybę, norint sutikti su licencija

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
lt: Reikia patvirtinti tapatybę, norint atšaukti veiksmą, kurį pradėjote ne jūs

en: Authentication is required to clear the offline updates message
lt: Atnaujinimo atsijungus pranešimui išvalyti būtina patvirtinti tapatybę

en: Authentication is required to repair the installed software
lt: Įdiegtai programinei įrangai sutaisyti būtina patvirtinti tapatybę

en: Authentication is required to trigger offline updates
lt: Atnaujinimams atsijungus sukelti būtina patvirtinti tapatybę

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
lt: Autorius

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
lt: Prieinamas

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
lt: Blokuotas

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
lt: Atšaukti kito naudotojo paleistą užduotį

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
lt: Atšaukiama

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
lt: Atšaukiama

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
lt: Kategorija

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
lt: Pakeitimai

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
lt: Tikrinamos naudojamos programos

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
lt: Tikrinamos naudojamos bibliotekos

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
lt: Tikrinami parašai

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
lt: Išvalytas

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
lt: Išvalomas

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
lt: Išvalomi paketai

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
lt: Išvalyti atnaujinimo atsijungus pranešimą

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
lt: Komandos įvykdyti nepavyko

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
lt: Komandų eilutė

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
lt: Išsaugomi pakeitimai

en: Config file was not found.
lt: Konfigūracijos failas nebuvo rastas.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
lt: Kopijuojami failai

en: Debugging Options
lt: Derinimo parametrai

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
lt: Aprašas

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
lt: Informacija apie atnaujinimą:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
lt: Katalogas nerastas

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
lt: Išjungti laisvo laiko matuoklį

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
lt: Išjungta

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
lt: Distributyvas

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
lt: Neįdiekite šių paketų, nebent esate tikri, kad tai saugu.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
lt: Neįdiekite šio paketo, nebent esate tikri, kad tai saugu.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
lt: Neatnaujinkite šių paketo, nebent esate tikri, kad tai saugu.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
lt: Neatnaujinkite šio paketo, nebent esate tikri, kad tai saugu.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
lt: Ar sutinkate su sąlygomis?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
lt: Ar priimate šį parašą?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
lt: Ar norite leisti įdiegti nepasirašytą programinę įrangą?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
lt: Neišvalyti aplinkos paleidžiant

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
lt: Atsiųstas

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
lt: Atsiunčiamas

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
lt: Atsiunčiami failų sąrašai

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
lt: Atsiunčiami failų sąrašai (tai gali šiek tiek užtrukti).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
lt: Atsiunčiamos grupės

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
lt: Atsiunčiamas paketų sąrašas

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
lt: Atsiunčiami pakeitimų sąrašai

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
lt: Atsiunčiami paketai

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
lt: Atsiunčiama saugyklų informacija

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
lt: Atsiunčiama atnaujinimo informacija

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
lt: Trukmė

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
lt: Įjungta

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
lt: Būtina sutikti su licencijos sąlygomis

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
lt: Patobulinimas

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
lt: Išeiti šiek tiek palaukus

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
lt: Išeiti įkėlus modulį

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
lt: Tikėtasi paketo pavadinimo, bet gautas failas. Mėginkite „pkcon install-local %s“.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
lt: Nepavyko susisiekti su PackageKit

en: Failed to get daemon state
lt: Nepavyko gauti tarnybos būsenos

en: Failed to get properties
lt: Nepavyko gauti savybių

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
lt: Nepavyko gauti laiko, kada šis veiksmas paskutinį kartą baigtas

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
lt: Nepavyko įdiegti paketų

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
lt: Nepavyko paleisti:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
lt: Nepavyko įkelti konfigūracijos failo: %s

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
lt: Nepavyko perskaityti komandų eilutės

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
lt: Nepavyko rasti failo

en: False
lt: Neigiama

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
lt: Lemtinga klaida

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
lt: Failas jau yra: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
lt: Baigta

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
lt: Kuriami paketų sąrašai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
lt: Gaunamos kategorijos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
lt: Gaunamos priklausomybės

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
lt: Gaunama informacija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
lt: Gaunamas failų sąrašas

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
lt: Gaunama informacija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
lt: Gaunami paketai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
lt: Gaunami suteikiami paketai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
lt: Gaunamos saugyklos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
lt: Gaunami reikalavimai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
lt: Gaunami sistemos naujinimai

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
lt: Nepavyko gauti failų sąrašo

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
lt: Gaunamos operacijos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
lt: Gaunama atnaujinimo informacija

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
lt: Gaunami atnaujinimai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
lt: Gaunami atnaujinimai

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
lt: Piktograma

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
lt: Svarbus

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
lt: Įdiegti paketą

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
lt: Įdiegti paketą „%s“, suteikiantį komandą „%s“?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
lt: Įdiegti pasirašytą paketą

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
lt: Įdiegti paketus neklausiant patvirtinimo

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
lt: Įdiegti nepatikimą vietinį failą

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
lt: Įdiegtas

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
lt: Diegiamas

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
lt: Įdiegiamas sistemos naujinimas

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
lt: Diegiami atnaujinimai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
lt: Diegiami failai

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
lt: Diegiami paketai

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
lt: Diegiamas parašas

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
lt: Įdiegiamas sistemos naujinimas; tai gali šiek tiek užtrukti...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
lt: Diegiami atnaujinimai

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
lt: Įdiegiami atnaujinimai; tai gali šiek tiek užtrukti...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
lt: Išleistas

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
lt: Rakto ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
lt: Rakto data ir laikas

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
lt: Rakto URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
lt: Rakto kontrolinis kodas

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
lt: Rakto naudotojas

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
lt: Įkeliamas podėlis

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
lt: Įkeliamas paketų sąrašas.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
lt: Reikia pakeisti laikmeną

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
lt: Laikmenos etiketė

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
lt: Laikmenos tipas

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
lt: Atitinka daugiau nei vienas paketas:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
lt: Pavadinimas

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
lt: Nėra failų

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
lt: Jokio paketo nereikia atnaujinti į naujesnę versiją.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
lt: Nerasta jokių paketų

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
lt: Normalus

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
lt: Pasenęs

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
lt: Pasenę

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
lt: Žymimas pasenusiu

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
lt: Žymimo pasenę paketai

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
lt: Parametras „%s“ nepalaikomas

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
lt: Paketas

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
lt: Paketo aprašymas

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
lt: Paketų failai

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
lt: Paketas nerastas

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
lt: PackageKit pulto sąsaja

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
lt: PackageKit stebyklė

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
lt: PackageKit tarnyba

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
lt: Paketai, suteikiantys šį failą yra:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
lt: Naudotina pakavimo posistemė, pvz., fiktyvi

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
lt: Pirminė

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
lt: Procentai

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
lt: Pasirinkite paleistiną komandą

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
lt: Pasirinkite diegtiną paketą

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
lt: Pasirinkite teisingą paketą:

en: Please enter a number from 1 to %i:
lt: Įveskite numerį nuo 1 iki %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
lt: Įdėkite tinkamą laikmeną

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
lt: Atnaujinimui užbaigti, atsijunkite ir vėl prisijunkite - buvo įdiegta svarbių saugumo atnaujinimų.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
lt: Atnaujinimui užbaigti, atsijunkite ir vėl prisijunkite.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
lt: Atnaujinimui užbaigti, paleiskite sistemą iš naujo - buvo įdiegta svarbių saugumo atnaujinimų.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
lt: Atnaujinimui užbaigti, paleiskite sistemą iš naujo.

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
lt: Paruošti atnaujinimai:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
lt: Parodyti ekrane kompiuterio skaitomą išvestį, užuot rodžius animuotus valdymo elementus

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
lt: Atlikti pakeitimus?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
lt: Užklausiama

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
lt: Tikrasis vardas

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
lt: Perleidžiama po atnaujinimų diegimo…

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
lt: Atnaujinamas podėlis

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
lt: Atnaujinamas programinės įrangos sąrašas

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
lt: Įdiegtas iš naujo

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
lt: Diegiamas iš naujo

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
lt: Pašalinti paketą

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
lt: Pašalintas

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
lt: Šalinamas

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
lt: Šalinami paketai

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
lt: Perpakuojami failai

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
lt: Taisyti sistemą

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
lt: Užklausiama duomenų

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
lt: Nustatoma

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
lt: Tikrinamos priklausomybės

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
lt: Paleisti iš naujo

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
lt: Rezultatai:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
lt: Vaidmuo

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
lt: Paleisti panašią komanda:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
lt: Paleisti komandą naudojant laisvą tinklo ryšį ir naudojant mažiau energijos

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
lt: Vykdoma

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
lt: Apžvelgiamos programos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
lt: Ieškoma pagal informaciją

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
lt: Ieškoma pagal failą

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
lt: Ieškoma pagal pavadinimą

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
lt: Ieškoma grupių

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
lt: Saugumo

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
lt: Paleisti seansą iš naujo (saugumo sumetimais) reikalauja:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
lt: Paleisti seansą iš naujo reikalauja:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
lt: Nustatyti įgaliotąjį tinklo serverį

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
lt: Nustatyti filtrą, pvz., įdiegta

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
lt: Nustatomi duomenys

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
lt: Rodyti visų failų derinimo informaciją

en: Show debugging options
lt: Rodyti derinimo parametrus

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
lt: Parodyti programos versiją ir išeiti

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
lt: Parodyti versiją ir išeiti

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
lt: Išjungiama įdiegus atnaujinimus…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
lt: Panaši komanda yra:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
lt: Panašios komandos yra:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
lt: Programinės įrangos saugyklos pavadinimas

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
lt: Reikia programinės įrangos saugyklos parašo

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
lt: Paleidžiama

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
lt: Būsena

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
lt: Būsena

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
lt: Pakomandės:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
lt: Sėkminga

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
lt: Tinkami paketai yra:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
lt: Santrauka

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
lt: Paleisti sistemą iš naujo (saugumo sumetimais) reikalauja:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
lt: Paleisti sistemą iš naujo reikalauja:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
lt: Sistemos laikas

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
lt: Tikrinami pakeitimai

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
lt: Tekstas

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
lt: Su sąlygomis nesutikta.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
lt: Tinkama laikmena nebuvo įdėta.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
lt: Tarnyba nulūžo atliekant operaciją!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
lt: Nurodytas filtras buvo netinkamas

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
lt: Šie paketai nėra patikimi:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
lt: Šie paketai turi būti pasendinti į senesnes versijas:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
lt: Šie paketai turi būti įdiegti:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
lt: Šie paketai turi būti įdiegti iš naujo:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
lt: Šie paketai turi būti pašalinti:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
lt: Šie paketai turi būti atnaujinti:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
lt: Paketas, suteikiantis šį failą yra:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
lt: Nepavyko nustatyti įgaliotosios programos

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
lt: Parašas nepriimtas.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
lt: Ši programinė įranga nėra iš patikimos saugyklos.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
lt: Operacija neprasidėjo.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
lt: Operacija nepavyko

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
lt: Nepasirašyta programinė įranga nebus diegiama.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
lt: Nėra atnaujinamų paketų.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
lt: Šiuo metu nėra atnaujinimų.

en: There are no upgrades available at this time.
lt: Šiuo metu nėra atnaujinimų.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
lt: Šiai priemonei nepavyko rasti visų paketų: %s

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
lt: Šiai priemonei nepavyko rasti jokių prieinamų paketų: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
lt: Šiai priemonei nepavyko rasti įdiegto paketo: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
lt: Šiai priemonei nepavyko rasti paketo: %s

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
lt: Operacija

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
lt: Sukelti atnaujinimus atsijungus

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
lt: Kasdienis

en: True
lt: Teigiama

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
lt: Tipas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
lt: Nežinomas vaidmens tipas

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
lt: Nežinoma būsena

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
lt: Atnaujinti programinę įrangą

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
lt: Atnaujinimo tekstas

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
lt: Atnaujintas

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
lt: Atnaujinimai

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
lt: Atnaujinamas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
lt: Atnaujinami paketai

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
lt: Atnaujinamos veikiančios programos

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
lt: Naujinti sistemą

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
lt: Naudotojo ID

en: User aborted selection
lt: Naudotojas nutraukė pasirinkimą

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
lt: Naudotojo vardas

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
lt: Tiekėjas

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
lt: Laukiama tapatybės patvirtinimo

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
lt: Laukiama paketų tvarkytuvės užrakto

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
lt: Laukiama paketų tvarkytuvės užrakto.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
lt: Laukiama eilėje

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
lt: Reikia nurodyti sąrašo failą sukūrimui

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
lt: komanda nerasta
