PackageKit - en to nb translation catalogue (19 entries)

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
nb: Godkjenn EULA

en: Authentication is required to accept a EULA
nb: Kan ikke godkjenne en EULA uten identitetsbekreftelse

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
nb: Klarte ikke å kjøre kommandoen

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
nb: Deaktiver inaktivitetskontrollen

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
nb: Avslutt etter en liten forsinkelse

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
nb: Avslutt etter maskinen har lastet

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
nb: Ingen filer

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
nb: Programpakkebeskrivelse

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
nb: Programpakkens filer

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
nb: PackageKit Konsollgrensesnitt

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
nb: PackageKit-tjeneste

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
nb: Velg backend for programpakkene, f.eks foobar

en: Please enter a number from 1 to %i:
nb: Skriv inn ett tall fra 1 til %i:

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
nb: Fjern programpakke

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
nb: Bruk filteret, f.eks installerte (programpakker)

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
nb: Vis versjonsnummer og avslutt

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
nb: Vis versjonsnummer og avslutt

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
nb: Underkommandoer:

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
nb: Nissen (daemon) krasjet under operasjonen!
