PackageKit - en to nl translation catalogue (298 entries)

en: (seconds)
nl: (seconden)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
nl: Een correcte rol is vereist

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
nl: Een doelmap en de namen van te downloaden pakketten zijn vereist

en: A filename is required
nl: Bestandsnaam vereist

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
nl: Een bestandsnaam om te installeren is vereist

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
nl: Een licentie-identificatie (eula-id) is vereist

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
nl: Een pakketnaam is vereist

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
nl: Een pakketnaam om te installeren is vereist

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
nl: Een te verwijderen pakketnaam is vereist

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
nl: Een pakketnaam om op te lossen is vereist

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
nl: Een 'pakket levert' string is vereist

en: A repo id and autoremove required
nl: Een repo-ID en 'autoremove' vereist

en: A repo name, parameter and value are required
nl: Een repo-naam, parameter en waarde zijn vereist

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
nl: Een naam van een repository is vereist

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
nl: Een zoekterm is vereist

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
nl: Een zoektype is verplicht, b.v. naam

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
nl: Er moet een type worden opgegeven, key_id of package_id

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
nl: EULA accepteren

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
nl: EULA accepteren

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
nl: Betrokken pakketten:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
nl: Betrokken pakketten: Geen

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
nl: Overeenkomst

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
nl: Alias van %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
nl: Pakketten downgraden toestaan gedurende transactie

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
nl: Pakketten herïnstalleren toestaan gedurende transactie

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
nl: Installeren 'untrusted' pakketten toestaan

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
nl: Een actie, b.v. 'update-system' is vereist

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
nl: Herstart toepassing vereist door:

en: Authentication is required to accept a EULA
nl: Authenticatie wordt vereist om een EULA te accepteren

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
nl: Authenticatie wordt vereist om een taak af te breken die niet door jou is gestart

en: Authentication is required to clear the offline updates message
nl: Authenticatie is vereist om offline-updateberichten te kunnen wissen

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
nl: Authenticatie vereist indien men een sleutel die gebruikt is voor signeren van software als vertrouwd wil aanmerken

en: Authentication is required to downgrade software
nl: Authenticatie is vereist bij downgraden van software

en: Authentication is required to install software
nl: Authenticatie is verplicht bij installeren software

en: Authentication is required to install untrusted software
nl: Authenticatie is verplicht bij installeren van untrusted software

en: Authentication is required to reinstall software
nl: Authenticatie is vereist bij herinstalleren software

en: Authentication is required to remove software
nl: Authenticatie is vereist bij verwijderen software

en: Authentication is required to repair the installed software
nl: Authenticatie is vereist om de geïnstalleerde software te kunnen repareren

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
nl: Authenticatie is vereist bij instellen van een netwerkproxy die gebruikt wordt voor het downloaden van software

en: Authentication is required to trigger offline updates
nl: Authenticatie is vereist om offline-updates te kunnen activeren

en: Authentication is required to update software
nl: Authenticatie is vereist bij updaten software

en: Authentication is required to upgrade the operating system
nl: Authenticatie is vereist bij upgraden van het besturingssysteem

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
nl: Auteur

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
nl: Beschikbaar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
nl: Geblokkeerd

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
nl: Foutoplossing

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
nl: Breek taak van anderen af

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
nl: Afbreken

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
nl: Afbreken

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
nl: Categorie

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
nl: Veranderingen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
nl: Controleren van toepassingen in gebruik

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
nl: Controleren van bibliotheken in gebruik

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
nl: Ondertekeningen controleren

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
nl: Opgeschoond

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
nl: Opschonen

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
nl: Pakketten opschonen

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
nl: Wis offline-updatebericht

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
nl: Opdracht is niet gelukt

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
nl: Commando-regel

en: Command not found, valid commands are:
nl: Commando niet gevonden, geldige commando's zijn:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
nl: Veranderingen beschikbaar maken

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
nl: Bestanden kopiëren

en: Debugging Options
nl: Debugopties

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
nl: Beschrijving

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
nl: Details over de updates:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
nl: Map niet gevonden

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
nl: De idle-timer uitschakelen

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
nl: Uitgezet

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
nl: Distributie

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
nl: Installeer deze pakketten niet behalve als je zeker weet dat het veilig is om te doen.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
nl: Installeer dit pakket niet behalve als je zeker weet dat het veilig is om dat te doen.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
nl: Update deze pakketten niet behalve als je zeker weet dat het veilig is om dat te doen.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
nl: Update dit pakket niet behalve als je zeker weet dat het veilig is om dat te doen.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
nl: Accepteer je deze overeenkomst?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
nl: Accepteer je deze ondertekening?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
nl: Wil je het installeren van niet-ondertekende software toestaan?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
nl: Schoon omgeving niet bij opstarten

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
nl: Gedownload

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
nl: Downloaden

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
nl: Bestandslijsten downloaden

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
nl: Bestandslijsten downloaden (dit kan enige tijd duren).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
nl: Groepen downloaden

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
nl: Lijst van pakketten downloaden

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
nl: Lijst van veranderingen downloaden.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
nl: Pakketten aan het downloaden

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
nl: Repository-informatie downloaden

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
nl: Pakketinformatie downloaden

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
nl: Duur

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
nl: Aangezet

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
nl: Eindgebruikerlicentie-overeenkomst vereist

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
nl: Verbetering

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
nl: Afsluiten na een kleine vertraging

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
nl: Afsluiten nadat de verwerkingseenheid is geladen

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
nl: Verwachtte pakketnaam, maar kreeg een bestand. Probeer in plaats daarvan 'pkcon install-local %s' te gebruiken.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
nl: Contact met PackageKit krijgen mislukte

en: Failed to get daemon state
nl: Daemonstatus verkrijgen mislukte.

en: Failed to get properties
nl: Eigenschappen ophalen mislukte

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
nl: Verkrijgen van de tijd die verlopen is sinds deze actie voor het laatst werd afgerond faalde

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
nl: Kon pakketten niet installeren

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
nl: Opstarten mislukte:

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
nl: Backend kon niet geladen worden

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
nl: Config-bestand kon niet geladen worden

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
nl: Doorgeven argumenten faalde

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
nl: Parsen commandoregel mislukt

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
nl: Zoeken naar bestand mislukte

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
nl: Backend kon niet worden vrijgegeven

en: False
nl: Niet waar

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
nl: Fatale fout

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
nl: Bestand bestaat al: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
nl: Klaar

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
nl: Pakketlijst aanmaken

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
nl: Categorieën ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
nl: Afhankelijkheden ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
nl: Details ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
nl: Bestandslijst ophalen

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
nl: Informatie verkrijgen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
nl: Pakketten ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
nl: Voorzieningen ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
nl: Repositories ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
nl: Vereisten ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
nl: Ophalen systeemupgrades

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
nl: Ophalen bestandslijst niet gelukt

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
nl: Transacties ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
nl: Updatedetails ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
nl: Updates ophalen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
nl: Updates ophalen

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
nl: Icoon

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
nl: Belangrijk

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
nl: Herinstalleren van reeds geïnstalleerd pakket

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
nl: Installeren oudere versie van geïnstalleerd pakket

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
nl: Installeren pakketen

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
nl: Pakket '%s' installeren om commando '%s' te bieden?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
nl: Ondertekend pakket installeren

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
nl: Installeer het pakket zonder goedkeuring te vragen

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
nl: Lokaal niet-vertrouwd bestand installeren

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
nl: Geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
nl: Installeren

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
nl: Installeren updates

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
nl: Bestanden installeren

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
nl: Pakketten installeren

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
nl: Ondertekening installeren

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
nl: Installeren systeemupgrade; dit kan evenduren...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
nl: Vernieuwingen installeren

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
nl: Installeren updates; dit kan even duren...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
nl: Uitgegeven

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
nl: Sleutel ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
nl: Sleutel tijdstempel

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
nl: Sleutel URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
nl: Sleutel vingerafdruk

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
nl: Sleutel gebruiker

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
nl: Cache laden

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
nl: Lijst van pakketten laden.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
nl: Media wisseling vereist.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
nl: Er zijn meerdere pakketten die matchen:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
nl: Naam

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
nl: Geen bestanden

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
nl: Update van pakketten is niet nodig.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
nl: Geen pakketten gevonden

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
nl: Normaal

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
nl: Als obsolete aangemerkt

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
nl: Verouderde pakketten

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
nl: Als obsolete aanmerken

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
nl: Pakketten achterhaald maken

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
nl: Optie '%s' wordt niet ondersteund

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
nl: Pakket

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
nl: Pakketbeschrijving

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
nl: Pakketbestanden

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
nl: Pakket niet gevonden

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
nl: PackageKit console-interface

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
nl: PackageKit monitor

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
nl: Pakketten die dit bestand leveren zijn:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
nl: Te gebruiken pakketbackend, b.v. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
nl: Ouder

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
nl: Kies een commando om uit te voeren

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
nl: Kies een pakket om te installeren

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
nl: Kies het juiste pakket:

en: Please enter a number from 1 to %i:
nl: Voer een nummer in van 1 tot %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
nl: Breng de juiste media in

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
nl: Log uit en weer in om de update af te maken omdat belangrijke beveiliging vernieuwingen geïnstalleerd zijn.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
nl: Log uit en weer in om de update af te maken.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
nl: Herstart de computer om de update af te maken omdat belangrijke beveiligingsupdates geïnstalleerd zijn.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
nl: Herstart de computer om de update af te maken.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
nl: Transactie voorbereiden door pakketten alleen te downloaden

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
nl: Klaargezette updates:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
nl: Print op het scherm een machine-leesbare output, in plaats van geanimeerde widgets te gebruiken

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
nl: Doorgaan met veranderingen?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
nl: Informatie ophalen

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
nl: Werkelijke naam

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
nl: Rebooten na installeren updates...

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
nl: Cache verversen

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
nl: Cache verversen (afgedwongen)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
nl: Cache verversen

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
nl: Software lijst verversen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
nl: Opnieuw geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
nl: Opnieuw installeren

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
nl: Pakket verwijderen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
nl: Verwijderd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
nl: Verwijderen

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
nl: Pakketten verwijderen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
nl: Repository verwijderen

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
nl: Bestanden opnieuw inpakken

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
nl: Repareer Systeem

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
nl: Data aanvragen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
nl: Oplossen

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
nl: Afhankelijkheden oplossen

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
nl: Herstarten

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
nl: Resultaten:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
nl: Rol

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
nl: Voer vergelijkbaar commando uit:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
nl: Voer het commando uit met gebruik van onbenutte netwerkbandbreedte en ook met minder stroomverbruik

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
nl: Draaiend

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
nl: Toepassingen doorzoeken

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
nl: Zoeken op details

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
nl: Zoeken op bestanden

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
nl: Zoeken op naam

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
nl: Opzoeken volgens details

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
nl: Opzoeken volgens bestand

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
nl: Opzoeken volgens naam

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
nl: Opzoeken volgens groepen

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
nl: Beveiliging

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
nl: Herstart sessie (beveiliging) vereist door:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
nl: Herstart sessie vereist door:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
nl: Stel netwerkproxy in

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
nl: Instellen repository-opties

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
nl: Filter instellen, bijvoorbeeld 'geïnstalleerd'

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
nl: Data instellen

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
nl: Toon debug informatie voor alle bestanden

en: Show debugging options
nl: Laat debugopties zien

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
nl: Programmaversie tonen en afsluiten

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
nl: Versie tonen en afsluiten

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
nl: Afsluiten na installeren updates...

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
nl: Een vergelijkbaar commando is:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
nl: Vergelijkbare commando's zijn:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
nl: Softwarebronnaam

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
nl: Softwarebronondertekening vereist

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
nl: Opstarten

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
nl: Status

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
nl: Sub-opdrachten:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
nl: Geslaagd

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
nl: Geschikte pakketten zijn:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
nl: Samenvatting

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
nl: Herstart systeem (beveiliging) vereist door:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
nl: Herstart systeem vereist door:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
nl: Systeemtijd

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
nl: Veranderingen testen

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
nl: Tekst

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
nl: De overeenkomst werd niet geaccepteerd

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
nl: De juiste media werd niet ingebracht.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
nl: De daemon is midden in de transactie gecrasht!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
nl: Het opgegeven filter was ongeldig

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
nl: De volgende pakketten zijn untrusted:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
nl: De volgende pakketten moeten gedowngrade worden:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
nl: De volgende pakketten moeten worden geïnstalleerd:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
nl: De volgende pakketten moeten als verouderd worden aangemerkt:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
nl: De volgende pakketten moeten opnieuw worden geïnstalleerd:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
nl: De volgende pakketten moeten worden verwijderd:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
nl: De volgende pakketten moeten worden vernieuwd:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
nl: Het pakket dat dit bestand levert is:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
nl: De proxy kon niet ingesteld worden

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
nl: De ondertekening werd niet geaccepteerd

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
nl: De software is niet van een vertrouwde bron.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
nl: De transactie ging niet verder.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
nl: De transactie faalde

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
nl: De niet-ondertekende software wordt niet geïnstalleerd.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
nl: Er zijn geen pakketten om te updaten

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
nl: Er zijn op dit moment geen updates beschikbaar.

en: There are no upgrades available at this time.
nl: Er zijn op dit moment geen upgrades beschikbaar.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
nl: Dit programma kon niet alle pakketten vinden: %s

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
nl: Dit programma kon geen enkel beschikbaar pakket %s vinden.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
nl: Dit programma kon het geïnstalleerde pakket %s niet vinden.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
nl: Dit programma kon het pakket %s niet vinden.

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
nl: Tijd sinds

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
nl: Transactie

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
nl: Activeer offline-updates

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
nl: Triviaal

en: True
nl: Waar

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
nl: Vertrouw sleutel gebruikt bij signeren software

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
nl: Onbekend roltype

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
nl: Onbekende status

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
nl: Sofware updaten

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
nl: Ververs tekst

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
nl: Vernieuwd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
nl: Vernieuwen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
nl: Pakketten vernieuwen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
nl: Draaiende toepassingen vernieuwen

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
nl: Systeem upgraden

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
nl: Gebruiker ID

en: User aborted selection
nl: Gebruiker onderbrak selectie

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
nl: Gebruikersnaam

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
nl: Verkoper

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
nl: Wachten op authenticatie

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
nl: Wachten op vergrendeling door pakketmanager

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
nl: Wachten op vergrendeling door pakketmanager.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
nl: Wachten in wachtrij

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
nl: Geef een lijstbestand op om aan te maken

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
nl: commando niet gevonden
