PackageKit - en to oc translation catalogue (132 entries)

en: (seconds)
oc: (segondas)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
oc: Vos cal indicar un nom de paquet

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
oc: Vos cal indicar un nom de depaus

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
oc: Acceptar la licéncia del logicial

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
oc: Paquets concernits :

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
oc: Paquets concernits : pas cap

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
oc: Contracte

en: Authentication is required to accept a EULA
oc: Autentificacion requesida per acceptar una licéncia

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
oc: Autor

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
oc: Disponible

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
oc: Blocat

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
oc: Anullacion

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
oc: Categoria

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
oc: Cambiaments

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
oc: Verificacion de las signaturas

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
oc: Netejatge

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
oc: Netejatge dels paquets

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
oc: La comanda a fracassat

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
oc: Linha de comanda

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
oc: Validacion dels cambiaments

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
oc: Còpia de fichièrs

en: Debugging Options
oc: Opcions de desbugatge

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
oc: Descripcion

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
oc: Informacions complementàrias a prepaus de la mesa a jorn :

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
oc: Impossible de trobar lo repertòri

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
oc: Desactiva la minutariá d'inactivitat

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
oc: Desactivat

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
oc: Distribucion

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
oc: Acceptatz aqueste contracte ?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
oc: Acceptatz aquesta signatura ?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
oc: Telecargat

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
oc: Telecargament

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
oc: Telecargament dels paquets

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
oc: Durada

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
oc: Activat

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
oc: Melhoraments

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
oc: Quita aprèp un momenton

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
oc: Quita immediatament aprèp cargament del gestionari

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
oc: Impossible de contactar PackageKit

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
oc: Impossibke d'installar los paquets

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
oc: Impossible d'aviar :

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
oc: Impossible d'analisar la linha de comanda

en: False
oc: Fals

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
oc: Error fatala

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
oc: Lo fichièr existís ja : %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
oc: Acabat

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
oc: Obtencion d'informacions

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
oc: Identificant (ID)

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
oc: Icòna

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
oc: Installar un paquet signat

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
oc: Installar un fichièr local pas signat

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
oc: Installat

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
oc: Installacion en cors

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
oc: Installacion dels paquets

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
oc: Installar las mesas a jorn

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
oc: Publicat

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
oc: Identificant de la clau

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
oc: Emprenta de la clau

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
oc: Etiqueta del mèdia

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
oc: Tipe de mèdia

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
oc: I a mantun paquet correspondent :

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
oc: Nom

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
oc: Pas cap de fichièrs

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
oc: Obsolèt

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
oc: Despassats

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
oc: L'opcion « %s » es pas presa en carga

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
oc: Descripcion del paquet

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
oc: Fichièrs del paquet

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
oc: Interfàcia PackageKit en consòla

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
oc: Contrarotlador PackageKit

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
oc: Servici PackageKit

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
oc: Motor del gestionari de paquets, per ex. : dummy

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
oc: Percentatge

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
oc: Causissètz lo paquet corrècte :

en: Please enter a number from 1 to %i:
oc: Picatz un nombre entre 1 e %i :

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
oc: Reconnectatz per acabar la mesa a jorn.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
oc: Reamodatz l'ordenador per acabar la mesa a jorn.

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
oc: Requèsta

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
oc: Nom vertadièr

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
oc: Mesa a jorn de la lista dels logicials

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
oc: Reïnstallat

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
oc: Suprimir un paquet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
oc: Suprimit

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
oc: Supression en cors

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
oc: Supression dels paquets

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
oc: Requèsta de donadas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
oc: Resolucion

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
oc: Resolucion de las dependéncias

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
oc: Reaviar

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
oc: Resultats :

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
oc: Ròtle

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
oc: En cors

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
oc: Recèrca per nom

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
oc: Seguretat

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
oc: Reaviada de la session requesida per :

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
oc: Configurar lo proxy de ret

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
oc: Szlecciona lo filtre, per ex. : installat

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
oc: Mostrar las informacions de desbugatge per totes los fichièrs

en: Show debugging options
oc: Mostrar las opcions de desbugatge

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
oc: Aficha la version del programa e quita

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
oc: Aficha la version e quita

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
oc: Comanda similara :

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
oc: Aviada

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
oc: Estat

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
oc: Estat

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
oc: Soscomandas :

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
oc: Capitat

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
oc: Resumit

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
oc: Reaviada del sistèma requesida per :

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
oc: Ora del sistèma

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
oc: Tèst dels cambiaments

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
oc: Tèxte

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
oc: Lo demòni a fracassat en cors de transaccion.

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
oc: Lo filtre indicat èra invalid

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
oc: Los paquets seguents van èsser desinstallats :

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
oc: Impossible de definir lo servidor mandatari

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
oc: La signatura es pas estada acceptada.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
oc: La transaccion a fracassat

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
oc: Transaccion

en: True
oc: Verai

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
oc: Tipe

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
oc: Estat desconegut

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
oc: Informacions de mesa a jorn

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
oc: Mes a jorn

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
oc: Mesas a jorn

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
oc: Mesa a jorn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
oc: Mesa a jorn dels paquets

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
oc: Identificant d'utilizaire

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
oc: Nom d'utilizaire

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
oc: Vendeire

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
oc: En espèra d'autentificacion

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
oc: Vos cal especificar un fichièr de lista de crear
