PackageKit - en to or translation catalogue (234 entries)

en: (seconds)
or: (ସେକଣ୍ଡ)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
or: ଗୋଟିଏ ସଠିକ ଭୂମିକା ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
or: ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ଯସ୍ଥଳ ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଏବଂ ଆହରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ନାମଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
or: ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଫାଇଲ ନାମ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
or: ଗୋଟିଏ ଅନୁମତିପତ୍ର ପରିଚାୟକ (eula-id) ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
or: ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ ନାମ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
or: ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ ନାମ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
or: କାଢ଼ିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ ନାମ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
or: ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ ନାମ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
or: ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ ପ୍ରଦତ୍ତ ବାକ୍ୟଖଣ୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ

en: A repo name, parameter and value are required
or: ଗୋଟିଏ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ପ୍ରାଚଳ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
or: ଗୋଟିଏ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନାମ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
or: ଗୋଟିଏ ସନ୍ଧାନ ନିତି ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
or: ଗୋଟିଏ ସନ୍ଧାନ ପ୍ରକାର ଆବଶ୍ୟକ, ଯେପରିକି ନାମ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
or: ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର, key_id ଏବଂ package_id ଆବଶ୍ୟକ

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
or: EULA କୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
or: EULA କୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
or: ପ୍ରଭାବିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକ:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
or: ପ୍ରଭାବିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକ: କିଛିନୁହଁ

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
or: ବୁଝାମଣା ପତ୍ର

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
or: ପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗ ପୁନଃଚାଳନ ଆବଶ୍ୟକ:

en: Authentication is required to accept a EULA
or: ଗୋଟିଏ EULA ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ବୈଧିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
or: ଆପଣଙ୍କ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥିବା କାର୍ଯ୍ୟଟିକୁ ବାତିଲ କରିବା ପାଇଁ ବୈଧିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
or: ଉପଲବ୍ଧ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
or: ଅବରୋଧିତ

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
or: ବାହାରର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବାତିଲ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
or: ବାତିଲ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
or: ବାତିଲ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
or: ବିଭାଗ

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
or: ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
or: ବ୍ୟବହାରରେ ଥିବା ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚକରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
or: ବ୍ୟବହାରରେ ଥିବା ଲାଇବ୍ରେରୀଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚକରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
or: ହସ୍ତାକ୍ଷରଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚକରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
or: ସଫା ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
or: ପରିଷ୍କାର କରା ହେଉଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ସଫା କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
or: ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
or: ପାଠ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
or: ସମର୍ପଣ ପରିବର୍ତିତ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
or: ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ନକଲ କରୁଅଛି

en: Debugging Options
or: ତ୍ରୁଟି ନିବାରଣ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
or: ଅଦ୍ୟତନ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
or: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ମିଳୁନାହିଁ

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
or: ଅଚଳ ସମୟ ମାପକକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
or: ବଣ୍ଟନ

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
or: ଏହାକୁ କରିବା ସୁରକ୍ଷିତ କି ନାହିଁ, ତାହା ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ୟାକେଜକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
or: ଏହାକୁ କରିବା ସୁରକ୍ଷିତ କି ନାହିଁ, ତାହା ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ୟାକେଜକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
or: ଏହାକୁ କରିବା ସୁରକ୍ଷିତ କି ନାହିଁ, ତାହା ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ୟାକେଜକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
or: ଏହାକୁ କରିବା ସୁରକ୍ଷିତ କି ନାହିଁ, ତାହା ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ୟାକେଜକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
or: ଆପଣ ଏହି ବୁଝାମଣା ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ କି?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
or: ଆପଣ ଏହି ହସ୍ତାକ୍ଷରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ କି?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
or: ହସ୍ତାକ୍ଷର ହୋଇନଥିବା ସଫ୍ଟୱେରକୁ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
or: ଆହରଣ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
or: ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
or: ଫାଇଲ ତାଲିକା ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
or: ଫାଇଲ ତାଲିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଆହରଣ କରୁଅଛି (ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପାଇଁ ଏହା କିଛି ସମୟ ନେଇପାରେ)।

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
or: ସମୂହକୁ ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
or: ପ୍ୟାକେଜ ତାଲିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
or: ପରିବର୍ତ୍ତନ ତାଲିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
or: ପ୍ୟାକେଜ ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
or: ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସୂଚନା ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
or: ଅଦ୍ୟତନ ସୂଚନା ଆହରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
or: ଅବଧି

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
or: ସକ୍ରିୟ

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
or: ଚାଳକ ଅନୁମତି ପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
or: ବୃଦ୍ଧି

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
or: ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ବିଳମ୍ବ ପରେ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
or: ଯନ୍ତ୍ରଟି ଧାରଣ ହୋଇସାରିବା ପରେ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
or: PackageKit ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ ବିଫଳ

en: Failed to get daemon state
or: ଡେମନ ସ୍ଥିତି ପାଇବାରେ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
or: ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଟି ଶେଷରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ହେତୁ ସମୟ ପାଇବାରେ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ବିଫଳ

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
or: ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ବିଫଳ:

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
or: ଫାଇଲ ସନ୍ଧାନ କରିବାରେ ବିଫଳ

en: False
or: False (ମିଥ୍ୟା)

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
or: ମାରାତ୍ମକ ତ୍ରୁଟି

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
or: ସମ୍ପନ୍ନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
or: ପ୍ୟାକେଜ ତାଲିକା ସୃଷ୍ଟି କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
or: ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
or: ନିର୍ଭରତାଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
or: ବିବରଣୀଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
or: ଫାଇଲ ତାଲିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
or: ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
or: ପ୍ରଦାତାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
or: ସଂଗ୍ରହାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
or: ଆବଶ୍ୟକତାଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
or: କାରବାରଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
or: ଅଦ୍ୟତନ ବିବରଣୀଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
or: ଅଦ୍ୟତନଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
or: ଉନ୍ନୟନଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
or: ଚିତ୍ରସଂକେତ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
or: ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
or: ନିର୍ଦ୍ଦେଶ '%s'କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ '%s'କୁ ସ୍ଥାପନ କରିବେ କି?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
or: ହସ୍ତାକ୍ଷର ହୋଇଥିବା ପ୍ଯାକେଜକୁ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
or: ନିଶ୍ଚିତକରଣ ବିନା ପ୍ୟାକେଟଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
or: ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସ୍ଥାନୀୟ ଫାଇଲକୁ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
or: ସ୍ଥାପିତ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
or: ସ୍ଥାପନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
or: ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
or: ହସ୍ତାକ୍ଷରଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
or: ଅଦ୍ୟତନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
or: ପ୍ରଦତ୍ତ

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
or: ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
or: ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟାଇମଷ୍ଟାମ୍ପ

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
or: ମୂଖ୍ୟ URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
or: ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗୁଳି ଚିହ୍ନ

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
or: ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାଳକ

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
or: କ୍ୟାଶେ ଧଆରଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
or: ପ୍ୟାକେଜ ତାଲିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଆହରଣ କରୁଅଛି।

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
or: ମେଡିଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
or: ମେଡିଆ ନାମପଟି

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
or: ମେଡିଆ ପ୍ରକାର

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
or: ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ପ୍ୟାକେଜ ମେଳ ଖାଉଛି:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
or: ନାମ

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
or: କୌଣସି ଫାଇଲ ନାହିଁ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
or: ସାଧାରଣ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
or: ଅଚଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
or: ଅଚଳଗୁଡ଼ିକ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
or: ଅଚଳ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
or: ବିକଳ୍ପ '%s' ଟି ସମର୍ଥିତ ନୁହଁ

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
or: ପ୍ୟାକେଜ ବର୍ଣ୍ଣନା

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
or: ପ୍ୟାକେଜ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
or: PackageKit କୋନସୋଲ ଅନ୍ତରାପୃଷ୍ଠ

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
or: PackageKit ପ୍ରଦର୍ଶିକା

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
or: PackageKit ସର୍ଭିସ

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
or: ଏହି ଫାଇଲ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
or: ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ପ୍ୟାକେଜ କରୁଅଛି, ଯେପରିକି ନକଲି

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
or: ମୂଖ୍ୟ

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
or: ପ୍ରତିଶତ

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
or: ଦୟାକରି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବାଛନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
or: ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଦୟାକରି ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଜ ବାଛନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
or: ଦୟାକରି ସଠିକ ପ୍ୟାକେଜ ବାଛନ୍ତୁ:

en: Please enter a number from 1 to %i:
or: ଦୟାକରି 1 ରୁ %i ଭିତରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଭରଣ କରନ୍ତୁ:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
or: ଦୟାକରି ସଠିକ ମେଡିଆକୁ ବାଛନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
or: ଅଦ୍ୟତନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୟାକରି ଲଗଆଉଟ କରିସାରି ପୁଣି ଲଗଇନ କରନ୍ତୁ, ଯେହେତୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଦ୍ୟତନଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇସାରିଛି।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
or: ଅଦ୍ୟତନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୟାକରି ଲଗଆଉଟ କରିସାରି ପୁଣି ଲଗଇନ କରନ୍ତୁ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
or: ଅଦ୍ୟତନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପୁଟରକୁ ପୁନଃଚାଳନ କରନ୍ତୁ, ଯେହେତୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଦ୍ୟତନଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇସାରିଛି।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
or: ଅଦ୍ୟତନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପୁଟରକୁ ପୁନଃଚାଳନ କରନ୍ତୁ।

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
or: ଜୀବନାୟନ ୱିଜେଟଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରଦାରେ ଗୋଟିଏ ଯନ୍ତ୍ର ପଠନ ଯୋଗ୍ୟ ଫଳାଫଳକୁ ମୁଦ୍ରଣ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
or: ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଅଗ୍ରସର ହେବେ କି?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
or: ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
or: ପ୍ରକୃତ ନାମ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
or: କ୍ୟାଶେକୁ ସତେଜ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
or: ସଫ୍ଟୱେର ତାଲିକାକୁ ସତେଜ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
or: ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
or: ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରୁଅଛି

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
or: ପ୍ୟାକେଜ କାଢ଼ନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
or: କଢ଼ାଯାଇଛି

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
or: କାଢ଼ୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ କାଢ଼ୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
or: ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ ପୁନଃପ୍ୟାକେଜ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
or: ତଥ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
or: ସମାଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
or: ନିର୍ଭରତାଗୁଡ଼ିକୁ ସମାଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
or: ପୁନଃଚାଳନ

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
or: ଫଳାଫଳ:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
or: ଭୂମିକା

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
or: ଏକା ପ୍ରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଚଲାନ୍ତୁ:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
or: ସ୍ଥିର ନେଟୱର୍କ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡ଼ଥ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଚଲାନ୍ତୁ ଏବଂ କମ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରି

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
or: ଚାଲୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
or: ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ରମବୀକ୍ଷଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
or: ବିବରଣୀ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
or: ଫାଇଲ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
or: ନାମ ଦ୍ୱାରା ସନ୍ଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
or: ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକୁ ସନ୍ଧାନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
or: ସୁରକ୍ଷା

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
or: ଅଧିବେଶନ ପୁନଃଚାଳନ (ସୁରକ୍ଷା) ଆବଶ୍ୟକ:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
or: ଅଧିବେଶନ ପୁନଃଚାଳନ ଆବଶ୍ୟକ:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
or: ନେଟୱର୍କ ପ୍ରକ୍ସି ସେଟ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
or: ଛାଣକ ସେଟ କରନ୍ତୁ, ଯେପରିକି ସ୍ଥାପିତ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
or: ତଥ୍ୟ ବିନ୍ୟାସ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
or: ସମସ୍ତ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ତ୍ରୁଟି ନିବାରଣ ସୂଚନା ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Show debugging options
or: ତ୍ରୁଟି ନିବାରଣ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
or: ପ୍ରଗ୍ରାମ ସଂସ୍କରଣ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
or: ସଂସ୍କରଣ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
or: ଏକାପ୍ରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
or: ଏକା ପ୍ରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
or: ସଫ୍ୟୱେର ଉତ୍ସ ନାମ

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
or: ସଫ୍ଟୱେର ଉତ୍ସ ହସ୍ତାକ୍ଷର ଆବଶ୍ୟକ

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
or: ଆରମ୍ଭ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
or: ଅବସ୍ଥା

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
or: ଅବସ୍ଥିତି

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
or: ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
or: ସଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
or: ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
or: ସାରାଂଶ

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
or: ତନ୍ତ୍ର ପୁନଃଚାଳନ (ସୁରକ୍ଷା) ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକ:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
or: ପାଇଁ ତନ୍ତ୍ର ପୁନଃଚାଳନ ଆବଶ୍ୟକ:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
or: ତନ୍ତ୍ର ସମୟ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
or: ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
or: ପାଠ୍ୟ

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
or: ଏହି ବୁଝାମଣା ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
or: ସଠିକ ମେଡିଆକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
or: ଡେମନ ମଧ୍ଯ-କାରବାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
or: ଉଲ୍ଲିଖିତ ଛାଣକଟି ଅବୈଧ ଅଟେ

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
or: ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ପଦ ଅବନତି କରିବାକୁ ହେବ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
or: ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ହେବ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
or: ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ହେବ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
or: ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ କାଢ଼ିବାକୁ ହେବ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
or: ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରିବାକୁ ହେବ:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
or: ଏହି ଫାଇଲ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ପ୍ୟାକେଜଟି ହେଉଛି:

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
or: ଏହି ହସ୍ତାକ୍ଷରକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
or: ଏହି ସଫ୍ଟୱେରଟି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଉତ୍ସରୁ ଆସିନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
or: କାରବାର ଅଗ୍ରସର ହୋଇନଥିଲା।

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
or: କାରବାର ବିଫଳ ହୋଇଛି

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
or: ହସ୍ତାକ୍ଷର ହୋଇନଥିବା ସଫ୍ଟୱେରକୁ ସ୍ଥାପନ କରାହେବ ନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
or: ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ଅଦ୍ୟତନ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ।

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
or: ଏହି ସାଧନ ସମସ୍ତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଜି ପାଇଲା ନାହିଁ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
or: ଏହି ସାଧନ କୌଣସି ଉପଲବ୍ଧ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ପାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
or: ଏହି ସାଧନ ସ୍ଥାପିତ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ପାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
or: ଏହି ସାଧନ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଜି ପାଇଲା ନାହିଁ: %s

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
or: କାରବାର

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
or: ଅଧମ

en: True
or: True (ସତ୍ୟ)

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
or: ପ୍ରକାର

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
or: ଅଜଣା ଭୂମିକା ପ୍ରକାର

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
or: ଅଜଣା ସ୍ଥିତି

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
or: ପାଠ୍ୟ ଅଦ୍ୟତନ କରନ୍ତୁ

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
or: ଅଦ୍ୟତିତ

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
or: ଅଦ୍ୟତନଗୁଡ଼ିକ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
or: ଅଦ୍ୟତନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
or: ପ୍ୟାକେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
or: ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକୁ ଅଦ୍ୟତନ କରୁଅଛି

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
or: ଚାଳକ ID

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
or: ଚାଳକ ନାମ

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
or: ବିକ୍ରେତା

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
or: ବୈଧିକରଣ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଅଛି

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
or: ପ୍ୟାକେଜ ପରିଚାଳକଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଅଛି।

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
or: ପ୍ୟାକେଜ ପରିଚାଳକଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଅଛି।

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
or: ଧାଡ଼ିରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଅଛି
