PackageKit - en to pa translation catalogue (316 entries)

en: (seconds)
pa: (ਸਕਿੰਟ)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
pa: ਠੀਕ ਰੋਲ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਟਿਕਾਣਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਅਤੇ ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

en: A filename is required
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
pa: ਇੱਕ ਲਾਈਸੈਂਸ ਪਛਾਣਕਰਤਾ (eula-id) ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
pa: ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
pa: ਹਟਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
pa: ਹੱਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
pa: ਪੈਕੇਜ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਸਤਰ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: A repo id and autoremove required
pa: ਰੈਪੋ ਆਈਡੀ ਅਤੇ autoremove ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: A repo name, parameter and value are required
pa: ਰੈਪੋ ਨਾਂ, ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਅਤੇ ਮੁੱਲ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨਾਂ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
pa: ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
pa: ਖੋਜ ਕਿਸਮ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
pa: ਟਾਈਪ, key_id ਜਾਂ package_id ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
pa: EULA ਮਨਜ਼ੂਰ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
pa: EULA ਮਨਜ਼ੂਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
pa: ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਪੈਕੇਜ:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
pa: ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਪੈਕੇਜ: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
pa: ਇਕਰਾਰਨਾਮਾ

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pa: %s ਦਾ ਉਪ-ਨਾਂ

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
pa: ਟਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਗਰੇਡ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
pa: ਟਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
pa: ਬੇਭਰੋਸੇਯੋਗ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਦਿਓ

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਜਿਵੇਂ ਕਿ 'update-packages'  ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ:

en: Authentication is required to accept a EULA
pa: EULA ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਗਈ ਟਾਸਕ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Authentication is required to change software repository parameters
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to clear the offline updates message
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਅੱਪਡੇਟ ਸੁਨੇਹਾ ਸਾਫ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਦਸਤਖਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਮੰਨਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to downgrade software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਡਾਊਨਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to install software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to install untrusted software
pa: ਨਾ-ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to refresh the system repositories
pa: ਸਿਸਟਮ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to reinstall software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to remove software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to repair the installed software
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਰਿਪੇਅਰ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to trigger offline updates
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਅੱਪਡੇਟ ਬਦਲਣ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to update software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Authentication is required to upgrade the operating system
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Automatically remove unused dependencies
pa: ਨਾ-ਵਰਤੀਆਂ ਨਿਰਭਰਤਾਵਾਂ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਟਾਓ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
pa: ਮੌਜੂਦ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
pa: ਬਲਾਕ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
pa: ਬੱਗ ਠੀਕ

note: TRANSLATORS: details about the update, the bugzilla URLs
en: Bugzilla
pa: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
pa: ਬਾਹਰੀ ਟਾਸਕ ਰੱਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
pa: ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
pa: ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਲਾਇਬਰੇਰੀਆਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
pa: ਦਸਤਖਤ ਚੈੱਕ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
pa: ਸਾਫ਼ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਸਾਫ਼ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਅੱਪਡੇਟ ਸੁਨੇਹਾ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
pa: ਕਮਾਂਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ

en: Command not found, valid commands are:
pa: ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਹੈ, ਢੁੱਕਵੀਆਂ ਕਮਾਂਡਾਂ ਇਹ ਹਨ:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਕਮਿਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Debugging Options
pa: ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵਾ:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
pa: ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮਰ ਆਯੋਗ

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
pa: ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਸ਼ਨ

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
pa: ਇਹਨਾਂ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਾ ਕਰੋ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਬਾਰੇ ਪਤਾ ਨਹੀਂ।

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
pa: ਇਸ ਪੈਕੇਜ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਾ ਕਰੋ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਬਾਰੇ ਪਤਾ ਨਹੀਂ।

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
pa: ਇਹਨਾਂ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਨਾ ਕਰੋ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਬਾਰੇ ਪਤਾ ਨਹੀਂ।

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
pa: ਇਸ ਪੈਕੇਜ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਨਾ ਕਰੋ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਬਾਰੇ ਪਤਾ ਨਹੀਂ।

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਇਕਰਾਰਨਾਮੇ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦੇ ਹੋ?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਦਸਤਖਤ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦੇ ਹੋ?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਾ-ਸਾਈਨ ਕੀਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਸਾਫ਼ ਨਾ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਸਟਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
pa: ਫਾਇਲ-ਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ (ਇਹ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਲਈ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੈ ਸਕਦਾ ਹੈ)।

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
pa: ਗਰੁੱਡ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਲਈ ਲਿਸਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
pa: ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
pa: ਅਖੀਰੀ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਾਈਸੈਂਸ ਇਕਰਾਰਨਾਮਾ ਲੋੜੀਂਦਾ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
pa: ਸੋਧ

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
pa: ਥੋੜ੍ਹੀ ਦੇਰ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
pa: ਇੰਜਣ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
pa: ਚਾਹੀਦਾ ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ, ਅਸਲ 'ਚ ਫਾਇਲ ਮਿਲੀ। 'pkcon install-local %s'  ਵਰਤੇ ਕੇ ਵੇਖੋ।

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
pa: ਪੈਕੇਜਕਿੱਟ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed to get daemon state
pa: ਡੈਮਨ ਹਾਲਤ ਪਤਾ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Failed to get properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
pa: ਇਸ ਕਾਰਵਾਈ ਦੇ ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਪੂਰੀ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸਮਾਂ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ:

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟਾਂ ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
pa: ਫਾਇਲ ਲਈ ਖੋਜ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਨੂੰ ਅਣ-ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: False
pa: ਗਲਤ

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
pa: ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
pa: ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
pa: ਪੈਕੇਜ ਲਿਸਟ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ ਲਈਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
pa: ਨਿਰਭਰਤਾ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
pa: ਵੇਰਵਾ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਸਟ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
pa: ਦੇਣ ਵਾਲੇ ਪੈਕੇਜ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਪੈਕੇਜ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
pa: ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਗਰੇਡ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
pa: ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
pa: ਜ਼ਰੂਰੀ

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਪੈਕੇਜ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਪੈਕੇਜ ਦੇ ਪੁਰਾਣੇ ਵਰਜ਼ਨ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
pa: ਪੈਕੇਜ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
pa: ਕਮਾਂਡ '%2$s' ਦੇਣ ਲਈ ਪੈਕੇਜ '%1$s' ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
pa: ਸਾਈਨ ਕੀਤੇ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ ਹੀ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
pa: ਅਣ-ਟਰੱਸਟ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਇੰਸਟਾਲ

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
pa: ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਗਰੇਡ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
pa: ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
pa: ਦਸਤਖਤ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
pa: ਸਿਸਟਮ ਅੱਪਗਰੇਡ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ; ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
pa: ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ; ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
pa: ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
pa: ਕੁੰਜੀ ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
pa: ਕੁੰਜੀ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
pa: ਕੁੰਜੀ URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
pa: ਕੁੰਜੀ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
pa: ਕੁੰਜੀ ਵਰਤੋਂਕਾਰ

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
pa: ਕੈਸ਼ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
pa: ਪੈਕੇਜ ਲਿਸਟ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
pa: ਮੀਡਿਆ ਬਦਲਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
pa: ਮੀਡਿਆ ਲੇਬਲ

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
pa: ਮੀਡਿਆ ਕਿਸਮ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਰਲਦੇ ਪੈਕੇਜ ਲੱਭੇ:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
pa: ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
pa: ਨਵੇਂ ਵਰਜਨ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਕਿਸੇ ਪੈਕੇਜ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
pa: ਕੋਈ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
pa: ਬਰਤਰਫ਼ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
pa: ਬਰਤਰਫ਼

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
pa: ਬਰਤਰ਼ਫ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਬਰਤਰਫ਼ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
pa: ਚੋਣ '%s' ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
pa: ਪੈਕੇਜ

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
pa: ਪੈਕੇਜ ਵੇਰਵਾ

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
pa: ਪੈਕੇਜ ਫਾਇਲਾਂ

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
pa: ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: program name
en: PackageKit
pa: ਪੈਕੇਜਕਿੱਟ

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
pa: ਪੈਕੇਜਕਿੱਟ ਕਨਸੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
pa: ਪੈਕੇਜਕਿੱਟ ਮਾਨੀਟਰ

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
pa: ਪੈਕੇਜਕਿੱਟ ਸਰਵਿਸ

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
pa: ਪੈਕੇਜ ਇਹ ਫਾਇਲ ਦਿੰਦਾ ਹੈ:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਪੈਕੇਜਿੰਗ ਬੈਕਐਂਡ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਫ਼ਰਜ਼ੀ

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
pa: ਮੋਢੀ

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
pa: ਫੀਸਦੀ

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ ਜੀ

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਕੇਜ ਚੁਣੋ ਜੀ

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
pa: ਠੀਕ ਪੈਕੇਜ ਚੁਣੋ ਜੀ:

en: Please enter a number from 1 to %i:
pa: ੧ ਤੋਂ %i ਤੱਕ ਨੰਬਰ ਦਿਓ ਜੀ:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
pa: ਠੀਕ ਮੀਡਿਆ ਚੁਣੋ ਜੀ

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਲਾਗਆਉਟ ਕਰਕੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ ਜੀ, ਕਿਉਂਕਿ ਸੁਰੱਖਿਆ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਲਾਗਆਉਟ ਕਰਕੇ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ ਜੀ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਜੀ, ਕਿਉਂਕਿ ਸੁਰੱਖਿਆ ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਏ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਜੀ।

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
pa: ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਤਿਆਰੀ ਕੇਵਲ ਪੈਕੇਜ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਕੇ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ ਅੱਪਡੇਟ:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
pa: ਐਨੀਮੇਟਡ ਵਿਡਜੈੱਟ ਵਰਤਣ ਦੀ ਬਜਾਏ, ਮਸ਼ੀਨ ਦੇ ਪੜ੍ਹਨ ਯੋਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਕਰੀਨ ਤੇ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
pa: ਬਦਲਾਅ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣੇ ਹਨ?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
pa: ਕਿਊਰੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
pa: ...ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
pa: ਸਿਸਟਮ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀਆਂ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
pa: ਕੈਸ਼ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
pa: ਕੈਸ਼ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ (ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰੋ)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
pa: ਕੈਸ਼ ਮੁੜ-ਤਾਜ਼ਾ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਲਿਸਟ ਨੂੰ ਤਾਜ਼ਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
pa: ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
pa: ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
pa: ਪੈਕੇਜ ਹਟਾਓ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
pa: ਹਟਾਏ ਗਏ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
pa: ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਹਟਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
pa: ਰਿਪੋਰਜ਼ਟਰੀ ਹਟਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਮੁੜ-ਪੈਕ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਰਿਪੇਅਰ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
pa: ਡਾਟਾ ਮੰਗਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
pa: ਹੱਲ਼ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
pa: ਨਿਰਭਰਤਾ ਹੱਲ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
pa: ਨਤੀਜੇ:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
pa: ਰੋਲ

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
pa: ਰਲਦੀ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਵੇਹਲੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਬੈਂਡਵਿਥ ਦੌਰਾਨ ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਘੱਟ ਊਰਜਾ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਵੀ

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
pa: ਹੁੱਕ ਚੱਲ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਸਕੈਨ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
pa: ਵੇਰਵਿਆਂ ਨਾਲ ਖੋਜੋ

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨਾਲ ਖੋਜੋ

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
pa: ਨਾਂ ਨਾਲ ਖੋਜੋ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
pa: ਵੇਰਵੇ ਮੁਤਾਬਕ ਖੋਜ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
pa: ਫਾਇਲ ਮੁਤਾਬਕ ਖੋਜ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
pa: ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਖੋਜ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
pa: ਗਰੁੱਪ ਮੁਤਾਬਕ ਖੋਜ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ (ਸੁਰੱਖਿਆ) ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਚੋਣਾਂ ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
pa: ਫਿਲਟਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਇੰਸਟਾਲ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
pa: ਡਾਟਾ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਡੀਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Show debugging options
pa: ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਰਜਨ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਵੇਖਾ ਕੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
pa: ...ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
pa: ਰਲਦੀ ਕਮਾਂਡ ਹੈ:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
pa: ਰਲਦੀਆਂ ਕਮਾਂਡਾਂ ਹਨ:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸਰੋਤ ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸਰੋਤ ਦਸਤਖਤ ਲੋੜੀਂਦੇ

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
pa: ਹਾਲਤ

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
pa: ਹਾਲਤ

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
pa: ਸਬ-ਕਮਾਂਡ:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
pa: ਕਾਮਯਾਬ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
pa: ਢੁੱਕਵੇਂ ਪੈਕੇਜ ਹਨ:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ (ਸੁਰੱਖਿਆ) ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਮਾਂ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
pa: ਇਕਰਾਰਨਾਮੇ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਸੀ।

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
pa: ਠੀਕ ਮੀਡਿਆ ਨਹੀਂ ਪਾਇਆ।

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
pa: ਡੈਮਨ ਅਧੂਰੀ ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ ਕਰੈਸ਼ ਹੋ ਗਈ!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
pa: ਦਿੱਤਾ ਫਿਲਟਰ ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹਨ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਡਾਊਨਗਰੇਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਬਰਤਰਫ਼ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਜਾਵੇਗਾ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਪੈਕੇਜਾਂ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
pa: ਪੈਕੇਜ ਇਹ ਫਾਇਲ ਦਿੰਦਾ ਹੈ:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
pa: ਦਸਤਖਤ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਸਨ।

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੱਕ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
pa: ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
pa: ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
pa: ਨਾ-ਸਾਈਨ ਕੀਤੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਣਗੇ।

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਕੋਈ ਅੱਪਡੇਟ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There are no upgrades available at this time.
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਕੋਈ ਅੱਪਡੇਟ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
pa: ਇਹ ਟੂਲ ਸਭ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
pa: ਇਹ ਟੂਲ ਉਪਲੱਬਧ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
pa: ਇਹ ਟੂਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
pa: ਇਹ ਟੂਲ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭ ਸਕਿਆ: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
pa: ਸਮਾਂ

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
pa: ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਅੱਪਡੇਟਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
pa: ਛੋਟਾ

en: True
pa: ਸਹੀ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਸਾਈਨ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਕੁੰਜੀ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸੇ

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
pa: ਗ਼ੈਰ-ਮੌਜੂਦ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
pa: ਅਣਜਾਣ ਰੋਲ ਕਿਸਮ

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
pa: ਅਣਜਾਣ ਹਾਲਤ

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਬਾਰੇ ਲਿਖਤ

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
pa: ਪੈਕੇਜ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
pa: ਚੱਲਦੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
pa: ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ID

en: User aborted selection
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੇ ਚੋਣ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦਾ ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
pa: ਵੇਂਡਰ

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
pa: ਪੈਕੇਜ ਮੈਨੇਜਰ ਲਾਕ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
pa: ਪੈਕੇਜ ਮੈਨੇਜਰ ਲਾਕ ਉਡੀਕਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
pa: ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸੂਚੀ ਫਾਇਲ ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
pa: ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ
