PackageKit - en to pl translation catalogue (321 entries)

en: (seconds)
pl: (sekundy)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
pl: Wymagana jest bieżąca rola

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
pl: Wymagany jest katalog docelowy i nazwy pakietów do pobrania

en: A filename is required
pl: Wymagana jest nazwa pliku

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
pl: Wymagana jest nazwa pliku do zainstalowania

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
pl: Wymagany jest identyfikator licencji (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
pl: Wymagana jest nazwa pakietu

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
pl: Wymagana jest nazwa pakietu do zainstalowania

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
pl: Wymagana jest nazwa pakietu do usunięcia

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
pl: Wymagana jest nazwa pakietu do rozwiązania

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
pl: Wymagany jest łańcuch dostarczania pakietu

en: A repo id and autoremove required
pl: Wymagany jest identyfikator i automatyczne usuwanie

en: A repo name, parameter and value are required
pl: Wymagana jest nazwa, parametr i wartość repozytorium

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
pl: Wymagana jest nazwa repozytorium

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
pl: Wymagany jest wyszukiwany termin

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
pl: Wymagany jest typ wyszukiwania, np. nazwa

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
pl: Wymagany jest typ, key_id i package_id

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
pl: Akceptacja licencji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
pl: Akceptowanie licencji

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
pl: Dotyczy pakietów:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
pl: Dotyczy pakietów: żadnych

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
pl: Umowa

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pl: Alias do „%s”

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
pl: Zezwala na instalowanie starszych wersji pakietów podczas transakcji

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
pl: Zezwala na ponowne instalowanie pakietów podczas transakcji

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
pl: Zezwala na instalowanie niezaufanych pakietów.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
pl: Wymagane jest działanie, np. „update-packages”

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
pl: Ponowne uruchomienie programu jest wymagane przez:

en: Authentication is required to accept a EULA
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zaakceptować licencję

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby anulować zadanie nie rozpoczęte przez bieżącego użytkownika

en: Authentication is required to change software repository parameters
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić parametry repozytorium oprogramowania

en: Authentication is required to clear the offline updates message
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wyczyścić komunikat aktualizacji w trybie offline

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby oznaczyć klucz używany do podpisywania oprogramowania jako zaufany

en: Authentication is required to downgrade software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zainstalować starszą wersję oprogramowania

en: Authentication is required to install software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zainstalować oprogramowanie

en: Authentication is required to install untrusted software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zainstalować niezaufane oprogramowanie

en: Authentication is required to refresh the system repositories
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odświeżyć repozytoria systemu

en: Authentication is required to reinstall software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ponownie zainstalować oprogramowanie

en: Authentication is required to remove software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby usunąć oprogramowanie

en: Authentication is required to repair the installed software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby naprawić zainstalowane oprogramowanie

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby ustawić pośrednika sieciowego używanego do pobierania oprogramowania

en: Authentication is required to trigger offline updates
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby włączyć aktualizacje w trybie offline

en: Authentication is required to update software
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zaktualizować oprogramowanie

en: Authentication is required to upgrade the operating system
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zaktualizować system operacyjny

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
pl: Autor

en: Automatically remove unused dependencies
pl: Automatycznie usuwa nieużywane zależności

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
pl: Dostępna

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
pl: Zablokowana

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
pl: Poprawka błędu

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
pl: Anulowanie obcego zadania

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
pl: Anulowanie

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
pl: Anulowanie

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
pl: Kategoria

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
pl: Zmiana parametrów repozytorium oprogramowania

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
pl: Zmiany

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
pl: Sprawdzanie używanych programów

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
pl: Sprawdzanie używanych bibliotek

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
pl: Sprawdzanie podpisów

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
pl: Wyczyszczono

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
pl: Czyszczenie

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
pl: Czyszczenie pakietów

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
pl: Wyczyszczenie komunikatu aktualizacji w trybie offline

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
pl: Polecenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
pl: Wiersz poleceń

en: Command not found, valid commands are:
pl: Nie odnaleziono polecenia, prawidłowe polecenia:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
pl: Wprowadzanie zmian

en: Config file was not found.
pl: Nie odnaleziono pliku konfiguracji.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
pl: Kopiowanie plików

en: Debugging Options
pl: Opcje debugowania

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
pl: Opis

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
pl: Informacje o aktualizacji:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
pl: Nie odnaleziono katalogu

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
pl: Wyłącza licznik czasu bezczynności

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
pl: Wyłączone

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
pl: Dystrybucja

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
pl: Nie należy instalować tych pakietów, jeśli nie ma się pewności, że to bezpieczne.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
pl: Nie należy instalować tego pakietu, jeśli nie ma się pewności, że to bezpieczne.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
pl: Nie należy aktualizować tych pakietów, jeśli nie ma się pewności, że to bezpieczne.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
pl: Nie należy aktualizować tego pakietu, jeśli nie ma się pewności, że to bezpieczne.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
pl: Zaakceptować tę umowę?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
pl: Zaakceptować ten podpis?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
pl: Pozwolić na instalowanie niepodpisanego oprogramowania?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
pl: Bez czyszczenia środowiska podczas uruchamiania

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
pl: Pobierano

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
pl: Pobieranie

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
pl: Pobieranie informacji o repozytoriach oprogramowania.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
pl: Pobieranie list plików

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
pl: Pobieranie list plików (może to zająć trochę czasu).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
pl: Pobieranie grup

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
pl: Pobieranie listy pakietów

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
pl: Pobieranie listy zmian

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
pl: Pobieranie pakietów

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
pl: Pobieranie informacji o repozytorium

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
pl: Pobieranie informacji o aktualizacji

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
pl: Czas trwania

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
pl: Włączone

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
pl: Wymagana jest umowa licencyjna użytkownika końcowego

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
pl: Ulepszenie

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
pl: Kończy działanie po małej przerwie

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
pl: Kończy działanie po wczytaniu mechanizmu

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
pl: Oczekiwano nazwy pakietu, otrzymano plik. Proszę zamiast tego spróbować wykonać polecenie „pkcon install-local %s”.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
pl: Skontaktowanie się z usługą PackageKit się nie powiodło

en: Failed to get daemon state
pl: Uzyskanie stanu usługi się nie powiodło

en: Failed to get properties
pl: Uzyskanie właściwości się nie powiodło

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
pl: Uzyskanie czasu od ostatniego zakończenia tego działania się nie powiodło

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
pl: Zainstalowanie pakietów się nie powiodło

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
pl: Uruchomienie się nie powiodło:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
pl: Wczytanie pliku konfiguracji się nie powiodło: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
pl: Wczytanie modułu przetwarzającego się nie powiodło

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
pl: Wczytanie modułu przetwarzającego się nie powiodło: %s

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
pl: Wczytanie pliku konfiguracji się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
pl: Przetworzenie parametrów się nie powiodło

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
pl: Przetworzenie wiersza poleceń się nie powiodło

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
pl: Rozwiązanie „auto” się nie powiodło: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
pl: Odnalezienie pliku się nie powiodło

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
pl: Usunięcie modułu przetwarzającego z pamięci się nie powiodło

en: False
pl: Fałsz

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
pl: Krytyczny błąd

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
pl: Plik już istnieje: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
pl: Ukończono

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
pl: Tworzenie list pakietów

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
pl: Pobieranie kategorii

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
pl: Pobieranie zależności

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
pl: Pobieranie informacji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
pl: Pobieranie listy plików

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
pl: Pobieranie informacji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
pl: Pobieranie pakietów

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
pl: Pobieranie dostarczanych

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
pl: Pobieranie repozytoriów

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
pl: Pobieranie wymagań

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
pl: Pobieranie aktualizacji systemu

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
pl: Pobranie listy plików się nie powiodło

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
pl: Pobieranie transakcji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
pl: Pobieranie informacji o aktualizacji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
pl: Pobieranie aktualizacji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
pl: Pobieranie aktualizacji

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
pl: Identyfikator

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
pl: Ikona

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
pl: Ważna

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
pl: Ponowna instalacja już zainstalowanego pakietu

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
pl: Instalacja starszej wersji zainstalowanego pakietu

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
pl: Instalacja pakietu

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
pl: Zainstalować pakiet „%s”, aby dostarczyć polecenie „%s”?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
pl: Instalacja podpisanego pakietu

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
pl: Instaluje pakiety bez prośby o potwierdzenie

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
pl: Instalacja niezaufanego lokalnego pliku

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
pl: Zainstalowana

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
pl: Instalowanie

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
pl: Instalowanie aktualizacji systemu

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
pl: Instalowanie aktualizacji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
pl: Instalowanie plików

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
pl: Instalowanie pakietów

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
pl: Instalowanie podpisu

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
pl: Instalowanie aktualizacji systemu, może to chwilę zająć…

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
pl: Instalowanie aktualizacji

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
pl: Instalowanie aktualizacji, może to chwilę zająć…

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
pl: Wydano

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
pl: Identyfikator klucza

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
pl: Czas klucza

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
pl: Adres URL klucza

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
pl: Odcisk klucza

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
pl: Użytkownika klucza

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
pl: Wczytywanie pamięci podręcznej

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
pl: Wczytywanie listy pakietów.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
pl: Wymagana jest zmiana nośnika

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
pl: Etykieta nośnika

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
pl: Typ nośnika

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
pl: Modyfikowanie repozytorium

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
pl: Pasuje więcej niż jeden pakiet:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
pl: Nazwa

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
pl: Brak plików

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
pl: Żadne pakiety nie wymagają aktualizacji do nowszych wersji.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
pl: Nie odnaleziono żadnych pakietów

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
pl: Zwykła

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
pl: Zastąpiono

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
pl: Zastępuje

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
pl: Zastępowanie

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
pl: Zastępowanie pakietów

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
pl: Opcja „%s” nie jest obsługiwana

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
pl: Pakiet

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
pl: Opis pakietu

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
pl: Pliki pakietu

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
pl: Nie odnaleziono pakietu

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
pl: Interfejs konsoli PackageKit

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
pl: Monitor PackageKit

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
pl: Usługa PackageKit

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
pl: Pakiety dostarczające ten plik:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
pl: Używany moduł przetwarzający, np. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
pl: Nadrzędna

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
pl: Procentowo

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
pl: Proszę wybrać polecenie do wykonania

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
pl: Proszę wybrać pakiet do zainstalowania

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
pl: Proszę wybrać poprawny pakiet:

en: Please enter a number from 1 to %i:
pl: Proszę podać numer od 1 do %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
pl: Proszę włożyć poprawny nośnik

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
pl: Proszę wylogować się i zalogować, aby zakończyć aktualizację, ponieważ zainstalowano aktualizacje bezpieczeństwa.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
pl: Proszę wylogować się i zalogować, aby zakończyć aktualizację.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
pl: Proszę uruchomić ponownie komputer, aby zakończyć aktualizację, ponieważ zainstalowano aktualizacje bezpieczeństwa.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
pl: Proszę uruchomić ponownie komputer, aby zakończyć aktualizację.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
pl: Przygotowuje transakcję przez pobranie pakietów

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
pl: Przygotowane aktualizacje:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
pl: Wyświetla wyjście czytelne dla komputera, zamiast używania animowanych widżetów

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
pl: Kontynuować wprowadzanie zmian?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
pl: Odpytywanie

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
pl: Imię i nazwisko

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
pl: Ponowne uruchamianie po instalacji aktualizacji…

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
pl: Odświeżenie repozytoriów systemu

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
pl: Odświeża pamięć podręczną

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
pl: Odświeża pamięć podręczną (wymusza)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
pl: Odświeżanie pamięci podręcznej

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
pl: Odświeżanie listy oprogramowania

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
pl: Zainstalowano ponownie

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
pl: Ponowne instalowanie

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
pl: Usunięcie pakietu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
pl: Usunięto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
pl: Usuwanie

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
pl: Usuwanie pakietu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
pl: Usuwanie repozytorium

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
pl: Ponowne umieszczanie plików w pakietach

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
pl: Naprawienie systemu

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
pl: Żądanie danych

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
pl: Rozwiązywanie

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
pl: Rozwiązywanie zależności

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
pl: Uruchom ponownie

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
pl: Wyniki:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
pl: Rola

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
pl: Wykonaj podobne polecenie:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
pl: Wykonuje polecenie za pomocą bezczynnego połączenia sieciowego, a także zużywając mniej energii

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
pl: Wykonywanie

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
pl: Wykonywanie zaczepów

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
pl: Skanowanie programów

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
pl: Wyszukuje według informacji

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
pl: Wyszukuje według plików

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
pl: Wyszukuje według nazw

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
pl: Wyszukiwanie według informacji

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
pl: Wyszukiwanie według plików

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
pl: Wyszukiwanie według nazw

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
pl: Wyszukiwanie grup

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
pl: Bezpieczeństwa

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
pl: Wymagane jest ponowne uruchomienie sesji (z powodu bezpieczeństwa):

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
pl: Wymagane jest ponowne uruchomienie sesji:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
pl: Ustawienie pośrednika sieciowego

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
pl: Ustawia opcje repozytorium

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
pl: Ustawia filtr, np. zainstalowane

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
pl: Ustawianie danych

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pl: Wyświetla informacje o debugowaniu dla wszystkich plików

en: Show debugging options
pl: Wyświetla opcje debugowania

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
pl: Wyświetla wersję programu i kończy działanie

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
pl: Wyświetla wersję i kończy działanie

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
pl: Wyłączanie komputera po zainstalowaniu aktualizacji…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
pl: Podobne polecenie:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
pl: Podobne polecenia:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
pl: Nazwa źródła oprogramowania

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
pl: Wymagany jest podpis źródła oprogramowania

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
pl: Rozpoczynanie

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
pl: Stan

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
pl: Stan

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
pl: Podpolecenia:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
pl: Powodzenie

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
pl: Odpowiednie pakiety:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
pl: Podsumowanie

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
pl: Ponowne uruchomienie systemu jest wymagane przez:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
pl: Ponowne uruchomienie systemu jest wymagane przez:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
pl: Czas systemowy

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
pl: Testowanie zmian

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
pl: Tekst

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
pl: Umowa nie została zaakceptowana.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
pl: Nie włożono poprawnego nośnika.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
pl: Usługa zawiesiła się w połowie transakcji.

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
pl: Podany filtr jest nieprawidłowy

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
pl: Poniższe pakiety są niezaufane:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
pl: Następujące pakiety muszą zostać zainstalowane w starszych wersjach:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
pl: Następujące pakiety muszą zostać zainstalowane:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
pl: Następujące pakiety muszą zostać zastąpione:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
pl: Następujące pakiety muszą zostać ponownie zainstalowane:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
pl: Następujące pakiety muszą zostać usunięte:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
pl: Następujące pakiety muszą zostać zaktualizowane:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
pl: Pakiet dostarczający ten plik:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
pl: Nie można ustawić pośrednika

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
pl: Wybrane pakiety mogą już być zainstalowane.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
pl: Podpis nie został zaakceptowany.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
pl: Oprogramowanie nie jest z zaufanego źródła.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
pl: Transakcja nie będzie kontynuowana.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
pl: Transakcja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
pl: Niepodpisane oprogramowanie nie zostanie zainstalowane.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
pl: Brak pakietów do zaktualizowania.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
pl: Brak dostępnych aktualizacji w tej chwili.

en: There are no upgrades available at this time.
pl: Brak dostępnych aktualizacji w tej chwili.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
pl: To narzędzie nie może odnaleźć wszystkich pakietów: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
pl: To narzędzie nie może odnaleźć dostępnych pakietów.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
pl: To narzędzie nie może odnaleźć dostępnych pakietów: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
pl: To narzędzie nie może odnaleźć zainstalowanego pakietu: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
pl: To narzędzie nie może odnaleźć pakietu: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
pl: Czas od

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
pl: Transakcja

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
pl: Włączenie aktualizacji w trybie offline

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
pl: Drobna

en: True
pl: Prawda

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
pl: Oznaczenie klucza używanego do podpisywania oprogramowania jako zaufanego

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
pl: Typ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
pl: Niedostępna

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
pl: Nieznany typ roli

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
pl: Nieznany stan

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
pl: Aktualizacja oprogramowania

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
pl: Tekst aktualizacji

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
pl: Zaktualizowano

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
pl: Aktualizuje

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
pl: Aktualizowanie

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
pl: Aktualizowanie pakietów

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
pl: Aktualizowanie uruchomionych programów

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
pl: Aktualizacja systemu

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
pl: Identyfikator użytkownika

en: User aborted selection
pl: Użytkownik anulował wybór

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
pl: Nazwa użytkownika

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
pl: Producent

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
pl: Oczekiwanie na uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
pl: Oczekiwanie na blokadę menedżera pakietów

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
pl: Oczekiwanie na blokadę menedżera pakietów.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
pl: Oczekiwanie w kolejce

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
pl: Należy podać listę plików do utworzenia

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
pl: nie odnaleziono polecenia
