PackageKit - en to si translation catalogue (318 entries)

en: (seconds)
si: (තත්පර)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
si: නිවැරදි භූමිකාවක් අවශ්ය වේ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
si: ගමනාන්ත නාමාවලියක් සහ බාගත කිරීමට පැකේජ නම් අවශ්‍ය වේ

en: A filename is required
si: ගොනු නාමයක් අවශ්ය වේ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
si: ස්ථාපනය කිරීමට ගොනු නාමයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
si: බලපත්‍ර හැඳුනුම්කාරකයක් (eula-id) අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
si: පැකේජයේ නමක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
si: ස්ථාපනය කිරීමට පැකේජ නාමයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
si: ඉවත් කිරීමට පැකේජ නාමයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
si: විසඳීමට පැකේජ නාමයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
si: තන්තුවක් සපයන පැකේජයක් අවශ්‍ය වේ

en: A repo id and autoremove required
si: repo id සහ autoremove අවශ්‍යයි

en: A repo name, parameter and value are required
si: Repo නමක්, පරාමිතියක් සහ අගයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
si: ගබඩා නාමයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
si: සෙවුම් පදයක් අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
si: සෙවුම් වර්ගයක් අවශ්‍ය වේ, උදා: නම

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
si: වර්ගයක්, key_id සහ pack_id අවශ්‍ය වේ

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
si: EULA පිළිගන්න

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
si: EULA පිළිගැනීම

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
si: බලපෑමට ලක් වූ පැකේජ:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
si: බලපෑමට ලක් වූ පැකේජ: කිසිවක් නැත

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
si: ගිවිසුම

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
si: අන්වර්ථ නාමය %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
si: ගනුදෙනුව අතරතුර පැකේජ පහත හෙලීමට ඉඩ දෙන්න

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
si: ගනුදෙනුව අතරතුර පැකේජ නැවත ස්ථාපනය කිරීමට ඉඩ දෙන්න

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
si: විශ්වාස නොකළ පැකේජ ස්ථාපනය කිරීමට ඉඩ දෙන්න.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
si: ක්‍රියාවක්, උදා: 'යාවත්කාලීන-පැකේජ' අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
si: යෙදුම නැවත ආරම්භ කිරීම අවශ්‍ය වන්නේ:

en: Authentication is required to accept a EULA
si: EULA එකක් පිළිගැනීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
si: ඔබ විසින් ආරම්භ නොකළ කාර්යයක් අවලංගු කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to change software repository parameters
si: මෘදුකාංග ගබඩා පරාමිතීන් වෙනස් කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to clear the offline updates message
si: නොබැඳි යාවත්කාලීන පණිවිඩය හිස් කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
si: මෘදුකාංග අත්සන් කිරීම සඳහා භාවිතා කරන යතුරක් විශ්වාසදායක ලෙස සලකා බැලීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to downgrade software
si: මෘදුකාංගය පහත හෙලීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to install software
si: මෘදුකාංග ස්ථාපනය කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to install untrusted software
si: විශ්වාස නොකළ මෘදුකාංග ස්ථාපනය කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to refresh the system repositories
si: පද්ධති ගබඩාවන් නැවුම් කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to reinstall software
si: මෘදුකාංග නැවත ස්ථාපනය කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to remove software
si: මෘදුකාංග ඉවත් කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to repair the installed software
si: ස්ථාපිත මෘදුකාංගය අලුත්වැඩියා කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
si: මෘදුකාංග බාගත කිරීම සඳහා භාවිතා කරන ජාල ප්‍රොක්සි සැකසීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to trigger offline updates
si: නොබැඳි යාවත්කාලීන ක්‍රියාරම්භ කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to update software
si: මෘදුකාංග යාවත්කාලීන කිරීමට සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

en: Authentication is required to upgrade the operating system
si: මෙහෙයුම් පද්ධතිය උත්ශ්‍රේණි කිරීම සඳහා සත්‍යාපනය අවශ්‍ය වේ

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
si: කර්තෘ

en: Automatically remove unused dependencies
si: භාවිතයට නොගත් පරායත්තතා ස්වයංක්‍රීයව ඉවත් කරන්න

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
si: පවතින

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
si: අවහිර කර ඇත

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
si: දෝෂ නිවැරදි කිරීම

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
si: විදේශීය කාර්යය අවලංගු කරන්න

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
si: අවලංගු කරනවා

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
si: අවලංගු කරනවා

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
si: වර්ගය

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
si: මෘදුකාංග ගබඩා පරාමිතීන් වෙනස් කරන්න

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
si: වෙනස්කම්

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
si: භාවිතයේ ඇති යෙදුම් පරීක්ෂා කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
si: භාවිතයේ ඇති පුස්තකාල පරීක්ෂා කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
si: අත්සන් පරීක්ෂා කිරීම

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
si: සුද්ද කළා

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
si: සුද්ද කරනවා

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
si: පැකේජ පිරිසිදු කිරීම

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
si: නොබැඳි යාවත්කාලීන පණිවිඩය හිස් කරන්න

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
si: විධානය අසාර්ථක විය

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
si: විධාන රේඛාව

en: Command not found, valid commands are:
si: විධානය හමු නොවීය, වලංගු විධාන වන්නේ:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
si: වෙනස්කම් සිදු කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
si: ගොනු පිටපත් කිරීම

en: Debugging Options
si: දෝශ නිරාකරණ විකල්ප

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
si: විස්තර

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
si: යාවත්කාලීන කිරීම පිළිබඳ විස්තර:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
si: නාමාවලිය හමු නොවීය

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
si: idle timer එක disable කරන්න

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
si: ආබාධිතයි

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
si: බෙදා හැරීම

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
si: මෙම පැකේජ ස්ථාපනය කිරීම ආරක්ෂිත බව ඔබට විශ්වාස නම් මිස ස්ථාපනය නොකරන්න.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
si: මෙම පැකේජය ස්ථාපනය කිරීම ආරක්ෂිත බව ඔබට විශ්වාස නම් මිස ස්ථාපනය නොකරන්න.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
si: එය ආරක්ෂිත බව ඔබට විශ්වාස නම් මිස මෙම පැකේජ යාවත්කාලීන නොකරන්න.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
si: මෙම පැකේජය එය ආරක්ෂිත බව ඔබට විශ්වාස නම් මිස මෙම පැකේජය යාවත්කාලීන නොකරන්න.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
si: ඔබ මෙම ගිවිසුම පිළිගන්නවාද?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
si: ඔබ මෙම අත්සන පිළිගන්නවාද?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
si: ඔබට අත්සන් නොකළ මෘදුකාංග ස්ථාපනය කිරීමට ඉඩ දීමට අවශ්‍යද?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
si: ආරම්භයේදී පරිසරය පිරිසිදු නොකරන්න

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
si: බාගත කර ඇත

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
si: බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
si: මෘදුකාංග ගබඩා පිළිබඳ විස්තර බාගත කිරීම.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
si: ගොනු ලැයිස්තු බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
si: ගොනු ලැයිස්තු බාගැනීම (මෙය සම්පූර්ණ කිරීමට යම් කාලයක් ගත විය හැක).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
si: කණ්ඩායම් බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
si: පැකේජ ලැයිස්තුව බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
si: වෙනස්කම් ලැයිස්තුව බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
si: පැකේජ බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
si: ගබඩා තොරතුරු බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
si: යාවත්කාලීන තොරතුරු බාගත කිරීම

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
si: කාල සීමාව

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
si: සබල කර ඇත

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
si: අවසාන පරිශීලක බලපත්‍ර ගිවිසුම අවශ්‍යයි

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
si: වැඩිදියුණු කිරීම

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
si: කුඩා ප්‍රමාදයකින් පසු පිටවන්න

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
si: එන්ජිම පූරණය වූ පසු පිටවන්න

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
si: අපේක්ෂිත පැකේජයේ නම, ඇත්ත වශයෙන්ම ගොනුව ලැබී ඇත. ඒ වෙනුවට 'pkcon install-local %s' භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
si: PackageKit සම්බන්ධ කර ගැනීමට අසමත් විය

en: Failed to get daemon state
si: ඩීමන් තත්වය ලබා ගැනීමට අසමත් විය

en: Failed to get properties
si: දේපල ලබා ගැනීමට අපොහොසත් විය

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
si: මෙම ක්‍රියාව අවසන් වරට සම්පූර්ණ කළ දින සිට කාලය ලබා ගැනීමට අපොහොසත් විය

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
si: පැකේජ ස්ථාපනය කිරීමට අසමත් විය

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
si: දියත් කිරීමට අසමත් විය:

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
si: පසු අන්තය පූරණය කිරීමට අසමත් විය

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
si: වින්‍යාස ගොනුව පූරණය කිරීමට අසමත් විය

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
si: තර්ක විග්‍රහ කිරීමට අසමත් විය

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
si: විධාන රේඛාව විග්‍රහ කිරීමට අසමත් විය

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
si: ගොනුව සෙවීමට අසමත් විය

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
si: පසුපෙළ ගොඩබෑම අසාර්ථක විය

en: False
si: බොරු

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
si: මාරාන්තික දෝෂයක්

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
si: ගොනුව දැනටමත් පවතී: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
si: අවසන්

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
si: පැකේජ ලැයිස්තු උත්පාදනය කිරීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
si: කාණ්ඩ ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
si: පරායත්තතා ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
si: විස්තර ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
si: ගොනු ලැයිස්තුව ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
si: තොරතුරු ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
si: පැකේජ ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
si: ලබා ගැනීම සපයයි

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
si: ගබඩා ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
si: ලබා ගැනීම අවශ්ය වේ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
si: පද්ධති වැඩිදියුණු කිරීම් ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
si: ගොනු ලැයිස්තුව ලබා ගැනීම අසාර්ථක විය

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
si: ගනුදෙනු ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
si: යාවත්කාලීන විස්තර ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
si: යාවත්කාලීන ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
si: උසස්වීම් ලබා ගැනීම

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
si: හැඳුනුම්පත

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
si: නිරූපකය

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
si: වැදගත්

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
si: දැනටමත් ස්ථාපනය කර ඇති පැකේජය නැවත ස්ථාපනය කරන්න

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
si: ස්ථාපිත පැකේජයේ පැරණි අනුවාදය ස්ථාපනය කරන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
si: පැකේජය ස්ථාපනය කරන්න

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
si: '%s' විධානය ලබා දීමට '%s' පැකේජය ස්ථාපනය කරන්නද?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
si: අත්සන් කළ පැකේජය ස්ථාපනය කරන්න

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
si: තහවුරු කිරීමකින් තොරව පැකේජ ස්ථාපනය කරන්න

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
si: විශ්වාස නොකළ දේශීය ගොනුව ස්ථාපනය කරන්න

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
si: ස්ථාපනය කර ඇත

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
si: ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
si: පද්ධති උත්ශ්‍රේණි කිරීම ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
si: යාවත්කාලීන ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
si: ගොනු ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
si: පැකේජ ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
si: අත්සන ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
si: පද්ධතිය වැඩිදියුණු කිරීම ස්ථාපනය කිරීම; මෙයට ටික කාලයක් ගත විය හැක...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
si: යාවත්කාලීන ස්ථාපනය කිරීම

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
si: යාවත්කාලීන ස්ථාපනය කිරීම; මෙයට ටික කාලයක් ගත විය හැක...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
si: නිකුත් කළ

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
si: යතුරු හැඳුනුම්පත

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
si: ප්රධාන කාල මුද්රාව

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
si: ප්රධාන URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
si: යතුරු ඇඟිලි සලකුණ

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
si: ප්රධාන පරිශීලක

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
si: හැඹිලිය පූරණය වේ

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
si: පැකේජ ලැයිස්තුව පූරණය වේ.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
si: මාධ්‍ය වෙනසක් අවශ්‍යයි

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
si: මාධ්ය ලේබලය

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
si: මාධ්ය වර්ගය

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
si: ගබඩාව වෙනස් කිරීම

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
si: පැකේජ එකකට වඩා ගැලපේ:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
si: නම

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
si: ගොනු නැත

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
si: කිසිදු පැකේජයක් නව අනුවාදවලට යාවත්කාලීන කිරීම අවශ්‍ය නොවේ.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
si: පැකේජ කිසිවක් හමු නොවීය

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
si: සාමාන්යයි

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
si: යල් පැන ගිය

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
si: යල් පැන ගිය ඒවා

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
si: යල්පැන යනවා

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
si: යල් පැන ගිය පැකේජ

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
si: '%s' විකල්පය සහය නොදක්වයි

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
si: පැකේජය

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
si: පැකේජ විස්තරය

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
si: පැකේජ ගොනු

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
si: පැකේජය හමු නොවීය

note: TRANSLATORS: program name
en: PackageKit
si: පැකේජ කට්ටලය

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
si: PackageKit කොන්සෝල අතුරුමුහුණත

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
si: PackageKit මොනිටරය

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
si: PackageKit සේවාව

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
si: මෙම ගොනුව සපයන පැකේජ:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
si: භාවිතා කිරීමට ඇසුරුම් පසුබිම, උදා: ව්යාජ

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
si: දෙමාපිය

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
si: ප්රතිශතය

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
si: කරුණාකර ධාවනය කිරීමට විධානයක් තෝරන්න

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
si: කරුණාකර ස්ථාපනය කිරීමට පැකේජයක් තෝරන්න

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
si: කරුණාකර නිවැරදි පැකේජය තෝරන්න:

en: Please enter a number from 1 to %i:
si: කරුණාකර 1 සිට %iදක්වා අංකයක් ඇතුළු කරන්න:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
si: කරුණාකර නිවැරදි මාධ්‍ය ඇතුලත් කරන්න

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
si: වැදගත් ආරක්‍ෂක යාවත්කාලීන ස්ථාපනය කර ඇති බැවින් යාවත්කාලීනය සම්පූර්ණ කිරීමට කරුණාකර පිටවී පුරනය වන්න.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
si: යාවත්කාලීනය සම්පූර්ණ කිරීමට කරුණාකර පිටවී පුරනය වන්න.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
si: වැදගත් ආරක්ෂක යාවත්කාලීන ස්ථාපනය කර ඇති බැවින් යාවත්කාලීනය සම්පූර්ණ කිරීමට කරුණාකර පරිගණකය නැවත අරඹන්න.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
si: යාවත්කාලීනය සම්පූර්ණ කිරීමට කරුණාකර පරිගණකය නැවත අරඹන්න.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
si: පැකේජ බාගත කිරීමෙන් පමණක් ගනුදෙනුව සූදානම් කරන්න

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
si: සූදානම් කළ යාවත්කාලීන:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
si: සජීවිකරණ විජට් භාවිතා කරනවාට වඩා යන්ත්‍රයෙන් කියවිය හැකි ප්‍රතිදානයක් තිරගත කිරීමට මුද්‍රණය කරන්න

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
si: වෙනස්කම් සමඟ ඉදිරියට යන්නද?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
si: විමසනවා

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
si: සැබෑ නම

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
si: යාවත්කාලීන…ස්ථාපනය කිරීමෙන් පසු නැවත ආරම්භ කිරීම

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
si: පද්ධති ගබඩාවන් නැවුම් කරන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
si: හැඹිලිය නැවුම් කරන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
si: හැඹිලිය නැවුම් කරන්න (බලහත්කාරයෙන්)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
si: නැවුම් හැඹිලිය

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
si: මෘදුකාංග ලැයිස්තුව නැවුම් කිරීම

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
si: නැවත ස්ථාපනය කරන ලදී

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
si: නැවත ස්ථාපනය කිරීම

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
si: පැකේජය ඉවත් කරන්න

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
si: ඉවත් කරන ලදී

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
si: ඉවත් කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
si: පැකේජ ඉවත් කිරීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
si: ගබඩාව ඉවත් කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
si: ගොනු නැවත ඇසුරුම් කිරීම

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
si: අලුත්වැඩියා පද්ධතිය

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
si: දත්ත ඉල්ලා සිටීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
si: විසඳනවා

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
si: පරායත්තතා විසඳීම

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
si: යළි අරඹන්න

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
si: ප්රතිපල:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
si: කාර්යභාරය

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
si: සමාන විධානයක් ක්‍රියාත්මක කරන්න:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
si: idle network bandwidth භාවිතයෙන් සහ අඩු බලයක් භාවිතා කරමින් විධානය ක්‍රියාත්මක කරන්න

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
si: දුවනවා

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
si: ධාවන කොකු

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
si: යෙදුම් ස්කෑන් කිරීම

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
si: විස්තර අනුව සොයන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
si: ගොනු අනුව සොයන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
si: නම් අනුව සොයන්න

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
si: විස්තර අනුව සොයනවා

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
si: ගොනුව අනුව සෙවීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
si: නමින් සොයනවා

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
si: කණ්ඩායම් සෙවීම

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
si: ආරක්ෂක

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
si: සැසිය නැවත ආරම්භ කිරීම (ආරක්ෂාව) අවශ්‍ය වේ:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
si: සැසිය නැවත ආරම්භ කිරීම අවශ්‍යයි:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
si: ජාල ප්‍රොක්සි සකසන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
si: ගබඩා විකල්ප සකසන්න

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
si: පෙරහන සකසන්න, උදා: ස්ථාපනය කර ඇත

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
si: දත්ත සැකසීම

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
si: සියලුම ගොනු සඳහා නිදොස් කිරීමේ තොරතුරු පෙන්වන්න

en: Show debugging options
si: නිදොස් කිරීමේ විකල්ප පෙන්වන්න

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
si: වැඩසටහනේ අනුවාදය පෙන්වන්න සහ පිටවන්න

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
si: අනුවාදය පෙන්වන්න සහ පිටවන්න

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
si: යාවත්කාලීන…ස්ථාපනය කිරීමෙන් පසු වසා දැමීම

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
si: සමාන විධානය වන්නේ:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
si: සමාන විධාන වන්නේ:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
si: මෘදුකාංග මූලාශ්‍ර නාමය

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
si: මෘදුකාංග මූලාශ්‍ර අත්සන අවශ්‍යයි

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
si: පටන් ගන්නවා

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
si: රජයේ

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
si: තත්ත්වය

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
si: උප විධාන:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
si: සාර්ථක විය

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
si: සුදුසු පැකේජ නම්:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
si: සාරාංශය

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
si: පද්ධතිය නැවත ආරම්භ කිරීම (ආරක්ෂාව) අවශ්‍ය වන්නේ:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
si: පද්ධතිය නැවත ආරම්භ කිරීම අවශ්‍ය වන්නේ:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
si: පද්ධති කාලය

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
si: පරීක්ෂණ වෙනස්කම්

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
si: පෙළ

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
si: ගිවිසුම පිළිගත්තේ නැත.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
si: නිවැරදි මාධ්‍ය ඇතුළත් කළේ නැහැ.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
si: ඩීමන් ගනුදෙනුව මැද කඩා වැටුණි!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
si: සඳහන් කළ පෙරහන වලංගු නොවේ

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
si: පහත පැකේජ විශ්වාස කළ නොහැක:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
si: පහත පැකේජ පහත හෙලීමට සිදුවේ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
si: පහත පැකේජ ස්ථාපනය කළ යුතුය:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
si: පහත පැකේජ යල්පැනීමට සිදුවේ:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
si: පහත පැකේජ නැවත ස්ථාපනය කළ යුතුය:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
si: පහත පැකේජ ඉවත් කළ යුතුය:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
si: පහත පැකේජ යාවත්කාලීන කළ යුතුය:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
si: මෙම ගොනුව සපයන පැකේජය වන්නේ:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
si: ප්‍රොක්සිය සැකසිය නොහැක

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
si: තෝරාගත් පැකේජ දැනටමත් ස්ථාපනය කර තිබිය හැක.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
si: අත්සන පිළිගත්තේ නැත.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
si: මෘදුකාංගය විශ්වාසදායක මූලාශ්‍රයකින් නොවේ.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
si: ගනුදෙනුව ඉදිරියට ගියේ නැත.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
si: ගනුදෙනුව අසාර්ථක විය

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
si: අත්සන් නොකළ මෘදුකාංගය ස්ථාපනය නොකෙරේ.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
si: යාවත්කාලීන කිරීමට පැකේජ නොමැත.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
si: මෙම අවස්ථාවේදී යාවත්කාලීන කිසිවක් නොමැත.

en: There are no upgrades available at this time.
si: මෙම අවස්ථාවේදී ලබා ගත හැකි වැඩිදියුණු කිරීම් නොමැත.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
si: මෙම මෙවලමට සියලුම පැකේජ සොයා ගැනීමට නොහැකි විය: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
si: මෙම මෙවලමට පවතින පැකේජයක් සොයා ගත නොහැකි විය.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
si: මෙම මෙවලමට පවතින පැකේජයක් සොයාගත නොහැකි විය: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
si: මෙම මෙවලම ස්ථාපිත පැකේජය සොයා ගැනීමට නොහැකි විය: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
si: මෙම මෙවලම පැකේජය සොයා ගැනීමට නොහැකි විය: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
si: ඉඳලා කාලය

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
si: ගනුදෙනුව

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
si: නොබැඳි යාවත්කාලීන ක්‍රියාරම්භ කරන්න

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
si: සුළු සුළුය

en: True
si: සැබෑ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
si: මෘදුකාංග අත්සන් කිරීම සඳහා භාවිතා කරන යතුරක් විශ්වාස කරන්න

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
si: ටයිප් කරන්න

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
si: ලබා ගත නොහැක

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
si: නොදන්නා භූමිකාවේ වර්ගය

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
si: නොදන්නා තත්වය

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
si: මෘදුකාංග යාවත්කාලීන කරන්න

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
si: පෙළ යාවත්කාලීන කරන්න

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
si: යාවත්කාලීන කරන ලදී

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
si: යාවත්කාලීන

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
si: යාවත්කාලීන කිරීම

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
si: පැකේජ යාවත්කාලීන කිරීම

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
si: ධාවනය වන යෙදුම් යාවත්කාලීන කිරීම

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
si: පද්ධතිය උත්ශ්‍රේණි කරන්න

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
si: පරිශීලක ID

en: User aborted selection
si: පරිශීලක තේරීම නවත්වන ලදී

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
si: පරිශීලක නාමය

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
si: වෙළෙන්දා

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
si: සත්‍යාපනය සඳහා රැඳී සිටිමින්

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
si: පැකේජ කළමනාකරු අගුල සඳහා රැඳී සිටිමින්

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
si: පැකේජ කළමනාකරු අගුල සඳහා රැඳී සිටිමින්.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
si: පෝලිමේ බලාගෙන ඉන්නවා

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
si: නිර්මාණය කිරීමට ඔබ ලැයිස්තු ගොනුවක් සඳහන් කළ යුතුය

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
si: විධානය සොයාගත නොහැකි
