PackageKit - en to sr translation catalogue (317 entries)

en: (seconds)
sr: (секунде)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
sr: Морате навести исправну радњу

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
sr: Неопходни су одредишни директоријум и називи пакета за преузимање

en: A filename is required
sr: Морате навести назив датотеке

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
sr: Потребан је назив датотеке за инсталацију

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
sr: Морете навести одредник дозволе (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
sr: Морате навести назив пакета

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
sr: Потребан је назив пакета за инсталацију

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
sr: Морате навести назив пакета за уклањање

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
sr: Морате навести назив пакета за разрешавање

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
sr: Морате навести ниску „обезбеђује“

en: A repo id and autoremove required
sr: Морате навести иб ризнице и самостално уклањање

en: A repo name, parameter and value are required
sr: Морате навести назив, параметар и вредност ризнице

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
sr: Морате навести назив ризнице

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
sr: Морате навести појам за претрагу

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
sr: Морате навести врсту претраге, нпр. по називу

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
sr: Морате навести врсту, иб_кључа и иб_пакета

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
sr: Прихвати договор о коришћењу

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
sr: Прихватам дозволу

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
sr: Обухваћени пакети:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
sr: Обухваћени пакети: ни један

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
sr: Споразум

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
sr: Други назив за „%s“

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
sr: Допушта разграђивање пакета за време извршења

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
sr: Допушта поновно инсталирање пакета за време извршења

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
sr: Допушта инсталацију неповерљивих пакета.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
sr: Морате навести радњу, нпр. „update-packages“

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
sr: Поновно покретање програма захтева:

en: Authentication is required to accept a EULA
sr: Потребно је потврђивање идентитета за прихватање договора о коришћењу

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
sr: Потребно је потврђивање идентитета за отказивање посла који нисте ви покренули

en: Authentication is required to change software repository parameters
sr: Потребно је потврђивање идентитета за измену параметара ризница софтвера

en: Authentication is required to clear the offline updates message
sr: Потребно је потврђивање идентитета за чишћење поруке ванмрежних ажурирања

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
sr: Потребно је потврђивање идентитета за сматрање кључа коришћеног за потписивање софтвера као поверљивим

en: Authentication is required to downgrade software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за разграђивање софтвера

en: Authentication is required to install software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за инсталирање софтвера

en: Authentication is required to install untrusted software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за неповерљивог софтвера

en: Authentication is required to refresh the system repositories
sr: Потребно је потврђивање идентитета за освежавање системских ризница

en: Authentication is required to reinstall software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за поновно инсталирање софтвера

en: Authentication is required to remove software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за уклањање софтвера

en: Authentication is required to repair the installed software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за поправку инсталираног софтвера

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за подешавање мрежног посредника коришћеног за преузимање софтвера

en: Authentication is required to trigger offline updates
sr: Потребно је потврђивање идентитета за окидање ванмрежних ажурирања

en: Authentication is required to update software
sr: Потребно је потврђивање идентитета за ажурирање софтвера

en: Authentication is required to upgrade the operating system
sr: Потребно је потврђивање идентитета за надоградњу система

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
sr: Аутор

en: Automatically remove unused dependencies
sr: Аутоматски уклања неискоришћене зависности

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
sr: Доступан

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
sr: Блокирано

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
sr: Исправка грешке

note: TRANSLATORS: details about the update, the bugzilla URLs
en: Bugzilla
sr: Бубаждаја

note: TRANSLATORS: details about the update, the CVE URLs
en: CVE
sr: ЦВЕ

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
sr: Откажи страни посао

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
sr: Отказујем

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
sr: Отказујем

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
sr: Категорија

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
sr: Измени параметре ризнице софтвера

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
sr: Промене

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
sr: Проверавам програме у употреби

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
sr: Проверавам библиотеке у употреби

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
sr: Проверавам потписе

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
sr: Очишћен

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
sr: Чистим

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
sr: Чистим пакете

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
sr: Очисти поруку ванмрежног ажурирања

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
sr: Наредба није успела

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
sr: Линија наредби

en: Command not found, valid commands are:
sr: Нема такве наредбе, исправне наредбе су:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
sr: Шаљем измене

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
sr: Умножавам датотеке

en: Debugging Options
sr: Могућности прочишћавања

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
sr: Опис

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
sr: Појединости освежења:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
sr: Нисам пронашао директоријум

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
sr: Искључује мерач мировања

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
sr: Искључена

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
sr: Дистрибуција

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
sr: Немојте инсталирати ове пакете осим ако нисте сигурни да је безбедно.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
sr: Немојте инсталирати овај пакет осим ако нисте сигурни да је безбедно.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
sr: Немојте ажурирати ове пакете осим ако нисте сигурни да је безбедно.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
sr: Немојте ажурирати овај пакет осим ако нисте сигурни да је безбедно.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
sr: Прихватате ли овај споразум?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
sr: Прихватате ли овај потпис?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
sr: Желите ли да дозволите инсталацију непотписаног софтвера?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
sr: Не чисти окружење при покретању

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
sr: Преузет

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
sr: Преузимам

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
sr: Преузимам појединости о ризницама софтвера.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
sr: Преузимам спискове датотека

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
sr: Преузимам спискове датотека (ово може мало да потраје).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
sr: Преузимам групе

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
sr: Преузимам списак пакета

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
sr: Преузимам спискове измена

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
sr: Преузимам пакете

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
sr: Преузимам податке о ризници

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
sr: Преузимам податке о ажурирању

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
sr: Трајање

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
sr: Укључена

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
sr: Потребно је да крајњи корисник прихвати дозволу

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
sr: Побољшање

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
sr: Излази након кратког застоја

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
sr: Излази након учитавања погона

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
sr: Очекивах назив пакета, уствари добих датотеку. Покушајте да употребите „pkcon install-local %s“.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
sr: Нисам успео да ступим у везу са Пакетским прибором

en: Failed to get daemon state
sr: Нисам успео да добавим стања демона

en: Failed to get properties
sr: Нисам успео да добавим својства

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
sr: Нисам успео да пронађем датум последњег извршавања ове радње

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
sr: Нисам успео да инсталирам пакете

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
sr: Нисам успео да покренем:

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
sr: Нисам успео да учитам позадинца

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
sr: Нисам успео да учитам датотеку подешавања

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
sr: Нисам успео да обрадим аргументе

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
sr: Нисам успео да обрадим линију наредби

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
sr: Нисам успео да потражим датотеку

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
sr: Нисам успео да распустим позадинца

en: False
sr: Нетачно

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
sr: Кобна грешка

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
sr: Датотека већ постоји: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
sr: Завршио сам

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
sr: Стварам спискове пакета

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
sr: Добављам категорије

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
sr: Добављам зависности

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
sr: Добављам појединости

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
sr: Добављам списак датотека

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
sr: Добављам податке

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
sr: Добављам пакете

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
sr: Добављам обезбеђивања

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
sr: Добављам ризнице

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
sr: Добављам захтевања

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
sr: Добављам надоградње система

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
sr: Нисам успео да добавим списак датотека

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
sr: Добављам извршења

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
sr: Добављам појединости о ажурирању

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
sr: Добављам ажурирања

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
sr: Добављам ажурирања

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
sr: Одредник

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
sr: Иконица

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
sr: Важно

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
sr: Поново инсталирај већ инсталирани пакет

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
sr: Инсталирај старије издање инсталираног пакета

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
sr: Инсталира пакет

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
sr: Да инсталирам пакет „%s“ који обезбеђује наредбу „%s“?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
sr: Инсталирај потписани пакет

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
sr: Инсталира пакете без питања за потврду

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
sr: Инсталирај неповерљиву месну датотеку

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
sr: Инсталиран

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
sr: Инсталирам

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
sr: Инсталирам надоградњу система

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
sr: Инсталирам ажурирања

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
sr: Инсталирам датотеке

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
sr: Инсталирам пакете

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
sr: Инсталирам потпис

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
sr: Инсталирам надоградњу система; ово може мало да потраје...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
sr: Инсталирам ажурирања

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
sr: Инсталирам ажурирања; ово може мало да потраје...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
sr: Издато

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
sr: ИБ кључа

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
sr: Временска ознака кључа

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
sr: Адреса кључа

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
sr: Отисак кључа

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
sr: Корисник кључа

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
sr: Учитавам оставу

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
sr: Учитавам списак пакета.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
sr: Неопходна је промена медијума

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
sr: Натпис медијума

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
sr: Врста медијума

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
sr: Мењам ризницу

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
sr: Више пакета одговара упиту:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
sr: Назив

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
sr: Нема датотека

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
sr: Ниједан пакет не захтева доградњу на новије издање.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
sr: Нисам пронашао ниједан пакет

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
sr: Обично

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
sr: Превазиђен

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
sr: Превазилази

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
sr: Превазилазим

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
sr: Превазилазим пакете

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
sr: Опција „%s“ није подржана

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
sr: Пакет

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
sr: Опис пакета

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
sr: Списак датотека

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
sr: Нисам пронашао пакет

note: TRANSLATORS: program name
en: PackageKit
sr: Пакетски прибор

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
sr: Конзолно сучеље Пакетског прибора

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
sr: Надгледник Пакетског прибора

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
sr: Услуга Пакетског прибора

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
sr: Пакети који обезбеђују ову датотеку су:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
sr: Позадински систем у употреби, нпр. „dummy“ (пробни)

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
sr: Родитељ

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
sr: Проценат

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
sr: Изаберите наредбу за покретање

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
sr: Изаберите пакет за инсталацију

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
sr: Изаберите жељени пакет:

en: Please enter a number from 1 to %i:
sr: Унесите број од 1 до %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
sr: Уметните одговарајући медијум

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
sr: Неопходно је одјављивање и поновна пријава ради завршетка ажурирања јер су инсталирана важна безбедносна ажурирања.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
sr: Неопходно је одјављивање и поновна пријава ради завршетка ажурирања.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
sr: Неопходно је поновно покретање система ради завршетка ажурирања јер су инсталирана важна безбедносна ажурирања.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
sr: Неопходно је поновно покретање система ради завршетка ажурирања.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
sr: Припрема извршење само преузимајући пакете

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
sr: Припремљене доградње:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
sr: Исписује машински читљив излаз на екрану, уместо употребе анимираних елемената

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
sr: Да наставим са изменама?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
sr: Пропитујем

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
sr: Име и презиме

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
sr: Поново подижем систем након инсталирања ажурирања…

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
sr: Освежи системске ризнице

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
sr: Освежава оставу

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
sr: Освежава оставу (присилно)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
sr: Освежавам оставу

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
sr: Освежавам списак софтвера

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
sr: Поново инсталиран

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
sr: Поново инсталирам

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
sr: Уклони пакет

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
sr: Уклоњен

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
sr: Уклањам

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
sr: Уклањам пакете

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
sr: Уклањам ризнице

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
sr: Препакујем датотеке

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
sr: Поправи систем

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
sr: Захтевам податке

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
sr: Решавам

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
sr: Разрешавам зависности

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
sr: Поновно покретање

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
sr: Резултати:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
sr: Радња

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
sr: Да покренем сличну наредбу:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
sr: Извршава наредбу користећи неискоришћени мрежни опсег и такође трошећи мање енергије

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
sr: Извршавам

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
sr: Прегледам програме

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
sr: Тражи по појединостима

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
sr: Тражи по датотекама

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
sr: Тражи по називу

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
sr: Тражим по појединостима

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
sr: Тражим по датотекама

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
sr: Тражим по називу

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
sr: Тражим по групама

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
sr: Безбедносно

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
sr: Неопходно је поновно покретање сесије (безбедносно):

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
sr: Неопходно је поновно покретање сесије:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
sr: Постави мрежног посредника

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
sr: Подешава могућности ризнице

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
sr: Подешава пропусника, нпр. инсталирани

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
sr: Подешавам податке

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
sr: Прикажи податке прочишћавања за све датотеке

en: Show debugging options
sr: Прикажи опције прочишћавања

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
sr: Приказује издање програма и излази

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
sr: Приказује издање и излази

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
sr: Искључујем систем након инсталирања ажурирања…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
sr: Слична наредба је:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
sr: Сличне наредбе су:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
sr: Назив извора софтвера

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
sr: Неопходан је потпис извора софтвера

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
sr: Почињем

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
sr: Стање

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
sr: Стање

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
sr: Наредбе:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
sr: Успешно

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
sr: Прикладни пакети су:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
sr: Сажетак

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
sr: Поновно покретање система (безбедносно) захтева:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
sr: Поновно покретање система захтева:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
sr: Системско време

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
sr: Испробавам измене

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
sr: Текст

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
sr: Споразум није прихваћен.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
sr: Нисте уметнули одговарајући медијум.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
sr: Услужни програм се изненада прекинуо!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
sr: Наведени пропусник није исправан

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
sr: Следећи пакети су неповерљиви:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
sr: Следећи пакети биће разграђени:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
sr: Следећи пакети биће инсталирани:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
sr: Следећи пакети биће застарели:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
sr: Следећи пакети биће поново инсталирани:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
sr: Следећи пакети биће уклоњени:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
sr: Следећи пакети биће ажурирани:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
sr: Пакет који обезбеђује ову датотеку је:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
sr: Посредник не може бити подешен

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
sr: Овај потпис није прихваћен.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
sr: Овај софтвер није са поверљивог извора.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
sr: Извршавање није настављено.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
sr: Извршење није успело

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
sr: Непотписани софтвер неће бити инсталиран.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
sr: Нема пакета за освежавање.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
sr: Тренутно нема доступних ажурирања.

en: There are no upgrades available at this time.
sr: Тренутно нема доступних надоградњи.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
sr: Овај алат није пронашао све пакете: %s

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
sr: Овај алат не може пронаћи никакве доступне пакете: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
sr: Овај алат не може пронаћи инсталирани пакет: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
sr: Овај алат не може пронаћи пакет: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
sr: Последње извршавање

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
sr: Извршење

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
sr: Окини ванмрежна ажурирања

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
sr: Безначајно

en: True
sr: Тачно

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
sr: Веруј кључу коришћеном за потписивање софтвера

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
sr: Врста

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
sr: Недоступан

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
sr: Непозната врста радње

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
sr: Непознато стање

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
sr: Ажурирај софтвер

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
sr: Опис ажурирања

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
sr: Датум ажурирања

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
sr: Ажурира

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
sr: Ажурирам

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
sr: Ажурирам пакете

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
sr: Ажурирам покренуте програме

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
sr: Надогради систем

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
sr: ИБ корисника

en: User aborted selection
sr: Корисник је прекинуо избор

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
sr: Корисник

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
sr: Издавач

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
sr: Чекам на потврђивање идентитета

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
sr: Чекам да се закључа управник пакета

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
sr: Чекам да се закључава управник пакета.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
sr: Чекам у реду

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
sr: Морате навести датотеку списка за стварање

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
sr: нема такве наредбе
