PackageKit - en to th translation catalogue (21 entries)

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
th: ยอมรับข้อตกลงสัญญาอนุญาต

en: Authentication is required to accept a EULA
th: ต้องยึนยันตัวเพื่อยอมรับข้อตกลงสัญญาอนุญาต

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
th: คำสั่งล้มเหลว

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
th: ปิดไทเมอร์ที่ไม่ใช้งาน

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
th: ออกหลังจากหน่วงเวลาเล็กน้อย

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
th: ออกหลังจาก engine ถูกเรียกแล้ว

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
th: ติดตั้งไฟล์ที่ไม่น่าเชื่อถือบนเครื่อง

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
th: ไม่มีไฟล์

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
th: รายละเอียดแพคเกจ

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
th: ไฟล์แพคเกจ

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
th: ส่วนติดต่อบนคอนโซลของ PackageKit

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
th: โปรแกรมเฝ้าสังเกต PackageKit

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
th: บริการ PackageKit

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
th: แบ็คเอนด์ตัวจัดการแพคเกจที่จะใช้ เช่น dummy

en: Please enter a number from 1 to %i:
th: กรุณาป้อนตัวเลขจาก 1 ถึง %i:

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
th: ถอดแพคเกจ

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
th: ตั้งตัวกรอง เช่น ติดตั้งไว้แล้ว

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
th: แสดงรุ่นของโปรแกรมแล้วออก

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
th: แสดงรุ่นแล้วออก

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
th: คำสั่งย่อย:

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
th: ดีมอนขัดข้องระหว่างกระบวนการ!
