PackageKit - en to tr translation catalogue (320 entries)

en: (seconds)
tr: (saniye)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
tr: Bir doğru rol gerekiyor

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
tr: Bir hedef dizin ve indirilecek paketlerin adları gerekiyor

en: A filename is required
tr: Bir dosya adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
tr: Kurulum için bir dosya adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
tr: Bir lisans belirleyici (eula kimliği) gerekiyor

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
tr: Bir paket adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
tr: Kurulum için bir paket adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
tr: Kaldırılacak paketin adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
tr: Çözümlenecek bir paket adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
tr: Paket sağlayan karakter dizisi gerekiyor

en: A repo id and autoremove required
tr: Bir depo kimliği ve otomatik kaldırma gerekiyor

en: A repo name, parameter and value are required
tr: Bir depo adı, parametre ve değer gerekiyor

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
tr: Bir depo adı gerekiyor

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
tr: Bir arama terimi gerekiyor

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
tr: Bir arama türü gerekiyor; örn. ad

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
tr: Bir tür, key_id ve package_id gerekiyor

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
tr: Son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul et

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
tr: EULA kabul ediliyor

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
tr: Etkilenen paketler:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
tr: Etkilenen paketler: Yok

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
tr: Antlaşma

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
tr: %s için arma

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
tr: İşlem sırasında paketlerin eski sürümlere indirilmesine izin ver

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
tr: İşlem sırasında paketlerin yeniden kurulmasına izin ver

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
tr: Güvenilmeyen paketlerin kurulmasına izin verin.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
tr: 'update-packages' gibi bir eylem gerekiyor

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
tr: Uygulamanın yeniden başlatılması gerekiyor:

en: Authentication is required to accept a EULA
tr: Son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul etmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
tr: Sizin tarafınızdan başlatılmayan bir görevi iptal etmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to change software repository parameters
tr: Yazılım depo parametrelerini değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to clear the offline updates message
tr: Çevrimdışı güncelleme iletilerini temizlemek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
tr: Yazılımı imzalamakta kullanılan anahtarı güvenilir kabul etmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to downgrade software
tr: Yazılımı eski sürümüne düşürmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to install software
tr: Yazılım kurmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to install untrusted software
tr: Güvenilmeyen yazılım kurmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to refresh the system repositories
tr: Sistem depolarını yenilemek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to reinstall software
tr: Yazılımı yeniden kurmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to remove software
tr: Yazılım kaldırmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to repair the installed software
tr: Kurulu yazılımı onarmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
tr: Yazılım indirmek üzere vekil sunucuyu ayarlamak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to trigger offline updates
tr: Çevrimdışı güncellemeleri tetiklemek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to update software
tr: Yazılım güncellemek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to upgrade the operating system
tr: İşletim sistemini yükseltmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
tr: Yazar

en: Automatically remove unused dependencies
tr: Kullanılmayan bağımlılıkları kendiliğinden kaldır

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
tr: Kullanılabilir

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
tr: Engelli

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
tr: Hata düzeltmesi

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
tr: Yabancı görevi iptal et

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
tr: İptal ediliyor

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
tr: İptal ediliyor

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
tr: Kategori

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
tr: Yazılım depo parametrelerini değiştir

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
tr: Değişiklikler

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
tr: Kullanımdaki uygulamalar denetleniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
tr: Kullanımdaki kitaplıklar denetleniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
tr: İmzalar denetleniyor

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
tr: Temizlendi

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
tr: Temizleniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
tr: Paketler temizleniyor

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
tr: Çevrimdışı güncelleme iletilerini temizle

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
tr: Komut başarısız

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
tr: Komut satırı

en: Command not found, valid commands are:
tr: Komut bulunamadı, geçerli komutlar şunlardır:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
tr: Değişiklikler gönderiliyor

en: Config file was not found.
tr: Yapılandırma dosyası bulunamadı.

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
tr: Dosyalar kopyalanıyor

en: Debugging Options
tr: Hata Ayıklama Seçenekleri

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
tr: Açıklama

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
tr: Güncellemeyle ilgili ayrıntılar:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
tr: Dizin bulunamadı

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
tr: Boştaki zamanlayıcıyı kapat

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
tr: Devre dışı

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
tr: Dağıtım

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
tr: Bunu yapmanın güvenli olduğundan emin değilseniz bu paketleri kurmayın.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
tr: Bunu yapmanın güvenli olduğundan emin değilseniz bu paketi kurmayın.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
tr: Bunu yapmanın güvenli olduğundan emin değilseniz bu paketleri güncellemeyin.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
tr: Bunu yapmanın güvenli olduğundan emin değilseniz bu paketi güncellemeyin.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
tr: Bu antlaşmayı kabul ediyor musunuz?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
tr: İmzayı kabul ediyor musunuz?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
tr: İmzalanmamış yazılımların kurulmasına izin veriyor musunuz?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
tr: Açılışta ortamı temizleme

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
tr: İndirildi

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
tr: İndiriliyor

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
tr: Yazılım depolarıyla ilgili ayrıntıları indir.

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
tr: Dosya listesi indiriliyor

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
tr: Dosya listesi indiriliyor (tamamlanması biraz vakit alabilir).

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
tr: Gruplar indiriliyor

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
tr: Paket listesi indiriliyor

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
tr: Değişikliklerin listeleri indiriliyor

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
tr: Paketler indiriliyor

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
tr: Paket depo bilgisi indiriliyor

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
tr: Güncelleme bilgisi indiriliyor

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
tr: Süre

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
tr: Etkin

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
tr: Son kullanıcı sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
tr: İyileştirme

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
tr: Küçük bir gecikme sonrasında çık

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
tr: İşletke yüklendikten sonra çık

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
tr: Paket adı bekleniyordu, dosya alındı. Bunun yerine 'pkcon install-local %s' kullanmayı deneyin.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
tr: PackageKit'e bağlanılamadı

en: Failed to get daemon state
tr: Art alan hizmeti durumu alınamadı

en: Failed to get properties
tr: Özellikler alınamadı

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
tr: Bu eylemin en son tamamlandığı tarih bulunamadı

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
tr: Paketler kurulamadı

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
tr: Başlatılamadı:

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
tr: Yapılandırma dosyası yüklenemedi: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
tr: Arka uç yüklenemedi

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
tr: Arka uç yüklenemedi: %s

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
tr: Yapılandırma dosyası yüklenemedi

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
tr: Argümanlar ayrıştırılamadı

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
tr: Komut satırı ayrıştırılamadı

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
tr: Kendiliğinden çözülemedi: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
tr: Dosya aranamadı

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
tr: Arka uç yüklemesi kaldırılamadı

en: False
tr: Yanlış

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
tr: Onulmaz hata

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
tr: Böyle bir dosya halihazırda var: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
tr: Tamamlandı

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
tr: Paket listesi oluşturuluyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
tr: Kategoriler alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
tr: Bağımlılıklar alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
tr: Ayrıntılar alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
tr: Dosya listesi alınıyor

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
tr: Bilgi alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
tr: Paketler alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
tr: Gereklilikler alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
tr: Depolar alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
tr: Gereksinimleri alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
tr: Sistem yükseltmeleri alınıyor

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
tr: Dosya listesi alınamadı

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
tr: İşlemler alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
tr: Güncelleme ayrıntıları alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
tr: Güncellemeler alınıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
tr: Yükseltmeler alınıyor

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
tr: Kimlik

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
tr: Simge

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
tr: Önemli

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
tr: Halihazırda kurulu paketi yeniden kur

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
tr: Kurulu paketin eski sürümünü kur

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
tr: Paket kur

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
tr: '%s' paketi '%s' komutunu sağlaması için kurulsun mu?

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
tr: İmzalı paketi kur

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
tr: Paketleri onay istemeden kur

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
tr: Güvenilmeyen yerel dosyayı kur

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
tr: Kurulu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
tr: Kuruluyor

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
tr: Sistem Yükseltmesi Kuruluyor

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
tr: Güncellemeler Kuruluyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
tr: Dosyalar kuruluyor

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
tr: Paketler kuruluyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
tr: İmza kuruluyor

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
tr: Sistem yükseltmesi kuruluyor, bu işlem biraz vakit alabilir...

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
tr: Güncellemeler kuruluyor

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
tr: Güncellemeler kuruluyor, bu biraz vakit alabilir...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
tr: Çıkış

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
tr: Anahtar kimliği

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
tr: Anahtar zaman damgası

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
tr: Anahtar URL'si

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
tr: Anahtar parmak izi

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
tr: Anahtar kullanıcısı

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
tr: Önbellek yükleniyor

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
tr: Paketlerin listesi yükleniyor.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
tr: Ortam değişikliği gerekiyor

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
tr: Ortam etiketi

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
tr: Ortam türü

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
tr: Depo değiştiriliyor

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
tr: Birden fazla paket eşleşiyor:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
tr: Ad

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
tr: Dosya yok

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
tr: Daha yeni bir sürüme yükseltilmesi gereken paket yok.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
tr: Hiçbir paket bulunamadı

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
tr: Gereksiz Yapıldı

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
tr: Geçersiz kılar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
tr: Geçersiz kılınıyor

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
tr: Paketler gereksiz olarak işaretleniyor

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
tr: '%s' seçeneği desteklenmiyor

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
tr: Paket

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
tr: Paket açıklaması

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
tr: Paket dosyaları

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
tr: Paket bulunamadı

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
tr: PackageKit Konsol Arayüzü

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
tr: PackageKit İzleyicisi

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
tr: PackageKit hizmeti

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
tr: Bu dosyayı içeren paketler:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
tr: Kullanmak için arka uç paketleniyor; örn. test

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
tr: Üst öge

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
tr: Yüzde

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
tr: Lütfen çalıştırılacak bir komut seçin

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
tr: Lütfen kurulması için bir paket seçin

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
tr: Lütfen doğru paketi seçin:

en: Please enter a number from 1 to %i:
tr: Lütfen 1 ile %i arasında bir sayı girin:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
tr: Lütfen doğru ortamı yerleştirin

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
tr: Önemli güvenlik güncellemeleri kurulduğundan güncellemeyi tamamlamak için lütfen çıkış yapın ve tekrar oturum açın.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
tr: Lütfen güncelleme işlemini tamamlamak için oturumu kapatıp açın.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
tr: Önemli güvenlik güncellemeleri kurulduğundan güncellemeyi tamamlamak için lütfen bilgisayarınızı yeniden başlatın.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
tr: Lütfen güncelleme işlemini tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
tr: İletimi sadece paketleri indirecek biçimde ayarla

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
tr: Hazırlanan güncellemeler:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
tr: Ekrana canlandırmalı araç takımları yerine makine okuyabilir bir çıktı yazdır

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
tr: Değişiklikler uygulansın mı?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
tr: Sorgulanıyor

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
tr: Gerçek ad

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
tr: Güncellemeler kuruldu, bilgisayar yeniden başlatılıyor...

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
tr: Sistem depolarını yenile

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
tr: Önbelleği yenile

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
tr: Önbelleği yenile (zorla)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
tr: Önbellek yenileniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
tr: Yazılım listesi yenileniyor

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
tr: Yeniden Kuruldu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
tr: Yeniden Kuruluyor

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
tr: Paketi kaldır

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
tr: Kaldırıldı

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
tr: Kaldırılıyor

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
tr: Paketler kaldırılıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
tr: Depo kaldırılıyor

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
tr: Dosyalar yeniden paketleniyor

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
tr: Sistemi Onar

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
tr: Veri isteniyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
tr: Çözümleniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
tr: Bağımlılıklar çözülüyor

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
tr: Yeniden başlat

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
tr: Sonuçlar:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
tr: Rol

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
tr: Benzer komutu çalıştır:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
tr: Komutu ağ kullanılmadığında çalıştır ve daha az güç harca

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
tr: Çalıştırılıyor

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
tr: Kancalar çalıştırılıyor

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
tr: Uygulamalar taranıyor

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
tr: Ayrıntılara göre ara

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
tr: Dosyalara göre ara

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
tr: Ada göre ara

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
tr: Ayrıntılara göre aranıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
tr: Dosyaya göre aranıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
tr: Ada göre aranıyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
tr: Gruplar aranıyor

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
tr: Güvenlik

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
tr: Oturumun yeniden başlatılması (güvenlik için) gerekiyor:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
tr: Oturumun yeniden başlatılması gerekiyor:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
tr: Vekil sunucuyu ayarla

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
tr: Depo seçeneklerini ayarla

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
tr: Süzgeci ayarla; örn. kurulu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
tr: Veri ayarlanıyor

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
tr: Tüm dosyalar için hata ayıklama bilgisini göster

en: Show debugging options
tr: Hata ayıklama seçeneklerini göster

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
tr: Uygulama sürümünü göster ve çık

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
tr: Sürümü göster ve çık

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
tr: Güncellemeler kurulduktan sonra kapatılıyor…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
tr: Benzer komut:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
tr: Benzer komutlar:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
tr: Yazılım kaynağı adı

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
tr: Yazılım kaynak imzası gerekiyor

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
tr: Başlatılıyor

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
tr: Durum

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
tr: Durum

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
tr: Alt komutlar:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
tr: Başarılı

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
tr: Uygun paketler:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
tr: Özet

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
tr: Sistemin yeniden başlatılması (güvenlik için) gerekiyor:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
tr: Sistemin yeniden başlatılmasını gerektiren paket:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
tr: Sistem zamanı

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
tr: Değişiklikler sınanıyor

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
tr: Metin

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
tr: Antlaşma kabul edilmedi.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
tr: Doğru ortam takılmadı.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
tr: Art alan hizmeti işlem sürerken çöktü!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
tr: Belirtilen süzgeç geçersiz

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
tr: Aşağıdaki paketlere güvenilmiyor:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
tr: Aşağıdaki paketlerin eski sürümleri kurulmalıdır:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
tr: Aşağıdaki paketler kurulmalıdır:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
tr: Aşağıdaki paketler kullanılmamalıdır:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
tr: Aşağıdaki paketler yeniden kurulmalıdır:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
tr: Aşağıdaki paketler kaldırılmalıdır:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
tr: Aşağıdaki paketler yükseltilmelidir:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
tr: Bu dosyayı içeren paket:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
tr: Vekil sunucu ayarlanamadı

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
tr: Seçili paketler halihazırda kurulu olabilir.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
tr: İmza kabul edilmedi.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
tr: Bu yazılım güvenilir bir kaynaktan gelmiyor.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
tr: İşlem sürdürülemedi.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
tr: İletim başarısız

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
tr: İmzalanmamış yazılımlar kurulmayacak.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
tr: Güncellenecek paket yok.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
tr: Şimdilik güncelleme yok.

en: There are no upgrades available at this time.
tr: Şimdilik yükseltme yok.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
tr: Bu araç paketleri bulamadı: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
tr: Bu araç kullanılabilir hiç paket bulamadı.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
tr: Bu araç kullanılabilir bir paket bulamadı: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
tr: Bu araç kurulu paketi bulamadı: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
tr: Bu araç paketi bulamadı: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
tr: Geçen zaman

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
tr: İşlem

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
tr: Çevrimdışı güncellemeleri tetikle

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
tr: Önemsiz

en: True
tr: Doğru

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
tr: Yazılım imzalamak için kullanılan anahtara güven

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
tr: Tür

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
tr: Kullanılamaz

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
tr: Bilinmeyen rol türü

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
tr: Bilinmeyen durum

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
tr: Yazılım güncelle

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
tr: Güncelleme metni

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
tr: Güncellenme

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
tr: Güncellemeler

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
tr: Güncelleniyor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
tr: Paketler güncelleniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
tr: Çalışan uygulamalar güncelleniyor

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
tr: Sistemi Yükselt

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
tr: Kullanıcı kimliği

en: User aborted selection
tr: Kullanıcı seçimi iptal etti

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
tr: Kullanıcı adı

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
tr: Satıcı

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
tr: Kimlik doğrulaması için bekleniyor

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
tr: Paket yöneticisi kilidi bekleniyor

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
tr: Paket yöneticisinin kilitlenmesi bekleniyor.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
tr: Kuyrukta bekliyor

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
tr: Oluşturulması için bir liste dosyası belirtmelisiniz

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
tr: komut bulunamadı
