PackageKit - en to ast translation catalogue (24 entries)

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
ast: Transaición

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
ast: Hora del sistema

en: (seconds)
ast: (segundos)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
ast: Duración

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
ast: Llinia de comandos

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
ast: ID d'usuariu

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
ast: Nome d'usuariu

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
ast: Nome real

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
ast: Paquetes afeutaos:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
ast: Paquetes afeutaos: dengún

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
ast: Distribución

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
ast: Triba

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
ast: Sumariu

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
ast: Estaya

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
ast: Pá

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
ast: Nome

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
ast: Iconu

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
ast: Detalles tocante al anovamientu:

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
ast: Anueva

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
ast: Obsoleta

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
ast: Vendedor

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
ast: Testu d'anovamientu

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
ast: Camudancies

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
ast: Estáu
