PackageKit - en to eu translation catalogue (322 entries)

en: Config file was not found.
eu: Ez da konfigurazio-fitxategia aurkitu.

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
eu: Huts egin du konfigurazio-fitxategiaren kargak: %s

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
eu: Sistemaren bertsio-berritzea instalatzen

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
eu: Eguneraketak instalatzen

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
eu: Berrabiarazten eguneraketak instalatu ondoren...

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
eu: Itzaltzen eguneraketak instalatu ondoren...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
eu: Eguneraketak instalatzen; denbora-tartetxo bat behar du horrek...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
eu: Sistemaren bertsio-berritzea instalatzen; horrek denbora behar du...

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
eu: Transakzioa

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
eu: Sistemaren ordua

en: False
eu: Gezurra

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
eu: Arrakasta

en: True
eu: Egia

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
eu: Eginkizuna

en: (seconds)
eu: (segundo)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
eu: Iraupena

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
eu: Komando-lerroa

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
eu: Erabiltzaile-IDa

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
eu: Erabiltzaile-izena

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
eu: Benetako izena

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
eu: Aldatuko diren paketeak:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
eu: Aldatuko diren paketeak: Bat ere ez

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
eu: Banaketa

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
eu: Mota

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
eu: Laburpena

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
eu: Kategoria

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
eu: IDa

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
eu: Gurasoa

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
eu: Izena

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
eu: Ikonoa

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
eu: Eguneraketari buruzko xehetasunak:

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
eu: Paketea

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
eu: Eguneraketak

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
eu: Zaharkituak

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
eu: Hornitzailea

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
eu: Berrabiarazi

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
eu: Eguneraketa-testua

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
eu: Aldaketak

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
eu: Egoera

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
eu: Igorria

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
eu: Eguneratua

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
eu: Gaitua

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
eu: Desgaitua

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
eu: Sistema berrabiaraztea eskatu du honek:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
eu: Sistema berrabiaraztea eskatua:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
eu: Sistema berrabiaraztea (segurtasunagatik) eskatu du honek:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
eu: Sistema berrabiaraztea (seguratasunagatik) eskatua:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
eu: Aplikazioa berrabiaraztea eskatu du honek:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
eu: Paketearen deskribapena

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
eu: Fitxategirik ez

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
eu: Pakete-fitxategiak

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
eu: Ehunekoa

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
eu: Egoera

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
eu: Emaitzak:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
eu: Errore larria

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
eu: Ez da paketerik eguneratu behar.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
eu: Transakzioak huts egin du

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
eu: Ez dago eguneraketarik uneotan.

en: There are no upgrades available at this time.
eu: Ez dago bertsio-berritzerik uneotan.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
eu: Berrabiarazi ordenagailua eguneraketa osatzeko.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
eu: Amaitu saioa eta hasi saioa eguneraketa osatzeko.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
eu: Berrabiarazi ordenagailua eguneraketa osatzeko, segurtasun-eguneraketa garrantzitsuak instalatu baitira.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
eu: Amaitu saioa eta hasi berriro saioa eguneraketa osatzeko, segurtasun-eguneraketa garrantzitsuak instalatu baitira.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
eu: Pakete bat baino gehiago dator bat:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
eu: Hautatu pakete zuzena:

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
eu: Paketea ez da aurkitu

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
eu: Ez da paketerik aurkitu

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
eu: Pakete-izena espero zen, fitxategia eskuratu da. Saiatu  'pkcon install-local %s' erabiltzen.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
eu: Tresna honek ez du aurkitu paketerik eskuragarri: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
eu: Tresna honek ez du aurkitu pakete erabilgarririk.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
eu: Hautatutako paketeak agian instalatuta daude.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
eu: Tresna honek ez du aurkitu instalatutako paketea: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
eu: Tresna honek ez du aurkitu paketea: %s

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
eu: Ez dago bertsio berrietara eguneratzerik behar duen paketerik.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
eu: Tresna honek ez du aurkitu pakete guztiak: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
eu: Deabruak huts egin du transakzioaren erdian!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
eu: PackageKit-en kontsola-interfazea

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
eu: Azpikomandoak:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
eu: Ezin izan da jakin ekintza hau azken aldiz egin zenetik igaro den denbora

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
eu: Igarotako denbora

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
eu: Prest dauden eguneraketak:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
eu: Ezin izan da proxy-a ezarri

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
eu: Erakutsi programaren bertsioa eta irten

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
eu: Ezarri iragazkia, adib. 'instalatua'

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
eu: Instalatu paketeak baieztapena eskatu gabe

note: TRANSLATORS: command line argument, do we just download or apply changes command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
eu: Prestatu transakzioa paketeak deskargatuz soilik

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
eu: Onartu paketeen bertsio zaharrak instalatzea transakzioan zehar

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
eu: Onartu paketeak berrinstalatzea transakzioan zehar

en: Automatically remove unused dependencies
eu: Kendu automatikoki erabili gabeko mendekotasunak

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
eu: Exekutatu komandoa banda-zabalera inaktiboa eta energia gutxiago erabilita

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
eu: Idatzi pantailan makinak irakur dezakeen irteera, widget animatuak erabili ordez

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
eu: Metadatu-cachearen gehieneko adina (segundotan). Erabili -1 cachea soilik erabiltzeko, 1 cachea kargatzeko.

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
eu: Onartu fidagarriak ez diren paketeak instalatzea transakzioan zehar

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
eu: Ezin izan da komando-lerroa analizatu

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
eu: Ezin izan da PackageKit-ekin kontaktatau

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
eu: Adierazitako iragazkia baliogabea da

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
eu: Bilaketa-mota behar da, adib. izena

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
eu: Bilaketa-hitza behar da

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
eu: Pakete-izen bat behar da instalaziorako

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
eu: Fitxategi-izen bat behar da instalaziorako

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
eu: Mota bat, key_id bat eta package_id bat behar dira

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
eu: Pakete-izen bat behar da kendua izateko

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
eu: Helburu-direktorio bat eta pakete-izenak behar dira deskargarako

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
eu: Ez da direktorioa aurkitu

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
eu: Lizentzia-identifikatzaile bat (eula-id) behar da

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
eu: Pakete-izen bat behar da ebatzia izateko

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
eu: Biltegi-izen bat behar da

en: A repo name, parameter and value are required
eu: Biltegi-izen bat, parametro bat eta balio bat behar dira

en: A repo id and autoremove required
eu: Biltegi baten IDa eta kentze automatikoa derrigorrezkoak

note: TRANSLATORS: The user didn't specify what action to use TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
eu: Ekintza bat, adib. 'update-packages', derrigorrezkoa da

note: TRANSLATORS: The user specified an invalid action TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
eu: Eginkizun zuzena behar da

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
eu: Pakete-izen bat behar da

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
eu: Pakete-eskaintzaren kate bat behar da

en: A filename is required
eu: Fitxategi-izena behar da

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
eu: Deskribapena

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
eu: Egilea

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
eu: Sortuko den zerrenda-fitxategi bat adierazi behar duzu

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
eu: Fitxategia jadanik existitzen da: %s

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
eu: '%s' aukera ez dago onartuta

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
eu: Komandoak huts egin du

en: Failed to get daemon state
eu: Ezin izan da deabruaren egoera ezagutu

en: Failed to get properties
eu: Ezin izan da propietateak eskuratu

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
eu: PackageKit monitorea

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
eu: Software-biltegiei buruzko xehetasunak deskargatzen.

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
eu: Fitxategi-zerrendak deskargatzen (honek denbora pixka bat behar izan dezake).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
eu: Itxaroten pakete-kudeatzailearen blokeoa.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
eu: Paketeen zerrenda kargatzen.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
eu: Fitxategiaren bilaketak huts egin du

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
eu: Huts egin duten fitxategien zerrenda eskuratzen

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
eu: Abioak huts egin du:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
eu: Paketeen instalazioak huts egin du

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
eu: ez da komandoa aurkitu

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
eu: Antzeko komandoa:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
eu: Exekutatu antzeko komandoa:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
eu: Antzeko komandoak:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
eu: Hautatu exekutatuko den komandoa

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
eu: Fitxategi honetaz hornitzen duen paketea hau da:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
eu: Instalatu  '%s' paketea  '%s' komandoaz hornitzeko?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
eu: Fitxategi honetaz hornitzen duten paketeak hauek dira:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
eu: Pakete egokiak hauek dira:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
eu: Hautatu instalatuko den paketea

en: User aborted selection
eu: Erabiltzaileak bertan behera utzitako hautapena

en: Please enter a number from 1 to %i:
eu: Sartu 1etik %i-(e)ra arteko zenbaki bat:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
eu: Egoera ezezaguna

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
eu: Abiarazten

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
eu: Ilaran itxaroten

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
eu: Exekutatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
eu: Kontsultatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
eu: Informazioa eskuratzen

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
eu: Paketeak kentzen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
eu: Paketeak deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
eu: Paketeak instalatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
eu: Software-zerrenda freskatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
eu: Eguneraketak instalatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
eu: Paketeak garbitzen

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
eu: Paketeak zaharkitzen

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
eu: Mendekotasunak ebazten

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
eu: Sinadurak egiaztatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
eu: Aldaketak probatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
eu: Aldaketak aplikatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
eu: Datuak eskatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
eu: Amaitua

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
eu: Uzten

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
eu: Biltegi-informazioa deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
eu: Pakete-zerrenda deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
eu: Fitxategi-zerrendak deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
eu: Aldaketa-zerrenda deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
eu: Taldeak deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
eu: Eguneraketa-informazioa deskargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
eu: Fitxategiak berriro paketatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
eu: Cachea kargatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
eu: Aplikazioak eskaneatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
eu: Pakete-zerrenda sortzen

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
eu: Pakete-kudeatzailearen blokeoa itxaroten

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
eu: Autentifikaziorako itxaroten

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
eu: Abioan dauden aplikazioak eguneratzen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
eu: Abioan dauden aplikazioak egiaztatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
eu: Erabiltzen ari diren liburutegiak egiaztatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
eu: Fitxategiak kopiatzen

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
eu: Kakoak exekutatzen

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
eu: Erakutsi fitxategi guztien arazketa-informazioa

en: Debugging Options
eu: Arazketa-aukerak

en: Show debugging options
eu: Erakutsi arazketa-aukerak

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
eu: Arina

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
eu: Normala

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
eu: Garrantzitsua

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
eu: Segurtasuna

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
eu: Akats-konponketa

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
eu: Hobekuntza

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
eu: Blokeatua

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
eu: Instalatua

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
eu: Eskuragarri

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
eu: Ez dago eskuragarri

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
eu: Deskargatzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
eu: Eguneratzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
eu: Instalatzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
eu: Kentzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
eu: Garbitzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
eu: Zaharkitutzat hartzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
eu: Berriro instalatzen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
eu: Deskargatua

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
eu: Kendua

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
eu: Garbitua

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
eu: Zaharkitua

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
eu: Berrinstalatua

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
eu: Eginkizun-mota ezezaguna

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
eu: Mendekotasunak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
eu: Eguneraketa-xehetasunak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
eu: Xehetasunak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
eu: Betebeharrak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
eu: Eguneraketak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
eu: Xehetasunen arabera bilatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
eu: Fitxategien arabera bilatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
eu: Taldeetan bilaketak egiten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
eu: Izenaren arabera bilatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
eu: Fitxategiak instalatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
eu: Cachea freskatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
eu: Paketeak eguneratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
eu: Uzten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
eu: Biltegiak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
eu: Biltegia aldatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
eu: Data ezartzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
eu: Biltegia kentzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
eu: Ebazten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
eu: Fitxategi-zerrenda eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
eu: Hornitzaileak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
eu: Sinadura instalatzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
eu: Paketeak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
eu: EULA onartzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
eu: Bertsio-berritzeak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
eu: Kategoriak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
eu: Transakzioak eskuratzen

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
eu: Sistemaren bertsio-berritzeak eskuratzen

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
eu: Sinatu gabeko softwarea instala dadin baimendu nahi duzu?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
eu: Sinatu gabeko softwarea ez da instalatuko.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
eu: Software-jatorriaren sinadura behar da

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
eu: Software-jatorriaren izena

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
eu: Gako URLa

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
eu: Gako erabiltzailea

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
eu: Gako IDa

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
eu: Gako hatz-marka

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
eu: Gako data-zigilua

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
eu: Onartzen al duzu sinadura hau?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
eu: Sinadura ez da onartu.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
eu: Azken erabiltzailearen lizentzia-kontratua behar da

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
eu: Lizentzia-kontratua

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
eu: Onartzen al duzu kontratu hau?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
eu: Kontratua ez da onartu.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
eu: Euskarria aldatu behar da

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
eu: Euskarri-mota

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
eu: Euskarri-etiketa

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
eu: Testua

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
eu: Sartu euskarri zuzena

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
eu: Ez da euskarri zuzena sartu.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
eu: Hurrengo paketeak kendu behar dira:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
eu: Hurrengo paketeak instalatu behar dira:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
eu: Hurrengo paketeak eguneratu behar dira:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
eu: Hurrengo paketeak berriro instalatu behar dira:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
eu: Hurrengo paketeen bertsio zaharragoa instalatu behar da:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
eu: Honako paketeak zaharkitutzat hartu behar dira:

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
eu: Hurrengo paketeak ez dira fidagarriak:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
eu: Aldaketekin jarraitu?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
eu: Transakzioa ez da burutu.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
eu: Utzi zeregin arrotza

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
eu: Autentifikazioa behar da zerorrek abiarazi ez duzun zeregin bat bertan behera uzteko

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
eu: Instalatu sinatutako paketea

en: Authentication is required to install software
eu: Autentifikazioa behar da softwarea instalatzeko

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
eu: Instalatu fidagarria ez den fitxategi lokala

en: Authentication is required to install untrusted software
eu: Autentifikazioa behar da fidagarria ez den softwarea instalatzeko

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
eu: Instalatu berriro lehendik instalatuta dagoen paketea

en: Authentication is required to reinstall software
eu: Autentifikazioa behar da softwarea berrinstalatzeko

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
eu: Instalatu lehendik instalatuta dagoen paketearen bertsio zaharragoa

en: Authentication is required to downgrade software
eu: Autentifikazioa behar da softwarearen bertsio zaharrak instalatzeko

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
eu: Fidatu softwarea sinatzeko erabili den gako batez

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
eu: Autentifikazioa behar da softwarea sinatzeko erabilitako gakoa fidagarrizat hartzeko

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
eu: Onartu EULA

en: Authentication is required to accept a EULA
eu: Autentifikazioa behar da EULA bat onartzeko

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
eu: Kendu paketea

en: Authentication is required to remove software
eu: Autentifikazioa behar da softwarea kentzeko

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
eu: Eguneratu softwarea

en: Authentication is required to update software
eu: Autentifikazioa behar da softwarea eguneratzeko

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
eu: Aldatu software-biltegien parametroak

en: Authentication is required to change software repository parameters
eu: Autentifikazioa behar da software-biltegien parametroak aldatzeko

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
eu: Freskatu sistemaren biltegiak

en: Authentication is required to refresh the system repositories
eu: Autentifikazioa behar da sistemaren biltegiak freskatzeko

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
eu: Ezarri sarearen proxy-a

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
eu: Autentifikazioa behar da softwarea deskargatzeko erabiliko den sare-proxya ezartzeko

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
eu: Eguneratu sistema

en: Authentication is required to upgrade the operating system
eu: Autentifikazioa behar da sistema eragilea bertsioz berritzeko

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
eu: Konpondu sistema

en: Authentication is required to repair the installed software
eu: Autentifikatzea derrigorrezkoa da instalatutako softwarea konpontzeko

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
eu: Abiarazi lineaz kanpoko eguneraketak

en: Authentication is required to trigger offline updates
eu: Autentifikatzea derrigorrezkoa da lineaz kanpoko eguneraketak abiarazteko

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
eu: Garbitu lineaz kanpoko eguneraketa-mezua

en: Authentication is required to clear the offline updates message
eu: Autentifikatzea derrigorrezkoa da lineaz kanpoko eguneraketa-mezuak garbitzeko

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
eu: Aliasetik %s-ra

en: Command not found, valid commands are:
eu: Komandoa ez da aurkitu, baliozko komandoak honakoak dira:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
eu: Erabiliko den paketatze-motorra, adib. dummy

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
eu: Freskatu cachea

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
eu: Freskatu cachea (behartua)

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
eu: Bilatu izenen arabera

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
eu: Bilatu xehetasunen arabera

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
eu: Bilatu fitxategien arabera

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
eu: Instalatu paketea

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
eu: Ezarri biltegi-aukerak

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
eu: Argumentuen analisiak huts egin du

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
eu: Konfigurazio-fitxategia kargatzeak huts egin du

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
eu: Atzealdekoa kargatzeak huts egin du

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
eu: Atzealdekoa deskargatzeak huts egin du

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
eu: Desgaitu inaktibitate-kronometroa

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
eu: Erakutsi bertsioa eta irten

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
eu: Irten atzerapen txiki baten ondoren

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
eu: Irten motorra kargatu ondoren

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
eu: Ez garbitu ingurunea abioan

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
eu: PackageKit zerbitzua

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
eu: Huts egin du automatikoak ebazteak: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
eu: Huts egin du motorra kargatzeak: %s

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
eu: Softwarea ez da jatorri fidagarri batekoa.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
eu: Ez eguneratu pakete hau hori egitea segurua dela egiaztatu arte.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
eu: Ez eguneratu pakete hauek hori egitea segurua dela egiaztatu arte.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
eu: Ez instalatu pakete hau hori egitea segurua dela egiaztatu arte.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
eu: Ez instalatu pakete hauek hori egitea segurua dela egiaztatu arte.
