PackageKit - en to he translation catalogue (489 entries)

en: Config file was not found.
he: קובץ ההגדרות לא נמצא.

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
he: טעינת קובץ ההגדרות נכשלה: %s

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
he: מותקן שדרוג למערכת

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
he: עדכונים מותקנים

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
he: תתבצע הפעלה מחדש לאחר התקנת העדכונים…

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
he: יתבצע כיבוי לאחר התקנת העדכונים…

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
he: עדכונים מותקנים, זה עשוי לארוך זמן מה…

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
he: מותקן שדרוג למערכת, זה עשוי לארוך זמן מה…

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
he: פעולה

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
he: שעת המערכת

en: False
he: שקר

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
he: הצליחה

en: True
he: אמת

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
he: תפקיד

en: (seconds)
he: (שניות)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
he: משך

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
he: שורת פקודה

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
he: מזהה משתמש

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
he: שם משתמש

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
he: שם אמיתי

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
he: חבילות מושפעות:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
he: חבילות מושפעות: אין

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
he: הפצה

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
he: סוג

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
he: תיאור

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
he: קטגוריה

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
he: מזהה קבוצה

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
he: קבוצה

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
he: שם

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
he: סמל

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
he: פרטי העדכון:

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
he: חבילה

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
he: עדכונים

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
he: מיישנת

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
he: ספק

note: TRANSLATORS: details about the update, the bugzilla URLs
en: Bugzilla
he: ‎Bugzilla

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
he: הפעלה מחדש

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
he: פרטי עדכון

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
he: שינויים

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
he: מצב

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
he: הונפק

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
he: עודכן

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
he: פעיל

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
he: לא פעיל

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
he: נדרש אתחול מחדש של המערכת ע״י:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
he: נדרשת התחברות מחדש ע״י:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
he: נדרש אתחול של המערכת ע״י:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
he: נדרשת הפעלה מחדש (אבטחה) ע״י:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
he: נדרשת הפעלה מחדש של תוכנה ע״י:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
he: תיאור חבילה

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
he: אין קבצים

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
he: קובצי החבילה

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
he: אחוזים

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
he: מצב

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
he: תוצאות:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
he: שגיאה פאטלית

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
he: אין חבילות לעדכון.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
he: הרצת הפעולה נכשלה

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
he: אין עדכונים זמינים כרגע.

en: There are no upgrades available at this time.
he: אין שדרוגים זמינים נכון לעכשיו.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
he: נא להפעיל את המחשב מחדש לצורך השלמת העדכון.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
he: נא לצאת מהחשבון לצורך השלמת העדכון.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
he: נא להפעיל את המחשב מחדש לצורך השלמת העדכון, מכיוון שעדכוני אבטחה חשובים התוקנו.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
he: נא לצאת מהחשבון לצורך השלמת העדכון, מכיוון שהותקנו עדכוני אבטחה חשובים.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
he: יש יותר מחבילה מתאימה אחת:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
he: נא לבחור את החבילה הנכונה:

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
he: החבילה לא נמצאה

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
he: לא נמצאו חבילות

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
he: אמורה הייתה להיות שם חבילה, במקום התקבל קובץ. כדאי לנסות להשתמש ב־‚pkcon install-local %s’ במקום.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
he: הכלי הזה לא הצליח למצוא אף חבילה זמינה: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
he: הכלי הזה לא הצליח למצוא חבילות זמינות כלשהן.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
he: כנראה שהחבילות הנבחרות כבר מותקנות.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
he: הכלי הזה לא הצליח למצוא את החבילה המותקנת: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
he: הכלי הזה לא הצליח למצוא את החבילה: %s

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
he: אין חבילות שדורשות עדכון לגרסאות חדשות יותר.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
he: הכלי הזה לא הצליח למצוא את כל החבילות: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
he: הסוכן התרסק באמצע פעולה!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
he: מנשק שורת פקודה של PackageKit

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
he: תת־פקודות:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
he: נכשלה קבלת הזמן שעבר מאז שהפעולה הושלמה

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
he: הזמן שעבר מהשימוש האחרון

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
he: עדכונים מוכנים:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
he: לא ניתן להגדיר את המתווך

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
he: הצגת גרסת התוכנית ויציאה

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
he: קביעת סינון, למשל: מותקנות

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
he: להתקין את החבילות האלה מבלי לבקש אישור

note: TRANSLATORS: command line argument, do we just download or apply changes command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
he: להתכונן לפעולה על ידי הורדת החבילות בלבד

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
he: לאפשר את שנמוך החבילות במהלך הפעולה

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
he: לאפשר התקנת חבילות מחדש בזמן הפעולה

en: Automatically remove unused dependencies
he: להסיר תלויות שאינן בשימוש אוטומטית

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
he: הרץ את הפקודה הזאת תוך שימוש ברוחב פס סרק וגם השתמש בפחות כוח

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
he: להציג פלט למסך לקריאה ע״י מכונה במקום וידג׳טים מונפשים

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
he: גיל נתוני העל המרבי (בשניות). יש להשתמש ב־‎-1 כדי להשתמש במטמון בלבד או ב־1 כדי לרענן את המטמון.

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
he: לאפשר התקנה של חבילות לא מהימנות.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
he: פענוח שורת הפקודה נכשל

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
he: יצירת הקשר עם PackageKit נכשלה

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
he: מסנן החיפוש לא תקין

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
he: סוג חיפוש דרוש, למשל name

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
he: נדרשת מחרוזת לחיפוש

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
he: שם חבילה להתקנה נדרש

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
he: שם קובץ להתקנה נדרש

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
he: סוג, זיהוי מפתח וזיהוי חבילה נדרשים

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
he: שם חבילה להסרה נדרש

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
he: יש לקבוע תיקיית יעד וחבילות להורדה

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
he: תיקייה לא נמצאה

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
he: יש לציין זיהוי של הסכם משתמש הקצה (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
he: שם חבילה להצגת התלויות שלה

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
he: נדרש שם מאגר

en: A repo name, parameter and value are required
he: יש לציין שם מאגר תכנה או פרמטר וערך

en: A repo id and autoremove required
he: נדרש מזהה מאגר ו־autoremove (הסרה אוט׳)

note: TRANSLATORS: The user didn't specify what action to use TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
he: דרושה פעולה, למשל: ‚update-packages’ (עדכון חבילות)

note: TRANSLATORS: The user specified an invalid action TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
he: תפקיד נוכחי נדרש

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
he: נרש שם חבילה

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
he: מחרוזת 'מספק את' של חבילה נדרשת

en: A filename is required
he: דרוש שם קובץ

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
he: תיאור

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
he: יוצר

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
he: עליך לציין קובץ רשימה ליצירה

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
he: קובץ כבר קיים: %s

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
he: אין תמיכה באפשרות ‚%s’

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
he: פקודה נכשלה

en: Failed to get daemon state
he: לא ניתן לקבל מצב סוכן

en: Failed to get properties
he: קבלת המאפיינים נכשלה

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
he: צג PackageKit

note: TRANSLATORS: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow package downgrades
he: לאפשר שנמוכי חבילות

note: TRANSLATORS: command line argument, do we allow package re-installations
en: Allow package re-installations
he: לאפשר התקנות של חבילות מחדש

note: TRANSLATORS: command line argument
en: Allow installation of untrusted packages
he: לאפשר התקנת חבילות לא אמינות

en: SECONDS
he: שניות

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli refresh
en: Refresh the package metadata cache.
he: ריענון מטמון נתוני העל של החבילות.

en: Package metadata refreshed
he: נתוני העל של החבילה התעדכנו

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli install
en: Install one or more packages or local package files.
he: התקנת חבילה או יותר או קובצי חבילות מקומיים.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows. TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: Could not find any available package: %s
he: לא ניתן למצוא אף חבילה זמינה: %s

en: The selected package is already installed.
he: החבילה הנבחרת כבר מותקנת.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli remove
en: Remove one or more packages from the system.
he: הסרת חבילה אחת או יותר מהמערכת.

en: Could not find installed packages: %s
he: לא ניתן למצוא חבילות מותקנות: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli download
en: Download packages to the specified directory without installing.
he: להוריד חבילות לתיקייה שנבחרה מבלי להתקין אותן.

en: Could not find packages: %s
he: לא ניתן למצוא חבילות: %s

en: Directory does not exist: %s
he: התיקייה לא קיימת: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli update
en: Update all packages or specific packages to their latest versions.
he: עדכון כל החבילות או חבילות מסוימות לגרסאות העדכניות ביותר שלהן.

en: Could not find packages to update: %s
he: לא ניתן למצוא חבילות לעדכון: %s

en: Failed to get updates: %s
he: קבלת העדכונים נכשלה: %s

en: No packages require updating
he: אין חבילות שדורשות עדכון

note: TRANSLATORS: Description of pkgcli upgrade. * No not translate "minimal, default, complete", those are parameters
en: Upgrade all packages or perform a distribution upgrade.
    
    Types: minimal, default, complete
he: שדרוג כל החבילות או ביצוע שדרוג הפצה.
    
    סוגים: minimal,‏ default,‏ complete (מזערי, ברירת מחדל, מלא בהתאמה)

en: Failed to read offline update action: %s
he: קריאת פעולת עדכון בלתי מקוון נכשלה: %s

en: Offline update is not triggered.
he: עדכון בלתי מקוון לא הוזנק.

en: Offline update is triggered. Action after update: %s
he: הוקפץ עדכון בלתי מקוון. פעולה לאחר העדכון: %s

note: TRANSLATORS: Packages that were prepared for an offline update
en: Prepared packages:
he: חבילות שהוכנו:

en: No offline update is prepared.
he: לא הוכן עדכון בלתי מקוון.

en: Failed to read prepared offline updates: %s
he: קריאת עדכונים בלתי מקוונים שהוכנו מראש נכשלה: %s

en: No results from last offline update available.
he: אין תוצאות זמינות מהעדכון הבלתי מקוון האחרון.

en: Last offline update failed: %s: %s
he: העדכון הבלתי מקוון האחרון נכשל: %s: %s

en: Last offline update completed successfully
he: העדכון הבלתי מקוון האחרון הושלם בהצלחה

en: Updated: %s
he: עודכן: %s

en: Failed to trigger offline update: %s
he: הזנקת עדכון בלתי מקוון נכשלה: %s

en: Offline update scheduled. System will update on next reboot.
he: תוזמן עדכון בלתי מקוון. המערכת תתעדכן בהפעלה הבאה מחדש.

note: TRANSLATORS: Description of the pkgcli offline-update command. * The request values (trigger, prepare, etc.) are parameters and MUST NOT be translated.
en: Trigger & manage offline system updates.
    
    You can select one of these requests:
      prepare - prepare an offline update and trigger it (default)
      trigger - trigger a (manually prepared) offline update
      cancel  - cancel a planned offline update
      status  - show status information about a prepared or finished offline update
he: הזנקה וניהול עדכוני מערכת בלתי מקוונים.
    
    אפשר לבחור בכל אחת מהבקשות הבאות:
      prepare - הכנת עדכון בלתי מקוון ולהזניק אותו (ברירת מחדל)
      trigger - הזנקת עדכון בלתי מקוון (שהוכן ידנית)
      cancel  - ביטול עדכון בלתי מקוון שתוכנן
      status  - הצגת פרטי מצב על עדכון בלתי מקוון שהוכן או הסתיים

en: Failed to cancel offline update: %s
he: ביטול העדכון הבלתי מקוון נכשל: %s

en: Offline update cancelled
he: עדכון בלתי מקוון בוטל

en: Unknown offline-update request: %s
he: בקשת עדכון בלתי מקוון לא ידועה: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli install-sig
en: Install a package signature for GPG verification.
he: התקנת חתימת חבילה לאימות GPG.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repair
en: Attempt to repair the package management system.
he: לנסות לתקן את מערכת ניהול החבילות.

en: System repaired successfully
he: המערכת תוקנה בהצלחה

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli quit
en: Safely terminate the PackageKit daemon.
he: חיסול סוכן PackageKit בבטחה.

en: Failed to send daemon quit request: %s
he: שליחת בקשת יציאה לסוכן נכשלה: %s

en: Refresh package metadata
he: ריענון נתוני על של חבילה

en: Install packages
he: התקנת חבילות

en: Remove packages
he: הסרת חבילות

en: Update packages
he: עדכון חבילות

en: Upgrade the system
he: לשדרג את המערכת

en: Download packages
he: הורדת חבילות

en: Manage offline system updates
he: ניהול עדכוני מערכת בלתי מקוונים

en: Install package signature
he: התקנת חתימת חבילה

en: Repair package system
he: תיקון מערכת חבילות

en: Safely stop the PackageKit daemon
he: עצירת סוכן PackageKit בבטחה

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli monitor
en: Monitor PackageKit D-Bus events
he: מעקב אחר אירועי D-Bus של PackageKit

note: TRANSLATORS: Summary for pkgcli monitor, the PK D-Bus monitor
en: Monitor PackageKit bus events
he: מעקב אחר אירועי אפיק PackageKit

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli backend
en: Show PackageKit backend information.
he: הצגת פרטי מנגנון PackageKit.

en: Backend: %s
he: מנגנון: %s

en: Description: %s
he: תיאור: %s

en: Author: %s
he: יצירה: %s

note: add some extra space before the potentially long roles list TRANSLATORS: List of backend-roles
en: Roles: %s
he: תפקידים: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli history
en: Show recent package management transactions.
he: הצגת פעולות ניהול חבילות אחרונות.

note: TRANSLATORS: Description of the pkgcli search command. MODE values must not be translated!
en: Search for packages matching the given patterns. If MODE is not specified, 
    'details' search is performed.
    Possible search MODEs are:
      name    - search by package name
      details - search by package details (default)
      file    - search by file name
      group   - search by package group
he: חיפוש חבילות שעונות על תבניות מסוימות. אם לא צוין MODE (מצב), 
    יבוצע חיפוש ‚details’ (פרטים).
    מצבי (MODEs) החיפוש האפשריים הם:
      name    - חיפוש לפי שם החבילה
      details - חיפוש לפי פרטי החבילה (ברירת מחדל)
      file    - חיפוש לפי שם קובץ
      group   - חיפוש לפי קבוצת חבילות

en: No search pattern specified
he: לא צוינה תבנית חיפוש

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli list
en: List all packages or those matching a pattern.
he: הצגת כל החבילות או רק את אלו שעונות על תבנית חיפוש.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli show
en: Show information about one or more packages.
he: הצגת פרטים על חבילה אחת או יותר.

en: Check dependencies recursively
he: בדיקת תלויות באופן נסוג (רקורסיבי)

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli depends-on
en: Show dependencies for one or more packages.
he: הצגת תלויות לחבילה או יותר.

en: Could not resolve packages: %s
he: לא ניתן לפתור את החבילות: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli what-provides
en: Show which packages provide the specified capability.
he: הצגת אילו חבילות מספקות יכולות מסוימות.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli files
en: List all files contained in one or more packages.
he: הצגת כל הקבצים שנכללים בחבילה אחת או יותר.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli list-updates
en: List all currently available package updates.
he: הצגת כל עדכוני החבילות הזמינים.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli show-update
en: Show detailed information about the specified package update.
he: הצגת פרטים מפורטים על עדכון החבילה שצוין.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli resolve
en: Resolve package names to package IDs.
he: פתרון שמות חבילות למזהי חבילות.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli required-by
en: Show which packages require the specified packages.
he: הצגת אילו חבילות דורשות חבילות מסוימות.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli organization
en: List all available filters, groups and categories for package organization.
he: הצגת כל המסננים, הקבוצות והקטגוריות הזמינים לסידור חבילות.

note: TRANSLATORS: Header for list of available package filters
en: Filters:
he: מסננים:

note: TRANSLATORS: Header for list of available package groups
en: Groups:
he: קבוצות:

note: TRANSLATORS: Header for list of available package categories
en: Categories:
he: קטגוריות:

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli show-distro-upgrade
en: Show distribution version upgrades, if any are available.
he: הצגת שדרוגי גרסת הפצה, אם יש כאלה.

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Elapsed time
he: זמן שעבר

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli last-time
en: Get time in seconds since the last specified action.
he: קבלת הזמן בשניות מאז הפעולה האחרונה שצוינה.

en: Show backend information
he: הצגת פרטי מנגנון

en: Show transaction history
he: הצגת היסטוריית פעילות

en: Search for packages
he: חיפוש חבילות

en: List packages
he: הצגת חבילות

en: Show package information
he: הצגת פרטי החבילה

en: List package dependencies
he: הצגת תלויות החבילה

en: List packages requiring this package
he: הצגת חבילות שצריכות את החבילה הזאת

en: List packages providing a capability
he: הצגת חבילות שמספקות יכולת

en: Show files in package
he: הצגת קבצים בחבילה

en: Get available updates
he: קבלת העדכונים הזמינים

en: Get update details
he: קבלת פרטי העדכון

en: Resolve package names
he: פתרון שמות חבילות

en: List available filters and categories
he: הצגת מסננים וקטגוריות זמינים

en: Show available distribution upgrades
he: הצגת שדרוגי הפצות זמינים

en: Get time since last action
he: קבלת הזמן מאז הפעולה האחרונה

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-list
en: List all configured package repositories.
he: הצגת כל מאגרי החבילות המוגדרים.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-enable
en: Enable the specified repository.
he: הפעלת המאגר שצוין.

en: Repository '%s' enabled
he: המאגר ‚%s’ הופעל

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-disable
en: Disable the specified repository.
he: השבתת התיקייה שצוינה.

en: Repository '%s' disabled
he: המאגר ‚%s’ הושבת

en: Automatically remove orphaned packages
he: להסיר חבילות יתומות אוטומטית

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-remove
en: Remove the specified repository.
he: הסרת המאגר שצוין.

en: Repository '%s' removed
he: המאגר ‚%s’ הוסר

en: List repositories
he: הצגת מאגרים

en: Enable a repository
he: הפעלת מאגר

en: Disable a repository
he: השבתת מאגר

en: Remove a repository
he: הסרת מאגר

en: Not connected to PackageKit daemon
he: אין חיבור לסוכן PackageKit

note: TRANSLATORS: A duration in seconds
en: %u seconds
he: %u שניות

note: TRANSLATORS: A duration in minutes & seconds
en: %u min %u sec
he: %u דק׳ %u שנ׳

note: TRANSLATORS: A duration in minutes
en: %u min
he: %u דק׳

note: TRANSLATORS: A duration in hours & remaining minutes
en: %u h %u min
he: %u שע׳ %u דק׳

note: TRANSLATORS: A duration in hours
en: %u h
he: %u שע׳

note: TRANSLATORS: A duration in days & remaining hours
en: %u days %u h
he: %u ימים %u שע׳

note: TRANSLATORS: A duration in days
en: %u days
he: %u ימים

en: Error
he: שגיאה

note: TRANSLATORS: A warning message prefix, displayed on the command-line
en: Warning:
he: אזהרה:

note: TRANSLATORS: Failed to parse command-line options in pkgcli
en: Failed to parse options: %s
he: פענוח האפשרויות נכשל: %s

note: TRANSLATORS: Usage summary in pkgcli if the user has provided the wrong number of parameters
en: Usage: %s %s %s
he: שימוש: %s %s %s

note: TRANSLATORS: Label for the package name in package details TRANSLATORS: Label for package update infos
en: Package:
he: חבילה:

note: TRANSLATORS: Label for the package version in package details
en: Version:
he: גרסה:

note: TRANSLATORS: Label for the package summary in package details
en: Summary:
he: תקציר:

note: TRANSLATORS: Label for the package description in package details
en: Description:
he: תיאור:

note: TRANSLATORS: Label for the package license in package details
en: License:
he: רישיון:

note: TRANSLATORS: Label for the package URL in package details
en: URL:
he: כתובת:

note: TRANSLATORS: Label for the package group in package details
en: Group:
he: קבוצה:

note: TRANSLATORS: Label for the package size in package details
en: Installed Size:
he: גודל מותקן:

note: TRANSLATORS: Label for the package download size in package details
en: Download Size:
he: גודל הורדה:

note: TRANSLATORS: Header for the update details section
en: Update Details:
he: פרטי עדכון:

note: TRANSLATORS: Label for update details
en: Updates:
he: עדכונים:

note: TRANSLATORS: Label for obsoleted packages in update details
en: Obsoletes:
he: מיושנות:

note: TRANSLATORS: Label for vendor in update details
en: Vendor:
he: ספק:

note: TRANSLATORS: Label for issue-tracker in update details
en: Issue Tracker:
he: עוקב תקלות:

note: TRANSLATORS: Label for restart information in update details
en: Restart:
he: הפעלה מחדש:

note: TRANSLATORS: Label for update text in update details
en: Update text:
he: טקסט עדכון:

note: TRANSLATORS: Label for changelog in update details
en: Changes:
he: שינויים:

note: TRANSLATORS: Label for update state in update details
en: State:
he: מצב:

note: TRANSLATORS: Label for issued date in update details
en: Issued:
he: הונפק:

note: TRANSLATORS: Label for updated date in update details
en: Updated:
he: עודכן:

note: TRANSLATORS: Label for transaction information
en: Transaction:
he: פעולה:

note: TRANSLATORS: Label for system time of the transaction
en: System time:
he: שעת המערכת:

note: TRANSLATORS: Label for transaction success status
en: Succeeded:
he: הצליחה:

note: TRANSLATORS: Label for transaction role
en: Role:
he: תפקיד:

note: TRANSLATORS: Label for transaction duration
en: Duration:
he: משך:

note: TRANSLATORS: Label for transaction command line
en: Command line:
he: שורת פקודות:

note: TRANSLATORS: Label for transaction user ID
en: User ID:
he: מזהה משתמש:

note: TRANSLATORS: Label for transaction username
en: Username:
he: שם משתמש:

note: TRANSLATORS: Label for transaction real name
en: Real name:
he: שם אמיתי:

note: TRANSLATORS: No packages were affected by the transaction
en: None
he: אין

en: Package not found: %s
he: החבילה לא נמצאה: %s

en: Show help
he: הצגת העזרה

en: Only provide minimal output
he: לספק פלט תמציתי בלבד

en: Show more detailed output
he: הצגת פלט מפורט יותר

en: Output in JSON format
he: פלט בתבנית JSON

en: Disable colored output
he: השבתת פלט צבעוני

note: TRANSLATORS: command line argument, do we ask questions
en: Answer 'yes' to all questions
he: לענות ב‚כן’ על כל השאלות

en: FILTER
he: מסנן

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Filter packages (installed, available, etc.)
he: סינון חבילות (מותקנות, זמינות וכו׳)

en: No command specified. Use --help for usage information.
he: לא צוינה פקודה. יש להשתמש ב־‎--help להסבר על השימוש.

en: Unknown command: %s
he: פקודה לא ידועה: %s

en: Failed to connect to PackageKit: %s
he: החיבור מול PackageKit נכשל: %s

en: Version: %s
he: גרסה: %s

en: Available Commands:
he: פקודות זמינות:

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
he: מתקבלים פרטים על מאגרי התוכנה.

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
he: רשימת קבצים מתקבלת (זה עלול לקחת קצת זמן).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
he: בהמתנה לנעילה על מנהל החבילות.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
he: רשימת החבילות נטענת.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
he: חיפוש אחר קובץ נכשל

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
he: קבלת רשימת הקבצים נכשלה

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
he: לא ניתן להפעיל:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
he: כשל בהתקנת החבילות: %s

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
he: הפקודה לא נמצאה

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
he: פקודה דומה:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
he: הרצת פקודה דומה:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
he: פקודות דומות:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
he: נא לבחור פקודה להרצה

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
he: החבילה המספקת את הקובץ הזה:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
he: להתקין את החבילה ‚%s’ כדי לספק את הפקודה ‚%s’?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
he: חבילות שמספקות את הקובץ הזה:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
he: חבילות מתאימות:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
he: נא לבחור חבילה להתקנה

en: User aborted selection
he: המשתמש ביטל את הבחירה

en: Please enter a number from 1 to %i:
he: נא לבחור מספר בין 1 ל־%i:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
he: מצב לא ידוע

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
he: מתחיל

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
he: ממתין בתור

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
he: פועל

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
he: מעיין בנתונים

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
he: מקבל נתונים

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
he: מסיר חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
he: מוריד חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
he: מתקין חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
he: מרענן רשימות חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
he: מתקין עדכונים

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
he: מנקה חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
he: מיישן חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
he: מטפל בתלויות

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
he: בודק חתימות

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
he: בודק שינויים

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
he: מבצע שינויים

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
he: מבקש נתונים

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
he: הסתיים

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
he: מבטל

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
he: מוריד נתוני מאגר

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
he: מוריד רשימת חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
he: מוריד רשימות קבצים

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
he: מוריד רשימת שינויים

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
he: מוריד קבוצות

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
he: מוריד מידע עדכון

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
he: אורז קבצים מחדש

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
he: טוען מטמון

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
he: סורק יישומים מותקנים

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
he: מייצר רשימת חבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
he: ממנית לנעילה על מנוע ניהול החבילות

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
he: ממתין לאימות

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
he: מעדכן את רשימת היישומים הפעילים

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
he: בודק אחר יישומים שכרגע בשימוש

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
he: בודק אחר ספריות תוכנה שכרגע בשימוש

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
he: מעתיק קבצים

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
he: התליות מופעלות

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
he: הצגת מידע ניפוי שגיאות עבור כל הקבצים

en: Debugging Options
he: מידע ניפוי שגיאות

en: Show debugging options
he: הצגת אפשרויות ניפוי שגיאות

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
he: עדכון שטחי

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
he: רגיל

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
he: חשוב

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
he: אבטחה

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
he: תיקון תקלה

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
he: שיפור

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
he: חסום

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
he: הותקן

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
he: זמין

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
he: לא זמין

note: TRANSLATORS: The state of a package: to be installed with the next action
en: Install
he: התקנה

note: TRANSLATORS: The state of a package: to be removed with the next action
en: Remove
he: הסרה

note: TRANSLATORS: The state of a package: package is obsolete
en: Obsolete
he: מיושן

note: TRANSLATORS: The state of a package: package is to be downgraded
en: Downgrade
he: שנמוך

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
he: יורדת מהאינטרנט

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
he: מעדכן

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
he: מתקין

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
he: מסיר

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
he: מנקה

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
he: מיישן

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
he: מתקין מחדש

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
he: ירד

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
he: הוסר

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
he: נוקה

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
he: יושן

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
he: הותקן מחדש

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
he: סוג תפקיד לא ידוע

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
he: מקבל תלויות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
he: פרטי העדכון מתקבלים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
he: פרטים מתקבלים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
he: דרישות מתקבלות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
he: עדכונים מתקבלים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
he: מתבצע חיפוש לפי פרטים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
he: מתבצע חיפוש לפי קובץ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
he: מתבצע חיפוש אחר קבוצות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
he: מתבצע חיפוש לפי שם

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
he: קבצים מותקנים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
he: המטמון מתעדכן

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
he: חבילות מתעדכנות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
he: מבטל

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
he: מאגרים מתקבלים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
he: מאגר משתנה

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
he: נתונים מוגדרים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
he: מאגר נמחק

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
he: פותר

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
he: מקבל רשימת קבצים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
he: מקבל 'מה מספק'

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
he: מתקין חתימה

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
he: מקבל חבילות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
he: מאשר רשיון משתמש הקצה (EULA)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
he: מקבל שדרוגים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
he: מקבל קטגוריות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
he: מקבל פעולות ישנות

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
he: שדרוגי המערכת מתקבלים

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Repairing system
he: המערכת עוברת תיקון

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
he: לאפשר התקנה של תכנה לא חתומה?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
he: התוכנה הלא חתומה לא תותקן.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
he: נדרשת חתימה של מאגר התכנה

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
he: שם מקור התכנה

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
he: כתובת מפתח

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
he: שם משתמש של מפתח

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
he: זיהוי מפתח

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
he: טביעת האצבע של המפתח

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
he: חותמת הזמן של המפתח

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
he: האם לתת אמון בחתימה זו?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
he: החתימה נדחתה.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
he: נדרש הסכם רישיון משתמש קצה (EULA)

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
he: הסכם

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
he: הסכם זה מקובל עליך?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
he: ההסכם לא אושר.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
he: נדרשת החלפת מדיה

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
he: סוג המדיה

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
he: תווית המדיה

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
he: טקסט

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
he: נא להכניס את המדיה הנכונה

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
he: המדיה הנוכחית לא הוכנסה.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
he: יש להסיר את החבילות הבאות:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
he: יש להתקין את החבילות הבאות:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
he: יש לעדכן את החבילות הבאות:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
he: יש להתקיןו מחדש את החבילות הבאות:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
he: יש לשנמך (לשדרג לאחור) את החבילות הבאות:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
he: יש ליישן את החבילות הבאות:

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
he: החבילות הבאות אינן מהימנות:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
he: להמשיך עם השינויים?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
he: הפעולה לא המשיכה.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
he: ביטול משימה זרה

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
he: נדרש אימות כדי לבטל משימה שלא התחלת בעצמך

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
he: התקנת חבילה חתומה

en: Authentication is required to install software
he: נדרש אימות כדי להתקין תכנה

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
he: התקנת קובץ מקומי לא מהימן

en: Authentication is required to install untrusted software
he: נדרש אימות כדי להתקין תכנה בלתי מהימנה

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
he: התקנת חבילה שכבר הותקנה בעבר

en: Authentication is required to reinstall software
he: נדרש אימות כדי להתקין תכנה מחדש

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
he: התקנת גרסה ישנה יותר של חבילה שכבר הותקנה

en: Authentication is required to downgrade software
he: נדרש אימות כדי לשנמך תכנה

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
he: לתת אמון במפתח שמשמש לחתימת תכנה

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
he: נדרש אימות כדי להתייחס למפתח שמשמש לחתימה על תכנה כמהימן

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
he: הסכמה לרישיון משתמש הקצה (EULA)

en: Authentication is required to accept a EULA
he: נדרש אימות כדי להסכים לרישיון משתמש הקצה (EULA)

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
he: הסרת חבילה

en: Authentication is required to remove software
he: נדרש אימות להסרת תכנה

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
he: עדכון תכנה

en: Authentication is required to update software
he: נדרש אימות לעדכון תכנה

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
he: החלפת משתני מאגר תכנה

en: Authentication is required to change software repository parameters
he: נדרש אימות כדי לשנות את משתני מאגר התכנה

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
he: רענון מאגרי המערכת

en: Authentication is required to refresh the system repositories
he: נדרש אימות כדי לרענן את מאגרי המערכת

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
he: הגדרת מתווך לרשת

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
he: נדרש אימות כדי להגדיר את מתווך הרשת לטובת הורדת תכנה

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
he: שדרוג המערכת

en: Authentication is required to upgrade the operating system
he: נדרש אימות כדי לשדרג את מערכת ההפעלה

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
he: תיקון המערכת

en: Authentication is required to repair the installed software
he: נדרש אימות כדי לתקן את התכניות המותקנות

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
he: הקפצת עדכונים בלתי מקוונים

en: Authentication is required to trigger offline updates
he: נדרש אימות כדי להקפיץ עדכונים בלתי מקוונים

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
he: פינוי הודעת עדכון בלתי מקוון

en: Authentication is required to clear the offline updates message
he: נדרש אימות כדי לפנות את הודעת העדכונים הבלתי מקוונים

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
he: כינוי עבור %s

en: Command not found, valid commands are:
he: הפקודה לא נמצאה, הפקודות הזמינות הן:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
he: מערכת ניהול חבילות נבחרת, למשל dummy

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
he: רענון זיכרון המטמון

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
he: רענון זכרון המטמון (בכוח)

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
he: חיפוש לפי שמות

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
he: חיפוש לפי פרטים

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
he: חיפוש לפי קבצים

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
he: התקנת חבילה

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
he: הגדרת אפשרויות מאגר

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
he: פענוח הארגומנטים נכשל

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
he: טעינת קובץ ההגדרות נכשל

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
he: טעינת המנגנון נכשלה

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
he: פריקת המנגנון נכשלה

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
he: השבתת מודד חוסר הפעילות

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
he: הצגת הגרסה ויציאה

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
he: לצאת לאחר המתנה קצרה

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
he: לצאת לאחר טעינת המנגנון

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
he: לא לפנות את הסביבה עם ההפעלה

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
he: שירות PackageKit

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
he: פענוח הביטוי ‚auto’ (אוטומטית) נכשל: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
he: טעינת המנגנון נכשלה: %s

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
he: התכנה הזאת לא הגיעה ממקור אמין.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
he: אין לעדכן את החבילה הזאת אלמלא השתכנעת שבטוח לעשות זאת.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
he: אין לעדכן את החבילות האלו אלמלא השתכנעת שבטוח לעשות זאת.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
he: אין להתקין את החבילה הזאת אלמלא השתכנעת שבטוח לעשות זאת.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
he: אין להתקין את החבילות האלו אלמלא השתכנעת שבטוח לעשות זאת.
