PackageKit - en to ia translation catalogue (72 entries)

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
ia: Hora del systema

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
ia: Succedite

en: True
ia: Ver

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
ia: Rolo

en: (seconds)
ia: (secundas)

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
ia: Linea de commando

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
ia: ID de usator

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
ia: Nomine de usator

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
ia: Nomine real

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
ia: Pacchettos afficite:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
ia: Pacchettos afficite: Nulle

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
ia: Typo

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
ia: Summario

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
ia: Categoria

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
ia: Parente

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
ia: Nomine

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
ia: Icone

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
ia: Detalios super le actualisation:

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
ia: Actualisa

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
ia: Rende obsolete

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
ia: Venditor

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
ia: Reinitiar

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
ia: Texto super le actualisation

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
ia: Cambiamentos

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
ia: Stato

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
ia: Publicate

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
ia: Actualisate

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
ia: Activate

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
ia: Disactivate

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
ia: Le reinitio del systema es requirite per:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
ia: Le reinitio del session es requirite:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
ia: Le reinitio del systema (securitate) es requirite per:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
ia: Le reinitio del session (securitate) es requirite:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
ia: Le reinitio del application es requirite per:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
ia: Description del pacchetto

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
ia: Sin files

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
ia: Files del pacchetto

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
ia: Stato

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
ia: Resultato:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
ia: Error fatal

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
ia: Il non ha pacchettos a actualisar.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
ia: Le transaction ha fallite

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
ia: Il non ha actualisationes disponibile in iste momento.

en: There are no upgrades available at this time.
ia: Il non ha modernisationes disponibile in iste momento.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
ia: Per favor reinitia le computator pro completar le actualisation.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
ia: Per favor claude e reaperi session pro completar le actualisation.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
ia: Per favor reinitia le computator pro completar le actualisation, perque il ha essite installate importante actualisationes de securitate.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
ia: Per favor claude e reaperi session pro completar le actualisation, perque il ha essite installate importante actualisationes de securitate.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
ia: Plus de un pacchetto corresponde:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
ia: Per favor, selige le pacchetto correcte:

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
ia: Pacchetto non trovate

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
ia: Nulle pacchetto ha essite trovate

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
ia: Expectava un nomine de pacchetto, ma obteneva un file. Tenta usar 'pkcon install-local %s'.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
ia: Iste instrumento non pote trovar necun pacchetto disponibile: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
ia: Iste instrumento non pote trovar le pacchetto installate: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
ia: Iste instrumento non pote trovar le pacchetto: %s

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
ia: Il non ha pacchettos requirente actualisation a versiones plus nove.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
ia: Iste instrumento non pote trovar tote le pacchettos: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
ia: Le demone se ha terminate anormalmente in le medio del transaction!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
ia: Interfacie de consola PackageKit

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
ia: Subcommandos:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
ia: Impossibile de obtener le tempore desde iste action era complete in le ultime vice

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
ia: Actualisationes preparate:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
ia: Le proxy non poteva esser activate

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
ia: Monstrar le version de programma e sortir

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
ia: Definir le filtro, per ex. installate

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
ia: Installar le pacchetto sin requesta de confirmation

note: TRANSLATORS: command line argument, do we just download or apply changes command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
ia: Preparar le transaction per solmente discargar le pacchettos

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
ia: Permitter de retrogradar pacchettos durante iste transaction

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
ia: Permitter de reinstallar pacchettos durante iste transaction

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
ia: Exequer le commando usante le capacitate disoccupate a anque minus de energia

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
ia: Imprimer al schermo un egresso legibile per machina in loco de usage de widgets animate
