PackageKit - en to ta translation catalogue (235 entries)

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
ta: பரிமாற்றம்

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
ta: கணினி நேரம்

en: False
ta: தவறு

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
ta: வெற்றியடைதல்

en: True
ta: சரி

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
ta: பங்கு

en: (seconds)
ta: (நொடிகள்)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
ta: இடைவெளி

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
ta: கட்டளை வரி

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
ta: பயனர் ஐடி

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
ta: பயனர் பெயர்

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
ta: உண்மையான பெயர்

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
ta: பாதிக்கப்பட்ட தொகுதிகள்:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
ta: பாதிக்கப்பட்ட தொகுதிகள்: ஒன்றுமில்லாத

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
ta: விநியோகம்

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
ta: வகை

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
ta: சுருக்கம்

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
ta: வகை

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
ta: பெற்றோர்

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
ta: பெயர்

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
ta: சின்னம்

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
ta: மேம்படுத்துதல் பற்றிய விவரங்கள்:

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
ta: மேம்படுத்தல்கள

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
ta: நீக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
ta: விற்பனையாளர்

note: TRANSLATORS: details about the update, the bugzilla URLs
en: Bugzilla
ta: பக்ஸிலா

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
ta: மறுதுவக்கு

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
ta: மேம்படுத்தப்பட்ட உரை

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
ta: மாற்றங்கள்

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
ta: நிலை

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
ta: வழங்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
ta: மேம்படுத்தப்பட்டது

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
ta: செயல்படுத்தப்பட்டது

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
ta: செயல்நீக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
ta: கணினிக்கு மறுதுவக்கம் தேவைப்படுகிறது:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
ta: அமர்வுக்கு மறுதுவக்கம் தேவைப்படுகிறது:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
ta: கணினிக்கு மறுதுவக்கம் (பாதுகாப்பு) தேவைப்படுகிறது:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
ta: அமர்வுக்கு மறுதுவக்கம் (பாதுகாப்பு) தேவைப்படுகிறது:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
ta: பயன்பாடிற்கு மறுதுவக்கம் தேவைப்படுகிறது:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
ta: தொகுப்பு விளக்கம்

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
ta: கோப்புகள் இல்லை

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
ta: தொகுப்பு கோப்புகள்

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
ta: சதவீதம்

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
ta: நிலை

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
ta: முடிவுகள்:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
ta: உட்புற பிழை

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
ta:  பரிமாற்றம் செயல்படவில்லை

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
ta: இந்த முறை மேம்படுத்தல்கள் கிடைக்கப் பெறவில்லை.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
ta: கணினியை மீண்டும் துவக்கி மேம்படுத்துதலை முடிக்கவும்.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
ta: வெளியேறிவிட்டு மற்றும் மேம்படுத்துதலை முடிக்க உள்நுழையவும்.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
ta: முக்கியமான மேம்படுத்தல்களை நிறுவ கணினியை மீண்டும் துவக்கி மேம்படுத்துதலை முடிக்கவும்.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
ta: முக்கியமான பாதுகாப்பு மேம்படுத்தல்களை நிறுவ வெளியேறிவிட்டு மற்றும் மேம்படுத்துதலை முடிக்க உள்நுழையவும்.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
ta: ஒன்றுக்கு மேற்பட்ட தொகுப்புகள் பொருந்துகிறது:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
ta: சரியான தொகுப்பினை தேர்ந்தெடுக்கவும்:

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
ta: இந்த கருவி இருக்கும் தொகுப்பை தேட முடியவில்லை: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
ta: இந்த கருவி நிறுவப்பட்ட தொகுப்பை தேட முடியவில்லை: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
ta: இந்த கருவி தொகுப்பை தேட முடியவில்லை: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
ta: இந்த கருவி அனைத்து தொகுப்புகளையும் தேட முடியவில்லை: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
ta: மத்திய பரிமாற்றத்தின் போது டோமோன் நொறுக்கப்பட்டது!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
ta: PackageKit பணியக முகப்பு

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
ta: துணைக்கட்டளைகள்:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
ta: இந்த செயல் கடைசியாக முடிவடையும் வரை நேரத்தை பெற்றிருப்பதில் தோல்வி

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
ta: நிகழ்ச்சி பதிப்பு மற்றும் வெளியேறுவதைக் காட்டு

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
ta: வடோப்பினை

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
ta: உறுதிபடுத்துவதை கேட்காமலே தொகுப்புகளை நிறுவு

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
ta: தனி பிணைய அலைவரிசை மற்றும் குறைந்த பவரைப் பயன்படுத்தி கட்டளையை இயக்கவும்

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
ta: உயிராக்க விட்ஜெட்டை பயன்படுத்துவதற்கு பதில் கணினி வாசிக்கும் வெளிப்பாடாக திரைக்கு அச்சிடு.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
ta: PackageKit தொடர்பு கொள்ள முடியவில்லை்வி.

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
ta: வடிப்பி குறிப்பிடுவது தவறானது

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
ta: ஒரு தேடும் வகை தேவைப்படுகிறது, எ.கா. பெயர்

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
ta: ஒரு தேடும் சொல் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
ta: தொகுப்பு பெயர் நிறுவ தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
ta: நிறுவ ஒரு கோப்புபெயர் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
ta: ஒரு வகை, விசை_ஐடி மற்றும் தொகுப்பு_ஐடி தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
ta: நீக்குவதற்கு ஒரு தொகுப்பு பெயர் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
ta: ஒரு இலக்கு அடைவு மற்றும் தொகுப்பு பெயர்கள் பதிவிறக்க தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
ta: அடைவு காணப்படவில்லை

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
ta: ஒரு உரிமம் எடுத்துகாட்டுபவர் (eula-id) தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
ta: தொகுப்பு பெயர் மறுதீர்வுக்கு தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
ta: நம்பகமான ஒரு பெயர் தேவைப்படுகிறது

en: A repo name, parameter and value are required
ta: ஒரு ரெபோ பெநர், அளவுரு மற்றும் மதிப்பு தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: The user specified an invalid action TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
ta: ஒரு சரியான திருப்பம் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
ta: ஒரு தொகுப்பு பெயர் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
ta: ஒரு தொகுப்பால் வழங்கப்படும் சரம் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
ta:  '%s' விருப்பம் துணைபுரியவில்லை

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
ta: கட்டளை தோல்வியுற்றது

en: Failed to get daemon state
ta: டீமான் நிலையை பெற முடியவில்லை

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
ta: PackageKit திரை

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
ta: கோப்பு பட்டியல்களை பதிவிறக்குகிறது (முடிக்க இதற்கு சில நேரம் எடுக்கலாம்)

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
ta: தொகுப்பு மேலாளர் பூட்டுக்கு காத்திருக்கிறது.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
ta: தொகுப்புகளின் பட்டியலை ஏற்றுகிறது

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
ta: கோப்பிற்காக தேடுவதில் தோல்வி

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
ta: கடண்டுபிடிப்பத்தில் தோல்வி:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
ta: தொகுப்புகளை நிறுவ முடியவில்லை

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
ta: ஒரே மாதிரியான கட்டளைகளாவன:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
ta: ஒரே மாதிரியான கட்டளையை இயக்கு:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
ta: ஒரே மாதிரியான கட்டளைகள்:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
ta: இயக்குவதற்கு ஒரு கட்டளையை தேர்ந்தெடு

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
ta: இந்த கோப்பில் தொகுப்பு வழங்குவது:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
ta: '%s' கட்டளை வழங்குவதற்கு '%s' தொகுப்பை நிறுவு?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
ta: இந்த கோப்பில் தொகுப்புகள் வழங்குவ:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
ta: சரியான தொகுப்புகள்:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
ta: நிறுவுவதற்கு ஒரு கோப்பினை தேர்ந்தெடு

en: Please enter a number from 1 to %i:
ta: 1 லிருந்து %i வரை எண்னை உள்ளீடவும் :

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
ta: தெரியாத நிலை

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
ta: துவக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
ta: வரிசைக்கு காத்திருக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
ta: இயங்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
ta: வினாயிடுகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
ta: தகவலை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
ta: தொகுப்புகளை நீக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
ta: தொகுப்புகளை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
ta: நிறுவப்பட்ட தொகுப்புகள்

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
ta: மென்பொருள் பட்டியலை புதுப்பிக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
ta: மேம்படுத்தல்களை நிறுவுகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
ta: தொகுப்புகளை துடைக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
ta: தொகுப்புகளை நீக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
ta: சார்புகளை தீர்க்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
ta: கையொப்பத்தை சரிபார்க்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
ta: மாற்றங்களை சோதிக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
ta: மாற்றங்களை சமர்ப்பிக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
ta: தரவுக்கு விண்ணப்பிக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
ta: முடிந்தது

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
ta: ரத்து செய்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
ta: தொகுபதிவக தகவலை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
ta: தொகுப்புகளின் பட்டியலை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
ta: கோப்பு பட்டியல்களை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
ta: தொகுப்புகளின் மாற்றங்களை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
ta: குழுக்களை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
ta: மேம்படுத்தல் தகவலை பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
ta: கோப்புகளை மறுபேக் செய்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
ta: கேஷை ஏற்றுகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
ta: பயன்பாடுகளை ஸ்கேன் செய்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
ta: தொகுப்புகளின் பட்டியலை உருவாக்குகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
ta: தொகுப்பு மேலாளர் பூட்டுக்கு காத்திருக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
ta: அங்கீகாரத்திற்கு காத்திருக்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
ta: இயங்கும் பயன்பாடுகளை மேம்படுத்துகிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
ta: பயனிலுள்ள பயன்பாடுகளை சரிபார்க்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
ta: பயனிலுள்ள நூலகங்களை சரிபார்க்கிறது

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
ta: கோப்புகளை நகலெடுக்கிறது

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ta: அனைத்து கோப்புகளுக்கான பிழைதிருத்த தகவலைக் காட்டு

en: Debugging Options
ta: பிழைதிருத்த விருபங்கள்

en: Show debugging options
ta: பிழைதிருத்த விருபங்களைக் காட்டு

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
ta: சாதாரணமானது

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
ta: இயல்பான

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
ta: முக்கியமானது

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
ta: பாதுகாப்பு

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
ta: மேம்படுத்தல்

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
ta: தடுக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
ta: நிறுவப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
ta: இருப்பவை

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
ta: பதிவிறக்குகிறது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
ta: மேம்படுத்துகிறது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
ta: நிறுவுகிறது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
ta: நீக்குகிறது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
ta: துடைக்கிறது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
ta: நீக்குகிறது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
ta: மீண்டும் நிநிறுவுகிற..

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
ta: பதிவிறக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
ta: நீக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
ta: துடைக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
ta: நீக்கப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
ta: மறு நிறுவப்பட்டது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
ta: தெரியாத பங்கு வகை

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
ta: சார்புகளை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
ta: மேம்படுத்தல் விவரங்களை பெறப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
ta: விவரங்களை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
ta: தேவைகளை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
ta: மேம்படுத்தல்களை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
ta: விவரங்களின் படி தேடுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
ta: கோப்பால் தேடுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
ta: குழுக்களை தேடுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
ta: பெயரால் தேடுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
ta: கோப்புகளை நிறுவுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
ta: கேஷை புதுப்பிக்கிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
ta: தொகுப்புகளை மேம்படுத்துகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
ta: ரத்து செய்கிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
ta: தொகுபதிவகங்களை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
ta: தரவை அமைக்கிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
ta: தீர்க்கிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
ta: கோப்பு பட்டியலை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
ta: கொடுக்கப்பட்டவற்றை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
ta: கையொப்பத்தை நிறுவுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
ta: தொகுப்புகளை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
ta: EULAவை ஏற்கிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
ta: மேம்படுத்தல்களை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
ta: வகைகளை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
ta: பரிமாற்றங்களை பெறுகிறது

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
ta: கையொப்பமிடாத மென்பொருளை நிறுவ அனுமதிக்கவா?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
ta: கையொப்பமிடப்படாத மென்பொருள் நிறுவப்படவில்லை.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
ta: மென்பொருள் மூல கையெழுத்து தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
ta: மென்பொருள் மூல பெயர்

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
ta: விசை URL

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
ta: விசை பயனர்

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
ta: விசை ஐடி

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
ta: விசை விரல் ரேகை

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
ta: விசை நேர முத்திரை

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
ta: நீங்கள் இந்த கையெமுத்து ஏற்றுக் கொள்கிறீர்களா ?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
ta: கையேழுத்து ஏற்றுக் கொள்ளப்படவில்லை.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
ta: இறுதியான பயனரின் உரிம ஒப்பந்தம் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
ta: ஒப்பந்தம்

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
ta: நீங்கள் இந்த ஒப்பந்தத்தை ஏற்றுக் கொள்கிறீர்களா?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
ta: இந்த ஒப்பந்தம் ஏற்றுக் கொள்ளப்படவில்லை.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
ta: ஊடக மாற்றம் தேவைப்படுகிறது

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
ta: ஊடக வகை

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
ta: ஊடக லேபிள்

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
ta: உரை

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
ta: சரியான ஊடகத்தை நுழைக்கவும்:

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
ta: சரியான ஊடகம் நுழைக்கப்படவில்லை.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
ta: பின்வரும் தொகுப்புகளை நீக்கப்பட வேண்டியவை:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
ta: பின்வரும் தொகுப்புகளை நிறுவப்பட வேண்டியவை:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
ta: பின்வரும் தொகுப்புகள் மேம்படுத்த வேண்டியவை:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
ta: பின்வரும் தொகுப்புகளை மீண்டும் நிறுவப்பட வேண்டியவை:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
ta: பின்வரும் தொகுப்புகளை தரமிறக்க வேண்டியவை:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
ta: மாற்றங்களுடன் தொடர வேண்டுமா?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
ta: பரிமாற்றம் செயல்படவில்லை.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
ta: வெளி வேலைகளை ரத்துசெய்

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
ta: உங்களால் துவங்கப்படாத பணியை ரத்துச் செய்ய அங்கீகாரம் தேவைப்படுகிறது

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
ta: பையெமுத்திடப்பட்ட தொகுப்பை நிறுவு

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
ta: நம்பமுடியாத  உள்ளமை கோப்பினை நிறுவு

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
ta: EULAவை ஏற்கிறது

en: Authentication is required to accept a EULA
ta: EULAவை ஏற்பதற்கு அங்கீகாரம் தேவைப்படுகிறது

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
ta: தொகுப்பினை நீக்கு

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
ta: பிராக்ஸி பிணையத்தைஅமை

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
ta: பயன்படுத்த வேண்டிய தொகுப்பிடுதல் பின்தளம், எ.கா டம்மி

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
ta: வெற்று நேரங்காட்டியை செயல்நீக்கு

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
ta: பதிப்பு மற்றும் வெளியேறுவதைக் காட்டு

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ta: ஒரு சிறிய தாமதத்திற்கு பின் வெளியேறு

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ta: வெளியேறிய பின் எந்திரம் ஏற்றப்பட்டது

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
ta: PackageKit சேவை

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
ta: இந்த மென்பொருள் ஒரு நம்பப்பட்ட மூலத்திலிருந்து இல்லை.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ta: இதை பாதுகாக்க நீங்கள் ஏதாவது செய்யும் வரை இந்த தொகுப்பை மேம்படுத்த முடியாது.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
ta: இதை பாதுகாக்க நீங்கள் ஏதாவது செய்யும் வரை இந்த தொகுப்பை மேம்படுத்த முடியாது.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ta: இதை பாதுகாக்க நீங்கள் ஏதாவது செய்யும் வரை இந்த தொகுப்பை நிறுவ முடியாது.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
ta: இதை பாதுகாக்க நீங்கள் ஏதாவது செய்யும் வரை இந்த தொகுப்புகளை நிறுவ முடியாது.
