PackageKit - en to pt translation catalogue (319 entries)

en: Config file was not found.
pt: O ficheiro de configuração não foi encontrado.

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
pt: Falha ao carregar o ficheiro de configuração: %s

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
pt: A instalar atualizações

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
pt: A instalar atualizações

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
pt: A reiniciar após instalar atualizações

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
pt: A encerrar após a instalação das atualizações...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
pt: A instalar atualizações; isto pode demorar um pouco...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
pt: A instalar atualizações; pode levar um tempo...

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
pt: Transação

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
pt: Hora do sistema

en: False
pt: Falso

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
pt: Sucesso

en: True
pt: Verdadeiro

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
pt: Função

en: (seconds)
pt: (segundos)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
pt: Duração

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
pt: Linha de comando

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
pt: ID de utilizador

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
pt: Nome do utilizador

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
pt: Nome real

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
pt: Pacotes afetados

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
pt: Pacotes afetados: nenhum

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
pt: Distribuição

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
pt: Tipo

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
pt: Resumo

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
pt: Categori­a

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
pt: Mãe

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
pt: Nome

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
pt: Ícone

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
pt: Detalhes acerca da atualização:

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
pt: Pacote

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
pt: Atualizações

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
pt: Torna obsoleto

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
pt: Fabricante

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
pt: Reiniciar

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
pt: Atualizar texto

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
pt: Alterações

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
pt: Estado

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
pt: Emitido

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
pt: Atualizado

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
pt: Ativado

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
pt: Inativo

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
pt: Reinicialização do sistema requerida por:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
pt: Reinicialização da sessão requerida:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
pt: Reinicialização do sistema (segurança) requerida por:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
pt: Reinicialização da sessão (segurança) requerida:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
pt: Reinicialização da aplicação requerida por:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
pt: Descrição do pacote

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
pt: Sem ficheiros

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
pt: Ficheiros do pacote

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
pt: Percentagem

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
pt: Estado

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
pt: Resultados:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
pt: Erro fatal

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
pt: Não há pacotes para atualizar.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
pt: A transação falhou

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
pt: Não há atualizações disponíveis neste momento.

en: There are no upgrades available at this time.
pt: Não há atualizações disponíveis neste momento.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
pt: Por favor, reinicie o computador para completar a atualização.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
pt: Por favor, termine e volte a iniciar a sessão para completar a atualização.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
pt: Por favor, reinicie o computador para completar a atualização, pois foram instaladas importantes atualizações de segurança.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
pt: Por favor, termine e volte a iniciar a sessão para completar a atualização, pois foram instaladas importantes atualizações de segurança.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
pt: Mais do que um pacote corresponde:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
pt: Por favor, escolha o pacote correto:

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
pt: Pacote não encontrado

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
pt: Nenhum pacote encontrado

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
pt: Esperado nome de pacote, recebido nome de ficheiro. Alternativamente, tente utilizar "pkcon install-local %s".

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
pt: Esta ferramenta não conseguiu encontrar nenhum pacote disponível: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
pt: Esta ferramenta não encontrou nenhum pacote disponível.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
pt: Os pacotes seleccionados já podem ser instalados.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
pt: Esta ferramenta não conseguiu encontrar o pacote instalado: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
pt: Esta ferramenta não conseguiu encontrar o pacote: %s

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
pt: Sem pacotes a precisar de atualização para novas versões.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
pt: Esta ferramenta não conseguiu encontrar todos os pacotes: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
pt: O daemon morreu a meio de uma transação!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
pt: Consola do PackageKit

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
pt: Sub-comandos:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
pt: Não foi possível obter a hora da última vez que esta ação foi concluída

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
pt: Tempo desde

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
pt: Atualizações preparadas:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
pt: Não foi possível definir o proxy

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
pt: Mostrar a versão da aplicação e terminar

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
pt: Configurar o filtro, exemplo, instalado

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
pt: Instalar os pacotes sem pedir confirmação

note: TRANSLATORS: command line argument, do we just download or apply changes command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
pt: Preparar a transação só transferindo os pacotes

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
pt: Permitir que os pacotes sejam desatualizados durante a transação

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
pt: Permitir aue os pacotes sejam reinstalados durante a transação

en: Automatically remove unused dependencies
pt: Remover automaticamente dependências não usadas

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
pt: Executar o comando usando períodos de inatividade da rede e também usando menos energia

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
pt: Escrever no ecrã o resultado legível, ao invés de utilizar objetos animados

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
pt: A duração máxima da cache de metadados (em segundos). Utilize -1 para utilizar apenas a cache, 1 para recarregar a cache.

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
pt: Permitir que pacotes sem confiança sejam instalados.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
pt: Falha ao processar a linha de comando

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
pt: Falhou o contato com o PackageKit

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
pt: O filtro especificado era inválido

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
pt: Um tipo de procura é necessário. Por exemplo, nome

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
pt: Um termo de procura é necessário

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
pt: É necessário indicar um nome de pacote a instalar

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
pt: É necessário um nome de ficheiro a instalar

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
pt: São necessários um tipo, id de chave e id de pacote

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
pt: É necessário um nome de pacote para remover

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
pt: São necessários uma pasta de destino e os nomes dos pacotes a transferir

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
pt: Pasta não encontrada

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
pt: É necessário um identificador de licença (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
pt: É necessário indicar um nome de pacote

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
pt: É necessário um nome de repositório

en: A repo name, parameter and value are required
pt: É necessário indicar um repositório, parâmetro e valor

en: A repo id and autoremove required
pt: É necessário um nome de repositório e autoremove

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
pt: É necessária uma ação, por exemplo "update-packages"

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
pt: É necessária uma função correta

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
pt: É necessário um nome de pacote

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
pt: É necessário especificar a cadeia que define o que o pacote disponibiliza

en: A filename is required
pt: É necessário um nome de ficheiro

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
pt: Descrição

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
pt: Autor

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
pt: Tem de especificar pelo menos um ficheiro a criar

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
pt: O ficheiro já existe: %s

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
pt: A opção "%s" não é suportada

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
pt: Comando falhou

en: Failed to get daemon state
pt: Falha ao obter o estado do daemon

en: Failed to get properties
pt: Falha ao obter as propriedades

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
pt: Monitor do PackageKit

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
pt: A transferir detalhes acerca das fontes do programa.

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
pt: A transferir lista de ficheiros (isto pode demorar algum tempo para concluir).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
pt: A esperar pelo bloqueio do gestor de pacotes.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
pt: A carregar lista de pacotes.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
pt: Falha ao obter a lista de ficheiros

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
pt: Impossível iniciar:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
pt: Falhou a instalação dos pacotes

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
pt: comando não encontrado

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
pt: Comando semelhante é:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
pt: Executar um comando semelhante:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
pt: Comandos semelhantes são:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
pt: Por favor, escolha um comando para executar

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
pt: O pacote que fornece este ficheiro é o:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
pt: Instalar pacote "%s" para disponibilizar comando "%s"?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
pt: Os pacotes que disponibilizam este ficheiro são:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
pt: Pacotes adequados são:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
pt: Por favor, escolha um pacote para instalar

en: User aborted selection
pt: O utilizador abortou a seleção

en: Please enter a number from 1 to %i:
pt: Por favor insira um número de 1 a %i:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
pt: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
pt: A iniciar

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
pt: A aguardar na fila

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
pt: A executar

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
pt: A consultar

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
pt: A obter informação

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
pt: A remover pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
pt: A transferir pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
pt: A instalar pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
pt: A atualizar a lista de software

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
pt: A instalar atualizações

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
pt: A limpar pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
pt: A tornar pacotes obsoletos

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
pt: A resolver dependências

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
pt: A verificar assinaturas

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
pt: A testar alterações

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
pt: A aplicar alterações

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
pt: A pedir dados

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
pt: Terminado

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
pt: A cancelar

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
pt: A transferir informação dos repositórios

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
pt: A transferir lista de pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
pt: A transferir listas de ficheiros

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
pt: A transferir listas de alterações

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
pt: A transferir grupos

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
pt: A transferir informações de atualizações

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
pt: A empacotar ficheiros novamente

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
pt: A carregar cache

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
pt: A analisar aplicações

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
pt: A gerar lista de pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
pt: A esperar pelo bloqueio do gestor de pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
pt: À espera de autenticação

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
pt: A atualizar aplicações em execução

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
pt: A verificar aplicações em uso

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
pt: A verificar bibliotecas em uso

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
pt: A copiar ficheiros

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
pt: A executar ligações

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pt: Mostrar informação de depuração para todos os ficheiros

en: Debugging Options
pt: Opções de depuração

en: Show debugging options
pt: Mostrar opções de depuração

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
pt: Importante

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
pt: Segurança

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
pt: Correção de erro

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
pt: Melhoramentos

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
pt: Bloqueado

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
pt: Instalado

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
pt: Disponível

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
pt: Indisponível

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
pt: A transferir

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
pt: A atualizar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
pt: A instalar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
pt: A remover

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
pt: A limpar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
pt: A tornar obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
pt: A reinstalar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
pt: Transferido

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
pt: Removido

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
pt: Limpo

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
pt: Obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
pt: Reinstalado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
pt: Tipo de função desconhecida

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
pt: A obter dependências

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
pt: A obter detalhes da atualização

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
pt: A obter detalhes

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
pt: A obter necessários

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
pt: A obter atualizações

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
pt: A procurar detalhes

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
pt: A procurar por ficheiro

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
pt: A procurar por grupos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
pt: A procurar por nome

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
pt: A instalar ficheiros

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
pt: A atualizar a cache

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
pt: A atualizar pacotes

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
pt: A cancelar

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
pt: A obter repositórios

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
pt: Modificar fontes

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
pt: A definir dados

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
pt: A ativar repositórios

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
pt: A resolver

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
pt: A obter a lista de ficheiros

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
pt: A obter a lista de disponibilizações

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
pt: A instalar assinatura

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
pt: A obter pacotes

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
pt: A aceitar EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
pt: A obter atualizações

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
pt: A obter categorias

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
pt: A obter transações

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
pt: Obter atualizações

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
pt: Deseja permitir a instalação de programas não assinados?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
pt: Os programas não assinados não serão instalados.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
pt: A assinatura do repositório é necessária

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
pt: O nome da origem do programa

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
pt: URL chave

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
pt: Utilizador chave

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
pt: ID da chave

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
pt: Impressão digital da chave

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
pt: Carimbo da chave

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
pt: Aceita esta assinatura?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
pt: A assinatura não foi aceite.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
pt: O acordo de licenciamento com o utilizador final é necessário

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
pt: Acordo

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
pt: Aceita este acordo?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
pt: O acordo não foi aceite.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
pt: É necessário mudar o suporte

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
pt: Tipo de suporte

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
pt: Etiqueta do suporte

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
pt: Texto

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
pt: Por favor, insira o suporte correto

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
pt: Não foi inserido o suporte correto.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
pt: Os seguintes pacotes precisam de ser removidos:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
pt: Os seguintes pacotes precisam de ser instalados:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
pt: Os seguintes pacotes precisam de ser atualizados:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
pt: Os seguintes pacotes precisam de ser reinstalados:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
pt: Os seguintes pacotes precisam de ser desatualizados:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
pt: Os seguintes pacotes precisam de ser obsoletos:

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
pt: Os seguites pacotes não são de confiança:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
pt: Continuar com as alterações?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
pt: A transação não prosseguiu.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
pt: Cancelar tarefa externa

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
pt: Autenticação é necessária para cancelar uma tarefa que não foi iniciada por si

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
pt: Instalar pacote assinado

en: Authentication is required to install software
pt: Autenticação é necessária para instalar programas

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
pt: Instalar ficheiro local não confiável

en: Authentication is required to install untrusted software
pt: Autenticação é necessária para instalar um pacote não confiável

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
pt: Instalar novamente pacote já instalado

en: Authentication is required to reinstall software
pt: Autenticação é necessária para reinstalar programas

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
pt: Instalar versão anterior de pacote instalado

en: Authentication is required to downgrade software
pt: Autenticação é necessária para desatualizar pacotes

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
pt: Confiar numa chave usada para assinar pacotes

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
pt: Autenticação é necessária para considerar segura uma chave utilizada para assinar pacotes

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
pt: Aceitar EULA

en: Authentication is required to accept a EULA
pt: Autenticação é necessária para aceitar a EULA

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
pt: Remover pacote

en: Authentication is required to remove software
pt: Autenticação é necessária para remover pacotes

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
pt: Atualizar pacotes

en: Authentication is required to update software
pt: Autenticação é necessária para atualizar pacotes

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
pt: Alterar parâmetros da fonte de aplicação

en: Authentication is required to change software repository parameters
pt: Autenticação é necessária para alterar parâmetros da fonte de aplicação

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
pt: Atualizar fontes do sistema

en: Authentication is required to refresh the system repositories
pt: Autenticação é necessária para atualizar as fontes do sistema

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
pt: Configurar o proxy da rede

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
pt: Autenticação é necessária para configurar o proxy de rede utilizado para transferir pacotes

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
pt: Atualizar o sistema

en: Authentication is required to upgrade the operating system
pt: Autenticação é necessária para atualizar o sistema operativo

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
pt: Reparar o sistema

en: Authentication is required to repair the installed software
pt: Autenticação é necessária para reparar os programas instalados

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
pt: Acionar atualizações offline

en: Authentication is required to trigger offline updates
pt: Autenticação é necessária para acionar atualizações offline

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
pt: Limpar mensagem de atualização offline

en: Authentication is required to clear the offline updates message
pt: Autenticação é necessária para limpar a mensagem de atualizações offline

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pt: Aliás de %s

en: Command not found, valid commands are:
pt: Comando não encontrado, comandos válidos são:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
pt: Motor de pacotes a utilizar, i.e., yum, apt

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
pt: Atualizar a cache

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
pt: Atualizar a cache (forçado)

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
pt: Procurar por nomes

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
pt: Procurar detalhes

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
pt: Procurar por ficheiros

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
pt: Instalar pacote

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
pt: Definir opções do repositório

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
pt: Falha ao processar argumentos

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
pt: Falha ao carregar ficheiro de configuração

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
pt: Falha ao carregar o motor

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
pt: Falha ao descarregar o motor

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
pt: Desativar o temporizador de inatividade

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
pt: Mostrar a versão e sair

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
pt: Sair depois de uma pequena pausa

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
pt: Terminar depois do motor ter carregado

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
pt: Não limpar o ambiente ao iniciar

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
pt: Serviço PackageKit

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
pt: Falha ao resolver automaticamente: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
pt: Falha ao carregar o backend: %s

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
pt: O programa não é de uma origem de confiança.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
pt: Não atualize este pacote a não ser que tenha a certeza que é seguro fazê-lo.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
pt: Não atualize estes pacotes a não ser que tenha a certeza que é seguro fazê-lo.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
pt: Não instale este pacote a não ser que tenha a certeza que é seguro fazê-lo.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
pt: Não instale estes pacotes a não ser que tenha a certeza que é seguro fazê-lo.
