PackageKit - en to ru translation catalogue (322 entries)

en: Config file was not found.
ru: Конфигурационный файл не найден.

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
ru: Не удалось загрузить конфигурационный файл: %s

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
ru: Установка обновления системы

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
ru: Установка обновлений

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
ru: Перезагрузка после установки обновлений…

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
ru: Выключение после установки обновлений…

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
ru: Установка обновлений. Это может занять некоторое время…

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
ru: Установка обновления системы. Это может занять некоторое время…

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
ru: Транзакция

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
ru: Системное время

en: False
ru: Нет

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
ru: Успешно

en: True
ru: Да

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
ru: Роль

en: (seconds)
ru: (секунды)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
ru: Продолжительность

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
ru: Командная строка

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
ru: Имя пользователя

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
ru: Настоящее имя

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
ru: Затронутые пакеты:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
ru: Затронутые пакеты: нет

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
ru: Дистрибутив

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
ru: Тип

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
ru: Сводка

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
ru: Категория

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
ru: Идентификатор

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
ru: Родительская группа

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
ru: Значок

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
ru: Подробности об обновлении:

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
ru: Пакет

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
ru: Обновляет

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
ru: Объявляет устаревшим

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
ru: Поставщик

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
ru: Перезапуск

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
ru: Текст обновления

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
ru: Изменения

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
ru: Состояние

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
ru: Выпущено

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
ru: Обновлено

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
ru: Включён

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
ru: Выключен

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
ru: Пакет, требующий перезапуска системы:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
ru: Пакет, требующий перезапуска сеанса:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
ru: Пакет, требующий перезапуска системы (безопасность):

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
ru: Пакет, требующий перезапуска сеанса (безопасность):

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
ru: Пакет, требующий перезапуска приложения:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
ru: Описание пакета

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
ru: Нет файлов

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
ru: Файлы пакета

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
ru: Процент

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
ru: Состояние

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
ru: Результаты:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
ru: Неисправимая ошибка

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
ru: Нет пакетов для обновления.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
ru: Транзакция завершилась с ошибкой

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
ru: В данный момент обновления отсутствуют.

en: There are no upgrades available at this time.
ru: В данный момент обновления отсутствуют.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
ru: Перезагрузите компьютер для завершения обновления.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
ru: Выйдите из системы и войдите в неё снова, чтобы завершить обновление.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
ru: Установлены важные обновления по безопасности, перезагрузите компьютер для завершения обновления.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
ru: Установлены важные обновления безопасности, выйдите из системы и войдите в неё снова.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
ru: Найдено несколько подходящих пакетов

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
ru: Выберите корректный пакет:

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
ru: Пакет не найден

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
ru: Пакеты не найдены

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
ru: Ожидалось имя пакета, а получено имя файла. Попробуйте команду «pkcon install-local %s».

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
ru: Этот инструмент не нашёл ни одного доступного пакета: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
ru: Этому инструменту не удалось найти ни одного доступного пакета.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
ru: Выбранные пакеты могут быть уже установлены.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
ru: Этот инструмент не нашёл ни одного установленного пакета: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
ru: Этот инструмент не нашёл пакет: %s

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
ru: Нет пакетов, требующих обновлений до последних версий.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
ru: Этот инструмент не нашёл всех пакетов: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
ru: Служба аварийно завершилась во время выполнения транзакции!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
ru: Консольный интерфейс PackageKit

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
ru: Подкоманды:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
ru: Не удалось получить информацию о том, как давно было совершено это действие

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
ru: Прошло времени

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
ru: Подготовленные обновления:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
ru: Не удалось установить параметры прокси-сервера

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
ru: Показать версию программы и выйти

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
ru: Задать фильтр, например «installed»

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
ru: Установить пакеты без подтверждения

note: TRANSLATORS: command line argument, do we just download or apply changes command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
ru: Выполнить транзакцию, только загрузив пакеты

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
ru: Разрешить понижение версий пакетов во время транзакции

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
ru: Разрешить переустановку пакетов во время транзакции

en: Automatically remove unused dependencies
ru: Автоматически удалять неиспользуемые зависимости

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
ru: Выполнить команду, используя простои в сетевом трафике, и при меньших затратах энергии

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
ru: Вывести на экран в простом формате без анимации элементов

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
ru: Максимальный возраст кэша метаданных (в секундах). Значение -1 для использования только кэшированных данных; значение 1 - перезагрузка кэша.

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
ru: Разрешить установку пакетов из ненадёжных источников.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
ru: Не удалось разобрать аргументы командной строки

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
ru: Не удалось соединиться с PackageKit

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
ru: Указан неправильный фильтр

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
ru: Укажите тип поиска, например «name»

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
ru: Укажите поисковое слово

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
ru: Укажите название устанавливаемого пакета

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
ru: Укажите имя файла для установки

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
ru: Укажите тип, key_id и package_id

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
ru: Укажите название удаляемого пакета

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
ru: Укажите целевой каталог и названия пакетов для загрузки

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
ru: Каталог не найден

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
ru: Укажите идентификатор лицензии (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
ru: Укажите название пакета, для которого выполнить сопоставление

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
ru: Укажите название репозитория

en: A repo name, parameter and value are required
ru: Укажите название репозитория, параметр и значение

en: A repo id and autoremove required
ru: Укажите идентификатор репозитория и autoremove

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
ru: Укажите действие, например «update-packages»

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
ru: Укажите корректную роль

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
ru: Укажите название пакета

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
ru: Укажите строку с предоставляемыми возможностями

en: A filename is required
ru: Укажите имя файла

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
ru: Описание

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
ru: Автор

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
ru: Необходимо указать создаваемый файл со списком

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
ru: Файл уже существует: %s

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
ru: Параметр «%s» не поддерживается

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
ru: Команда завершилась с ошибкой

en: Failed to get daemon state
ru: Не удалось получить состояние службы

en: Failed to get properties
ru: Не удалось получить свойства

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
ru: Монитор PackageKit

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
ru: Загрузка подробностей об репозиториях приложений.

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
ru: Загрузка списков файлов (это может занять некоторое время).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
ru: Ожидание разблокировки менеджера пакетов.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
ru: Загрузка списка пакетов.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
ru: Ошибка при поиске файла

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
ru: Не удалось получить список файлов

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
ru: Не удалось запустить:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
ru: Не удалось установить пакеты

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
ru: команда не найдена

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
ru: Аналогичная команда:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
ru: Выполните аналогичную команду:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
ru: Аналогичные команды:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
ru: Выберите команду для запуска

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
ru: Пакет, предоставляющий этот файл:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
ru: Установить пакет «%s», предоставляющий команду «%s»?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
ru: Пакеты, предоставляющие этот файл:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
ru: Подходящие пакеты:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
ru: Выберите пакет для установки

en: User aborted selection
ru: Выбор прерван пользователем

en: Please enter a number from 1 to %i:
ru: Введите число от 1 до %i:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
ru: Неизвестное состояние

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
ru: Запуск

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
ru: Ожидание в очереди

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
ru: Выполнение

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
ru: Запрос

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
ru: Получение информации

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
ru: Удаление пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
ru: Загрузка пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
ru: Установка пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
ru: Обновление списка приложений

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
ru: Установка обновлений

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
ru: Очистка пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
ru: Устаревание пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
ru: Разрешение зависимостей

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
ru: Проверка подписей

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
ru: Проверка изменений

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
ru: Применение изменений

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
ru: Запрос данных

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
ru: Завершено

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
ru: Отмена

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
ru: Загрузка информации о репозитории

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
ru: Загрузка списка пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
ru: Загрузка списков файлов

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
ru: Загрузка списков изменений

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
ru: Загрузка групп

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
ru: Загрузка информации об обновлении

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
ru: Переупаковка файлов

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
ru: Загрузка кэша

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
ru: Сканирование приложений

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
ru: Создание списков пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
ru: Ожидание разблокировки менеджера пакетов

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
ru: Ожидание аутентификации

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
ru: Обновление запущенных приложений

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
ru: Проверка используемых приложений

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
ru: Проверка используемых библиотек

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
ru: Копирование файлов

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
ru: Запуск обработчиков

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ru: Показывать отладочную информацию для всех файлов

en: Debugging Options
ru: Параметры отладки

en: Show debugging options
ru: Показать параметры отладки

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
ru: Незначительное

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
ru: Обычное

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
ru: Важное

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
ru: Безопасность

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
ru: Исправление ошибок

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
ru: Улучшение

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
ru: Заблокированное

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
ru: Установлен

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
ru: Доступен

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
ru: Не доступен

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
ru: Загрузка

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
ru: Обновление

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
ru: Установка

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
ru: Удаление

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
ru: Очистка

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
ru: Устаревание

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
ru: Переустановка

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
ru: Загружен

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
ru: Удалён

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
ru: Очищен

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
ru: Устарел

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
ru: Переустановлен

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
ru: Неизвестный тип роли

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
ru: Получение зависимостей

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
ru: Получение подробностей об обновлении

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
ru: Получение подробностей

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
ru: Получение требований

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
ru: Получение обновлений

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
ru: Поиск по подробной информации

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
ru: Поиск по файлу

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
ru: Поиск по группам

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
ru: Поиск по названию

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
ru: Установка файлов

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
ru: Обновление кэша

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
ru: Обновление пакетов

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
ru: Отмена

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
ru: Получение репозиториев

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
ru: Изменение репозитория

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
ru: Установка данных

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
ru: Удаление репозитория

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
ru: Сопоставление

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
ru: Получение списка файлов

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
ru: Получение возможностей

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
ru: Установка подписи

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
ru: Получение пакетов

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
ru: Принятие EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
ru: Получение обновлений

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
ru: Получение категорий

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
ru: Получение транзакций

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
ru: Получение обновлений системы

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
ru: Разрешить установку приложений без подписи?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
ru: Приложения без подписи установлены не будет.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
ru: Необходима подпись источника приложений

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
ru: Название источника приложений

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
ru: URL ключа

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
ru: Пользователь ключа

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
ru: Идентификатор ключа

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
ru: Отпечаток ключа

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
ru: Время создания ключа

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
ru: Принять эту подпись?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
ru: Подпись не была принята.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
ru: Необходимо принять пользовательское соглашение

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
ru: Соглашение

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
ru: Принять это соглашение?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
ru: Соглашение не было принято.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
ru: Требуется сменить носитель

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
ru: Тип носителя

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
ru: Метка носителя

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
ru: Текст

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
ru: Вставьте нужный носитель

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
ru: Нужный носитель не был вставлен.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
ru: Следующие пакеты должны быть удалены:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
ru: Следующие пакеты должны быть установлены:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
ru: Следующие пакеты должны быть обновлены:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
ru: Следующие пакеты должны быть переустановлены:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
ru: Следующие пакеты должны быть понижены в версиях:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
ru: Следующие пакеты должны выйти из употребления:

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
ru: Следующие пакеты получены из ненадёжных источников:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
ru: Продолжить с этими изменениями?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
ru: Транзакция не была продолжена.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
ru: Отменить внешнюю задачу

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
ru: Для отмены задачи, запущенной не вами, требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
ru: Установить подписанный пакет

en: Authentication is required to install software
ru: Для установки приложений требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
ru: Установить локальный файл из ненадёжных источниов

en: Authentication is required to install untrusted software
ru: Для установки приложений из ненадёжных источников требуется аутентификация

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
ru: Установить уже установленный пакет снова

en: Authentication is required to reinstall software
ru: Для переустановки приложений требуется аутентификация

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
ru: Установить более старую версию уже установленного пакета

en: Authentication is required to downgrade software
ru: Для понижения версии приложений требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
ru: Доверять ключу, используемому для подписи приложений

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
ru: Для признания ключа, используемого для подписи приложений как надёжного, требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
ru: Примите EULA

en: Authentication is required to accept a EULA
ru: Для принятия EULA необходима аутентификация

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
ru: Удалить пакет

en: Authentication is required to remove software
ru: Для удаления приложений требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
ru: Обновление приложений

en: Authentication is required to update software
ru: Для обновления приложений требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
ru: Изменить параметры репозитория приложений

en: Authentication is required to change software repository parameters
ru: Для изменения параметров репозитория приложений необходима аутентификация

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
ru: Обновить системные репозитории

en: Authentication is required to refresh the system repositories
ru: Для обновления системных репозиториев необходима аутентификация

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
ru: Указать прокси-сервер

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
ru: Для настройки прокси-сервера, используемого для загрузки приложений, необходима аутентификация

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
ru: Обновление системы

en: Authentication is required to upgrade the operating system
ru: Для обновления операционной системы требуется аутентификация

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
ru: Восстановить систему

en: Authentication is required to repair the installed software
ru: Для восстановления установленных приложений необходима аутентификация

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
ru: Запустить автономные обновления

en: Authentication is required to trigger offline updates
ru: Для запуска автономных обновлений необходима аутентификация

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
ru: Очистить сообщение автономного обновления

en: Authentication is required to clear the offline updates message
ru: Для очистки сообщения автономных обновлений необходима аутентификация

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
ru: Псевдоним для %s

en: Command not found, valid commands are:
ru: Команда не найдена, корректные команды:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
ru: Используемый движок пакетной системы, например «dummy»

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
ru: Обновить кэш

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
ru: Обновить кэш (принудительно)

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
ru: Поиск по названиям

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
ru: Поиск по подробной информации

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
ru: Поиск по файлам

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
ru: Установить пакет

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
ru: Указать параметры репозитория

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ru: Не удалось разобрать аргументы

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
ru: Не удалось загрузить конфигурационный файл

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
ru: Не удалось загрузить движок

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
ru: Не удалось выгрузить движок

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
ru: Отключить таймер бездействия

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
ru: Показать версию и выйти

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ru: Выйти после небольшой задержки

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ru: Выйти после загрузки движка

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
ru: Не очищать переменные среды при запуске

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
ru: Служба PackageKit

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
ru: Не удалось разрешить auto: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
ru: Не удалось загрузить движок: %s

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
ru: Приложения из ненадёжного источника.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ru: Не обновляйте этот пакет, если не уверены в том, что это безопасно.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
ru: Не обновляйте эти пакеты, если не уверены в том, что это безопасно.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ru: Не устанавливайте этот пакет, если не уверены в том, что это безопасно.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
ru: Не устанавливайте эти пакеты, если не уверены в том, что это безопасно.
