PackageKit - en to id translation catalogue (471 entries)

en: Config file was not found.
id: Berkas konfig tidak ditemukan.

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message
en: Failed to load config file: %s
id: Gagal memuat berkas konfig: %s

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing system upgrades
en: Installing System Upgrade
id: Sedang Memasang Peningkatan Sistem

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
id: Sedang Memasang Pemutakhiran

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
id: Sedang boot ulang setelah memasang pemutakhiran...

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
id: Mematikan sistem usai pemutakhiran...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
id: Memasang pemutakhiran, ini bisa makan waktu...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline system upgrade
en: Installing system upgrade; this could take a while...
id: Memasang peningkatan sistem, ini bisa makan waktu...

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
id: Transaksi

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
id: Waktu sistem

en: False
id: Salah

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
id: Berhasil

en: True
id: Benar

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
id: Peran

en: (seconds)
id: (detik)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
id: Durasi

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
id: Nama Sebenarnya

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
id: Paket yang berkaitan:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
id: Terpengaruh paket: Tidak ada

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
id: Distribusi

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
id: Jenis

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
id: Ringkasan

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
id: Kategori

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
id: Induk

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
id: Nama

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
id: Ikon

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
id: Rincian tentang update:

note: TRANSLATORS: details about the update, package name and version TRANSLATORS: the package that is being processed TRANSLATORS: the package that is not signed by a known key TRANSLATORS: the package name that was trying to be installed
en: Package
id: Paket

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
id: Update

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
id: Non-aktif

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
id: Teks update

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
id: Perubahan

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
id: Menyatakan

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
id: Diterbitkan

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
id: Diperbarui

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
id: Diaktifkan

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
id: Restart sistem yang diperlukan oleh:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
id: Sesi restart diperlukan:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
id: Sistem restart (keamanan) yang diperlukan oleh:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
id: Session restart (keamanan) yang diperlukan:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
id: Restart aplikasi yang diperlukan oleh:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
id: Deskripsi paket

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
id: Tidak ada file

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
id: Berkas paket

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
id: Persentase

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
id: Hasil:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
id: Kesalahan fatal

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
id: Tak ada paket untuk dimutakhirkan.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
id: Transaksi gagal

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
id: Tidak ada pembaruan tersedia saat ini.

en: There are no upgrades available at this time.
id: Tidak ada peningkatan tersedia saat ini.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
id: Silakan restart komputer untuk menyelesaikan pembaruan.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
id: Silakan logout dan login untuk menyelesaikan pembaruan.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
id: Silakan restart komputer untuk menyelesaikan pembaruan karena pembaruan penting untuk keamanan telah diinstal.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
id: Silakan logout dan login untuk menyelesaikan pembaruan karena pembaruan penting untuk keamanan telah diinstal.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
id: Lebih dari satu paket cocok:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
id: Silakan pilih paket yang benar:

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
id: Paket tak ditemukan

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
id: Tak ada paket yang ditemukan

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
id: Mengharapkan nama paket, malah memperoleh berkas. Coba gunakan 'pkcon install-lokal %s' sebagai gantinya.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
id: Alat ini tidak dapat menemukan paket yang tersedia: %s

note: TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: This tool could not find any available package.
id: Alat ini tidak dapat menemukan paket yang tersedia.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation, it may already be installed.
en: The selected packages may already be installed.
id: Paket yang dipilih mungkin sudah terpasang.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
id: Alat ini tidak dapat menemukan paket yang tersedia: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
id: Alat ini tidak bisa menemukan paket: %s

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
id: Tak ada paket yang memerlukan pemutakhiran ke versi yang lebih baru.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
id: Alat ini tidak bisa menemukan semua paket: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
id: Daemon crash pada pertengahan transaksi!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
id: Antarmuka Konsol PackageKit

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
id: Sub perintah:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
id: Gagal mendapatkan waktu sejak tindakan ini terakhir diselesaikan

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
id: Waktu sejak

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
id: Pemutakhiran yang disiapkan:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
id: Proksi tak dapat ditata

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
id: Tampilkan versi program dan keluar

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
id: Set filter, misalnya diinstal

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
id: Instal paket tanpa meminta konfirmasi

note: TRANSLATORS: command line argument, do we just download or apply changes command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
id: Siapkan transaksi dengan hanya mengunduh paket

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
id: Izinkan paket dituruntingkatkan selama transaksi

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
id: Izinkan paket dipasang ulang selama transaksi

en: Automatically remove unused dependencies
id: Secara otomatis hapus dependensi yang tidak dipakai

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
id: Jalankan perintah menggunakan bandwidth menganggur jaringan dan juga menggunakan daya yang lebih kecil

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
id: Cetak ke layar output mesin yang dapat dibaca, daripada menggunakan widget animasi

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age (in seconds). Use -1 to use only cache, 1 to reload cache.
id: Umur singgahan metadata maksimum (dalam detik). Gunakan -1 untuk hanya memakai singgahan, 1 untuk memuat ulang singgahan.

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
id: Izinkan paket tak terpercaya untuk dipasang.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
id: Gagal mengurai baris perintah

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
id: Gagal untuk menghubungi PackageKit

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
id: Filter ditentukan tidak valid

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
id: Sebuah jenis pencarian diperlukan, misalnya nama

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
id: Sebuah istilah pencarian diperlukan

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
id: Sebuah nama paket diperlukan untuk menginstal

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
id: Sebuah nama file untuk menginstal diperlukan

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
id: Tipe A, key_id dan package_id diperlukan

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
id: Diperlukan nama sebuah paket yang akan dihapus

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
id: Sebuah direktori tujuan dan nama paket yang dibutuhkan untuk men-download

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
id: Direktori tidak ditemukan

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
id: Sebuah pengenal lisensi (EULA-id) diperlukan

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
id: Sebuah nama paket yang dibutuhkan untuk menyelesaikan

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
id: Sebuah nama repositori diperlukan

en: A repo name, parameter and value are required
id: Nama repo, parameter dan nilai yang diperlukan

en: A repo id and autoremove required
id: Sebuah id repo dan hapus otomatis (autoremove) diperlukan

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
id: Suatu aksi, mis. 'update-packages' diperlukan

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
id: Peran yang benar diperlukan

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
id: Sebuah nama paket yang dibutuhkan

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
id: Sebuah paket memberikan string itu dibutuhkan

en: A filename is required
id: Memerlukan nama berkas

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
id: Deskripsi

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
id: Penulis

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
id: Anda perlu menyatakan suatu daftar berkas yang akan dibuat

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
id: Berkas telah ada: %s

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
id: Opsi '%s' tidak didukung

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
id: Perintah gagal

en: Failed to get daemon state
id: Gagal mendapat keadaan daemon

en: Failed to get properties
id: Gagal mendapatkan properti

note: TRANSLATORS: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow package downgrades
id: Izinkan penurunan versi paket

note: TRANSLATORS: command line argument, do we allow package re-installations
en: Allow package re-installations
id: Izinkan pemasangan ulang paket

note: TRANSLATORS: command line argument
en: Allow installation of untrusted packages
id: Izinkan instalasi paket yang tidak tepercaya

en: SECONDS
id: DETIK

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli refresh
en: Refresh the package metadata cache.
id: Segarkan cache metadata paket.

en: Package metadata refreshed
id: Metadata paket disegarkan

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli install
en: Install one or more packages or local package files.
id: Pasang satu atau lebih paket atau berkas paket lokal.

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows. TRANSLATORS: We were unable to find a package for installation.
en: Could not find any available package: %s
id: Tidak dapat menemukan paket yang tersedia: %s

en: The selected package is already installed.
id: Paket yang dipilih sudah terpasang.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli remove
en: Remove one or more packages from the system.
id: Hapus satu atau lebih paket dari sistem.

en: Could not find installed packages: %s
id: Tidak dapat menemukan paket yang terpasang: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli download
en: Download packages to the specified directory without installing.
id: Unduh paket ke direktori yang ditentukan tanpa memasang.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the * details about the package. The detailed error follows
en: Could not find packages: %s
id: Tidak dapat menemukan paket: %s

en: Directory does not exist: %s
id: Direktori tidak ada: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli update
en: Update all packages or specific packages to their latest versions.
id: Perbarui semua paket atau paket tertentu ke versi terbaru.

en: Could not find packages to update: %s
id: Tidak dapat menemukan paket untuk diperbarui: %s

en: Failed to get updates: %s
id: Gagal mendapatkan pembaruan: %s

en: No packages require updating
id: Tidak ada paket yang memerlukan pembaruan

note: TRANSLATORS: Description of pkgcli upgrade. * No not translate "minimal, default, complete", those are parameters
en: Upgrade all packages or perform a distribution upgrade.
    
    Types: minimal, default, complete
id: Tingkatkan semua paket atau lakukan peningkatan distribusi.
    
    Jenis: minimal, default, lengkap

en: Failed to read offline update action: %s
id: Gagal membaca tindakan pembaruan luring: %s

en: Offline update is not triggered.
id: Pembaruan luring tidak dipicu.

en: Offline update is triggered. Action after update: %s
id: Pembaruan luring dipicu. Tindakan setelah pembaruan: %s

note: TRANSLATORS: Packages that were prepared for an offline update
en: Prepared packages:
id: Paket yang disiapkan:

en: No offline update is prepared.
id: Tidak ada pembaruan luring yang disiapkan.

en: Failed to read prepared offline updates: %s
id: Gagal membaca pembaruan luring yang disiapkan: %s

en: No results from last offline update available.
id: Tidak ada hasil dari pembaruan luring terakhir yang tersedia.

en: Last offline update failed: %s: %s
id: Pembaruan luring terakhir gagal: %s: %s

en: Last offline update completed successfully
id: Pembaruan luring terakhir selesai dengan sukses

en: Updated: %s
id: Diperbarui: %s

en: Failed to trigger offline update: %s
id: Gagal memicu pembaruan luring: %s

en: Offline update scheduled. System will update on next reboot.
id: Pembaruan luring dijadwalkan. Sistem akan memperbarui pada reboot berikutnya.

note: TRANSLATORS: Description of the pkgcli offline-update command. * The request values (trigger, prepare, etc.) are parameters and MUST NOT be translated.
en: Trigger & manage offline system updates.
    
    You can select one of these requests:
      prepare - prepare an offline update and trigger it (default)
      trigger - trigger a (manually prepared) offline update
      cancel  - cancel a planned offline update
      status  - show status information about a prepared or finished offline update
id: Picu & kelola pembaruan sistem luring.
    
    Anda dapat memilih salah satu permintaan ini:
      prepare - menyiapkan pembaruan luring dan memicunya (default)
      trigger - memicu pembaruan luring (yang disiapkan secara manual)
      cancel  - membatalkan pembaruan luring yang direncanakan
      status  - menampilkan informasi status tentang pembaruan luring yang disiapkan atau yang telah selesai

en: Failed to cancel offline update: %s
id: Gagal membatalkan pembaruan luring: %s

en: Offline update cancelled
id: Pembaruan luring dibatalkan

en: Unknown offline-update request: %s
id: Permintaan offline-update tidak dikenal: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli install-sig
en: Install a package signature for GPG verification.
id: Pasang tanda tangan paket untuk verifikasi GPG.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repair
en: Attempt to repair the package management system.
id: Mencoba memperbaiki sistem manajemen paket.

en: System repaired successfully
id: Sistem berhasil diperbaiki

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli quit
en: Safely terminate the PackageKit daemon.
id: Akhiri daemon PackageKit dengan aman.

en: Failed to send daemon quit request: %s
id: Gagal mengirim permintaan penghentian daemon: %s

note: TRANSLATORS: Description for refresh command in pkgcli help
en: Refresh package metadata
id: Segarkan metadata paket

note: TRANSLATORS: Description for install command in pkgcli help
en: Install packages
id: Pasang paket

note: TRANSLATORS: Description for remove command in pkgcli help
en: Remove packages
id: Hapus paket

note: TRANSLATORS: Description for update command in pkgcli help
en: Update packages
id: Perbarui paket

note: TRANSLATORS: Description for upgrade command in pkgcli help
en: Upgrade the system
id: Tingkatkan sistem

note: TRANSLATORS: Description for download command in pkgcli help
en: Download packages
id: Unduh paket

note: TRANSLATORS: Description for offline-update command in pkgcli help
en: Manage offline system updates
id: Kelola pembaruan sistem luring

note: TRANSLATORS: Description for install-sig command in pkgcli help
en: Install package signature
id: Pasang tanda tangan paket

note: TRANSLATORS: Description for repair command in pkgcli help
en: Repair package system
id: Perbaiki sistem paket

note: TRANSLATORS: Description for quit command in pkgcli help
en: Safely stop the PackageKit daemon
id: Hentikan daemon PackageKit dengan aman

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli monitor
en: Monitor PackageKit D-Bus events
id: Pantau peristiwa D-Bus PackageKit

note: TRANSLATORS: Description for monitor command in pkgcli help
en: Monitor PackageKit bus events
id: Pantau peristiwa bus PackageKit

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli backend
en: Show PackageKit backend information.
id: Tampilkan informasi backend PackageKit.

en: Description: %s
id: Deskripsi: %s

en: Author: %s
id: Penulis: %s

note: add some extra space before the potentially long roles list TRANSLATORS: List of backend-roles
en: Roles: %s
id: Peran: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli history
en: Show recent package management transactions.
id: Tampilkan transaksi manajemen paket terbaru.

note: TRANSLATORS: Description of the pkgcli search command. MODE values must not be translated!
en: Search for packages matching the given patterns. If MODE is not specified, 
    'details' search is performed.
    Possible search MODEs are:
      name    - search by package name
      details - search by package details (default)
      file    - search by file name
      group   - search by package group
id: Cari paket yang cocok dengan pola yang diberikan. Jika MODE tidak ditentukan, 
    'pencarian detail' dilakukan.
    MODE pencarian yang mungkin adalah:
      name    - cari berdasarkan nama paket
      details - cari berdasarkan detail paket (default)
      file    - cari berdasarkan nama berkas
      group   - cari berdasarkan grup paket

en: No search pattern specified
id: Tidak ada pola pencarian yang ditentukan

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli list
en: List all packages or those matching a pattern.
id: Daftar semua paket atau yang cocok dengan sebuah pola.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli show
en: Show information about one or more packages.
id: Tampilkan informasi tentang satu atau lebih paket.

en: Check dependencies recursively
id: Periksa dependensi secara rekursif

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli depends-on
en: Show dependencies for one or more packages.
id: Tampilkan dependensi untuk satu atau lebih paket.

en: Could not resolve packages: %s
id: Tidak dapat menyelesaikan paket: %s

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli what-provides
en: Show which packages provide the specified capability.
id: Tampilkan paket mana yang menyediakan kapabilitas yang ditentukan.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli files
en: List all files contained in one or more packages.
id: Daftar semua berkas yang terkandung dalam satu atau lebih paket.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli list-updates
en: List all currently available package updates.
id: Cantumkan semua pembaruan paket yang saat ini tersedia.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli show-update
en: Show detailed information about the specified package update.
id: Tampilkan informasi terperinci tentang pembaruan paket yang ditentukan.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli resolve
en: Resolve package names to package IDs.
id: Urai nama paket menjadi ID paket.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli required-by
en: Show which packages require the specified packages.
id: Tampilkan paket mana yang memerlukan paket yang ditentukan.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli organization
en: List all available filters, groups and categories for package organization.
id: Daftar semua filter, grup, dan kategori yang tersedia untuk pengorganisasian paket.

note: TRANSLATORS: Header for list of available package filters
en: Filters:
id: Filter:

note: TRANSLATORS: Header for list of available package groups
en: Groups:
id: Grup:

note: TRANSLATORS: Header for list of available package categories
en: Categories:
id: Kategori:

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli show-distro-upgrade
en: Show distribution version upgrades, if any are available.
id: Tampilkan peningkatan versi distribusi, jika ada yang tersedia.

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Elapsed time
id: Waktu berlalu

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli last-time
en: Get time in seconds since the last specified action.
id: Dapatkan waktu dalam detik sejak tindakan tertentu terakhir kali dilakukan.

note: TRANSLATORS: Description for backend command in pkgcli help
en: Show backend information
id: Tampilkan informasi backend

note: TRANSLATORS: Description for history command in pkgcli help
en: Show transaction history
id: Tampilkan riwayat transaksi

note: TRANSLATORS: Description for search command in pkgcli help
en: Search for packages
id: Cari paket

note: TRANSLATORS: Description for list command in pkgcli help
en: List packages
id: Daftar paket

note: TRANSLATORS: Description for show command in pkgcli help
en: Show package information
id: Tampilkan informasi paket

note: TRANSLATORS: Description for what-provides command in pkgcli help
en: List packages providing a capability
id: Daftar paket yang menyediakan suatu kapabilitas

note: TRANSLATORS: Description for files command in pkgcli help
en: Show files in package
id: Tampilkan berkas dalam paket

note: TRANSLATORS: Description for list-updates command in pkgcli help
en: Get available updates
id: Dapatkan pembaruan yang tersedia

note: TRANSLATORS: Description for show-update command in pkgcli help
en: Get update details
id: Dapatkan detail pembaruan

note: TRANSLATORS: Description for resolve command in pkgcli help
en: Resolve package names
id: Selesaikan nama paket

note: TRANSLATORS: Description for organization command in pkgcli help
en: List available filters and categories
id: Daftar filter dan kategori yang tersedia

note: TRANSLATORS: Description for show-os-upgrade command in pkgcli help
en: Show available distribution upgrades
id: Tampilkan peningkatan distribusi yang tersedia

note: TRANSLATORS: Description for last-time command in pkgcli help
en: Get time since last action
id: Dapatkan waktu sejak tindakan terakhir

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-list
en: List all configured package repositories.
id: Daftar semua repositori paket yang dikonfigurasi.

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-enable
en: Enable the specified repository.
id: Aktifkan repositori yang ditentukan.

en: Repository '%s' enabled
id: Repositori '%s' diaktifkan

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-disable
en: Disable the specified repository.
id: Nonaktifkan repositori yang ditentukan.

en: Repository '%s' disabled
id: Repositori '%s' dinonaktifkan

en: Automatically remove orphaned packages
id: Hapus paket yatim piatu secara otomatis

note: TRANSLATORS: Description for pkgcli repo-remove
en: Remove the specified repository.
id: Hapus repositori yang ditentukan.

en: Repository '%s' removed
id: Repositori '%s' dihapus

note: TRANSLATORS: Description for repo-list command in pkgcli help
en: List repositories
id: Daftar repositori

note: TRANSLATORS: Description for repo-enable command in pkgcli help
en: Enable a repository
id: Aktifkan sebuah repositori

note: TRANSLATORS: Description for repo-disable command in pkgcli help
en: Disable a repository
id: Nonaktifkan sebuah repositori

note: TRANSLATORS: Description for repo-remove command in pkgcli help
en: Remove a repository
id: Hapus repositori

en: Not connected to PackageKit daemon
id: Tidak terhubung ke daemon PackageKit

note: TRANSLATORS: A duration in seconds
en: %u seconds
id: %u detik

note: TRANSLATORS: A duration in minutes & seconds
en: %u min %u sec
id: %u mnt %u dtk

note: TRANSLATORS: A duration in minutes
en: %u min
id: %u mnt

note: TRANSLATORS: A duration in hours & remaining minutes
en: %u h %u min
id: %u j %u mnt

note: TRANSLATORS: A duration in hours
en: %u h
id: %u j

note: TRANSLATORS: A duration in days & remaining hours
en: %u days %u h
id: %u hari %u j

note: TRANSLATORS: A duration in days
en: %u days
id: %u hari

en: Error
id: Kesalahan

note: TRANSLATORS: A warning message prefix, displayed on the command-line
en: Warning:
id: Peringatan:

note: TRANSLATORS: Failed to parse command-line options in pkgcli
en: Failed to parse options: %s
id: Gagal mengurai opsi: %s

en: Usage: %s %s %s
id: Penggunaan: %s %s %s

note: TRANSLATORS: Label for the package name in package details TRANSLATORS: Label for package update infos
en: Package:
id: Paket:

note: TRANSLATORS: Label for the package version in package details
en: Version:
id: Versi:

note: TRANSLATORS: Label for the package summary in package details
en: Summary:
id: Ringkasan:

note: TRANSLATORS: Label for the package description in package details
en: Description:
id: Deskripsi:

note: TRANSLATORS: Label for the package license in package details
en: License:
id: Lisensi:

note: TRANSLATORS: Label for the package group in package details
en: Group:
id: Grup:

note: TRANSLATORS: Label for the package size in package details
en: Installed Size:
id: Ukuran Terpasang:

note: TRANSLATORS: Label for the package download size in package details
en: Download Size:
id: Ukuran Unduhan:

note: TRANSLATORS: Header for the update details section
en: Update Details:
id: Detail Pembaruan:

note: TRANSLATORS: Label for update details
en: Updates:
id: Pembaruan:

note: TRANSLATORS: Label for obsoleted packages in update details
en: Obsoletes:
id: Menjadi usang:

note: TRANSLATORS: Label for issue-tracker in update details
en: Issue Tracker:
id: Pelacak Isu:

note: TRANSLATORS: Label for restart information in update details
en: Restart:
id: Mulai ulang:

note: TRANSLATORS: Label for update text in update details
en: Update text:
id: Teks pembaruan:

note: TRANSLATORS: Label for changelog in update details
en: Changes:
id: Perubahan:

note: TRANSLATORS: Label for update state in update details
en: State:
id: Status:

note: TRANSLATORS: Label for issued date in update details
en: Issued:
id: Diterbitkan:

note: TRANSLATORS: Label for updated date in update details
en: Updated:
id: Diperbarui:

note: TRANSLATORS: Label for transaction information
en: Transaction:
id: Transaksi:

note: TRANSLATORS: Label for system time of the transaction
en: System time:
id: Waktu sistem:

note: TRANSLATORS: Label for transaction success status
en: Succeeded:
id: Berhasil:

note: TRANSLATORS: Label for transaction role
en: Role:
id: Peran:

note: TRANSLATORS: Label for transaction duration
en: Duration:
id: Durasi:

note: TRANSLATORS: Label for transaction command line
en: Command line:
id: Baris perintah:

note: TRANSLATORS: Label for transaction user ID
en: User ID:
id: ID pengguna:

note: TRANSLATORS: Label for transaction username
en: Username:
id: Nama pengguna:

note: TRANSLATORS: Label for transaction real name
en: Real name:
id: Nama sebenarnya:

note: TRANSLATORS: No packages were affected by the transaction
en: None
id: Tidak ada

en: Package not found: %s
id: Paket tidak ditemukan: %s

en: Show help
id: Tampilkan bantuan

en: Only provide minimal output
id: Hanya berikan keluaran minimal

en: Show more detailed output
id: Tampilkan keluaran yang lebih terperinci

en: Output in JSON format
id: Keluaran dalam format JSON

en: Disable colored output
id: Nonaktifkan keluaran berwarna

note: TRANSLATORS: command line argument, do we ask questions
en: Answer 'yes' to all questions
id: Jawab 'ya' untuk semua pertanyaan

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Filter packages (installed, available, etc.)
id: Filter paket (terpasang, tersedia, dll.)

en: No command specified. Use --help for usage information.
id: Tidak ada perintah yang ditentukan. Gunakan --help untuk informasi penggunaan.

en: Unknown command: %s
id: Perintah tidak dikenal: %s

en: Failed to connect to PackageKit: %s
id: Gagal terhubung ke PackageKit: %s

en: Version: %s
id: Versi: %s

en: Available Commands:
id: Perintah yang tersedia:

note: TRANSLATORS: downloading repo data so we can search
en: Downloading details about the software repositories.
id: Sedang mengunduh rincian tentang repositori perangkat lunak.

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
id: Mengunduh filelist (mungkin ini makan waktu).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
id: Menunggu kunci manajer paket.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
id: Memuat daftar paket.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
id: Gagal mencari berkas

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
id: Gagal mendapat daftar berkas

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
id: Gagal meluncurkan:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
id: Gagal memasang paket

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
id: perintah tak ditemukan

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
id: Perintah serupa adalah:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
id: Jalankan perintah serupa:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
id: Perintah serupa adalah:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
id: Silakan pilih suatu perintah untuk dijalankan

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
id: Paket yang menyediakan berkas ini adalah:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
id: Pasang paket '%s' untuk menyediakan perintah '%s'?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
id: Paket-paket yang menyediakan berkas ini adalah:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
id: Paket-paket yang cocok adalah:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
id: Silakan pilih suatu paket untuk dipasang

en: User aborted selection
id: Pengguna menggugurkan pilihan

en: Please enter a number from 1 to %i:
id: Silakan masukkan suatu angka dari 1 sampai %i:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
id: Keadaan tak dikenal

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
id: Memulai

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
id: Menunggu dalam antrian

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
id: Berjalan

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
id: Sedang query

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
id: Sedang mengambil informasi

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
id: Sedang menghapus paket

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
id: Sedang mengunduh paket

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
id: Sedang memasang paket

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
id: Sedang menyegarkan daftar perangkat lunak

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
id: Sedang memasang pemutakhiran

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
id: Sedang membersihkan paket

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
id: Sedang mengusangkan paket

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
id: Sedang mengurai ketergantungan

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
id: Sedang memeriksa tanda tangan

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
id: Sedang menguji perubahan

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
id: Menerapkan perubahan

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
id: Meminta data

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
id: Selesai

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
id: Membatalkan

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
id: Mengunduh informasi repositori

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
id: Mengunduh senarai paket

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
id: Mengunduh senarai berkas

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
id: Mengunduh senarai dari perubahan

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
id: Mengunduh grup

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
id: Mengunduh informasi pemutakhiran

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
id: Mengepak ulang berkas

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
id: Memuat singgahan

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
id: Memindai aplikasi

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
id: Sedang membuat daftar paket

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
id: Menunggu kunci manajer paket

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
id: Menunggu otentikasi

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
id: Memutakhirkan aplikasi yang sedang berjalan

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
id: Memeriksa aplikasi yang dipakai

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
id: Memeriksa pustaka yang dipakai

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
id: Menyalin berkas

note: TRANSLATORS: transaction state, we are running hooks before or after the transaction
en: Running hooks
id: Kait yang berjalan

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
id: Tampilkan informasi pengawakutuan bagi semua berkas

en: Debugging Options
id: Opsi Pengawakutuan

en: Show debugging options
id: Tampilkan opsi pengawakutuan

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
id: Penting

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
id: Keamanan

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix
id: Perbaikan kutu

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
id: Diblok

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
id: Terpasang

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
id: Tersedia

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
id: Tidak tersedia

note: TRANSLATORS: The state of a package: to be installed with the next action
en: Install
id: Pasang

note: TRANSLATORS: The state of a package: to be removed with the next action
en: Remove
id: Hapus

note: TRANSLATORS: The state of a package: package is obsolete
en: Obsolete
id: Usang

note: TRANSLATORS: The state of a package: package is to be downgraded
en: Downgrade
id: Turunkan versi

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
id: Mengunduh

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
id: Memperbarui

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
id: Memasang

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
id: Menghapus

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
id: Membersihkan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
id: Mengadaluarsakan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
id: Memasang ulang

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
id: Terunduh

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
id: Dibuang

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
id: Dibersihkan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
id: Telah dikadaluarsakan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
id: Telah dipasang ulang

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
id: Tipe peran tak dikenal

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
id: Sedang mengambil ketergantungan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
id: Sedang mengambil rincian pemutakhiran

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
id: Sedang mengambil rincian

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
id: Sedang mengambil kebutuhan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
id: Sedang mengambil pemutakhiran

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
id: Sedang mencari berdasar rincian

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
id: Sedang mencari berdasar berkas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
id: Sedang mencari grup

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
id: Sedang mencari berdasar nama

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
id: Sedang memasang berkas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
id: Sedang menyegarkan singgahan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
id: Memutakhirkan paket

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
id: Sedang membatalkan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
id: Sedang mengambil repositori

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Modifying repository
id: Mengubah repositori

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
id: Sedang menata data

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
id: Menghapus repositori

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
id: Sedang memecahkan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
id: Sedang mengambil daftar berkas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
id: Sedang mengambil penyedia

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
id: Sedang memasang tanda tangan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
id: Sedang mengambil paket

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
id: Sedang menyetujui EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
id: Sedang mengambil peningkatan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
id: Sedang mengambil katagori

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
id: Sedang mengambil transaksi

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting system upgrades
id: Mendapatkan peningkatan sistem

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Repairing system
id: Sedang memperbaiki sistem

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
id: Anda ingin mengijinkan pemasangan perangkat lunak tanpa tanda tangan?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
id: Perangkat lunak tanpa tanda tangan tak akan dipasang.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
id: Perlu tanda tangan sumber perangkat lunak

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
id: Nama sumber perangkat lunak

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
id: URL kunci

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
id: Pengguna kunci

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
id: ID Kunci

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
id: Tanda tangan kunci

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
id: Penanda Waktu Kunci

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
id: Apakah Anda menyetujui tanda tangan ini?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
id: Tanda tangan tak diterima.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
id: Perlu persetujuan lisensi pengguna akhir

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
id: Persetujuan

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
id: Anda menerima kesepakatan ini?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
id: Persetujuan tak diterima.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
id: Perlu ganti media

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
id: Jenis media

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
id: Label media

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
id: Teks

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
id: Silakan sisipkan media yang benar

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
id: Media yang benar tak disisipkan.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
id: Paket berikut mesti dihapus:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
id: Paket berikut mesti dipasang:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
id: Paket berikut mesti dimutakhirkan:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
id: Paket berikut mesti dipasang ulang:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
id: Paket berikut mesti diturunkan versinya:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to obsolete other dependencies
en: The following packages have to be obsoleted:
id: Paket-paket berikut menjadi usang:

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
id: Paket berikut tak terpercaya:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
id: Lanjut terapkan perubahan?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
id: Transaksi tak dilanjutkan.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
id: Batalkan tugas asing

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
id: Otentikasi diperlukan untuk membatalkan suatu tugas yang tak dimulai oleh Anda sendiri

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
id: Pasang paket bertanda tangan

en: Authentication is required to install software
id: Otentikasi diperlukan untuk memasang perangkat lunak

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
id: Pasang berkas lokal yang tak terpercaya

en: Authentication is required to install untrusted software
id: Otentikasi diperlukan untuk memasang perangkat lunak yang tak dipercaya

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
id: Pasang lagi paket yang telah terpasang

en: Authentication is required to reinstall software
id: Otentikasi diperlukan untuk memasang ulang perangkat lunak

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to downgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
id: Pasang versi yang lebih lama dari paket yang terpasang

en: Authentication is required to downgrade software
id: Otentikasi diperlukan untuk menuruntingkatkan perangkat lunak

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
id: Percayai suatu kunci yang dipakai untuk menandatangani perangkat lunka

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
id: Otentikasi diperlukan untuk menganggap suatu kunci yang dipakai untuk menandatangani perangkat lunak sebagai terpercaya

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
id: Setujui EULA

en: Authentication is required to accept a EULA
id: Otentikasi diperlukan untuk menyetujui suatu EULA

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
id: Hapus paket

en: Authentication is required to remove software
id: Otentikasi diperlukan untuk menghapus perangkat lunak

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
id: Memutakhirkan perangkat lunak

en: Authentication is required to update software
id: Otentikasi diperlukan untuk memutakhirkan perangkat lunak

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to enable or disable software repositories as this can be used to enable new updates or install different versions of software.
en: Change software repository parameters
id: Ubah parameter repositori perangkat lunak

en: Authentication is required to change software repository parameters
id: Otentikasi diperlukan untuk mengubah parameter repositori perangkat lunak

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to refresh the cache, as this doesn't actually install or remove software.
en: Refresh system repositories
id: Segarkan repositori sistem

en: Authentication is required to refresh the system repositories
id: Otentikasi diperlukan untuk menyegarkan repositori sistem

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
id: Tata proksi jaringan

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
id: Otentikasi diperlukan untuk menata proksi jaringan yang dipakai untuk mengunduh perangkat lunak

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to upgrade the disto as this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Upgrade System
id: Tingkatkan Sistem

en: Authentication is required to upgrade the operating system
id: Otentikasi diperlukan untuk meningkatkan sistem operasi

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
id: Perbaiki Sistem

en: Authentication is required to repair the installed software
id: Otentikasi diperlukan untuk memperbaiki perangkat lunak yang telah terpasang

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
id: Memicu pemutakhiran luring

en: Authentication is required to trigger offline updates
id: Otentikasi diperlukan untuk memicu pemutakhiran luring

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
id: Bersihkan pesan pemutakhiran luring

en: Authentication is required to clear the offline updates message
id: Otentikasi diperlukan untuk membersihkan pesan pemutakhiran luring

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
id: Alias untuk %s

en: Command not found, valid commands are:
id: Perintah tak ditemukan, perintah yang valid adalah:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
id: Backend pemaketan yang dipakai, mis. dummy

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
id: Segarkan singgahan

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
id: Segarkan singgahan (dipaksa)

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
id: Cari menurut nama

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
id: Cari menurut rincian

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
id: Cari menurut berkas

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
id: Pasang paket

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
id: Tata opsi repositori

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
id: Gagal mengurai argumen

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
id: Gagal memuat berkas konfig

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
id: Gagal memuat backend

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
id: Gagal membongkar backend

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
id: Matikan pewaktu menganggur

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
id: Tampilkan versi dan keluar

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
id: Keluar setelah suatu jeda singkat

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
id: Keluar setelah mesin dimuat

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
id: Jangan bersihkan lingkungan saat awal mula

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
id: Layanan PackageKit

note: TRANSLATORS: The placeholder is an error message. * `auto` is a potential value of the DefaultBackend= configuration key.
en: Failed to resolve auto: %s
id: Gagal mengurai auto: %s

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend: %s
id: Gagal memuat backend: %s

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
id: Perangkat lunak bukan dari sumber yang terpercaya.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
id: Jangan mutakhirkan paket ini kecuali Anda yakin aman untuk dilakukan.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
id: Jangan mutakhirkan paket-paket ini kecuali Anda yakin aman untuk melakukannya.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
id: Jangan pasang paket ini kecuali Anda yakin aman untuk dilakukan.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
id: Jangan pasang paket-paket ini kecuali Anda yakin aman untuk memasangnya.
