PackageKit - en to kn translation catalogue (235 entries)

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
kn: ವ್ಯವಹಾರ

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
kn: ಗಣಕದ ಸಮಯ

en: False
kn: ಅಸತ್ಯ

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
kn: ಯಶಸ್ವಿಯಾಗಿದೆ

en: True
kn: ಸತ್ಯ

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: (seconds)
kn: (ಸೆಕೆಂಡುಗಳು)

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
kn: ಆಜ್ಞಾ ಸಾಲು

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರ ID

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
kn: ನಿಜವಾದ ಹೆಸರು

note: TRANSLATORS: Label for affected packages in transaction TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
kn: ಪರಿಣಾಮ ಬೀರಲ್ಪಡುವ ಪ್ಯಾಕೇಜಿಗಳು:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
kn: ಪರಿಣಾಮ ಬೀರಲ್ಪಡುವ ಪ್ಯಾಕೇಜಿಗಳು: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
kn: ವಿತರಣೆ

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
kn: ಬಗೆ

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
kn: ವರ್ಗ

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
kn: ಮೂಲ

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
kn: ಹೆಸರು

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಬಗೆಗಿನ ವಿವರಣೆಗಳು:

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
kn: ಅಪ್‍ಡೇಟ್‍ಗಳು

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
kn: ಪ್ರಚಲಿತವಿಲ್ಲದವು

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
kn: ಒದಗಿಸಿದವರು

note: TRANSLATORS: details about the update, the bugzilla URLs
en: Bugzilla
kn: ಬಗ್‌ಝಿಲ್ಲಾ

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
kn: ಪುನರಾರಂಭಿಸು

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
kn: ಪಠ್ಯವನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಿ

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳು

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
kn: ಒದಗಿಸಲಾದವರು

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡ

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಂಡ

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
kn: ಇದಕ್ಕಾಗಿ ಗಣಕವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸುವ ಅಗತ್ಯವಿದೆ:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
kn: ಇದಕ್ಕಾಗಿ ಅಧಿವೇಶವನವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸುವ ಅಗತ್ಯವಿದೆ:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
kn: ಇದಕ್ಕಾಗಿ ಗಣಕವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸುವ (ಸುರಕ್ಷತೆ) ಅಗತ್ಯವಿದೆ:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
kn: ಇದಕ್ಕಾಗಿ ಅಧಿವೇಶವನವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸುವ(ಸುರಕ್ಷತೆ) ಅಗತ್ಯವಿದೆ:

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
kn: ಇದಕ್ಕಾಗಿ ಅನ್ವಯವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸುವ ಅಗತ್ಯವಿದೆ:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್ ವಿವರಣೆ

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
kn: ಯಾವುದೆ ಕಡತಗಳಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್ ಕಡತಗಳು

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
kn: ಪ್ರತಿಶತ

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
kn: ಫಲಿತಾಂಶಗಳು:

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
kn: ಮಾರಕ ದೋಷ

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
kn: ವ್ಯವಹಾರವು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಯಾವುದೆ ಅಪ್‌ಡೇಟುಗಳು ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಅನ್ನು ಪೂರ್ಣಗೊಳಿಸಲು ದಯವಿಟ್ಟು ಗಣಕವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸಿ.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಅನ್ನು ಪೂರ್ಣಗೊಳಿಸಲು ದಯವಿಟ್ಟು ನಿರ್ಗಮಿಸಿ ನಂತರ ಮರಳಿ ಪ್ರವೇಶಿಸಿ.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
kn: ಪ್ರಮುಖವಾದ ಸುರಕ್ಷತಾ ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿರುವುದರಿಂದ ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಅನ್ನು ಪೂರ್ಣಗೊಳಿಸಲು ದಯವಿಟ್ಟು ಗಣಕವನ್ನು ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸಿ.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
kn: ಪ್ರಮುಖವಾದ ಸುರಕ್ಷತಾ ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿರುವುದರಿಂದ ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಅನ್ನು ಪೂರ್ಣಗೊಳಿಸಲು ದಯವಿಟ್ಟು ನಿರ್ಗಮಿಸಿ ನಂತರ ಮರಳಿ ಪ್ರವೇಶಿಸಿ.

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
kn: ಒಂದಕ್ಕಿಂತ ಹೆಚ್ಚಿನ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳು ತಾಳೆಯಾಗುತ್ತವೆ:

note: prompt user for selection TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ಸರಿಯಾದ ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ:

note: TRANSLATORS: There was an error finding a package * for installation. The detailed error follows.
en: This tool could not find any available package: %s
kn: ಲಭ್ಯವಿರುವ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಉಪಕರಣವು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಿಲ್ಲ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಈ ಉಪಕರಣದಿಂದ ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
kn: ಈ ಉಪಕರಣದಿಂದ ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
kn: ಈ ಉಪಕರಣದಿಂದ ಎಲ್ಲಾ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಪತ್ತೆ ಮಾಡಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ: %s

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
kn: ವ್ಯವಹಾರದ ಮಧ್ಯದಲ್ಲಿ ಡೀಮನ್ ಕುಸಿದು ಹೋಗಿದೆ!

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
kn: PackageKit ಕನ್ಸೋಲ್ ಸಂಪರ್ಕಸಾಧನ

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
kn: ಉಪಆಜ್ಞೆಗಳು:

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
kn: ಈ ಕಾರ್ಯವನ್ನು ಕೊನೆಯ ಬಾರಿಗೆ ಪೂರ್ಣಗೊಳಿಸದ ನಂತರ ಸಮಯವನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
kn: ಪ್ರೊಗ್ರಾಂ ಆವೃತ್ತಿಯನ್ನು ತೋರಿಸಿ ನಿರ್ಗಮಿಸು

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
kn: ಫಿಲ್ಟರನ್ನು ಸಿದ್ಧಗೊಳಿಸಿ, ಉದಾ. ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
kn: ಖಚಿತಪಡಿಸಲು ಕೇಳದೆ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
kn: ಆಜ್ಞೆಯನ್ನು ಒಂದು ಜಡವಾದಂತಹ ಜಾಲಬಂಧ ಬ್ಯಾಂಡ್‌ವಿಡ್ತನ್ನು ಬಳಸಿಕೊಂಡು ಹಾಗು ಕಡಿಮೆ ವಿದ್ಯುಚ್ಛಕ್ತಿಯನ್ನು ಉಪಯೋಗಿಸಿಕೊಂಡು ಚಲಾಯಿಸು

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
kn: ಸಜೀವನಗೊಳಿಸಲಾದ(ಎನಿಮೇಟೆಡ್) ವಿಡ್ಗೆಟ್‌ಗಳ ಬದಲಿಗೆ ಗಣಕವು ಓದಬಹುದಾಂತಹ ಒಂದು ತೆರೆಗೆ ಮುದ್ರಿಸು

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
kn: PackageKit ಅನ್ನು ಸಂಪರ್ಕಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
kn: ಸೂಚಿಸಲಾದ ಫಿಲ್ಟರ್ ಅಮಾನ್ಯವಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
kn: ಒಂದು ಹುಡುಕು ಬಗೆಯ ಅಗತ್ಯವಿದೆ, ಉದಾ. ಹೆಸರು

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
kn: ಒಂದು ಹುಡುಕು ಪದದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ಒಂದು ಪ್ಯಾಕೇಜಿನ ಹೆಸರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ಒಂದು ಕಡತದ ಹೆಸರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
kn: ಬಗೆ, key_id ಹಾಗು package_id ಯ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
kn: ತೆಗೆದು ಹಾಕಬೇಕಿರುವ ಪ್ಯಾಕೇಜಿನ ಹೆಸರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
kn: ಒಂದು ನಿರ್ದೇಶಿತ ಕೋಶ ಹಾಗು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಲು ಪ್ಯಾಕೇಜಿನ ಹೆಸರುಗಳ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
kn: ಕೋಶವು ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
kn: ಪರವಾನಗಿ ಪತ್ತೆಗಾರನ (eula-id) ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
kn: ಪರಿಹರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪ್ಯಾಕೇಜಿನ ಹೆಸರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
kn: ಒಂದು ರೆಪೋಸಿಟರಿ ಹೆಸರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

en: A repo name, parameter and value are required
kn: ಒಂದು ರೆಪೊ ಹೆಸರು, ನಿಯತಾಂಕ ಹಾಗು ಮೌಲ್ಯದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
kn: ಸೂಕ್ತವಾದ ಪಾತ್ರದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
kn: ಒಂದು ಪ್ಯಾಕೇಜಿನ ಹೆಸರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ಒದಗಿಸುವ ವಾಕ್ಯದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
kn: ಆಯ್ಕೆ '%s' ಯು ಬೆಂಬಲಿತವಾಗಿಲ್ಲ

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
kn: ಆಜ್ಞೆಯು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: Failed to get daemon state
kn: ಡೆಮನ್ ಸ್ಥಿತಿಯನ್ನು ಪಡೆಯುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
kn: PackageKit ಮೇಲ್ವಿಚಾರಕ

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
kn: ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ (ಇದು ಪೂರ್ಣಗೊಳ್ಳಲು ಒಂದಿಷ್ಟು ಸಮಯ ಹಿಡಿಯಬಹುದು).

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್ ವ್ಯವಸ್ತಾಪಕವು ಲಾಕ್ ಆಗಲು ಕಾಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ.

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಪಟ್ಟಿಯನ್ನು ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ.

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
kn: ಕಡತಕ್ಕಾಗಿ ಹುಡುಕುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
kn: ಆರಂಭಿಸುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ:

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
kn: ಹೋಲುವ ಆಜ್ಞೆ:

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
kn: ಇದನ್ನು ಹೋಲುವ ಆಜ್ಞೆಯನ್ನು ಚಲಾಯಿಸಿ:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
kn: ಹೋಲುವ ಆಜ್ಞೆಗಳು:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ಚಲಾಯಿಸಲು ಒಂದು ಆಜ್ಞೆಯನ್ನು ಆರಿಸಿ

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
kn: ಈ ಕಡತವನ್ನು ಒದಗಿಸುವ ಪ್ಯಾಕೇಜ್:

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್ '%s' ಅನ್ನು ಆಜ್ಞೆ '%s' ಅನ್ನು ಒದಗಿಸುವಂತೆ ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಕೆ?

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
kn: ಈ ಕಡತವನ್ನು ಒದಗಿಸುವ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳೆಂದರೆ:

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
kn: ಸೂಕ್ತವಾದ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳೆಂದರೆ:

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ದಯವಿಟ್ಟು ಒಂದು ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Please enter a number from 1 to %i:
kn: 1 ರಿಂದ %i ಒಳಗಿನ ಒಂದು ಅಂಕೆಯನ್ನು ನಮೂದಿಸಿ:

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
kn: ಅಜ್ಞಾತ ಸ್ಥಿತಿ

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
kn: ಆರಂಭಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
kn: ಸರತಿಯಲ್ಲಿ ಕಾಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
kn: ಚಾಲನೆಯಲ್ಲಿರುವ

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
kn: ಮನವಿ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
kn: ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ತೆಗೆದು ಹಾಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಡೌನ್-ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
kn: ತಂತ್ರಾಂಶದ ಪಟ್ಟಿಯನ್ನು ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಸ್ವಚ್ಛಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅಪ್ರಚಲಿತಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
kn: ಅವಲಂಬನೆಗಳನ್ನು ಪರಿಹರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
kn: ಸಹಿಯನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳನ್ನು ಸಲ್ಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
kn: ದತ್ತಾಂಶಕ್ಕಾಗಿ ಮನವಿ ಸಲ್ಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
kn: ಮುಗಿಸಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
kn: ರೆಪೊಸಿಟರಿ ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳ ಪಟ್ಟಿಯನ್ನು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
kn: ಕಡತದ ಪಟ್ಟಿಗಳನ್ನು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್‌ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳ ಪಟ್ಟಿಯನ್ನು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
kn: ಸಮೂಹಗಳನ್ನು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ಡೌನ್‌ಲೋಡ್‌ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
kn: ಕಡತಗಳನ್ನು ಮರಳಿ ಪ್ಯಾಕೇಜು ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
kn: ಕ್ಯಾಶೆಯನ್ನು ಲೋಡ್‌ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
kn: ಅನ್ವಯಗಳನ್ನು ಸ್ಕ್ಯಾನ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳ ಪಟ್ಟಿಯನ್ನು ಉತ್ಪಾದಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್ ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕನ ಲಾಕ್‌ಗಾಗಿ ಕಾಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
kn: ದೃಢೀಕರಣಕ್ಕಾಗಿ ಕಾಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
kn: ಚಾಲನೆಯಲ್ಲಿರುವ ಅನ್ವಯಗಳನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
kn: ಬಳಕೆಯಲ್ಲಿರುವ ಅನ್ವಯಗಳನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
kn: ಬಳಕೆಯಲ್ಲಿರುವ ಲೈಬ್ರರಿಗಳನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
kn: ಕಡತಗಳನ್ನು ಕಾಪಿ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
kn: ಎಲ್ಲಾ ಕಡತಗಳಿಗಾಗಿ ದೋಷ ನಿವಾರಣಾ ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Debugging Options
kn: ದೋಷ ನಿವಾರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Show debugging options
kn: ದೋಷ ನಿವಾರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
kn: ಪ್ರಮುಖವಲ್ಲದ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
kn: ಪ್ರಮುಖ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
kn: ಸುರಕ್ಷತೆ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
kn: ವರ್ಧನೆ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
kn: ಲಭ್ಯ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
kn: ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
kn: ತೆಗೆದು ಹಾಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
kn: ಸ್ವಚ್ಛ್ಗಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
kn: ಅಪ್ರಚಲಿತಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
kn: ಮರಳಿ ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
kn: ಡೌನ್‌ಲೋಡ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
kn: ತೆಗೆದು ಹಾಕಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
kn: ಸ್ವಚ್ಛಗೊಳಿಸಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
kn: ಅಪ್ರಚಲಿತಗೊಂಡಿದೆ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
kn: ಮರಳಿ ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ಪಾತ್ರದ ಬಗೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
kn: ಅವಲಂಬನೆಗಳನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜಿನ ವಿವರಗಳನ್ನು ಪಡೆಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
kn: ವಿವರಗಳನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
kn: ಅಗತ್ಯವಿರುವುದನ್ನು ಪಡೆಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ಗಳನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
kn: ವಿವರಗಳಿಗಾಗಿ ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
kn: ಕಡತದ ಆಧಾರದ ಮೇಲೆ ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
kn: ಸಮೂಹಗಳನ್ನು ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
kn: ಹೆಸರಿನ ಆಧಾರದ ಮೇಲೆ ಹುಡುಕಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
kn: ಕಡತಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
kn: ಕ್ಯಾಶೆಯನ್ನು ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
kn: ರೆಪೊಸಿಟರಿಗಳನ್ನು ಪಡೆಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
kn: ದತ್ತಾಂಶವನ್ನು ಸಿದ್ಧಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
kn: ಪರಿಹರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
kn: ಕಡತದ ಪಟ್ಟಿಯನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
kn: ಒದಗಿಸುವುದನ್ನು ಪಡೆಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
kn: ಸಹಿಯನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಪಡೆಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
kn: EULA ಅನ್ನು ಅಂಗೀಕರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
kn: ನವೀಕರಣಗಳನ್ನು ಪಡೆಯಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
kn: ವರ್ಗಗಳನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
kn: ವ್ಯವಹಾರಗಳನ್ನು ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
kn: ಸಹಿ ಮಾಡದೆ ಇರುವ ತಂತ್ರಾಂಶವನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ನೀವು ಬಯಸುತ್ತೀರೆ?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
kn: ಸಹಿ ಮಾಡದೆ ಇರುವ ತಂತ್ರಾಂಶವನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುವುದಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
kn: ತಂತ್ರಾಂಶ ಆಕರದ ಸಹಿಯ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
kn: ತಂತ್ರಾಂಶ ಆಕರದ ಹೆಸರು

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
kn: ಕೀಲಿ URL

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
kn: ಕೀಲಿ ಬಳಕೆದಾರ

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
kn: ಕೀಲಿ ಐಡಿ

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
kn: ಕೀಲಿ ಫಿಂಗರ್ಪ್ರಿಂಟ್

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
kn: ಕೀಲಿ ಸಮಯ ಮುದ್ರೆ

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
kn: ಸಹಿಯನ್ನು ನೀವು ಒಪ್ಪಿಕೊಳ್ಳುತ್ತೀರೆ?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
kn: ಸಹಿಯನ್ನು ಒಪ್ಪಿಕೊಳ್ಳಲಾಗಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಲೈಸೆನ್ಸ್ ಕರಾರಿನ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
kn: ಕರಾರು

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
kn: ನೀವು ಈ ಕರಾರನ್ನು ಒಪ್ಪುತ್ತೀರೆ?

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
kn: ಕರಾರನ್ನು ಒಪ್ಪಲಾಗಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
kn: ಮಾಧ್ಯಮವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸುವ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
kn: ಮಾಧ್ಯಮದ ಬಗೆ

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
kn: ಮಾಧ್ಯಮದ ಲೇಬಲ್

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ಸರಿಯಾದ ಮಾಧಮವನ್ನು ತೂರಿಸಿ

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
kn: ಸರಿಯಾದ ಮಾಧಮವನ್ನು ತೂರಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ.

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
kn: ಈ ಕೆಳಗಿನ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ತೆಗೆದು ಹಾಕಬೇಕು:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
kn: ಈ ಕೆಳಗಿನ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಕು:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
kn: ಈ ಕೆಳಗಿನ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಡಬೇಕು:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
kn: ಈ ಕೆಳಗಿನ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಮರಳಿ ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಕು:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
kn: ಈ ಕೆಳಗಿನ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳ ಆವೃತ್ತಿಯನ್ನು ಕೆಳಕ್ಕೆ ಇಳಿಸಲಾಗುತ್ತದೆ:

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳೊಂದಿಗೆ ಮುಂದುವರೆಯಬೇಕೆ?

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
kn: ವ್ಯವಹಾರವು ಮುಂದುವರೆಯಲಿಲ್ಲ.

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
kn: ಹೊರಗಿನ ಕಾರ್ಯವನ್ನು ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
kn: ನಿಮ್ಮಿಂದ ಆರಂಭಿಸದೆ ಇರುವ ಕೆಲಸವನ್ನು ರದ್ದುಗೊಳಿಸಲು ಧೃಢೀಕರಣದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: SECURITY: - Normal users need authentication to install signed packages from signed repositories, because otherwise the system is only as secure as the least-secure package available in the repositories.
en: Install signed package
kn: ಸಹಿ ಮಾಡಲಾದ ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
kn: ನಂಬದೆ ಇರುವ ಸ್ಥಳೀಯ ಕಡತವನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
kn: EULA ಅನ್ನು ಒಪ್ಪಿಕೊ

en: Authentication is required to accept a EULA
kn: ಒಂದು EULA ಅನ್ನು ಅಂಗೀಕರಿಸಲು ಧೃಢೀಕರಣದ ಅಗತ್ಯವಿದೆ

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ತೆಗೆದು ಹಾಕು

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
kn: ಜಾಲಬಂಧ ಪ್ರಾಕ್ಸಿಯನ್ನು ಸಿದ್ಧಗೊಳಿಸು

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
kn: ಬಳಸಬೇಕಿರುವ ಪ್ಯಾಕೇಜಿಂಗ್ ಬ್ಯಾಕೇಂಡ್, ಉದಾ. dummy

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
kn: ಜಡ ಟೈಮರಿನಿಂದ ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
kn: ಆವೃತ್ತಿಯನ್ನು ತೋರಿಸಿ ನಿರ್ಗಮಿಸು

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
kn: ಚಿಕ್ಕ ವಿಳಂಬದ ನಂತರ ನಿರ್ಗಮಿಸು

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
kn: ಎಂಜಿನ್ ಲೋಡ್ ಆದ ನಂತರ ನಿರ್ಗಮಿಸು

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
kn: PackageKit ಸೇವೆ

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
kn: ತಂತ್ರಾಂಶವು ನಂಬಲು ಯೋಗ್ಯವಾದ ಮೂಲದಿಂದ ಬಂದಿಲ್ಲ.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
kn: ಈ ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಡುವುದು ಸುರಕ್ಷಿತ ಎಂದು ನಿಮಗೆ ಖಚಿತವಿರದ ಹೊರತು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಡಿ.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
kn: ಈ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಡುವುದು ಸುರಕ್ಷಿತ ಎಂದು ನಿಮಗೆ ಖಚಿತವಿರದ ಹೊರತು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಡಿ.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
kn: ಸುರಕ್ಷಿತವಾಗಿದೆ ಎಂದು ನಿಮಗೆ ಖಚಿತವಾಗಿರದ ಹೊರತು ಈ ಪ್ಯಾಕೇಜನ್ನು ನೀವು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಡಿ.

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
kn: ಈ ಪ್ಯಾಕೇಜುಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸುವುದು ಸುರಕ್ಷಿತ ಎಂದು ನಿಮಗೆ ಖಚಿತವಿರದ ಹೊರತು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಬೇಡಿ.
