Arch Linux Pacman package manager - en to fi translation catalogue (158 entries)

en: %s-%s is up to date -- skipping
fi: %s-%s on ajan tasalla -- ohitetaan

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
fi: %s-%s on ajan tasalla -- asennetaan uudelleen

en: downgrading package %s (%s => %s)
fi: varhennetaan paketti %s (%s => %s)

en: cannot allocate disk archive object
fi: levyn arkisto-objektia ei voida varata

en: warning given when extracting %s (%s)
fi: annettiin varoitus purettaessa %s (%s)

en: could not extract %s (%s)
fi: tiedostoa %s ei voitu purkaa (%s)

en: could not rename %s to %s (%s)
fi: kohdetta %s ei voitu nimetä uudelleen kohteeksi %s (%s)

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
fi: tiedostoa ei löydy paketin %s tiedostolistalta. ohitetaan paketin %s purkaminen

en: unable to extract %s%s: path too long
fi: ei voitu purkaa %s%s: polku liian pitkä

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
fi: kansion oikeuksissa eroavaisuuksia kohdassa %s
    tiedostojärjestelmä: %o   paketti: %o

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
fi: kansion omistajuus eroaa tiedostossa %s
    tiedostojärjestelmä: %u:%u  paketti: %u:%u

en: extract: not overwriting dir with file %s
fi: purku: kansiota ei korvata tiedostolla %s

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
fi: ei voitu purkaa %s.pacnew: polku liian pitkä

en: could not get current working directory
fi: nykyisen kansion sijaintia ei voitu määrittää

en: could not change directory to %s (%s)
fi: ei voitu vaihtaa kansioon %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
fi: työhakemistoa ei voitu palauttaa (%s)

en: problem occurred while upgrading %s
fi: pakettia %s päivitettäessä tapahtui virhe

en: problem occurred while installing %s
fi: pakettia %s asennettaessa tapahtui virhe

en: could not update database entry %s-%s
fi: ei voitu päivittää tietokantamerkintää: %s-%s

en: could not add entry '%s' in cache
fi: merkintää '%s' ei voitu lisätä välimuistiin

en: error while reading file %s: %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa %s: %s

en: removing invalid database: %s
fi: poistetaan virheellinen tietokanta: %s

en: could not create directory %s: %s
fi: kansiota %s ei voitu luoda: %s

en: invalid name for database entry '%s'
fi: virheellinen nimi tietokantamerkinnälle '%s'

en: duplicated database entry '%s'
fi: tietokantamerkintä '%s' on useampaan kertaan

en: corrupted database entry '%s'
fi: vahingoittunut tietokantamerkintä '%s'

en: could not open file %s: %s
fi: tiedostoa %s ei voitu avata: %s

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
fi: tietokanta %s on epäyhtenäinen: paketin %s nimi ei täsmää

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
fi: tietokanta %s on epäyhtenäinen: paketin %s versio ei täsmää

en: unknown validation type for package %s: %s
fi: tuntematon validointityyppi paketille %s: %s

en: error while reading package %s: %s
fi: virhe luettaessa pakettia %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
fi: virhe luettaessa paketin %s mtreetä: %s

en: could not parse package description file in %s
fi: paketin kuvaustiedostoa %s ei voitu jäsentää

en: missing package name in %s
fi: paketin nimi puuttuu tiedostosta %s

en: missing package version in %s
fi: paketin versio puuttuu tiedostosta %s

en: invalid package version in %s
fi: virheellinen paketin versio tiedostossa %s

en: missing package metadata in %s
fi: paketin metadata puuttuu tiedostosta %s

en: failed to read signature file: %s
fi: allekirjoitustiedoston lukeminen epäonnistui: %s

en: required key missing from keyring
fi: vaadittu avain puuttuu avainrenkaasta

en: removing invalid file: %s
fi: poistetaan virheellinen tiedosto: %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
fi: paketin kuvaustiedostoa '%s' ei voitu jäsentää tietokannassa '%s'

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
fi: tietokanta %s on epäyhtenäinen: paketin %s tiedostonimi on virheellinen

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
fi: tietokanta %s on epäyhtenäinen: paketin %s tiedostonimi on liian pitkä

en: unknown database file: %s
fi: tuntematon tietokantatiedosto: %s

en: database path is undefined
fi: tietokannan polkua ei ole määritelty

en: dependency cycle detected:
fi: kehäriippuvuus havaittu:

en: %s will be removed after its %s dependency
fi: %s poistetaan riippuvuutensa %s jälkeen

en: %s will be installed before its %s dependency
fi: %s asennetaan ennen riippuvuuttansa %s

en: ignoring package %s-%s
fi: ohitetaan paketti %s-%s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
fi: pakettia '%s' ei voida selvittää; se on paketin '%s' riippuvuus

en: could not get filesystem information for %s: %s
fi: ei saatu tietoja tiedostojärjestelmästä %s: %s

en: could not open file: %s: %s
fi: tiedostoa ei voitu avata: %s: %s

en: could not get filesystem information
fi: ei saatu tietoja tiedostojärjestelmästä

en: could not get file information for %s
fi: ei voitu saada tietoja tiedostolle %s

en: could not determine mount point for file %s
fi: tiedoston %s tiedostojärjestelmän liitospistettä ei voitu selvittää

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
fi: Osio %s liian täynnä: %jd lohkoa tarvitaan, %ju lohkoa vapaana

en: could not determine filesystem mount points
fi: tiedostojärjestelmien liitospisteitä ei voitu selvittää

en: could not determine cachedir mount point %s
fi: välimuistikansion liitospistettä %s ei voitu selvittää

en: could not determine root mount point %s
fi: juuren %s liitospistettä ei voitu selvittää

en: Partition %s is mounted read only
fi: Osio %s on liitetty vain lukutilassa

en: disk
fi: levy

en: failed to create temporary file for download
fi: väliaikaistiedoston luonti lataamista varten epäonnistui

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
fi: tiedoston '%s' nouto palvelimelta %s epäonnistui : %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
fi: tiedoston '%s' noutaminen koneelta %s epäonnistui: odotettu latauskoko ylittyi

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
fi: %s näyttää katkenneen: %jd/%jd tavua

en: url '%s' is invalid
fi: osoite '%s' on virheellinen

en: failed to retrieve some files
fi: joidenkin tiedostojen noutaminen epäonnistui

en: out of memory!
fi: muisti loppu!

en: unexpected system error
fi: odottamaton järjestelmävirhe

en: permission denied
fi: ei käyttöoikeutta

en: could not find or read file
fi: tiedostoa ei löytynyt tai voitu lukea

en: could not find or read directory
fi: kansiota ei löytynyt tai voitu lukea

en: wrong or NULL argument passed
fi: väärä tai NULL-parametri annettiin

en: not enough free disk space
fi: ei tarpeeksi vapaata levytilaa

en: library not initialized
fi: kirjastoa ei ole alustettu

en: library already initialized
fi: kirjasto on jo alustettu

en: unable to lock database
fi: tietokannan lukitseminen epäonnistui

en: could not open database
fi: tietokantaa ei voitu avata

en: could not create database
fi: tietokantaa ei voitu luoda

en: database not initialized
fi: tietokantaa ei ole alustettu

en: database already registered
fi: tietokanta on jo rekisteröity

en: could not find database
fi: tietokantaa ei löytynyt

en: invalid or corrupted database
fi: virheellinen tai vahingoittunut tietokanta

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
fi: virheellinen tai vahingoittunut tietokanta (PGP-allekirjoitus)

en: database is incorrect version
fi: tietokannan versio on väärä

en: could not update database
fi: tietokantaa ei voitu päivittää

en: could not remove database entry
fi: tietokantamerkintää ei voitu poistaa

en: invalid url for server
fi: virheellinen palvelimen osoite

en: no servers configured for repository
fi: varastolle ei ole asetettu palvelimia

en: transaction already initialized
fi: toimenpide on jo alustettu

en: transaction not initialized
fi: toimenpidettä ei ole alustettu

en: duplicate target
fi: kohde on useampaan kertaan

en: transaction not prepared
fi: toimenpidettä ei ole valmisteltu

en: transaction aborted
fi: toimenpide keskeytettiin

en: operation not compatible with the transaction type
fi: operaatio ei ole yhteensopiva toimenpidetyypin kanssa

en: transaction commit attempt when database is not locked
fi: toimenpiteen suoritusyritys kun tietokanta ei ollut lukittuna

en: failed to run transaction hooks
fi: toimenpidekoukkuja ei voitu suorittaa

en: could not find or read package
fi: pakettia ei löytynyt tai voitu lukea

en: operation cancelled due to ignorepkg
fi: operaatio peruutettiin ignorepkg:n takia

en: invalid or corrupted package
fi: virheellinen tai vahingoittunut paketti

en: invalid or corrupted package (checksum)
fi: virheellinen tai vahingoittunut paketti (tarkistussumma)

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
fi: virheellinen tai vahingoittunut paketti (PGP-allekirjoitus)

en: package missing required signature
fi: paketista puuttuu pakollinen allekirjoitus

en: cannot open package file
fi: pakettitiedostoa ei voitu avata

en: cannot remove all files for package
fi: paketin kaikkia tiedostoja ei voitu poistaa

en: package filename is not valid
fi: paketin tiedostonimi ei ole kelvollinen

en: package architecture is not valid
fi: paketin arkkitehtuuri ei ole kelvollinen

en: missing PGP signature
fi: puuttuva PGP-allekirjoitus

en: invalid PGP signature
fi: virheellinen PGP-allekirjoitus

en: could not satisfy dependencies
fi: riippuvuuksia ei voitu ratkoa

en: conflicting dependencies
fi: ristiriidassa olevia riippuvuuksia

en: conflicting files
fi: ristiriidassa olevia tiedostoja

en: failed to retrieve some files
fi: joidenkin tiedostojen noutaminen epäonnistui

en: invalid regular expression
fi: virheellinen säännöllinen lauseke

en: libarchive error
fi: libarchive-virhe

en: download library error
fi: latauskirjaston virhe

en: gpgme error
fi: gpgme-virhe

en: error invoking external downloader
fi: virhe kutsuttaessa ulkoista latausohjelmaa

en: unexpected error
fi: odottamaton virhe

en: lock file missing %s
fi: puuttuva lukkotiedosto %s

en: could not remove lock file %s
fi: lukkotiedostoa %s ei voitu poistaa

en: could not open directory: %s: %s
fi: kansiota ei voitu avata: %s: %s

en: could not stat file %s: %s
fi: tiedoston %s stat-toiminnon ei voitu tehdä: %s

en: could not fully load metadata for package %s-%s
fi: paketin %s-%s metadataa ei voitu ladata täysin

en: could not find %s in database -- skipping
fi: %s ei löytynyt tietokannasta -- ohitetaan

en: removing %s from target list
fi: poistetaan %s kohteiden listasta

en: cannot remove file '%s': %s
fi: tiedostoa '%s' ei voitu poistaa: %s

en: cannot remove %s (%s)
fi: tiedostoa %s ei voida poistaa (%s)

en: could not remove database entry %s-%s
fi: ei voitu poistaa tietokantamerkintää %s-%s

en: could not remove entry '%s' from cache
fi: merkintää '%s' ei voitu poistaa välimuistista

en: %s: missing required signature
fi: %s: pakollinen allekirjoitus puuttuu

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
fi: %s: ohitetaan paketin päivitys (%s => %s)

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
fi: %s: ohitetaan paketin varhennus (%s => %s)

en: %s: downgrading from version %s to version %s
fi: %s: varhennetaan versiosta %s versioon %s

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
fi: %s: paikallinen (%s) on uudempi kuin %s (%s)

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
fi: ohitetaan paketin korvaus (%s-%s => %s-%s)

en: cannot replace %s by %s
fi: pakettia %s ei voi korvata paketilla %s

en: unresolvable package conflicts detected
fi: ratkaisemattomia pakettiristiriitoja havaittu

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
fi: poistetaan '%s' kohteiden listasta, koska se on ristiriidassa paketin '%s' kanssa

en: not enough free disk space
fi: ei tarpeeksi vapaata levytilaa

en: could not commit removal transaction
fi: poistotoimenpidettä ei voitu suorittaa

en: could not commit transaction
fi: toimenpidettä ei voitu suorittaa

en: could not create temp directory
fi: väliaikaiskansiota ei voitu luoda

en: could not copy tempfile to %s (%s)
fi: väliaikaistiedostoa ei voitu kopioida kansioon %s (%s)

en: could not remove %s
fi: %s ei voitu poistaa

en: could not remove tmpdir %s
fi: väliaikaiskansiota %s ei voitu poistaa

en: unable to write to pipe (%s)
fi: ei voitu kirjoittaa putkeen (%s)

en: unable to read from pipe (%s)
fi: ei voitu lukea putkesta (%s)

en: could not create pipe (%s)
fi: ei voitu luoda putkea (%s)

en: could not fork a new process (%s)
fi: ei voitu käynnistää uutta prosessia (%s)

en: could not change the root directory (%s)
fi: juurikansiota ei voitu vaihtaa (%s)

en: call to execv failed (%s)
fi: execv-kutsu epäonnistui (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
fi: waitpid-kutsu epäonnistui (%s)

en: command failed to execute correctly
fi: komento päättyi virheeseen

en: Unknown signal
fi: Tuntematon signaali

en: command terminated by signal %d: %s
fi: signaali %d päätti komennon: %s

en: no %s cache exists, creating...
fi: välimuistia %s ei ole olemassa, luodaan...

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
fi: pakettivälimuistia ei ollut olemassa eikä sitä voitu luoda. Käytetään %s sen sijaan
