Arch Linux Pacman package manager - en to hi translation catalogue (201 entries)

en: %s-%s is up to date -- skipping
hi: %s-%s नवीनतम है  -- निरस्त होगा

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
hi: %s-%s नवीनतम है  -- पुनः इंस्टॉल होगा

en: downgrading package %s (%s => %s)
hi: पैकेज डाउनग्रेड होगा %s (%s => %s)

en: cannot allocate disk archive object
hi: डिस्क संग्रह वस्तु का आवंटन विफल

en: warning given when extracting %s (%s)
hi: %s (%s) अनपैक करते समय चेतावनी दी गई

en: could not extract %s (%s)
hi:  %s (%s) अनपैक करना विफल

en: could not rename %s to %s (%s)
hi: %s का नाम बदलकर %s करना विफल (%s)

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
hi: फाइल सूची में %s पैकेज हेतु फाइल नहीं मिली। %s अनपैक करना निरस्त

en: unable to extract %s%s: path too long
hi: %s%sअनपैक करना विफल : पथ काफी लंबा है

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
hi: %s हेतु डायरेक्टरी अनुमतियाँ भिन्न हैं
    फाइल सिस्टम : %o पैकेज : %o

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
hi: %s हेतु डायरेक्टरी अनुमतियाँ भिन्न हैं
    फाइल सिस्टम : %u:%u पैकेज : %u:%u

en: extract: not overwriting dir with file %s
hi: अनपैक : डायरेक्टरी फाइल %s से अधिलेखित नहीं होगी

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
hi: %s.pacnew अनपैक करना विफल : पथ काफी लंबा है

en: could not get current working directory
hi: वर्तमान कार्यरत डायरेक्टरी प्राप्त करना विफल

en: could not change directory to %s (%s)
hi: डायरेक्टरी बदल कर %s (%s) करना विफल

en: could not restore working directory (%s)
hi: कार्यरत डायरेक्टरी हेतु पुनः स्थापना विफल (%s)

en: problem occurred while upgrading %s
hi: %s अपग्रेड करते समय त्रुटि

en: problem occurred while installing %s
hi: %s इंस्टॉल करते समय त्रुटि

en: could not update database entry %s-%s
hi: डेटाबेस प्रविष्टि अपडेट करना विफल %s-%s

en: could not add entry '%s' in cache
hi: कैश में प्रविष्टि '%s' जोड़ना विफल

en: error while reading file %s: %s
hi: %s फाइल रीड करते समय त्रुटि : %s

en: removing invalid database: %s
hi: अमान्य डेटाबेस हट रहा है : %s

en: could not create directory %s: %s
hi: %s डायरेक्टरी बनाना विफल :%s

en: invalid name for database entry '%s'
hi: डेटाबेस प्रविष्टि '%s' हेतु अमान्य नाम

en: duplicated database entry '%s'
hi: प्रतिरूपित डेटाबेस प्रविष्टि '%s'

en: corrupted database entry '%s'
hi: विकृत डेटाबेस प्रविष्टि '%s'

en: could not open file %s: %s
hi: %s फाइल खोलना विफल : %s

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
hi: %s डेटाबेस विसंगति : %s पैकेज हेतु नाम बेमेल

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
hi: %s डेटाबेस विसंगति : %s पैकेज हेतु संस्करण बेमेल

en: unknown validation type for package %s: %s
hi: %s पैकेज हेतु अज्ञात प्रमाणीकरण प्रकार : %s

en: error while reading package %s: %s
hi: %s पैकेज रीड करते समय त्रुटि : %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
hi: %s पैकेज mtree रीड करते समय त्रुटि : %s

en: could not parse package description file in %s
hi: %s में पैकेज विवरण फाइल प्राप्यता विफल

en: missing package name in %s
hi: %s में पैकेज नाम अनुपस्थित

en: missing package version in %s
hi: %s में पैकेज संस्करण अनुपस्थित

en: invalid package version in %s
hi: %s में पैकेज संस्करण अमान्य

en: missing package metadata in %s
hi: %s में पैकेज मेटाडेटा अमान्य

en: failed to read signature file: %s
hi: हस्ताक्षर फाइल रीड करना विफल : %s

en: required key missing from keyring
hi: कुंजी-संग्रह से आवश्यक कुंजी अनुपस्थित

en: removing invalid file: %s
hi: अमान्य फाइल हट रही है : %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
hi: डेटाबेस '%s' से पैकेज विवरण फाइल '%s' प्राप्यता विफल

en: could not read db '%s' (%s)
hi: '%s' (%s) डेटाबेस रीड करना विफल

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
hi: %s डेटाबेस विसंगति : %s पैकेज का फाइल नाम अमान्य है

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
hi: %s डेटाबेस विसंगति : %s पैकेज का फाइल नाम काफी लंबा है

en: unknown database file: %s
hi: अज्ञात डेटाबेस फाइल : %s

en: database path is undefined
hi: अपरिभाषित डेटाबेस पथ

en: dependency cycle detected:
hi: आश्रित पैकेज चक्र पहचाना गया :

en: %s will be removed after its %s dependency
hi: आश्रित पैकेज %s के उपरांत %s हटेगा

en: %s will be installed before its %s dependency
hi:  आश्रित पैकेज %s से पूर्व इंस्टॉल %s होगा

en: ignoring package %s-%s
hi: %s-%s पैकेज अनदेखा किया गया

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
hi: "%s" हेतु आश्रित पैकेज "%s" का समन्वय विफल

en: could not get filesystem information for %s: %s
hi: %s हेतु फाइल सिस्टम जानकारी प्राप्त करना विफल : %s

en: could not open file: %s: %s
hi: फाइल खोलना विफल : %s : %s

en: could not get filesystem information
hi: फाइल सिस्टम जानकारी प्राप्त करना विफल

en: could not get file information for %s
hi: %s हेतु फाइल जानकारी प्राप्त करना विफल

en: could not determine mount point for file %s
hi: फाइल %s हेतु माउंट पॉइंट निर्धारण विफल

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
hi: विभाजन %s लगभग पूर्णतया प्रयुक्त : %jd ब्लॉक आवश्यक, %ju ब्लॉक अप्रयुक्त

en: could not determine filesystem mount points
hi: फाइल सिस्टम माउंट पॉइंट निर्धारण विफल

en: could not determine cachedir mount point %s
hi: कैश डायरेक्टरी हेतु %s माउंट पॉइंट निर्धारण विफल

en: could not determine root mount point %s
hi: रुट हेतु %s माउंट पॉइंट निर्धारण विफल

en: Partition %s is mounted read only
hi: माउंट विभाजन %s केवल रीड योग्य है

en: too many errors from %s, skipping for the remainder of this transaction
hi: %s हेतु अत्यधिक त्रुटियाँ हुई, यह शेष संचालन के दौरान निरस्त रहेगा

en: disk
hi: डिस्क

en: failed to create temporary file for download
hi: डाउनलोड हेतु अस्थायी फाइल बनाना विफल

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
hi: %s से फाइल '%s' प्राप्त करना विफल : %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
hi: %s से फाइल '%s' प्राप्त करना विफल : डाउनलोड आकर अपेक्षा से अधिक

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
hi: %s खंडित प्रतीत होता है : %jd/%jd बाइट

en: url '%s' is invalid
hi: यूआरएल '%s' अमान्य है

en: failed to setup a download payload for %s
hi: %s हेतु डाउनलोड अवस्था सेट करना विफल

en: curl returned error %d from transfer
hi: अंतरण हेतु curl से प्राप्त त्रुटि %d

en: curl transfer error: %d
hi: curl अंतरण त्रुटि : %d

en: failed to retrieve some files
hi: कुछ फ़ाइलें प्राप्त करने में विफल

en: download completed successfully but no file in the cache
hi: डाउनलोड करना सफल परन्तु कैश में फाइल मौजूद नहीं है

en: out of memory!
hi: मेमोरी पूर्णतया प्रयुक्त!

en: unexpected system error
hi: अनपेक्षित सिस्टम त्रुटि

en: permission denied
hi: अनुमति अस्वीकृत

en: could not find or read file
hi: फाइल खोज या रीड करना विफल

en: could not find or read directory
hi: डायरेक्टरी खोज या रीड करना विफल

en: wrong or NULL argument passed
hi: अनुचित या शून्य मानदंड

en: not enough free disk space
hi: अपर्याप्त डिस्क स्पेस

en: library not initialized
hi: लाइब्रेरी आरंभित नहीं है

en: library already initialized
hi: लाइब्रेरी पहले से आरंभित

en: unable to lock database
hi: डेटाबेस लॉक करना विफल

en: could not open database
hi: डेटाबेस खोलना विफल

en: could not create database
hi: डेटाबेस बनाना विफल

en: database not initialized
hi: डेटाबेस आरंभित नहीं है

en: database already registered
hi: डेटाबेस पहले से पंजीकृत

en: could not find database
hi: डेटाबेस नहीं मिला

en: invalid or corrupted database
hi: अमान्य या विकृत डेटाबेस

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
hi: अमान्य या विकृत डेटाबेस (पीजीपी हस्ताक्षर)

en: database is incorrect version
hi: डेटाबेस का संस्करण अनुचित

en: could not update database
hi: डेटाबेस अपडेट करना विफल

en: could not remove database entry
hi: डेटाबेस प्रविष्टि हटाना विफल

en: invalid url for server
hi: सर्वर हेतु अमान्य यूआरएल

en: no servers configured for repository
hi: पैकेज-संग्रह हेतु कोई सर्वर विन्यस्त नहीं

en: transaction already initialized
hi: संचालन पहले से आरंभित

en: transaction not initialized
hi: संचालन आरंभित नहीं है

en: duplicate target
hi: प्रतिरूपित लक्ष्य

en: duplicate filename
hi: प्रतिरूपित फाइल नाम

en: transaction not prepared
hi: संचालन तैयार नहीं है

en: transaction aborted
hi: संचालन रद्द

en: operation not compatible with the transaction type
hi: कार्य संचालन प्रकार हेतु संगत नहीं है

en: transaction commit attempt when database is not locked
hi: डेटाबेस लॉक न होने पर संचालन संचय हेतु प्रयास

en: failed to run transaction hooks
hi: संचालन संपादन स्थान निष्पादन विफल

en: could not find or read package
hi: पैकेज खोज या रीड करना विफल

en: operation cancelled due to ignorepkg
hi: IgnorePkg द्वारा कार्य निरस्त

en: invalid or corrupted package
hi: अमान्य या विकृत पैकेज

en: invalid or corrupted package (checksum)
hi: अमान्य या विकृत पैकेज (चेकसम)

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
hi: अमान्य या विकृत पैकेज (पीजीपी हस्ताक्षर)

en: package missing required signature
hi: पैकेज हेतु आवश्यक हस्ताक्षर अनुपस्थित

en: cannot open package file
hi: पैकेज फाइल खोलना विफल

en: cannot remove all files for package
hi: पैकेज की सभी फाइलें हटाना विफल

en: package filename is not valid
hi: अमान्य पैकेज फाइल नाम

en: package architecture is not valid
hi: अमान्य पैकेज संरचना

en: missing PGP signature
hi: पीजीपी हस्ताक्षर अनुपस्थित

en: invalid PGP signature
hi: अमान्य पीजीपी हस्ताक्षर

en: could not satisfy dependencies
hi: आश्रित पैकेज समन्वयन विफल

en: conflicting dependencies
hi: विरुद्ध आश्रित पैकेज

en: conflicting files
hi: विरुद्ध फाइलें

en: failed to retrieve some files
hi: कुछ फाइलें प्राप्त करना विफल

en: invalid regular expression
hi: अमान्य सामान्य व्यंजक

en: libarchive error
hi: Libarchive त्रुटि

en: download library error
hi: डाउनलोड लाइब्रेरी त्रुटि

en: gpgme error
hi: GPGme त्रुटि

en: error invoking external downloader
hi: बाह्य डाउनलोड साधन उपयोग करना विफल

en: compiled without signature support
hi: हस्ताक्षर समर्थन बिना संयोजित

en: unexpected error
hi: अनपेक्षित त्रुटि

en: lock file missing %s
hi: लॉक फाइल अनुपस्थित %s

en: could not remove lock file %s
hi: लॉक फाइल %s हटाना विफल

en: Missing trigger targets in hook: %s
hi: संपादन स्थान में ट्रिगर लक्ष्य अनुपस्थित : %s

en: Missing trigger type in hook: %s
hi: संपादन स्थान में ट्रिगर प्रकार अनुपस्थित : %s

en: Missing trigger operation in hook: %s
hi: संपादन स्थान में ट्रिगर कार्य अनुपस्थित : %s

en: Missing Exec option in hook: %s
hi: संपादन स्थान में कमांड विकल्प अनुपस्थित : %s

en: Missing When option in hook: %s
hi: संपादन स्थान में कब का विकल्प अनुपस्थित : %s

en: AbortOnFail set for PostTransaction hook: %s
hi: संचालन-उपरांत संपादन स्थान हेतु विफलता पर निरस्त का विकल्प सेट : %s

en: error while reading hook %s: %s
hi: %s संपादन स्थान रीड करते समय त्रुटि : %s

en: hook %s line %d: invalid option %s
hi: संपादन स्थान %s पंक्ति %d : अमान्य विकल्प %s

en: hook %s line %d: invalid section %s
hi: संपादन स्थान %s पंक्ति %d : अमान्य भाग %s

en: hook %s line %d: invalid value %s
hi: संपादन स्थान %s पंक्ति %d : अमान्य मान %s

en: hook %s line %d: overwriting previous definition of %s
hi: संपादन स्थान %s पंक्ति %d : %s की पूर्व परिभाषा अधिलेखित

en: hook %s line %d: unable to set option (%s)
hi: संपादन स्थान %s पंक्ति %d : विकल्प (%s) सेट करना विफल

en: unable to run hook %s: %s
hi: संपादन स्थान %s निष्पादन विफल : %s

en: could not open directory: %s: %s
hi: डायरेक्टरी खोलना विफल : %s : %s

en: could not open file: %s%s: %s
hi: फाइल खोलना विफल : %s %s: %s

en: could not stat file %s: %s
hi: फाइल %s स्थिति प्राप्त करना विफल : %s

en: could not read directory: %s: %s
hi: डायरेक्टरी रीड करना विफल : %s : %s

en: could not fully load metadata for package %s-%s
hi: पैकेज हेतु पूर्णतया मेटाडेटा लोड करना विफल %s-%s

en: could not find %s in database -- skipping
hi: डेटाबेस में %s नहीं मिला -- निरस्त हो रहा है

en: removing %s from target list
hi: लक्षित सूची से %s हटेगा

en: cannot remove file '%s': %s
hi: फाइल '%s' हटाना विफल : %s

en: could not backup %s due to PATH_MAX overflow
hi: PATH_MAX की अधिकता होने से %s का बैकअप विफल

en: cannot remove %s (%s)
hi: %s (%s) हटाना विफल

en: could not remove database entry %s-%s
hi: डेटाबेस प्रविष्टि हटाना विफल %s-%s

en: could not remove entry '%s' from cache
hi: कैश से प्रविष्टि '%s' हटाना विफल

en: Public keyring not found; have you run '%s'?
hi: सार्वजानिक कुंजी-संग्रह नहीं मिला; क्या आपने '%s' निष्पादित किया?

en: GPGME error: %s
hi: GPGME त्रुटि : %s

en: looking up key %s using WKD
hi: वेब कुंजी डायरेक्टरी द्वारा कुंजी %s खोज

en: gpg error: %s
hi: GPG त्रुटि : %s

en: keyring is not writable
hi: कुंजी-संग्रह राइट योग्य नहीं है

en: key "%s" on keyserver
hi: कुंजी सर्वर पर कुंजी "%s"

en: key "%s" could not be imported
hi: कुंजी "%s" आयात विफल

en: key "%s" could not be looked up remotely
hi: कुंजी "%s" हेतु दूरस्थ खोज विफल

en: %s: missing required signature
hi: %s : आवश्यक हस्ताक्षर अनुपस्थित

en: %s: signature from "%s" is marginal trust
hi: %s : "%s" के हस्ताक्षर की विश्वसनीयता आंशिक है

en: %s: signature from "%s" is unknown trust
hi: %s : "%s" के हस्ताक्षर की विश्वसनीयता अज्ञात है

en: %s: signature from "%s" should never be trusted
hi: %s : "%s" का हस्ताक्षर विश्वसनीय नहीं है

en: %s: key "%s" is unknown
hi: %s: कुंजी "%s" अज्ञात है

en: %s: key "%s" is disabled
hi: %s: कुंजी "%s" निष्क्रिय है

en: %s: signature from "%s" is expired
hi: %s : "%s" के हस्ताक्षर की मान्यता समाप्त हो चुकी है

en: %s: signature from "%s" is invalid
hi: %s : "%s" का हस्ताक्षर अमान्य है

en: %s: signature format error
hi: %s: हस्ताक्षर प्रारूप त्रुटि

en: %s: unsupported signature format
hi: %s: असमर्थित हस्ताक्षर प्रारूप

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
hi: %s : पैकेज अपग्रेड अनदेखी की गई (%s=>%s)

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
hi: %s : पैकेज डाउनग्रेड अनदेखी की गई (%s=>%s)

en: %s: downgrading from version %s to version %s
hi: %s : संस्करण %s से संस्करण %s में डाउनग्रेड

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
hi: %s : लोकल (%s) %s (%s) से नवीनतम है

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
hi: पैकेज विनिमय अनदेखा किया गया (%s-%s => %s-%s)

en: cannot replace %s by %s
hi: %s को %s से बदलना विफल

en: packages %s and %s have the same filename: %s
hi: %s व %s पैकेज के फाइल नाम समान है : %s

en: unresolvable package conflicts detected
hi: असमन्वयित विरुद्ध पैकेज पहचाने गए

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
hi: '%s' के विरुद्ध होने के कारण '%s' लक्षित सूची से हटेगा

en: failed to read file %s: %s
hi: %s फ़ाइल रीड करने में विफल : %s

en: not enough free disk space
hi: अपर्याप्त डिस्क स्पेस

en: could not commit removal transaction
hi: हटाने हेतु संचालन संचित करना विफल

en: could not commit transaction
hi: संचालन संचित करना विफल

en: could not create temp directory
hi: अस्थायी डायरेक्टरी बनाना विफल

en: could not copy tempfile to %s (%s)
hi: अस्थायी फाइल को %s (%s) में कॉपी करना विफल

en: could not remove %s
hi: %s हटाना विफल

en: could not remove tmpdir %s
hi: अस्थायी डायरेक्टरी %s हटाना विफल

en: unable to write to pipe (%s)
hi: पाइप (%s) पर राइट करने में विफल

en: unable to read from pipe (%s)
hi: पाइप (%s) से रीड करने में विफल

en: could not create pipe (%s)
hi: पाइप (%s) बनाने में विफल

en: could not fork a new process (%s)
hi: विभाजित कर नई प्रक्रिया (%s) बनाने में विफल

en: could not change the root directory (%s)
hi: रुट डायरेक्टरी (%s) बदलने में विफल

en: call to execv failed (%s)
hi: execv हेतु कॉल विफल (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
hi: waitpid हेतु कॉल विफल (%s)

en: command failed to execute correctly
hi: कमांड का उचित निष्पादन विफल

en: Unknown signal
hi: अज्ञात संकेत

en: command terminated by signal %d: %s
hi: %d संकेत द्वारा कमांड समाप्त : %s

en: no %s cache exists, creating...
hi: कोई %s कैश मौजूद नहीं है, बनाई जाएगी...

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
hi: पैकेज कैश खोज या बनाना विफल, अतः %s उपयोग होगा
