Arch Linux Pacman package manager - en to sv translation catalogue (200 entries)

en: %s-%s is up to date -- skipping
sv: %s-%s är senaste versionen -- hoppar över

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
sv: %s-%s är senaste versionen -- återinstallerar

en: downgrading package %s (%s => %s)
sv: nedgraderar paketet %s (%s => %s)

en: cannot allocate disk archive object
sv: kan inte allokera diskarkivobjekt

en: warning given when extracting %s (%s)
sv: varning given vid extrahering av %s (%s)

en: could not extract %s (%s)
sv: kunde inte extrahera %s (%s)

en: could not rename %s to %s (%s)
sv: kunde inte döpa om %s till %s (%s)

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
sv: fil fans ej i fillistan för paket %s. Hoppar över uppackning av %s

en: unable to extract %s%s: path too long
sv: kunde inte extrahera %s%s: sökvägen är för lång

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
sv: katalogrättigheter skiljer sig på %s
    filsystem: %o  paket: %o

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
sv: katalogens ägare skiljer sig på %s
    filsystem: %u:%u paket: %u:%u

en: extract: not overwriting dir with file %s
sv: extrahera: ersätter ej katalog med fil %s

en: unable to extract %s.pacnew: path too long
sv: kunde inte extrahera %s.pacnew: sökvägen är för lång

en: could not get current working directory
sv: kunde inte hitta nuvarande sökväg

en: could not change directory to %s (%s)
sv: kunde inte byta katalog till %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
sv: kunde ej återställa arbetskatalogen (%s)

en: problem occurred while upgrading %s
sv: problem uppstod under uppgradering av %s

en: problem occurred while installing %s
sv: problem uppstod under installation av %s

en: could not update database entry %s-%s
sv: kunde inte uppdatera databasinlägget %s-%s

en: could not add entry '%s' in cache
sv: kunde inte lägga till '%s' i cachen

en: error while reading file %s: %s
sv: fel vid läsning av fil %s: %s⏎

en: removing invalid database: %s
sv: tar bort ogiltig databas: %s

en: could not create directory %s: %s
sv: kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: invalid name for database entry '%s'
sv: ogiltigt namn för databasinlägget '%s'

en: duplicated database entry '%s'
sv: duplicerat databasinlägg '%s'

en: corrupted database entry '%s'
sv: korrupt databasinlägg '%s'

en: could not open file %s: %s
sv: kunde inte öppna filen %s: %s

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
sv: %s databasen är inkonsekvent: ej matchande namn på paketet %s

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
sv: %s databasen är inkonsekvent: ej matchande version på paketet %s

en: unknown validation type for package %s: %s
sv: Okänd valideringstyp för packet %s: %s⏎

en: error while reading package %s: %s
sv: fel vid läsning av paketet %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
sv: fel vid läsning av mtree för paket %s: %s

en: could not parse package description file in %s
sv: kunde inte analysera paketbeskrivningen i %s

en: missing package name in %s
sv: saknar paketnamnet för %s

en: missing package version in %s
sv: saknar paketversionen för %s

en: invalid package version in %s
sv: ogiltig paketversion i %s

en: missing package metadata in %s
sv: saknar metadata för paketet i %s

en: failed to read signature file: %s
sv: misslyckades att läsa signaturfil: %s⏎

en: required key missing from keyring
sv: nödvändig nyckel saknas från nyckelring

en: removing invalid file: %s
sv: Tar bort ogiltig fil: %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
sv: Kunde ej finna paketbeskrivningsfilen '%s' från databasen '%s'

en: could not read db '%s' (%s)
sv: kunde inte läsa db '%s'(%s)

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
sv: %s databasen är inkonsekvent: namn på paketet %s är ogiltig⏎

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
sv: %s databasen är inkonsekvent: namn på paketet %s är för långt⏎

en: unknown database file: %s
sv: okänd databasfil: %s

en: database path is undefined
sv: sökväg till databasen är odefinierad

en: dependency cycle detected:
sv: beroendecykel upptäckt:

en: %s will be removed after its %s dependency
sv: %s kommer att tas bort efter dess %s beroende

en: %s will be installed before its %s dependency
sv: %s kommer installeras före dess %s beroende

en: ignoring package %s-%s
sv: ignorerar paketet %s-%s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
sv: kan inte lösa "%s", beroende till "%s",

en: could not get filesystem information for %s: %s
sv: kunde ej hämta filsysteminformation för %s: %s

en: could not open file: %s: %s
sv: kunde inte öppna fil: %s: %s⏎

en: could not get filesystem information
sv: kunde ej hämta filsysteminformation

en: could not get file information for %s
sv: kunde inte hitta filinformation för %s

en: could not determine mount point for file %s
sv: kunde ej bestämma monteringspunkt för fil %s

en: Partition %s too full: %jd blocks needed, %ju blocks free
sv: Partitionen %s är full: %jd block behövs, %ju block är lediga

en: could not determine filesystem mount points
sv: kunde ej bestämma filsystemmonteringspunkter

en: could not determine cachedir mount point %s
sv: kunde ej fastställa monteringspunkt för cachekatalog %s⏎

en: could not determine root mount point %s
sv: kunde ej bestämma rootmonteringspunkt %s

en: Partition %s is mounted read only
sv: Partition %s är monterad utan skrivrättigheter

en: too many errors from %s, skipping for the remainder of this transaction
sv: för många fel från %s, hoppar över resten av denna transaktion

en: failed to create temporary file for download
sv: kunde ej skapa temporär fil för nedladdning

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
sv: misslyckades hämta filen '%s' från %s : %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
sv: misslyckades hämta filen '%s' från %s : förväntad nedladdningsstorlek överskreds

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
sv: %s verkar vara trunkerad: %jd/%jd bytes

en: url '%s' is invalid
sv: url '%s' är ogiltigt

en: failed to setup a download payload for %s
sv: misslyckades med att ställa in en nyttolast för %s

en: curl returned error %d from transfer
sv: curl returnerade fel %d från överföring

en: curl transfer error: %d
sv: curl överföringsfel: %d

en: failed to retrieve some files
sv: misslyckades att hämta några filer⏎

en: download completed successfully but no file in the cache
sv: nedladdningen är klar men ingen fil i cachen

en: out of memory!
sv: slut på minne!

en: unexpected system error
sv: oväntat systemfel

en: permission denied
sv: tillstånd nekades

en: could not find or read file
sv: kunde inte hitta eller läsa filen

en: could not find or read directory
sv: kunde inte hitta eller läsa katalogen

en: wrong or NULL argument passed
sv: fel eller inga argument angivna

en: not enough free disk space
sv: ej tillräckligt fritt diskutrymme

en: library not initialized
sv: bibliotek inte initialiserat

en: library already initialized
sv: bibliotek redan initialiserat

en: unable to lock database
sv: kunde inte låsa databas

en: could not open database
sv: kunde inte öppna databas

en: could not create database
sv: kunde inte skapa databas

en: database not initialized
sv: databasen är inte initierad

en: database already registered
sv: databas redan registrerad

en: could not find database
sv: kunde inte hitta databas

en: invalid or corrupted database
sv: ogiltig eller korrupt databas

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
sv: ogiltig eller korrupt databas (PGP-signatur)

en: database is incorrect version
sv: databas är av felaktig version

en: could not update database
sv: kunde inte uppdatera databas

en: could not remove database entry
sv: kunde inte ta bort databasinlägg

en: invalid url for server
sv: ogiltig url för server

en: no servers configured for repository
sv: inga servrar konfigurerade för förrådet

en: transaction already initialized
sv: överföring redan påbörjad

en: transaction not initialized
sv: överföring ej påbörjad

en: duplicate target
sv: dubbelt mål

en: duplicate filename
sv: dubbelt filnamn

en: transaction not prepared
sv: överföring inte förberedd

en: transaction aborted
sv: överföring avbruten

en: operation not compatible with the transaction type
sv: operation inte kompatibel med överföringstypen

en: transaction commit attempt when database is not locked
sv: överföringsförsök när databasen inte är låst

en: failed to run transaction hooks
sv: misslyckades med att utföra åtgärder som krokats i transaktionen

en: could not find or read package
sv: kunde inte hitta eller förbereda paket

en: operation cancelled due to ignorepkg
sv: operationen avbruten på grund av ignorepkg

en: invalid or corrupted package
sv: ogiltigt eller korrupt paket

en: invalid or corrupted package (checksum)
sv: ogiltigt eller korrupt paket (checksum)

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
sv: ogiltigt eller korrupt paket (PGP-signatur)

en: package missing required signature
sv: paket saknar nödvändig signatur

en: cannot open package file
sv: kan inte öppna paketfil

en: cannot remove all files for package
sv: kan inte ta bort alla filer för paketet

en: package filename is not valid
sv: paketnamn är inte giltigt

en: package architecture is not valid
sv: paketets arkitektur är inte giltig

en: missing PGP signature
sv: saknad PGP-signatur

en: invalid PGP signature
sv: ogiltig PGP-signatur

en: could not satisfy dependencies
sv: kunde inte tillfredsställa beroenden

en: conflicting dependencies
sv: motstridiga beroenden

en: conflicting files
sv: motstridiga filer

en: failed to retrieve some files
sv: misslyckades att hämta några filer

en: invalid regular expression
sv: ogiltigt vanligt uttryck

en: libarchive error
sv: libarchive fel

en: download library error
sv: fel vid nerladdning av bibliotek

en: gpgme error
sv: gpgme-fel

en: error invoking external downloader
sv: fel vid anrop av extern nerladdare

en: compiled without signature support
sv: kompilerad utan signatur stöd

en: unexpected error
sv: oväntat fel

en: lock file missing %s
sv: låsfil saknar %s

en: could not remove lock file %s
sv: kunde inte ta bort låsningsfil %s

en: Missing trigger targets in hook: %s
sv: Saknar trigger mål i krok: %s

en: Missing trigger type in hook: %s
sv: Saknar trigger typ i krok: %s

en: Missing trigger operation in hook: %s
sv: Saknar trigger operation i krok: %s

en: Missing Exec option in hook: %s
sv: Saknar Exec alternativ i krok: %s

en: Missing When option in hook: %s
sv: Saknar När alternativet i krok: %s

en: AbortOnFail set for PostTransaction hook: %s
sv: AbortOnFail inställt för PostTransaction-krok: %s

en: error while reading hook %s: %s
sv: fel vid läsning av krok %s:%s

en: hook %s line %d: invalid option %s
sv: krok %s rad %d: ogiltigt alternativ%s

en: hook %s line %d: invalid section %s
sv: krok %srad %d: ogiltig sektion %s

en: hook %s line %d: invalid value %s
sv: krok %s rad %d: ogiltigt värde %s

en: hook %s line %d: overwriting previous definition of %s
sv: krok %s rad %d: skriv över tidigare definition av%s

en: hook %s line %d: unable to set option (%s)
sv: krok %s rad %d: kunde inte ställa in alternativ (%s)

en: unable to run hook %s: %s
sv: kunde inte köra krok %s:%s

en: could not open directory: %s: %s
sv: kunde inte öppna katalog %s: %s⏎

en: could not open file: %s%s: %s
sv: kunde inte öppna fil: %s%s: %s

en: could not stat file %s: %s
sv: kunde inte få information på fil %s: %s⏎

en: could not read directory: %s: %s
sv: kunde inte läsa katalog: %s: %s

en: could not fully load metadata for package %s-%s
sv: kunde ej ladda metadata för paket %s-%s fullständigt

en: could not find %s in database -- skipping
sv: kunde inte hitta %s i databasen -- hoppar över

en: removing %s from target list
sv: tar bort %s från mållistan

en: cannot remove file '%s': %s
sv: kan inte ta bort '%s': %s

en: could not backup %s due to PATH_MAX overflow
sv: kunde inte säkerhetskopiera %s på grund av PATH_MAX överflöd

en: cannot remove %s (%s)
sv: kunde ej ta bort %s (%s)

en: could not remove database entry %s-%s
sv: kunde inte ta bort databasinlägget %s-%s

en: could not remove entry '%s' from cache
sv: kunde inte ta bort '%s' från cachen

en: Public keyring not found; have you run '%s'?
sv: Publik nyckelring hittades inte; har du kört '%s'?

en: GPGME error: %s
sv: GPGME-fel: %s

en: looking up key %s using WKD
sv: letar upp nyckeln %s med WKD

en: gpg error: %s
sv: gpg fel: %s

en: keyring is not writable
sv: nyckelring är inte skrivbar

en: key "%s" on keyserver
sv: nyckel "%s" på nyckelserver

en: key "%s" could not be imported
sv: nyckel "%s" kunde ej importeras

en: key "%s" could not be looked up remotely
sv: nyckel "%s" kunde inte slås upp på distans

en: %s: missing required signature
sv: %s: saknar nödvändig signatur

en: %s: signature from "%s" is marginal trust
sv: %s:signatur från "%s" har marginellt förtroende

en: %s: signature from "%s" is unknown trust
sv: %s: signatur från "%s" har okänt förtroende

en: %s: signature from "%s" should never be trusted
sv: %s: signatur från "%s" ska aldrig litas på

en: %s: key "%s" is unknown
sv: %s: nyckel "%s" är okänd

en: %s: key "%s" is disabled
sv: %s: nyckel "%s" är inaktiverad

en: %s: signature from "%s" is expired
sv: %s: signatur från "%s" har upphört

en: %s: signature from "%s" is invalid
sv: %s: signatur från "%s" är ogiltig

en: %s: signature format error
sv: %s: signatur format fel

en: %s: unsupported signature format
sv: %s: ogiltigt signatur format

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
sv: %s ignorerar uppgradering av paket (%s => %s)

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
sv: %s: ignorerar nedgradering av paket (%s => %s)

en: %s: downgrading from version %s to version %s
sv: %s: nedgraderar från version %s till version %s

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
sv: %s: lokala (%s) är nyare än %s (%s)

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
sv: ignorerar ersättning av paket (%s-%s => %s-%s)

en: cannot replace %s by %s
sv: kan inte ersätta %s med %s

en: packages %s and %s have the same filename: %s
sv: paketen %s och %s har samma filnamn: %s

en: unresolvable package conflicts detected
sv: olösliga paketkonflikter upptäckta

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
sv: tar bort '%s' från mållistan då den står i konflikt med '%s'

en: failed to read file %s: %s
sv: misslyckades att läsa fil %s: %s

en: not enough free disk space
sv: saknas tillräckligt med fritt diskutrymme⏎

en: could not commit removal transaction
sv: kunde inte skicka överföring för borttagning

en: could not commit transaction
sv: kunde inte skicka överföring

en: could not create temp directory
sv: kunde inte skapa temporär katalog

en: could not copy tempfile to %s (%s)
sv: kunde inte kopiera temporär fil till %s (%s)

en: could not remove %s
sv: kunde ej ta bort %s

en: could not remove tmpdir %s
sv: kunde inte ta bort tmpdir %s

en: unable to write to pipe (%s)
sv: kunde inte skriva till rör (%s)

en: unable to read from pipe (%s)
sv: kunde inte läsa från rör (%s)

en: could not create pipe (%s)
sv: kunde ej skapa pipe (%s)

en: could not fork a new process (%s)
sv: kunde inte förgrena en ny process (%s)

en: could not change the root directory (%s)
sv: kunde inte byta rootkatalogen (%s)

en: call to execv failed (%s)
sv: anrop till execv misslyckades (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
sv: anrop till waitpid misslyckades (%s)

en: command failed to execute correctly
sv: kommando misslyckades att exekveras korrekt

en: Unknown signal
sv: Okänd signal

en: command terminated by signal %d: %s
sv: kommando avslutades av signal %d: %s

en: no %s cache exists, creating...
sv: ingen %s cache existerar, skapar...

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
sv: kunde ej hitta eller skapa paketcache, använder %s istället
